Nostalgické DVD roku 2007 [ 2003 ] [ 2004 ] [ 2005 ] [ 2006 ] [ 2008 ] [ 2009 ]

Pátý ročník ankety "Nostalgické DVD roku" probíhal v prosinci 2007
a na začátku ledna 2008. Anketa byla jako vždy zaměřena na DVD tituly,
které musely splňovat následující kritéria:

1)Musí se jednat o titul, který vyšel v roce 2007.
2)Titul musí mít českou jazykovou podporu a to buď v podobě originální zvukové stopy (české filmy), dabingu nebo české sady titulků. Do hlasování lze zahrnout i disky, které mají slovenskou jazykovou podporu.
3)Dvou a vícediskové edice (či boxsety) se počítají jako jeden titul v každé kategorii.
4)Nemuselo se jednat o titul dostupný na našem trhu. Do hlasování šlo zahrnout i tituly, které vyšly v jiných regionech a nemají kódování pro R2, pokud odpovídají výše uvedeným podmínkám.
5)Hlasovat bylo možné jen jednou a jen pro jedno DVD (či boxset) v každé kategorii!
6)Hlasování probíhalo od 18. prosince 2007 do 6. ledna 2008.


Kategorie "Filmový titul na DVD"

Tato kategorie je založena na hodnocení exklusivity vlastního filmového titulu. Mělo by se tedy hlasovat pro takové DVD, které konečně přineslo dlouho očekávaný film. Primárně zde jde hlavně o DVD premiéry, do výběru bylo ale možné samozřejmě zařadit i zdařilé reedice. Vedlejší, či méně podstatný měl být v tomto případě ohled na bonusovou výbavu, obal či technické zpracování, pokud to ovšem nějak zvláště neovlivňuje podobu disku. Nominováno bylo 18 titulů, celkových 208 hlasujících se vyjádřilo ke 23 diskům.

1. Nebe nad Berlínem
51 hlasů (24%)
Zóna - Aerofilms
Německo - Francie 1987, 122 min.
Režie: Wim Wenders

Nebe nad Berlínem (Zóna - Aerofilms) Disk z ediční řady Netuctové filmy přináší kultovní snímek, jehož uvedení na český trh s DVD provázely organizační peripetie. Film patří k nejznámějším dílům svého tvůrce, vyniká neotřelým zpracováním, nenapodobitelnou atmosférou a myšlenkovou hloubkou, která z něj činí věčně aktuální dílo, přitažlivé pro diváky všech generací. Disk přináší film ve velmi dobrém transferu s českými titulky převzatými z původní distribuční kopie, v bonusových materiálech vévodí kolekce nezařazených sekvencí s režisérovým komentářem (vybaven českými titulky).

 • více o disku na Nostalghia.cz
 • 2. Marketa Lazarová
  37 hlasů (18%)
  Second Run
  ČSSR 1967, 159 min.
  Režie: František Vláčil

  Marketa Lazarová (Second Run) Legendární dílo Františka Vláčila se konečně dostalo na DVD. I když upustíme od často užívaného superlativu "nejvýznamnější film v historii československé kinematografie", zůstane nám stále mimořádné dílo v němž se snoubí vzácný souzvuk bohatých výrazových prostředků s duchem literární předlohy i samotného příběhu. Disk vydala britská společnost Second Run, měla ale k dispozici jen master, jehož podoba nemohla ani zdaleka postihnout všechny obrazové kvality díla. Na své důstojné vydání na DVD (potažmo i nosiči s HD rozlišením) tedy Marketa Lazarová stále ještě čeká.

 • více o disku na Nostalghia.cz
 • 3. Údolí včel
  25 hlasů (12%)
  Bonton
  ČSSR 1967, 97 min.
  Režie: František Vláčil

  Údolí včel (Bonton) Před rokem se v této kategorii na přesně stejném 3. místě umístil americký disk s Údolím včel od společnosti Facets Video. Jeho výprava ani kvalita ovšem zdaleka nedosahují českého vydání, vycházejícího sice ze stejného masteru, podrobeného ale pečlivé rekonstrukci. Jedno z nejpopulárnějších děl Františka Vláčila se tak dočkalo konečně své důstojné DVD edice. Dobrý anamorfní přepis v originálním širokoúhlém formátu 2.35:1 s vyčištěným obrazem je doplněn několika bonusovými rozhovory a textovými filmografiemi.

 • více o disku na Nostalghia.cz

 • Další pořadí: 16 hlasů (8%) - Jan Švankmajer: Complete Short Films 1964-1992, Křižník Potěmkin , 11 (5%) - Metropolis, 10 (5%) - Všichni dobří rodáci, 7 (3%) - Ašik-Kerib, 6 (3%) - Erotikon, 5 (2%) - Frigo na mašině, Nikdo mne nemá rád, 4 (2%) - Kráska dne, 3 (1%) - Bláznivý Petříček, Návrat ztraceného syna, 2 (1%) - Adelheid, Intimní osvětlení, Perličky na dně, Intolerance, Blade Runner - The Final Cut, 1 (1%) - Dvojí život Veroniky, Vyšší princip, Stvořeni pro lásku.
  Pro film O slavnosti a hostech (Bonton) hlasovalo 5 lidí (3%), titul byl ale nakonec z výsledného pořadí vyřazen, protože ačkoliv byla distribuce disku ohlášena ještě na konec roku 2007, nakonec byla již po zahájení ankety odsunuta na zatím neupřesněný termín. Pravdou ale je, že v loňském roce vyšel i britský disk. Pro lepší specifikaci a domnívám se že i dostupnost českým divákům byl ale do ankety zařazen jen český disk. Po zahájení hlasování už do hlasovacího formuláře nebylo možné zasahovat.


  Kategorie "Technické zpracování"

  V této kategorii se oceňuje technické provedení disku, zejména transfer obrazu a zvuku, ale samozřejmě též další aspekty jako menu, komfort obsluhy disku, rychlost načítání ap. Nominováno bylo 8 disků, celkových 169 hlasujících se vyjádřilo k 8 diskům.

  1. Blade Runner - The Final Cut
  89 hlasů (52%)
  Warner
  USA 1982, 117 min.
  Režie: Ridley Scott

  Blade Runner - The Final Cut (Warner) "Vlajková loď filmové postmoderny", kultovní sci-fi Blade Runner od Ridleye Scotta, se vrátila na DVD po stažení svého prvního vydání z 90. let v technicky oslnivé formě. Zcela nový přepis doplněný o některé, nikdy do sestřihu nezařazené drobnosti, dostal název "final cut" a je distribuován v dvojdiskové či pětidiskové verzi (ta obsahuje všechny předchozí verze filmu, ovšem bez cz podpory). Drtivá výhra disku v této kategorii i vůbec nejvyšší počet hlasů udělený jednomu disku.

 • více o disku na Zóně

 • 2. Údolí včel
  37 hlasů (21%)
  Bonton
  ČSSR 1967, 97 min.
  Režie: František Vláčil

  Údolí včel (Bonton) I v této kategorii úspěšný titul vyniká mezi archivními filmy na tuzemské poměry pečlivým zpracováním obrazu. Ten byl sice přepsán z pozitivní kopie, ta byla ale v dobrém technickém stavu a umožnila další "rekonstrukční práce". Výsledek ale není zásluhou ani tak samotného vydavatele, jako spíš nadšení konkrétních osob, pracujících na nadstandardním authoringu disku ve svém volném čase. Došlo k vyčištění mechanických poškození a nečistot, jasovému sladění některých scén, doostření aj. Výsledkem je maximum možného z dodaných podkladů.

 • více o disku na Nostalghia.cz
 • 3. Ašik-Kerib
  10 hlasů (6%)
  Zóna - Aerofilms
  SSSR 1988, 74 min.
  Režie: Sergej Paradžanov

  Ašik-Kerib (Zóna - Aerofilms) První český disk s filmem Sergeje Paradžanova vyšel v Kolekci 666. K českým divákům se dostává snímek z pozdního režisérova období (jde vlastně o jeho vůbec poslední dokončený film), obsahující všechny znaky autorovy tvůrčí poetiky i některé nové formální a estetické prvky. Film je svým tvůrcem dedikován památce Andreje Tarkovského. Vydání bylo kompletně převzato od ruské společnosti Ruscico. Nadprůměrný přepis obrazu dnes už archivního snímku je doplněn originální arménskou zvukovou stopou se zcela novými českými titulky.

 • více o disku na Nostalghia.cz

 • Další pořadí dopadlo následovně: 8 hlasů (5%) Erotikon, 7 (4%) - Metropolis, Jan Švankmajer: Complete Short Films 1964-1992, Nebe nad Berlínem, 6 (4%) - Kolekce filmů Alfreda Hitchcocka.


  Kategorie "Bonusová výbava"

  Kategorie speciálně zaměřená na "doprovodnou" část DVD disků, na bohatost a provedení bonusů. Nominováno bylo 8 disků, celkových 144 hlasů se rozdělilo mezi 10 disků.

  1. Solaris
  86 hlasů (59%)
  Zóna - Aerofilms
  SSSR 1972, 160 min.
  Režie: Andrej Tarkovskij

  Solaris (Zóna - Aerofilms) Pokračující kolekce filmů Andreje Tarkovského byla tímto dvojdiskem rozšířena již na 4 tituly. České vydání bylo kompletně převzato od ruské společnosti Ruscico, technická kvalita přepisu je na vysoké úrovni. Dvojdisk obsahuje bohatý textový a obrazový materiál (vše je kompletně počeštěno), mezi nímž vyniká řada biografických informací, fotogalerie, rozhovory, trailery a jeden dokument. Vůbec nejvyšší podíl hlasů udělených pro jeden disk (59%).

 • více o disku na Nostalghia.cz


 • 2. Erotikon
  16 hlasů (11%)
  FEX
  ČSR 1929, 85 min.
  Režie: Gustav Machatý

  Erotikon (FEX) Jeden z mezinárodně nejuznávanějších českých filmů vůbec se dočkal reprezentativního vydání na dvojdisku, obsahujícím kromě samotného filmu i nově složenou hudbu Jana Klusáka a mimořádné množství zajímavých bonusových materiálů. Na 1. disku je film doplněn historickým úvodem, fotogalerií, filmografiemi a rozhovory. 2. disk je kompletně bonusový a nabízí celkem osm rozhovorů a ukázky ze soukromého archivu režiséra. V tuzemských poměrech jde o mimořádně precizní vydavatelský přístup.
  3. Ašik-Kerib
  13 hlasů (9%)
  Zóna - Aerofilms
  SSSR 1988, 74 min.
  Režie: Sergej Paradžanov

  Ašik-Kerib (Zóna - Aerofilms) Vedle filmu s originálním arménským zvukem a novými českými titulky disk dále obsahuje zajímavý dokument o Sergeji Paradžanovovi a krátký biografický film o M. J. Lermontovovi. Raritou vydání je přiložený booklet, obsahující reprint prvního (a zatím jediného) českého vydání Lermontovovy literární předlohy. Všechny bonusové materiály mají českou podporu.

 • více o disku na Nostalghia.cz

 • Další pořadí dopadlo následovně: 12 hlasů (8%) - Modrý anděl, 11 (8%) - Jan Švankmajer: Complete Short Films 1964-1992, 3 (2%) - Půlnoční kovboj, 2 (1%) - Intimní osvětlení, Zkouška orchestru, 1 (1%) - Blade Runner - The Final Cut, Piráti z Karibiku - Na konci světa.


  Kategorie "Ediční počin roku"

  Touto "královskou" kategorií měl být vybrán titul nebo jiný počin, který pokud možno vyváženě splňuje náročnější kritéria ze všech předchozích kategorií nebo je jinak výjimečný. Nominováno bylo 10 disků nebo edičních řad, celkových 180 hlasů se rozdělilo mezi 11 kandidátů.

  1. Jan Švankmajer: Complete Short Films 1964-1992
  46 hlasů (25%)
  BFI

  Jan Švankmajer: Complete Short Films 1964-1992 (BFI) První kompletní vydání krátkometrážní tvorby mimořádné osobnosti světové kinematografie, jejíž dílo z velké části vznikalo ve spolupráci se zahraničními produkcemi a snad i proto byla cesta k DVD boxu osudem vedena tak, že první kompletní box tohoto českého tvůrce vyšel rovněž v zahraničí, konkrétně péčí British Film Institut. Kromě vlastních Švankmajerových filmů obsahuje třídiskové vydání také ukázky z filmů jiných tvůrců, na nichž se Švankmajer podílel některými animovanými sekvencemi, zahraniční dokumenty a booklet s bohatými filmografickými údaji. Tento mimořádný ediční počin se umístil na čelných místech i v několika zahraničních anketách. Právem jde o jednu z celosvětově nejlepších DVD edic roku 2007.
  2. Kolekce filmů Krzysztofa Kiešlowského
  39 hlasů (22%)
  Levné knihy

  Největší český vydavatel "netuctových filmů" vydává již delší dobu postupně obsáhlejší řady filmů z díla jednotlivých významných režisérů. V loňském roce došla řada i na polskou legendu Krzysztofa Kiešlowského, od nějž byly na trh uvedeny filmy převážně z jeho tvorby "kina morálního neklidu": Jizva, Amatér, Náhoda, Bez konce, Krátký film o lásce a Krátký film o zabíjení. Všechny filmy mají slušný obraz i zvuk, většinou převzatý z pečlivých francouzských vydání.
  3. Nebe nad Berlínem
  32 hlasů (17%)
  Zóna - Aerofilms
  Německo - Francie 1987, 122 min.
  Režie: Wim Wenders

  Nebe nad Berlínem (Zóna - Aerofilms) "Když dítě bylo ještě dítětem, chodilo s rukama svěšenýma.
  A chtělo, aby potok stal se řekou,
  řeka veletokem a tahle louže mořem.
  Když dítě bylo ještě dítětem, nevědělo, že je dítě.
  Všechno mělo svoji duši a všechny duše byly jedno.
  Když dítě bylo ještě dítětem, na nic nemělo názor, ani návyky,
  jen sedalo s nohama skříženýma
  a v mžiku se zas rozutíkalo se vzdornou vlnkou ve vlasech
  a nezpůsobným pohledem u fotografa."


 • více o disku na Nostalghia.cz

 • Další pořadí dopadlo následovně: 19 hlasů (11%) - Křižník Potěmkin, 18 (10%) - Údolí včel, 9 (5%) - Ašik-Kerib, 8 (4%) - Erotikon, 7 (4%) Kolekce filmů Alfreda Hitchcocka, 2 (1%) Modrý anděl, 1 (1%) - Metropolis, Blade Runner - The Final Cut.
  Sláva vítězům, čest (některým) poraženým

  I v letošním roce došlo k podstatnému nárůstu počtu hlasujících. Celkem bylo "odevzdáno" 718 hlasů ve všech kategoriích (v roce 2005 to bylo 384 hlasů, v roce 2006 už 583 hlasů). Byla ponechána možnost hlasovat pouze pro jeden titul v každé kategorii. Zvažoval jsem sice možnost rozšířit počet hlasů na tři v každé kategorii, ale nakonec jsem zůstal u dosavadního "řešení". Oproti minulému ročníku nebyl striktně dodržen stejný počet nominovaných titulů v každé kategorii. Možnost hlasovat mailem využilo 9 hlasujících (bylo takto odevzdáno celkem 17 hlasů).

  V uplynulém roce zásobovali trh s "nostalgickými filmy" převážně zavedení vydavatelé - z těch domácích především vydavatelský tandem Zóna - Aerofilms a dále Bonton, Levné knihy a FEX. Došlo k postupnému "umrtvení" ediční řady Kolekce 666, která byla po vydání snímku Ašik-Kerib pozastavena (ale ne zrušena). Naopak kolekce Netuctové filmy pokračovala nastaveným tempem, byť v edičním plánu docházelo vlivem různých vnějších vlivů k některým přesunům jednotlivých titulů. Potěšitelné ale je, že "netuctovka" bude pokračovat i v dalším roce.

  Domácí vydavatelský gigant Bonton vydal letos konečně dva filmy Františka Vláčila (Údolí včel, Adelheid). Pro stránky Nostalghia.cz je to jedna z událostí roku, byť jsou tyto dva snímky vydány v diametrálně odlišné kvalitě - Údolí včel útočilo na přední příčky hned v několika kategoriích, Adelheid byla nominována jen v kategorii "Filmový titul na DVD", protože další technické parametry disku jsou bídné (viz recenze). V bontonské produkci lze od konce roku 2007 pozorovat větší zastoupení hodnotných snímků 60. let, a tento trend by měl pokračovat i v roce 2008. Jedním ze stínů bontonské produkce roku 2007 jsou dva filmy Karla Zemana (Ukradená vzducholoď, Na kometě), které byly po svém vydání obratem staženy z prodeje pro nedořešené autorskoprávní vztahy.

  Další událostí roku je bezesporu britské vydání Markety Lazarové, filmu, o jehož důstojné edici na DVD se už několik let vede zatím neuzavřená diskuse. Průměrný transfer, který byl pro britské vydání použitý, nabízí jen informativní podobu díla, byť je díky němu Marketa k dispozici poprvé v úplném cinemascopu 2.35:1. Obrazovou vytříbenost Vláčilova díla lze z DVD jen tušit.

  Největší tuzemský vydavatel "nostalgických filmů" (co do množství titulů) Levné knihy pokračoval ve své "jízdě" a i přes určité zdražení přinesl opět celou řadu zajímavých filmů. V naprosté většině případů jde sice stále jen o "holé" filmy s českými titulky, ale diváci se dočkali i kuriozit, např. Zkoušky orchestru v úplné i v české cenzurované verzi, dvojdisku s dvěma sestřihy filmu Křižník Potěmkin nebo Modrého anděla s bonusovým CD diskem s písněmi Marlene Dietrichové. Nejvíce asi zaujala kolekce filmů Krzysztofa Kiešlowského, připravená z kvalitních podkladů francouzské společnosti mk2.

  Již tradičně docházím v této bilanci k místu, kde zmiňuji, pro jaké tituly jsem v anketě hlasoval já. Jako "Filmový titul na DVD" jsem po delším rozvažování vybral Nebe nad Berlínem, byť jsem váhal i nad Marketou Lazarovou, boxem Jana Švankmajera a Erotikonem. Technicky nejlépe zpracovaným diskem roku 2007 je pro mne disk s Údolím včel, kde zohledňuji podmínky, za jakých se muselo k výsledku dojít (diametrálně odlišných od vlastně zcela nově "replikovaného" vítězného Blade Runner - The Final Cut). Se svými bonusy u mne zvítězil na celé čáře Erotikon. Tradičně nejtěžší pro mne bývá volba v kategorii "Ediční počin roku". Co oželet, co vyzdvihnout? Nakonec jsem "naklikl" hlas pro britský box s krátkými filmy Jana Švankmajera, který obsahově, technicky, tematicky i ve vydavatelském přístupu podle mne nemá v loňském roce u titulů s českou podporou obdobu.

  by Nostalghia.cz
  Nebe nad Berlínem (Zóna - Aerofilms) Údolí včel (Bonton) Erotikon (FEX) Jan Švankmajer: Complete Short Films 1964-1992 (BFI)


  Dík patří všem, kdo se ankety zúčastnili a svými hlasy přispěli k opět o něco větší chuti vydavatelů DVD věnovat se "nostalgickým" filmům i v budoucnu. Děkuji i všem, kteří nezištně anketu propagovali na svých webových stránkách i na stránkách některých periodik. Pro rok 2007 je anketa uzavřena, nadcházející rok 2008 přináší "osudovou" osmičku - že by se mohla nějak příjemně promítnout do oblasti vydávání filmů na DVD? Já bych své představy určitě měl :-)

  [ Na Nostalghia.cz publikováno 7. 1. 2008 ]
   Samostatné články
  Nostalgické DVD roku 2009
  Vzpomínky na budoucnost
  Nostalgické DVD roku 2008
  Kendži Mizoguči - řada DVD od Masters of Cinema
  Nostalgické DVD roku 2007
  Nostalgické DVD roku 2006
  50 let, 50 filmů, jeden okázalý boxset
  Nostalgické DVD roku 2005
  Film Prestige - nadupané balíky z Ruska
  Nostalgické DVD roku 2004
  Staré filmy v digitálním hávu
  Nakupování na ruském netu
  BFI na rozcestí
  Jedenáct zásad Mortimera Willsona
  Nedostupné?
  Nostalgické DVD roku 2003
  Leni Riefenstahlová - génius nebo padlý anděl?
   Recenzovaná DVD
  1968: Zmařené naděje - DVD-ROM [USTR]
  Adelheid [Bonton]
  Adelheid [Facets]
  Amarcord [Criterion]
  Amarcord [Warner]
  Americká noc [Warner]
  Andaluský pes [BFI]
  Andrej Rublev [Artificial Eye]
  Andrej Rublev [Zóna-Aerofilms]
  Andrej Rublev - director´s cut [Criterion]
  Andrei Tarkovsky Companion [Artificial Eye]
  Ašik-Kerib [Zóna-Aerofilms]
  Bílá hříva [Janus Films]
  Blokáda [Arthouse]
  Cikáni jdou do nebe [Ruscico]
  Čarodějův učeň (Krabat) [Broadway]
  Červený balónek [Janus Films]
  Darmošlapové [LK]
  Deník venkovského faráře [Criterion]
  Divá Bára [FEX]
  Dny zatmění [Krupnyj plan]
  Doplněk [Propaganda]
  Dotek ruky [Vision]
  Duchovní hlasy [Facets]
  Fanny a Alexander [LK]
  Filmy Jurije Norštejna [Krupnyj Plan]
  Four Short Films [ECM]
  Die grosse Stille [X Verleih]
  Holubice [Facets]
  Hoří, má panenko [Criterion]
  Impression unter Wasser [Eurovideo]
  Intolerance [Eureka]
  Intolerance [LK]
  Ivanovo dětství [Artificial Eye]
  Jan Špáta - 4DVD [Verbascum]
  Jeřábi táhnou [Criterion]
  Josef Sudek [Krátký film]
  Koyaanisqatsi [MGM]
  Krásná hašteřilka [Zóna-Aerofilms]
  Krzysztof Kieślowski - dokumenty [PWA]
  Křižáci [Urania]
  Křižník Potěmkin [Eureka]
  Kwaidan [Criterion - MoC]
  Lásky jedné plavovlásky [CČV]
  Lesní jahody [LK]
  Louisiana Story [HVE]
  Lumiére a spol. [Fox Lorber]
  The Lumiére Brothers´ First Films [Kino]
  Mad Love: The Films of Evgeni Bauer [Milestone]
  Man of Aran [HVE]
  Marketa Lazarová [Second Run]
  Metropolis [Zóna-Aerofilms]
  Mlčení [LK]
  Moskevská modistka [Image]
  Muž s kinoaparátem [BFI]
  Nebe nad Berlínem [Zóna-Aerofilms]
  Nebe nad Berlínem [Anchor Bay]
  Nostalgie [Artificial Eye]
  Nostalgie [Ruscico]
  Občan Kane [Warner]
  Oběť [Zóna-Aerofilms]
  Oběť [Artificial Eye]
  Oběť [SFI]
  Obrazy starého sveta [SFÚ]
  Onibaba [Criterion]
  Ostře sledované vlaky [Criterion]
  Persona [LK]
  Pokání [Ruscico]
  Powaqqatsi [MGM]
  Powaqqatsi [MCP]
  Perný den [Intersonic]
  Peter Weir: Short Film Collection [Umbrella]
  Podzimní sonáta [LK]
  Pramen panny [LK]
  Pramen panny [Tartan]
  Prolomit vlny [Pathé]
  Předměstí [Image]
  Příběh Marie a Juliena [Zóna-Aerofilms]
  Příběh z Tokia [Criterion]
  Příběh(y) filmu [Gaumont]
  RAN [HCE]
  Ruská archa [Artificial Eye]
  Scény z manželského života [LK]
  Sedm samurajů [BFI]
  Sedmá pečeť [LK]
  Sladký život [Momentum]
  Sladký život [Vapet]
  Smrt v Benátkách [Warner]
  Solaris [Criterion]
  Soumrak bohů [Warner]
  Stalker [Artificial Eye]
  Stalker [Zóna-Aerofilms]
  Stíny zapomenutých předků [FSF]
  Strom na dřeváky [Zóna-Aerofilms]
  Stvořeni pro lásku [Zóna-Aerofilms]
  Sunset Boulevard [Paramount]
  Šepoty a výkřiky [LK]
  Tokijská Olympiáda [Criterion]
  Triumf vůle [DD Video]
  Triumf vůle [Synapse]
  Tři barvy: Modrá - Bílá - Červená [Artificial Eye]
  Údolí včel [Bonton]
  Údolí včel [Facets]
  Utrpení Panny orleánské [Criterion]
  Válec a housle [Facets]
  VGIK - studentské filmy [Karmen]
  Vyhoštění [Sojuz Video]
  Vyznání [Facets]
  Vzestup [Krupnyj Plan]
  Vzestup [Řitka Video]
  Walkabout [Zóna-Aerofilms]
  Za mraky [LK]
  Zabijáci [Criterion]
  Zlatý věk [BFI]
  Zrcadlo [Artificial Eye]
  Zvětšenina [Warner]
  Život jako smrtelná choroba... [Propaganda]
  Život za život [Eureka]
  nahoru
  TOPlist


  Nostalghia.cz - stránky věnované bývalým andělům
  Autorem textů P. Gajdošík (není-li výslovně uvedený jiný autor)
  Petr Gajdošík © 2001-2016