Recenze DVD: HOŘÍ, MÁ PANENKO


HOŘÍ, MÁ PANENKO
ČSSR 1967, 73 min.
bar., 1.33:1, mono DD 1.0
Režie: Miloš Forman
DVD - region 0
Vydavatel: Criterion Collection (2002)
Katalog. číslo: FIR140
Bonusy: rozhovor s Milošem Formanem, ukázka práce na digitálním transferu

Představovat českým divákům Formanův poslední „český film“ HOŘÍ, MÁ PANENKO by nebylo jen nošením dříví do lesa, ale mezi filmovými fajnšmekry (kteří doufám tvoří velkou část návštěvníků domény Nostalghia.cz) by to hraničilo skoro s drzostí. Je to film nejen krásný, ale především ryze český; není to komedie, kam se film obvykle žánrově zařazuje, ale ve své niterné podstatě dost drsný film, vypovídající o (nejen) naší pospolitosti víc, než leckterá sociologická studie.

Ačkoli jde o titul u nás všeobecně známý a bezesporu o jeden z „nejčeštějších“ filmů, své DVD premiéry se dočkal za oceánem, kde v roce 2002 vyšel v prestižní řadě Criterion Collection. Pro české zájemce hned úvodem samé pozitivní informace: disk má samozřejmě zachovanou původní českou zvukovou stopu a NENÍ regionálně kódovaný, takže k jeho nákupu a dovozu prakticky nic nebrání. Navíc je obraz i zvuk pečlivě restaurován a vyčištěn (na rekonstrukci obrazu, jak je patrno z bonusového dokumentu, se podílel i kameraman M. Ondříček). Krásný obraz i zvuk a plynulé barevné podání jsou devizy, které vám při pouštění tohoto disku umožní úplně jiný zážitek než na jaký jste zvyklí z našich kin či z televize.

Disk je vybaven vypínatelnými anglickými titulky a v bonusech naleznete jak rozhovor s Milošem Formanem (jen anglicky), tak krátký dokument o digitální restauraci filmové kopie, která probíhala v barandovských studiích.

Criterionské HOŘÍ, MÁ PANENKO (distribuované pod anglickým názvem Firemen´s Ball) je skvostný disk především svým technickým provedením, který vám zpřístupní film v podbě jako nikdy předtím.


* * *
TOPlist


© 2002-2022 Nostalghia.cz
© 2002-2022 Petr Gajdošík

[Facebook] [Twitter]