Recenze DVD: INTOLERANCE


INTOLERANCE
USA 1916, 177 min.
DVD - Region 2
Eureka (2000)
čb, 1.33:1, němý s hudebním doprovodem (mono DD 2.0), původní anglické mezititulky
Katalog. číslo: EKA 40024

Grifithův přínos světové kinematografii je už celá desetiletí konstantou, kterou uznávali nejen jeho velcí současníci (např. Ejzenštejn), ale i mnozí následovníci. Osobně se mi dnes velká většina jeho práce jeví jako spíš historicky podmíněná a hodná pozornosti zejména pro ty formální prvky, které vnesl do filmu jako jeden z prvních (ne-li úplně první). Monumentální INTOLERANCE z roku 1916 pak je příkladem díla génia, který si nedokázal tak úplně ujasnit obsahový záměr svého díla, takže ve výsledku působí celek filmu křečovitě. Už současníci o INTOLERANCI, resp. o zvoleném postupu pochybovali, Ejzenštejn nepřijal už výchozí okamžik - přijetí netolerance v dějinách lidstva jako jednotícího principu pro několik různých příběhů. To ovšem nic neměnilo na tom, že u Griffithe i on obdivoval epickou vyprávěcí formu.

INTOLERANCE je jeden z prvních opravdových velkofilmů v dějinách kinematografie. V dodnes ohromující délce 177 minut soustředil Griffith rozmáchlé vyprávění čtyř příběhů z různých období historie lidstva (Babylonie, Judea v době Ježíšově, 16. století ve Francii s událostmi kolem Bartolomějské noci a současnost s příběhem továrníka Jenkinse), které nevyprávěl klasickou povídkovou skladbou (jeden za druhým), ale průběžně přecházel z jednoho do druhého, přičemž dějové linie se postupně více a více sbližovaly. Griffith chtěl tímto dílem oslovit publikum univerzální výpovědí, podobenstvím o netoleranci a nesnášenlivosti. Podle dobových reakcí se mu to ale nepodařilo.

Přesto zůstává INTOLERANCE jedním z mezníků filmové historie a je jedině dobře, že díky DVD si ji můžeme dopřát i my. Film vyšel na disku v USA i v Evropě, kde ho vydala tradiční britská společnost Eureka Video v roce 2000. Pro tuto edici byl film podroben náročným restauračním postupům, takže na disku máte možnost spatřit mimořádně zdařilý přepis, tónovaný do příjemné hnědočerné barvy. Píši-li mimořádně zdařilý, tak tím nemyslím zbavený všech nečistot a poškození. U filmu, který je starý 85 let jsou takové opravy skoro nemyslitelné (přesto je udivující, jak jsou v některých sekvencích vady obrazu minimalizované). Daleko podstatnější je u tak starých snímků spíš udržení jednotného jasu a stálosti obrazu. A v tom je britský disk bezproblémový. Film je samozřejmě němý a k obrazu zní pouze hudební improvizace na harmonium, jejíž původ ovšem není nikde uveden. Anglické mezititulky jsou samozřejmě v původní verzi, ještě s logem D. W. Griffithe, některé z nich jsou dosti obsáhlé, dovysvělují děj či některé dobové detaily.

Bonusy na disku jsou skrovné. Jediným skutečným bonusem je Griffithova biografie v podobě rolujícího textu, v menu ale ještě narazíte na čtyři ojedinělé a vlastně jen díky technologii DVD možné volby. Těmi jsou možnosti spuštění čtyř samostatných příběhů, jednoho po druhém. Jak jsem již uvedl, Griffith komponoval INTOLERANCI jako polyfonii, čtyři příběhy se navzájem prolínaly, nebyly vyprávěny v celku. Volbami v menu si ale můžete přehrát každý příběh samostatně - tedy asi tak, jako kdyby se vystříhaly z filmového pásu a slepily do čtyř samostatných snímků. Otázkou sice je, nakolik má tato možnost smysl u díla, které se právě takovému způsobu vyprávění chtělo vyhnout, ale na druhé straně se zde nabízí možnost jasnějšího pochopení děje jednotlivých příběhů a to zejména těm, kdo nevládnou příliš dobře angličtinou.

[Na Nostalghia.cz publikováno 7. 11. 2003]



  • recenze českého vydání (2006)

    UPDATE 18. 12. 2006: Jako doplněk recenze přikládám několik ukázek, které dokumentují rozdíly v tónování obrazu mezi britským diskem od Eureka Video (horní obrázek) a českým vydáním z Levných knih (spodní obrázek).





  • * * *
    TOPlist


    © 2002-2024 Nostalghia.cz
    © 2002-2024 Petr Gajdošík

    [Facebook] [Twitter]