Recenze DVD: Die grosse Stille
Die grosse Stille
(Velké ticho)
Německo 2005, 161 min.
DVD - Region 2
X Verleih 2006
bar., 1.78:1, franouzsky, latinsky DD 2.0, DD 5.1, francouzské mezititulky, německé titulky (nevypinatelné)
Bonusy: trailer, textové bonusy (německy): režisérská poznámka, o filmu, biografie režiséra, historie kartuziánského řádu, o kartuziánské spiritualitě


Celých 16 let čekal německý dokumentarista Philip Gröning na souhlas představitelů kartuziánského řádu s natáčením v klášterní komunitě v Grande Chartreuse, nejstarším klášteře tohoto řádu založeném na konci 11. století. Dalších několik let, včetně režisérova půlročního života v klášteře, zabraly přípravy, natáčení a postprodukce. Výsledkem je skutečně velký film. Nejen délkou a způsobem vzniku, ale i hloubkou ponoru do tématu. Gröningův snímek Velké ticho (Die grosse Stille) ohromil v roce 2005 benátský festival, kde byl uveden mimo soutěž. Po filmových cenách na několika festivalech (Toronto, Rotterdam, Sundance) přišlo i ocenění za nejlepší evropský dokument. A také na dokument neuvěřitelných 35 filmových kopií uváděných v Itálii, pro mimořádný zájem a vyprodané sály brzy zvýšených na 100 kopií. Distribuční zdroje v Bavorsku také uvádějí, že v některých městech v návštěvnosti film předstihl i Harryho Pottera. (Pro úplnost, pokud je mi známo, český divák se měl možnost s filmem seznámit jen v jediném případě a to na přehlídce německých dokumentů v pražském kině Světozor.) Nyní je Velké ticho v zahraničí k dispozici i na DVD.

Na počátku všeho byla Gröningova touha natočit dílo, které by dokázalo, že i v evropské kulturní tradici lze najít to, po čem zejména do Asie čím dál tím víc pošilhává současná euroatlantická společnost. Zůstaneme-li na poli kinematografie tak v asijském filmu - po tichém světě meditací, ponorů do duše, po vnitřní rovnováze a žití v harmonii. Gröningovi se zdálo, že nakolik jsou asijské filmy, zobrazující podobné náměty zajímavé, přece jen jde pořád o exotiku. Přitom v evropské kulturní tradici lze najít dostatek podobných motivů a zdrojů k nalezení vnitřního klidu. Ba co víc, nejen v historii, ale přímo v naší současnosti.

Kartuziánský řád (Ordo cartusiensis), jehož vznik se klade do roku 1084, kdy se v alpské samotě La Chartreuse u francouzského Grenoble usadila skupina mnichů, aby se pod vedením později svatořečeného Brunona věnovala přísnému mnišskému životu zasvěcenému kontemplaci, je Gröningovi rovnocenou alternativou k východním směrům. "Jsme zvyklí, že filmy tohoto druhu k nám přicházejí z dalekého Východu, a přitom zapomínáme na naše vlastní kořeny, pomocí kterých můžeme objevit své odlišné já," komentuje režisér svůj film a jeho ideu.


Gröningovi se mnohaleté čekání na možnost natáčet v Grande Chartreuse vyplatilo. Natočil neuvěřitelně intimní snímek v němž se přitom do blízkosti aktérů nijak nevtírá, respektuje cestu kterou si zvolili - samotu, kontemplaci a rozjímání, zdrženlivost v řeči při zaměstnání (jež je kartuziánskou "specialitou"), snaží se o zachování a nenarušení jejich privátního prostoru. Přitom ale nepodává jen dokumentární svědectví o životě v klášteře uprostřed Alp, ale daří se mu pronikat do podstaty duchovní harmonie aktérů - života v souladu s řádem, naplněného prací, modlitbou a pokorou. Snímá zdánlivě nezajímavé, běžné, všední a neustále se opakující věci - modlitby v samotě cely, práci kuchaře a rozvážení jídla, společné modlitby v chrámu, klášterní holičství, zahradníka pečujícího o klášterní zahradu, pastevce, zvoníka, krejčího při šití řeholního oděvu, úklid, opravu vlastní obuvi, obřad přijímání nového člena atd. Gröning přitom nevnímá život v klášteře izolovaně, odtrženě od okolní přírody. Předně práce některých mnichů je spojena s prací venku a navíc alpská příroda a měnící se roční období dotváří atmosféru života v klášteře, kde se čas nezastavil, jen plyne volněji, klidněji a svým vlastním tempem (symptomatický je v tomto ohledu motiv mnicha, udržujícího v chodu jedny z klášterních hodin, zachycení poryvu větru v klášterní chodbě, proměny slunečního světla dopadajícího do ambitu). Svět za zdmi kláštera ale pro jeho obyvatele není cizinou. Režisérova kamera je dokázala zachytit (vždy v decentním odstupu) i při procházkách přírodou nebo při zimním sáňkování. Naopak podivně působí skupinka turistů, která se na klášter dívá z jednoho blízkého návrší a rozpráví si o něm.


Německé DVD přináší film v originálním obrazovém formátu 1.78:1 v anamorfním přepisu. Kvalita obrazu je výborná a to i přesto, že film byl i v temnějších prostorách kláštera natočen bez umělého osvětlení. Na několika místech je v obrazu záměrně použita zrnitější struktura, plnící zde funkci jakýchsi vsuvek, pohledu nezúčastněného návštěvníka. Zvuk je na disku ve dvou volitelných formátech: v originálním DD 2.0 nebo v remixu do DD 5.1. Obojí je velmi dobré a troufám si říct, že při míře ticha, jaká v tomto filmu panuje, muselo být při remixu do vícekanálového formátu dodržení přirozeného podání u toho mála ruchů a šumů velmi obtížné. Pokud ve filmu zazní mluvené slovo, jedná se většinou jen o promluvy mezi mnichy při společných setkáních, neurčené pro kameru. Originálním jazykem je francouzština, francouzské jsou i mezititulky, uvozující jednotlivé úseky Gröningova vyprávění (často prostřednictvím slov modliteb). Německé titulky na disku jsou bohužel nevypinatelné, ale jak již bylo řečeno výše - v celém filmu se hovoří všehovšudy asi 5 minut (hlavně závěrečný monolog slepého mnicha) a tak se nejedná o nic nesnesitelného. (Nicméně na místě je poznámka, že paralelní italské vydání má italské titulky vypinatelné a obsahuje pouze remix do DD 5.1.) Film je členěn na 25 tracků.

Bonusová výbava německého disku se skládá v naprosté většině z textových materiálů. Divák zde nalezne režisérskou poznámku, krátký text o filmu, biografii režiséra, historii kartuziánského řádu a něco málo o kartuziánské spiritualitě. Jediným filmovým bonusem je pětiminutový trailer, stejně tichý a vnitřně koncentrovaný jako celý film. (A opět poznámka k italskému dvojdisku: ten na rozdíl od německého obsahuje bohatší bonusový materiál: několik rozhovorů a jiných biografií, trailer na něm není.)


Velké ticho je mimořádný film. Je to filmová esej o (možné) cestě k harmoni duše a těla. O (možné) cestě k harmoni se světem. O cestě na níž je jakýkoliv úkon a čin prodchnut posvátnou spiritualitou a pokorou. Gröning netvrdí, že jedině tímto způsobem se lze podobné harmonie dobrat. Jeho film je ale rozhodně pozvánkou do hlubiny našich vlastních myslí a srdcí. Do velkého ticha, přicházejícího s každým usmířením, jak praví motto filmu:
Hospodin řekl: "Vyjdi a postav se na hoře před Hospodinem."
A hle, Hospodin se tudy ubírá.
Před Hospodinem veliký a silný vítr,
rozervávající hory a tříštící skály,
ale Hospodin v tom větru nebyl.
Po větru zemětřesení, ale Hospodin v tom zemětřesení nebyl.
Po zemětřesení oheň, ale Hospodin v tom ohni nebyl.
Po ohni hlas tichý, jemný.

                                                           1 Kr 19, 11-12


 • Italský dvojdisk lze v ČR zakoupit v internetovém knihkupectví www.paulinky.cz za cenu 585,- Kč + poštovné (celkem 660,- Kč). Paulinky k disku přikládají také 5 stran českého překladu titulků a všech mezititulků s biblickými citáty. Velmi sympatický přístup k distribuci...

 • [Na Nostalghia.cz publikováno 4. 1. 2007 ]
   Samostatné články
  Nostalgické DVD roku 2009
  Vzpomínky na budoucnost
  Nostalgické DVD roku 2008
  Kendži Mizoguči - řada DVD od Masters of Cinema
  Nostalgické DVD roku 2007
  Nostalgické DVD roku 2006
  50 let, 50 filmů, jeden okázalý boxset
  Nostalgické DVD roku 2005
  Film Prestige - nadupané balíky z Ruska
  Nostalgické DVD roku 2004
  Staré filmy v digitálním hávu
  Nakupování na ruském netu
  BFI na rozcestí
  Jedenáct zásad Mortimera Willsona
  Nedostupné?
  Nostalgické DVD roku 2003
  Leni Riefenstahlová - génius nebo padlý anděl?
   Recenzovaná DVD
  1968: Zmařené naděje - DVD-ROM [USTR]
  Adelheid [Bonton]
  Adelheid [Facets]
  Amarcord [Criterion]
  Amarcord [Warner]
  Americká noc [Warner]
  Andaluský pes [BFI]
  Andrej Rublev [Artificial Eye]
  Andrej Rublev [Zóna-Aerofilms]
  Andrej Rublev - director´s cut [Criterion]
  Andrei Tarkovsky Companion [Artificial Eye]
  Ašik-Kerib [Zóna-Aerofilms]
  Bílá hříva [Janus Films]
  Blokáda [Arthouse]
  Cikáni jdou do nebe [Ruscico]
  Čarodějův učeň (Krabat) [Broadway]
  Červený balónek [Janus Films]
  Darmošlapové [LK]
  Deník venkovského faráře [Criterion]
  Divá Bára [FEX]
  Dny zatmění [Krupnyj plan]
  Doplněk [Propaganda]
  Dotek ruky [Vision]
  Duchovní hlasy [Facets]
  Fanny a Alexander [LK]
  Filmy Jurije Norštejna [Krupnyj Plan]
  Four Short Films [ECM]
  Die grosse Stille [X Verleih]
  Holubice [Facets]
  Hoří, má panenko [Criterion]
  Impression unter Wasser [Eurovideo]
  Intolerance [Eureka]
  Intolerance [LK]
  Ivanovo dětství [Artificial Eye]
  Jan Špáta - 4DVD [Verbascum]
  Jeřábi táhnou [Criterion]
  Josef Sudek [Krátký film]
  Koyaanisqatsi [MGM]
  Krásná hašteřilka [Zóna-Aerofilms]
  Krzysztof Kieślowski - dokumenty [PWA]
  Křižáci [Urania]
  Křižník Potěmkin [Eureka]
  Kwaidan [Criterion - MoC]
  Lásky jedné plavovlásky [CČV]
  Lesní jahody [LK]
  Louisiana Story [HVE]
  Lumiére a spol. [Fox Lorber]
  The Lumiére Brothers´ First Films [Kino]
  Mad Love: The Films of Evgeni Bauer [Milestone]
  Man of Aran [HVE]
  Marketa Lazarová [Second Run]
  Metropolis [Zóna-Aerofilms]
  Mlčení [LK]
  Moskevská modistka [Image]
  Muž s kinoaparátem [BFI]
  Nebe nad Berlínem [Zóna-Aerofilms]
  Nebe nad Berlínem [Anchor Bay]
  Nostalgie [Artificial Eye]
  Nostalgie [Ruscico]
  Občan Kane [Warner]
  Oběť [Zóna-Aerofilms]
  Oběť [Artificial Eye]
  Oběť [SFI]
  Obrazy starého sveta [SFÚ]
  Onibaba [Criterion]
  Ostře sledované vlaky [Criterion]
  Persona [LK]
  Pokání [Ruscico]
  Powaqqatsi [MGM]
  Powaqqatsi [MCP]
  Perný den [Intersonic]
  Peter Weir: Short Film Collection [Umbrella]
  Podzimní sonáta [LK]
  Pramen panny [LK]
  Pramen panny [Tartan]
  Prolomit vlny [Pathé]
  Předměstí [Image]
  Příběh Marie a Juliena [Zóna-Aerofilms]
  Příběh z Tokia [Criterion]
  Příběh(y) filmu [Gaumont]
  RAN [HCE]
  Ruská archa [Artificial Eye]
  Scény z manželského života [LK]
  Sedm samurajů [BFI]
  Sedmá pečeť [LK]
  Sladký život [Momentum]
  Sladký život [Vapet]
  Smrt v Benátkách [Warner]
  Solaris [Criterion]
  Soumrak bohů [Warner]
  Stalker [Artificial Eye]
  Stalker [Zóna-Aerofilms]
  Stíny zapomenutých předků [FSF]
  Strom na dřeváky [Zóna-Aerofilms]
  Stvořeni pro lásku [Zóna-Aerofilms]
  Sunset Boulevard [Paramount]
  Šepoty a výkřiky [LK]
  Tokijská Olympiáda [Criterion]
  Triumf vůle [DD Video]
  Triumf vůle [Synapse]
  Tři barvy: Modrá - Bílá - Červená [Artificial Eye]
  Údolí včel [Bonton]
  Údolí včel [Facets]
  Utrpení Panny orleánské [Criterion]
  Válec a housle [Facets]
  VGIK - studentské filmy [Karmen]
  Vyhoštění [Sojuz Video]
  Vyznání [Facets]
  Vzestup [Krupnyj Plan]
  Vzestup [Řitka Video]
  Walkabout [Zóna-Aerofilms]
  Za mraky [LK]
  Zabijáci [Criterion]
  Zlatý věk [BFI]
  Zrcadlo [Artificial Eye]
  Zvětšenina [Warner]
  Život jako smrtelná choroba... [Propaganda]
  Život za život [Eureka]
  nahoru
  TOPlist


  Nostalghia.cz - stránky věnované bývalým andělům
  Autorem textů P. Gajdošík (není-li výslovně uvedený jiný autor)
  Petr Gajdošík © 2001-2016