Krzysztof Zanussi na DVD (1. část) [ Krzysztof Zanussi ]
Následující blok minirecenzí disků s filmy Krzystofa Zanussiho připravil exklusivně pro Nostalghia.cz Jan Lipšanský, redaktor časopisu DiViDi. Protože se v případě Zanussiho filmů jedná o více disků, je celý blok rozdělen do několika částí, jež budou na stránkách Nostalghia.cz publikovány postupně.

Konečně se fanoušci a ctitelé tohoto křesťansky a filozoficky zaměřeného autora dočkali. Po dlouhých letech odmítání ze strany režiséra se začínají v Evropě na DVD objevovat filmy Krzysztofa Zanussiho. Vycházejí pravda poněkud na přeskáčku, s kvalitou disků to také není příliš slavné, ale díky alespoň za to málo.


Leben für Leben / Życie za życie (Maxmilian Kolbe)
Německo-Polsko 1991, 91 minut
Obraz: letterbox, 4:3 (1.85:1)
Zvuk: německy DD 2.0
Titulky: anglické (volitelné)
Bonus: webový link na Eureka Video a v DVD-ROM části instalace InterActual Playeru


Jako první vyšel díky společnosti Eureka Video německo-polský film Život za život o minoritském knězi Maxmiliánu Kolbem, který v srpnu 1941 v koncentračním táboře Osvětim nabídl svůj život výměnou za muže, který měl rodinu a děti. Film poněkud trpí popisností a poněkud plochými charaktery, na druhou stranu se o podobných osobnostech dost těžko točí filmy, zvláště těší-li se mimořádné úctě.

Všechna DVD se Zanussiho filmy, ať je vydal kdokoliv, nabízejí obraz jen ve formátu letterbox. Už tím je dána kvalita obrazu, protože letterbox ukrývá širokoúhlý formát 1.85:1. Navíc disky vydávají menší společnosti, které nemají peníze na vyčištění obrazu, ke všemu nejspíš nejsou k dispozici ani filmové kopie, zvláště když jde v mnoha případech o koprodukce. Zvuk tohoto filmu najdeme na DVD v němčině a ve formátu Dolby Digital 2.0, a to v průměrné kvalitě, i když nejde o zas tak nekvalitní věc. Zkrátka - v některých scénách zní oba kanály velice dobře a jasně, občas ale zase budete mít problémy s tichými dialogy. K dispozici jsou volitelné (tedy vypínatelné) anglické titulky, občas poněkud stručnější než německý originál.

Bonusy pak tvoří jen odkaz na internetové stránky producenta DVD, společnost Eureka Video, a v DVD-ROM části se vám bude vehementně snažit se nainstalovat InterActual Player, o jehož chybovosti a zbytečnosti by se daly psát romány.Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową
Polsko-Francie 2000, 97 minut
Obraz: letterbox, 4:3 (1.85:1)
Zvuk: polsky DD 4.0
titulky: anglické, francouzské, německé, italské, španělské, polské
Bonusy: uvítací slovo režiséra (4:09), komentář režiséra a herců, záběry z natáčení a ze zkoušek (19:32), Krzysztof Zanussi o filmu (3:43, po skončení 12:20 o víře) - bez jakýchkoliv titulků.Suplement
Polsko 2002, 99 minut
Obraz: letterbox, 4:3 (1.85:1)
Zvuk: polsky DD 2.0
Titulky: anglické, francouzské, německé, italské, španělské, polské
Bonusy: úvodní slovo (6:21), komentář režiséra a herců, Krzysztof Zanussi o filmu (4:04) - bez jakýchkoliv titulků.

Pak se vloni ke konci roku nečekaně díky polské společnosti Propaganda objevil hnedle dvoudisk s navzájem souvisejícími filmy Život jako smrtelná nemoc, která se přenáší pohlavním stykem z roku 2000 a Doplněk (2002). Oba disky (v jedné krabičce) nabízejí stejné zpracování - jak co se menu týče, tak obrazu, zvuku, titulkové výbavy a bonusů.

První film nám představuje příběh lékaře, který se při natáčení filmu o sv. Benediktovi seznámí jak s mladým studentem medicíny, tak s mnichem benediktinského řádu. Oba jsou mu trpkou připomínkou - první řečmi o svém strachu ze smrti, druhý o víře - protože lékař umírá na rakovinu, ale jako naprostý ateista a v podstatě i cynik neví, jak se s tím vyrovnat, zvláště poté, co zklamou naděje na možnou operaci.

Druhý film se vrací k životu onoho studenta medicíny, Filipa, který sám sebe považuje za vyvoleného - což mu dokládají citáty z Bible - a nedokáže se vyrovnat se svou skutečnou průměrností, což vede i k jeho agresivnímu chování vůči své snoubence. Vzhledem k nižšímu rozpočtu a žádné koprodukci však působí snímek trochu rozvlekle a televizně.

Oba filmy mají formát letterbox, který ukrývá širokoúhlý obraz 1.85:1, ale tentokrát (i proto, že jde o nové filmy) je obraz poměrně slušný a dostatečně čistý, jen na lepších obrazovkách poznáte, že ne zase tak ostrý. První film má velmi dobrý a dynamický zvuk v Dolby Digital 4.0, přičemž jde o polskou jazykovou mutaci filmu - to poznáte i z toho, že jsou tam, kde se polsky nemluví, do obrazu natvrdo vypálené polské titulky. Jinak ty volitelné (vypínací) se nabízejí anglické, francouzské, německé, italské, španělské a polské.

Zvuk druhého filmu (celý je v polštině) pak má formát Dolby Digital 2.0, ale protože jde v podstatě o dialogový film, není to nijak na škodu. Titulková sada je stejná.

Bonusy, u nichž naneštěstí žádné titulky nikde veskrze žádné nejsou, načíná na každém disku úvodní slovo režiséra, kde krátce vysvětlí důvody vzniku filmu a hlavní téma. Každý film pak má komentář režiséra a dvou hlavních herců, v němž se dozvíme, pokud umíme alespoň trochu polsky, něco více o jednotlivých scénách, jejich vyznění i natáčení.

Společným atributem bonusů je ještě položka Krzysztof Zanussi o filmu. U prvního filmu vypráví tři minuty o lidském údělu, zatímco kráčí nemocnicí, z níž se na závěr vyklube porodnice. Jako skrytý bonus hned po tomto povídání následuje ještě dvanáct minut, kdy již Zanussi sedí u krbu a probírá film z hlediska problematiky víry. U druhého disku vypráví o filmu jen čtyři minuty, opět u krbu, a vysvětluje důvody jeho vzniku a proč si jako hlavní téma vybral právě tohle.

První disk pak ale ještě obsahuje jako bonus skoro dvacet minut záběrů z natáčení a ze zkoušek, sice nijak nekomentovaných a rovněž poskládaných bez ladu a skladu, ale zajímavých, protože uvidíme v akci i pana režiséra.Dotknięcie ręki / The Silent Touch
Polsko-Švédsko-Dánsko-Velká Británie 1991/1992, 94 minut
Obraz: anamorfní 1.78:1
Zvuk: anglicky DD 2.0, polský voiceover DD 2.0
Titulky: anglické (nevypínatelné, dost velký font)
Bonus: reklamní trailer na filmy z nabídky série QDVD.

Zatím jako poslední v Evropě vyšel na DVD film Dotek ruky (1991/1992), a to díky polské společnosti Vision, která je teď velmi aktivní a spolupracuje dokonce s Bontonem na vydávání disků z tzv. Carolco balíku. Film s Maxem von Sydow v hlavní roli vypráví o stárnoucím hudebním skladateli, který přežil holocaust, ale náhle je z poklidu vytržen mladíkem, který chce u něho složit novou symfonii. Citlivý psychologický film, který stojí především na vzájemných vazbách, se nedočkal příliš elegantního DVD provedení.

Obraz sice je tentokrát širokoúhlý anamorfní v televizním formátu 1.78:1, ale zrnitý a plný škrábanců. Anglické titulky jsou napevno vypáleny v obraze, navíc nemyslně velikým fontem. Anglický zvuk i polský voiceover mají pouhé Dolby Digital 2.0, takové středně průměrné kvality, zvláště u hudebních kompozic nedostačující.

Jako bonus se pak nabízí sebereklamní delší a širokoúhlý trailer na novou nabídku disků z edice QDVD, které u nás říkáme balík Carolco.Prozatímní závěr
Ke Krzysztofu Zanussimu na DVD se ale brzy vrátíme (proto ono označení 1. část v nadpisu), protože v regionu 1 (USA a Kanada) vyšlo DVD s filmem Rok spokojnego slońca (Rok klidného slunce, Polsko-SRN-USA 1984), a také firma Vision ohlásila vydání dalších Zanussiho filmů na DVD v Polsku - a to filmů Constans (Konstanta, 1979), Struktura krysztalu (Struktura krystalu, 1969) a Barwy ochronne (Ochranné zbarvení, 1975).

Poznámka: České názvy filmů jsou brány z osobní stránky Krzysztofa Zanussiho z Literární akademie, kde působí jako pedagog.

[ Na Nostalghia.cz publikováno 22. 2. 2005 ]
 Samostatné články
Nostalgické DVD roku 2009
Vzpomínky na budoucnost
Nostalgické DVD roku 2008
Kendži Mizoguči - řada DVD od Masters of Cinema
Nostalgické DVD roku 2007
Nostalgické DVD roku 2006
50 let, 50 filmů, jeden okázalý boxset
Nostalgické DVD roku 2005
Film Prestige - nadupané balíky z Ruska
Nostalgické DVD roku 2004
Staré filmy v digitálním hávu
Nakupování na ruském netu
BFI na rozcestí
Jedenáct zásad Mortimera Willsona
Nedostupné?
Nostalgické DVD roku 2003
Leni Riefenstahlová - génius nebo padlý anděl?
 Recenzovaná DVD
1968: Zmařené naděje - DVD-ROM [USTR]
Adelheid [Bonton]
Adelheid [Facets]
Amarcord [Criterion]
Amarcord [Warner]
Americká noc [Warner]
Andaluský pes [BFI]
Andrej Rublev [Artificial Eye]
Andrej Rublev [Zóna-Aerofilms]
Andrej Rublev - director´s cut [Criterion]
Andrei Tarkovsky Companion [Artificial Eye]
Ašik-Kerib [Zóna-Aerofilms]
Bílá hříva [Janus Films]
Blokáda [Arthouse]
Cikáni jdou do nebe [Ruscico]
Čarodějův učeň (Krabat) [Broadway]
Červený balónek [Janus Films]
Darmošlapové [LK]
Deník venkovského faráře [Criterion]
Divá Bára [FEX]
Dny zatmění [Krupnyj plan]
Doplněk [Propaganda]
Dotek ruky [Vision]
Duchovní hlasy [Facets]
Fanny a Alexander [LK]
Filmy Jurije Norštejna [Krupnyj Plan]
Four Short Films [ECM]
Die grosse Stille [X Verleih]
Holubice [Facets]
Hoří, má panenko [Criterion]
Impression unter Wasser [Eurovideo]
Intolerance [Eureka]
Intolerance [LK]
Ivanovo dětství [Artificial Eye]
Jan Špáta - 4DVD [Verbascum]
Jeřábi táhnou [Criterion]
Josef Sudek [Krátký film]
Koyaanisqatsi [MGM]
Krásná hašteřilka [Zóna-Aerofilms]
Krzysztof Kieślowski - dokumenty [PWA]
Křižáci [Urania]
Křižník Potěmkin [Eureka]
Kwaidan [Criterion - MoC]
Lásky jedné plavovlásky [CČV]
Lesní jahody [LK]
Louisiana Story [HVE]
Lumiére a spol. [Fox Lorber]
The Lumiére Brothers´ First Films [Kino]
Mad Love: The Films of Evgeni Bauer [Milestone]
Man of Aran [HVE]
Marketa Lazarová [Second Run]
Metropolis [Zóna-Aerofilms]
Mlčení [LK]
Moskevská modistka [Image]
Muž s kinoaparátem [BFI]
Nebe nad Berlínem [Zóna-Aerofilms]
Nebe nad Berlínem [Anchor Bay]
Nostalgie [Artificial Eye]
Nostalgie [Ruscico]
Občan Kane [Warner]
Oběť [Zóna-Aerofilms]
Oběť [Artificial Eye]
Oběť [SFI]
Obrazy starého sveta [SFÚ]
Onibaba [Criterion]
Ostře sledované vlaky [Criterion]
Persona [LK]
Pokání [Ruscico]
Powaqqatsi [MGM]
Powaqqatsi [MCP]
Perný den [Intersonic]
Peter Weir: Short Film Collection [Umbrella]
Podzimní sonáta [LK]
Pramen panny [LK]
Pramen panny [Tartan]
Prolomit vlny [Pathé]
Předměstí [Image]
Příběh Marie a Juliena [Zóna-Aerofilms]
Příběh z Tokia [Criterion]
Příběh(y) filmu [Gaumont]
RAN [HCE]
Ruská archa [Artificial Eye]
Scény z manželského života [LK]
Sedm samurajů [BFI]
Sedmá pečeť [LK]
Sladký život [Momentum]
Sladký život [Vapet]
Smrt v Benátkách [Warner]
Solaris [Criterion]
Soumrak bohů [Warner]
Stalker [Artificial Eye]
Stalker [Zóna-Aerofilms]
Stíny zapomenutých předků [FSF]
Strom na dřeváky [Zóna-Aerofilms]
Stvořeni pro lásku [Zóna-Aerofilms]
Sunset Boulevard [Paramount]
Šepoty a výkřiky [LK]
Tokijská Olympiáda [Criterion]
Triumf vůle [DD Video]
Triumf vůle [Synapse]
Tři barvy: Modrá - Bílá - Červená [Artificial Eye]
Údolí včel [Bonton]
Údolí včel [Facets]
Utrpení Panny orleánské [Criterion]
Válec a housle [Facets]
VGIK - studentské filmy [Karmen]
Vyhoštění [Sojuz Video]
Vyznání [Facets]
Vzestup [Krupnyj Plan]
Vzestup [Řitka Video]
Walkabout [Zóna-Aerofilms]
Za mraky [LK]
Zabijáci [Criterion]
Zlatý věk [BFI]
Zrcadlo [Artificial Eye]
Zvětšenina [Warner]
Život jako smrtelná choroba... [Propaganda]
Život za život [Eureka]
nahoru
TOPlist


Nostalghia.cz - stránky věnované bývalým andělům
Autorem textů P. Gajdošík (není-li výslovně uvedený jiný autor)
Petr Gajdošík © 2001-2016