Aktuality 2008-2009

2003/04 2005 2006 2007 2010/13

7. prosince 2009

Letošní vydání Blu-ray disku s Antonioniho ČERVENOU PUSTINOU nabízí samozřejmě nesrovnatelně lepší kvalitu obrazu i zvuku oproti všem vydáním filmu na DVD. Názorně je to vidět v recenzi na serveru DVDBeaver. vedle toho BD disk nabízí nově přidanou komentářovou stopu, dva trailery a booklet s detaily o filmu, vč. režisérových poznámek z natáčení. Cena disku na eshopech se pohybuje kolem 16 Liber.9. května 2009

V nové "reediční" firemní strategii Levných knih, kdy jsou na jedno DVD umístěny dva již dříve vydané filmy (z každé strany plastového kotoučku jeden), se dočkaly "nového" vydání i dva snímky Michelangela Antonioniho - IDENTIFIKACE ŽENY a NOC. Jedná se o stejné přepisy jako u již vyprodaných samostatných vydání. Cena disku je 49,- Kč, takže každý z těchto filmů vlastně přijde na 25,- Kč.

Ačkoliv zámořské recenze na nejnovější film Jima Jarmusche NO LIMITS, NO CONTROL (2009) jsou spíš rozpačité (u nás bude mít premiéru v létě), v několika textech jsem našel zmínku, že se Jarmusch volbou tématu i zpracováním hodně přiblížil některým Antonioniho filmům - POVOLÁNÍ: REPORTÉR a ČERVENÁ PUSTINA.

Při prohrabování bezedných úložišť serveru YouTube jsem mj. narazil na několik videí, které osobnost a tvorbu Michelangela Antonioniho připomínají nejen fotografiemi či ukázkami z jeho filmů. Připojuji tedy pár odkazů:
 • pohřeb - včetně dlouhých proslovů s manželkou Enricou
 • pohřeb - beze slov
 • Bergman o Antonionim
 • rozhovor s Antonionim v Cannes (francouzsky)
 • Závěr ZATMĚNÍ - ač jde o ukázku z filmu, neodpustím si nikdy alespoň neupozornit na strhující několikaminutovou závěrečnou sekvenci ze ZATMĚNÍ s Prokofjevovou sonátou


 • 7. dubna 2009

  Od minulého týdne je v prodeji DVD s filmem ZATMĚNÍ, třetí část tzv. tetralogie citů, které vyšlo v ediční řadě FilmX týdeníku Reflex. Brilantní Antonioniho režijní kousek je představen v solidním anamorfním přepisu (1.85:1) černobílého snímku, který obsahuje originální italský zvuk v DD 2.0, alternativní český dabing (DD 2.0) a české titulky. Cena odpovídá tradici celé ediční řady FilmX - 99,- Kč.  15. ledna 2009

  Již v čase předvánočním uvedly Levné knihy na trh DVD s filmem DOBRODRUŽSTVÍ, první film z tzv. tetralogie citů. Z tohoto nejslavnějšího Antonioniho období tak na DVD s českou podporou schází již jen kongeniální ZATMĚNÍ.

  Koncem roku 2008 vyšlo v USA nové DVD s filmem THE STORY OF THE YARDBIRDS (viz Amazon), dokumentem o legendární rockové formaci 60. let, z níž vzešlo hned několik špičkových individualit (Jimmy Page, Eric Clapton, Jeff Beck aj.). Důvod proč to připomínám na tomto místě je nabíledni: živý koncert Yardbirds zvěčnil Antonioni v jedné z nezapomenutelných scén své ZVĚTŠENINY.
  19. listopadu 2008

  DVD s filmem ČERVENÁ PUSTINA vyšlo proti původním předpokladům již v těchto dnech (srovnej níže s říjnovou aktualitou). Originální zvuk s českými titulky lze předpokládat, podle zatímních ohlasů je obrazový přepis proveden anamorfně a je ve velmi dobré kvalitě.
  9. října 2008

  Levné knihy doplní svou kolekci DVD s filmy Michelangela Antonioniho o disk s filmem ČERVENÁ PUSTINA. Jeho vydání by se mělo uskutečnit začátkem roku 2009.


  7. srpna 2008

  British Film Institut ohlásil vydání Antonioniho filmu ČERVENÁ PUSTINA na nosiči Blu-ray, který by měl být uveden na trh 20. října. Další detaily ale zatím nejsou známy.


  11. února 2008

  Projekt 100 - 2008 odstartoval 10. ledna. Mezi desítkou filmů najdete i Antonioniho snímek ZABRISKIE POINT z roku 1970, který nikdy nebyl uveden do naší distribuce. Obsáhlejší text o filmu z pera Evy Zaoralové najdete na oficiálních stránkác Projektu 100, seznam projekcí v rámci přehlídky je k nahlédnutí tamtéž v oddílu Program.


  5. února 2008

  Kolekce Masters of Cinema se v březnu rozroste o novou edici Antonioniho filmu NOC (1961). Film, který se dočkal již několika vydání na DVD bude vydán z nového přepisu, který prodělal pečlivou restauraci. V předem uváděných specifikacích je zmíněn anamorfní formát 1.75:1 a délka 118 minut, to je o dvě minuty více než české vydání (vydáni z Levných knih je navíc pouze letterboxové). Na netu jsem našel informaci, že edice má obsahovat i nějaké původně vyřazené záběry, což by mírné navýšení stopáže vysvětlovalo, ale zrovna tak může jít o informační šum, který potvrdí až praktická zkušenost s diskem. Zvuk by měl samozřejmě zůstat v originálním italském mono. Jako bonus je slíbený pouze dobový trailer, ale přiložen bude tradiční 40-ti stránkový booklet s esejí Brada Stevense a dlouhý dobový rozhovor s režisérem. Obal disku vychází z dobového plakátu. - A k NOCI mne aktuálně napadá ještě jedna poznámka: 23. ledna 2008 oslavila Jeanne Moreau své 80. narozeniny.


  TOPlist


  © 2002-2024 Nostalghia.cz
  © 2002-2024 Petr Gajdošík

  [Facebook] [Twitter]