TOPlist
Ingmar Bergman
Aktuality 2003

Aktuality: 2003 2004 2005 2006 2007 2008
29. prosince 2003

V březnovém vydavatelském plánu Criterionů se objevil třídiskový boxset s názvem Scenes from a Marriage (1973). Ano, slavné Scény z manželského života uvede Criterion na trh v exklusivním provedení. Boxset totiž bude obsahovat nejen kompletní šestidílnou televizní sérii, ale také celovečerní verzi, která vznikla sestřihem a zkrácením televizní předlohy. Vedle toho bude v boxsetu přítomno několik historických videoesejí a rozhovory s Ingmarem Bergmanem, Liv Ullmanovou a Erlandem Josephsonem. Obraz bude samozřejmě v televizním formátu 1.33:1, zvuk bude ponechán v původním mono (DD 1.0). Mimořádnosti tohoto edičního počinu bude ovšem odpovídat i cena, která bude téměř o polovinu vyšší než u jiných criterionských edicí. Náhled obalu i s technickými údaji naleznete v oddílu Média.


22. prosince 2003

Pražské Ponrepo uvede v lednu hned tři Bergmanovy snímky. 5. ledna to bude málo vídaná Hodina vlků (1967) k níž programová brožurka kina uvádí:
Bergmanovy "černé filmy" Persona, Hodina vlků a Hanba spojují tři zásadní témata: vnitřní i vnější násilí, vampyrismus a bezmocnost umění. Herečka Elisabet z Persony se naučí žít prostřednictvím ošetřovatelky Almy, malíř Borg z Hodiny vlků je sužován démony, ale nakonec je to on, kdo parazituje na jejich existenci. Oba bojují se svým vnitřním neklidem stejně jako houslista Rosenberg v Hanbě. Všichni tři jsou umělci, trpící nemožností zasáhnout vůči násilí, které je obklopuje. (ir)
O týden později, 12. ledna, budou mít návštěvníci kina možnost shlédnout jeden z nejlepších Bergmanových filmů, Lesní jahody (1957).
Až hrůzný sen přiměje profesora Isaaka Borga poprvé v jeho dlouhém životě zpytovat svědomí, vrátit se do minulosti, klást si nepříjemné otázky. Díky tomuto nečekanému zážitku se dokáže podívat se sebou dosud spokojený stařec do zrcadla vlastního osudu, vidět sebe i své okolí novýma očima, nezastřeným zrakem. Rolí profesora Borga vzdal Ingmar Bergman hold svému nejvýznamnějšímu předchůdci ve švédské kinematografii, Victoru Sjöströmovi, pro nějž se měly Lesní jahody stát rozloučením s filmem. (ir)
Poslední z trojice představení se odehraje 16. ledna, kdy je na programu vynikající psychologická studie Podzimní sonáta
Konflikt mezi matkou a dcerou je v Podzimní sonátě založen na neporozumění člověka člověku, anebo spíše na zoufalém úsilí porozumět si. Ale překážky, které stojí v cestě dobré vůli matky i dcery, jsou příliš velké: nepřemůže je cit, touha ani soucítění. Nemohou se jedna druhé dotknout, protože jejich osudy a vztah k životu jsou mimoběžné. [Viktor Kudělka, Ingrid Bergmanová. ČSFU, Praha 1991, s. 25 - 28.]6. prosince 2003

Britská společnost Tartan přidá v květnu 2004 další dva kamínky do své bergmanovské řady. Bude se jednat o disky s filmy Krize (1946) a Letní příběh (1951), tedy z období Mistrových začátků.


30. listopadu 2003

1. prosince uvede pražské kino Ponrepo ve svém večerním představení Bergmanův snímek Scény z manželského života (1974). Bude se jednat o verzi dlouhou 159 minut. Programová brožura kina Ponrepo k filmu uvádí:
Na pondělí 1. prosince 2003 byla stanovena premiéra první části filmu Saraband, s nímž se Ingmar Bergman po třiceti letech vrací k hrdinům svých Scén z manželského života, Marianně (Liv Ullmannová) a Johanovi (Erland Josephson). Scény z manželského života byly poprvé uvedeny jako televizní seriál v šesti padesátiminutových dílech od 11. dubna do 16. května 1973, o rok později vznikla verze pro kina. V obou podobách se setkalo toto Bergmanovo dílo s obrovským ohlasem u domácího i mezinárodního publika - Scény se dostaly do samého centra úvah a sporů nejen o proměnách vztahů mezi mužem a ženou, ale i o roli starodávné instituce "manželství" v krásném novém moderním světě. (md)1. listopadu 2003

V MGM oznámili vydání prvního skutečného megaboxu s Bergmanovými filmy. Šestidiskový balík bude obsahovat filmy Persona (1966, Persona), Hour Of The Wolf (1968, Hodina vlka), Shame (1968, Hanba), A Passion (1969, Náruživost) a The Serpent's Egg (1977, Hadí vejce), šestý disk bude plný bonusů, jejichž výpis uvádím v soupisu DVD pro Region 1. Filmy budou ve švédských verzích, u tří z nich bude i alternativní anglický dabing, vše bude samozřejmě obsahovat anglické titulky. Disky s jednotlivými filmy nejspíš bude možné zakoupit i samostatně, šestý disk s bonusy lze získat jen jako součást boxu. Oznámený termín uvedení na trh je 10. únor 2004, cena asi 113 dolarů. [Update 4.2. - další podrobnosti o boxsetu]


19. října 2003

V prosinci t.r. by měla ve Švédsku odstartovat vlna vydání disků s Bergmanovými filmy. Vzhledem k významu I. Bergmana pro švédský a světový film už bylo více než záhodno, aby se v jeho mateřské domovině dostalo jeho filmům zasloužené péče. Předzvěstí zvýšené vydavatelské aktivity je vydání snímku Fanny a Alexander (viz níže zpráva z 20. září). Série vydání, která je mj. motivována nedávným Bergmanovým životním výročím i oficiálním ukončením jeho tvůrčí dráhy (viz např. zpráva z 20. srpna) ponese jeden nepříjemný mezinárodní "rozměr" - disky nebudou obsahovat titulkové sady ani s anglickými titulky. Protože by se mělo jednat o kompletně remasterované přepisy, které budou uvozené osobním Bergmanovým komentářem, budou muset světoví vydavatelé pravděpodobně znovu přistupovat k nákupu licencí... Prvním titulem, který by se měl v prosinci objevit na švédském trhu, budou Scény z manželského života a to ve své kompletně restaurované úplné televizní verzi. Kdo je schopen "upotřebit" alespoň částečně anglické titulky (které na švédském disku nebudou), může vyhlížet Criterionské vydání kompletních Scén, které je ovšem zatím nepotvrzené.


24. září 2003

Všichni fanoušci Bergmanových filmů těšte se! V rámci Projektu 100 - 2004 (podrobněji viz zpráva na Nostalghia.cz z 24. září 2003) bude uveden jeho opus Fanny a Alexandr (1982). Ze zatím skrovných materiálů na stránkách www.artfilm.cz vybírám popisku k tomuto filmu:
Velkorysý tříhodinový projekt (v televizní verzi pětihodinový) realizoval Bergman ve své vlasti po několikaletém exilovém pobytu v Německu, kam se uchýlil na protest vůči skandální daňové aféře. Rozsáhlá rodinná měšťanská freska z počátku našeho století se očividně zrodila z Bergmanových autobiografických vzpomínek na dětství, i když těžil i z bohaté dětské fantazie. Ačkoli tento film zamýšlel jako poslední filmové dílo, své rozhodnutí od té doby už několikrát porušil. Přesto jej lze považovat za umělecky vrcholné dovršení jeho filmařské dráhy. Film představuje antologii Bergmanova díla, jež v souhrnu nabylo mocné pozitivní energie. Starý mistr překvapivě prosvětlil své celoživotní chmury a pohlédl na lidskou bídu a utrpení s vyrovnaností a úsměvem, který v jeho filmu umí vykouzlit šarmantní babička Ekdahlová. Nejroztodivnější lidské osudy členů Ekdahlova klanu - viděny dětskýma očima citlivého Alexandra - jsou ztlumeny, humorizovány nebo zaplašeny čarodějnými kouzly židovského starožitníka Izáka. Problémy lidské existence, které v někdejších Bergmanových filmech navozovaly tragickou tóninu nebo vedly ke skepsi či deziluzi, jsou v tomto filmu moudře odsouvány do pozadí sub specie aeternitatis. Finální rodinná oslava, kde se všichni radují ze života a z dobra zvítězivšího nad zlem, je téměř pohádkově idylická a zazní jako hymnická oslava všelidské pospolitosti a lásky. Oscar 1984 (nejlepší zahraniční film roku), BAFTA (nejlepší film roku), CÉZAR 1983 (nejlepš film roku), Zlatý glóbus 1984 (nejlepší film roku), Guldbagge 1984 (nejlepší film i režisér roku), Benátky 1983 (cena FIPRESCI).20. září 2003

Několik dalších podrobností (včetně náhledu obalu) k chystanému švédskému vydání DVD s filmem Fanny a Alexander, které má vyjít 5. listopadu 2003, naleznete v oddílu Média. Zajímavostí tohoto vydání (prostého jakýchkoliv titulků) je zejména to, že půjde o klasickou distribuční verzi, "zkrácenou" na 188 min. Dosavadní jediné evropské vydání filmu na DVD v Artificial Eye přineslo plný režisérský sestřih, který má 309 minut! (Vyšel i v Polsku, s polskými titulky, ale v ořezu.)


29. srpna 2003

Criterion oznámil vydání zvláštního DVD s dokumentem Ingmar Bergman Makes A Movie, který v roce 1962 natočil Vilgot Sjöman. 145 minut dlouhý snímek vznikal v průběhu natáčení filmu Hosté večeře páně na 16mm materiál, který byl upraven do pětidílné televizní série. Bergman v ní provázel diváky zrodem svého filmu, od prvních realizací myšlenek scénáře, přes práci na vlastním natáčení až k závěrečnému sestřihu. Film věrně zachycuje atmosféru natáčení, Bergmanovy rozhovory s herci a spolupracovníky a je tak jedinečným studijním materiálem. Při svém premiérovém uvedení zaznamenal mimořádný ohlas. Vydání filmu na nekódovaném americkém DVD je jeho prvním uvedením mimo Švédsko. Podrobnosti o disku (včetně náhledu obalu) naleznete v oddílu VHS/DVD.

Britské vydavatelství Tartan oznámilo na září vydání DVD s filmem To Joy (Na radost, 1950), který je zajímavý tím, že se v něm Bergman objeví i v epizodní roli.


21. srpna 2003

Definitivně poslední Bergmanův snímek Saraband, jehož natáčení Mistr dokončil v loňském roce (viz zpráva z 14. 11. 2002), možná zůstane jen v televizní podobě. Bergman se po jeho dokončení nechal slyšet, že není spokojen s technickou kvalitou materiálu, který vznikal pro televizi v technologii HDTV a pro uvedení v kinech měl být překopírován na 35mm film. Definitivní rozhodnutí ale zatím nepadlo. Saraband, který je pokračováním Scén z manželského života, bude mít ale v listopadu svou premiéru ve švédské televizi.


20. srpna 2003

Když na podzim roku 2002 oznámil Ingmar Bergman svůj definitivní odchod do "uměleckého důchodu"
(viz zpráva z 14. 11. 2002), předal v této souvislosti do Švédského filmového institutu (SFI) celý svůj osobní archiv (filmy, zápisníky, rodinné fotografie, deníky, scénáře ap.). V současné době je první část z těchto věcí ve Stockholmu zpřístupněna právě díky SFI ve výstavní expozici, která přibližuje především Bergmanův rodinný život z období 1938–1955. Výstava by měla být putovní a zhlédnout ji budou mít možnost také zájemci v Helsinkách, Paříži, Římě a Turínu. Často jedinečné dokumenty by v novém roce měly být zveřejněny také na úplně nové Bergmanovské internetové stránce, kterou připravuje SFI.


30. července 2003

Bergmanovská DVD kolekce se v nejbližších měsících podstatně rozroste. Švédská společnost Sandrews distribution uvede v listopadu 2003 na trh pětidiskový box set s filmy Kvinnodröm (1955), Večer kejklířů (1953), Fanny a Alexander (1982) a Nedělňátka (1992), která režíroval Daniel Bergman podle Mistrova scénáře. Disky by měly být distribuovány i samostatně a NEBUDOU obsahovat ani anglické titulky.

V září 2003 britská společnost Tartan uvede na trh disk s filmem Scény z manželského života (1973)


22. července 2003

V letošním druhém čísle Filmu a doby se v článku "Číst Bergmana..." Stanislava Přádná ohlíží za obsáhlou a i u nás dobře známou Mistrovou knižní produkcí. Autorka se zamýšlí nad jejími ústředními motivy, zdroji i vzájemnými souvislostmi mezi jednotlivými díly, filmy či reálnými událostmi. Z několikastránkové studie lze jistě připomenout její úvodní i závěrečná slova, která mohou být osobitou pozvánkou k jejímu prostudování.
...Bergmanovy knihy nejsou s jeho filmy srostlé jen proto, že režisér je současně i scénáristou. Ony k nim odkazují, jsou jimi stvrzovány a zároveň i zastiňovány. Jejich vizuální ztvárnění, naléhavost lidských příběhů, jež jsou v nich zachyceny prostřednictvím "živé" herecké interpretace, to vše překrývá i tu nejsugestivnější mluvu literatury...

Číst Bergmanovy knihy, jakož i zabývat se jeho impozantní tvorbou vůbec, je bezesporu podnětné, vzrušující, ale i náročné. Autor je kinematografická konstanta, jejíž síla - proč to nepřiznat - zavaluje. Jeho dílo představuje zátěž, kterou není radno odlehčovat, pokud do něj chceme hlouběji proniknout. Utkat se s Bergmanem značí sestoupit do potemnělého podzemí lidské duše, což není vždy příjemné.


(Stanislava Přádná, Číst Bergmana..., Film a doba 49, č. 2, 2003, s. 82-87)14. července 2003

Dnes se Ingmar Bergman dožívá 85 let. Co k tomu, kromě blahopřání, dodat? Snad krátký citát z roku 1965 z jeho knihy Obrázky:
S nahromaděným hladem dítěte jsem se vrhl na své médium a dvacet let jsem neúnavně a s jakousi zběsilostí zprostředkovával sny, smyslové prožitky, fantazie, výbuchy šílenství, neurózy, křeče víry i čisté lži. Můj hlad se neustále obnovoval. Překvapivými, ale v podstatě lhostejnými důsledky mého řádění byly peníze, sláva a úspěch. Tím nijak nesnižuji to, co jsem náhodou vykonal. Umění jako sebeuspokojení může samozřejmě mít svůj význam - především pro samotné umělce.
Má-li tedy být zcela upřímný, musím přiznat, že prožívám umění (nejen filmové umění) jako něco bezvýznamného.

Ingmar Bergman: Obrázky. Praha, Havran 2002. s. 29-30.30. června 2003

V pátek 4. července uvede v odpoledním představení (od 17.30) jako připomínku blížících se Mistrových 85. narozenin (14. července) pražské Ponrepo raný Bergmanův film Léto s Monikou z roku 1953. V programové brožuře kina je k filmu připojena krátká Bergmanova vzpomínka:
"Méně složitý film než Léto s Monikou jsem nikdy nedělal. Prostě jsme vyrazili a natočili ho. Radovali jsme se ze své svobody. U diváků měl značný úspěch. Bylo poučné představit takový originální talent, jakým je Harriet Anderssonová, a sledovat, jak si počíná před kamerou... Harriet Anderssonová je jedním z filmových géniů. Na křivolaké cestě džunglí naší branže se člověk setká jen s několika takovými vzácnými zářivými exempláři. Uvedu příklad. Léto skončilo. Harry není doma a Monika si vyjde s Lellem. Lelle v kavárně pustí jukebox. Během hlasitého swingu se kamera obrátí k Harriet. Ta stočí pohled ze svého partnera přímo do objektitu. Tady najednou, poprvé v dějiných filmu, dojde k nestoudnému přímému kontaktu s divákem."
Ingmar Bergman: Obrázky. Praha, Havran 2002. s. 156.18. června 2003

Text Stanislavy Přádné Čtyřikrát dva: Bergman - Ulmannová je třetí částí její rozsáhlé studie o čtyřech partnerských dvojicích ze světa filmu. Jeho plné znění, opravené a doplněné autorkou, naleznete v oddílu Texty.


11. června 2003

Dnes jsem v sekci VHS/DVD doplnil podrobnější údaje k třídiskovému box-setu z řady Criterion Collection, který se chystá k vydání v srpnu 2003 (viz včerejší zpráva). K publikovaným údajům dodávám, že podle všeho bude tento box-set v prodeji pouze v kompletním balení.


10. června 2003

Podle informací stránek Zóna - netuctové filmy (nejen) na DVD (zpráva z 9. 6. 2003) chystá firma Vapet české DVD vydání Bergmanova opusu Fanny a Alexandr. DVD by mělo spatřit světlo světa koncem tohoto roku.

Ještě dříve, někdy v srpnu 2003, slibuje Criterion Collection vydání box-setu s názvem The Ingmar Bergman Trilogy. Obsahem bude trojice snímků Mlčení, Jako v zrcadle a Hosté večeře Páně. Podrobnosti k jednotlivým edicím uvedu v nejbližších dnech, předpokládaná cena se blíží osmdesáti dolarům.


31. května 2003

Článek S. Přádné Ten hrozný člověk Ingmar Bergman! z Literárních novin 1994, č. 7.


16. května 2003

Na stránky umístěny překlady krátkých sentencí Ingmara Bergmana O publiku a Sedmá pečeť a delší úvaha Co je to dělat filmy z knihy L. Olivy "Ingmar Bergman". Doplněn katalog filmů na DVD v Regionu 2 o tituly Léto s Monikou, Pramen panny, Persona a Podzimní sonáta.


13. května 2003

Stránky zpřístupněny veřejnosti. Výchozí obsah informací totožný s dosavadními "andělskými stránkami" na Nostalghia.cz. Nově přidán text recenze Stanislavy Přádné Kamera: Sven Nykvist.
retro
(před zahájením provozu)

21. února 2003

Koncem roku 2002 se na internetovém filmovém nebi objevila nová doména s příznačným názvem: mastersofcinema.org. Jedná se o projekt, který je zatím v plenkách, ale jehož jednotlivé části jsem na Nostalghia.cz již několikrát zmiňoval. [Nostalghia.cz >>>]
14. listopadu 2002

Žijící legenda světového filmu, švédský režisér a scénárista Ingmar Bergman v těchto dnech oznámil definitivní konec své tvůrčí dráhy.  [Nostalghia.cz >>>]


Aktuality: 2003 2004 2005 2006 2007 2008
top© 2002-2022 Nostalghia.cz
© 2002-2022 Petr Gajdošík

[Facebook] [Twitter]