TOPlist
Ingmar Bergman
Aktuality 2004

Aktuality: 2003 2004 2005 2006 2007 2008
27. prosince 2004

Jak to tak vypadá, českým filmovým nadšencům zůstala dokonale utajená edice filmu, který si na česky lokalizovaném DVD přeje asi každý vážnější zájemce o filmové umění. Bergmanova Sedmá pečeť, která se objevila před časem v české klubové distribuci, se díky smlouvě mezi majitelem distribučních práv (Asociace českých filmových klubů) a netradičním vydavatelem (Levné knihy) ocitla na ryze českém DVD, které je od poloviny prosince bez jakékoliv propagace ke koupi v prodejnách Levné knihy za neuvěřitelnou cenu 99,- Kč! Ta se zdá na první pohled sympatická, ale při hlubším zamyšlení se mi jeví tak nějak degradující - filmoví nadšenci by za takový titul jistě zaplatili i víc, kdyby to mohlo pomoci distribuci dalších. Podle dosavadních informací se zdá, že na disku je film v kvalitním přepisu s českými titulky (bohužel nevypínatelnými) a v bonusech fotogalerie. Zvuk je podle informací na přebalu buď v normě DD 2.0 nebo v remixu DD 5.1., což mi trošku nesedí, protože podle mých dosavadních informací mají všechna dosavadní vydání zvuk v DD 1.0 a představa, že by se Levné knihy pustily do remixu... Neuvěřitelný je také fakt, že vydavatele absolutně nezajímá nějaká propagace, protože si troufám říct, širší veřejnost se o vydání dozvěděla až dnes, prostřednictvím náhodné zprávy v jednom diskusním fóru na Okounovi (ta bouře, co se tam hned rozpoutala, svědčí o dokonale utajeném vydavatelském záměru). Zvětšený náhled obalu si můžete zobrazit kliknutím na obrázek vlevo.

Criterionský pětidiskový DVD box Fanny & Alexander získal druhé místo v anketě stránek Masters of Cinema Nejlepší DVD roku 2004. Podrobnosti k anketě též viz Nostalgická dívídítéka.


10. prosince 2004

Herečka a režisérka Liv Ullmanová se na slavnostním ceremoniálu udílení Evropských filmových cen, který proběhne v sobotu večer v Barceloně, dočká udělení Evropské filmové ceny za přínos světové kinematografii. Česká televize bude vysílat záznam z tohoto večera o den později, v neděli 12. prosince na ČT2 ve 20:45 hod. Osobnosti Liv Ullmanové pak bude věnován následující norský dokument Liv Ullmanová (1997, Liv Ullmann - Scenes from a Life), který ČT2 uvede ve 22:15 hod. Dokument bude ČT2 uvádět už jako reprízu, televizní premiéru na našich obrazovkách měl v roce 2000.31. října 2004

V pondělí 15. listopadu uvede ve svém večerním představení pražské kino Ponrepo (www.nfa.cz) Bergmanův ponurý snímek Hanba (1968).


20. října 2004

Ingmar Bergman včera ve Stockholmu představil svou další vzpomínkovou knihu, která nese název Tři deníky. Kniha vzbudila velký rozruch a to i v bulvárněji laděných médiích, protože slavný režisér se v ní přiznává k dávnému milostnému vztahu se švédskou šlechtičnou Ingrid von Rosenovou (ještě v době, kdy byli oba vázáni vlastními manželstvími) a také k doposud utajované nemanželské dceři. Název Tři deníky vychází ze skutečného podkladu knihy - tvoří ji deníkové záznamy obou "protagonistů" milostného vzplanutí z druhé poloviny 50. let i zápisky dcery Marie, všechny datované do období posledního půlroku před Ingridinou smrtí (1995). Sňatek Bergmana a Ingrid se uskutečnuil až v roce 1971, nyní se režisér v knize přiznává k trýznivým pocitům svého špatného otcovství nejen k Marii, ale i k ostatním sedmi dětem. Podle zahraničních zdrojů jde o jednu z nejosobnějších Bergmanových knih s občas až mučivými momenty. Zprávu o knize vydala 19. října např. ČTK nebo BBC.


29. srpna 2004

Na listopad 2004 ohlásili v Criterion Collection vydání neuvěřitelného pětidiskového DVD boxsetu, který pod názvem Fanny and Alexander Box Set přinese prakticky vše, co lze k tomuto Bergmanovu dílu snést na jednu hromadu.


23. srpna 2004

V katalogu vydaných DVD byla doplněna kolekce šesti disků, vydaných v Belgii společností Vidéodis v roce 2001. Vesměs jde o známé a vícekrát vydávané tituly, za zmínku stojí jen originální vydání Sedmé pečeti (1957) společně se snímkem Přístavní město (1948), který doposud na DVD nevyšel (dá-li se tedy informacím z DVDZone2 věřit).


7. srpna 2004

Před několika měsíci vydaný boxset s filmy Ingmara Bergmana (více viz samostatný článek) se nyní dočkal vydání pro Region 2. Tuto na první pohled radostnou zprávu ale musím vzápětí odstřelit několika horšími. MGM uvedla na trh jednotlivé disky, které v přepočtu přijdou asi tak na stejné peníze (bez poštovného), ale jsou zbavené všech bonusových materiálů, komentářů, Bergmanových úvodů a dokumentů. Na duhé straně v MGM neopomenuli na discích ponechat několikaminutová varování o autorských právech, pomalá menu apod. Tak mě napadá, že můžeme být rádi, že v MGM uvedli do nových regionů alespoň opravené verze a nechtěli se zbavit zpackaných přepisů z února 2004 (detaily zde). Souborný boxset všech filmů s šestým bonusovým diskem se v R2 zatím neobjevil. Apropois: vzhledem ke známé "vstřícnosti" MGM k českému trhu české titulky na evropských vydáních nehledejte. - Jinak "ochuzování" neamerických vydání je vcelku běžné i u jiných majors, z jejich strany obvykle zdůvodňované autorskoprávními důvody. Osobně těmto vysvětlením ale příliš nevěřím, alespoň ne ve většině případů.


19. července 2004

Před několika dny, 14. července, oslavil Ingmar Bergman své 86. narozeniny. Byť se nejedná o kulaté výročí, bylo hojně komentováno v zahraničním tisku. Nostalghia.cz se připojuje k blahopřání publikací pozoruhodného textu režiséra Wima Wenderse Pro Ingmara Bergmana (ne o něm), který vznikl před 16 lety jako blahopřání německého tvůrce jednomu z jeho tvůrčích idolů k 70. narozeninám. Osobité Wendersovo vyznání Bergmanovým filmům publikuje Nostalghia.cz v překladu Milana Klepikova.

Criterion Collection slibuje na listopad souborné vydání Bergmanova opusu Fanny a Alexander (1982) a to v typickém criterionském "definitivním" provedení - v boxsetu obsahujícím úplnou filmovou i televizní verzi. To vše samozřejmě doplněné o bonusy, rozhovory ap.


3. července 2004

Bergmanův film Persona patří k jeho nejkomplikovanějším snímkům. Je to dílo, vymykající se zaběhlému kánonu "bergmanovských filmů", pro mnohé diváky těžko stravitelné, ale na druhé straně četnými filmovými tvůrci velebené a uznávané. Na počátku 90. let publikoval Milan Klepikov (alias Milan Doinel) na stránkách Iluminace text s názvem Střepy z Persony - v mnohém jedinečný soubor poznámek, postřehů a úvah (alias "střepů"), týkajících se právě tohoto filmu. S jeho svolením nyní vychází text i na stránkách Nostalghia.cz.


2. června 2004

8. června uvede ve svém večerním představení pražské kino Ponrepo Bergmanův film Persona (1966). V programové brožuře se k filmu uvádí:
Příběh dvou žen, z nichž jedna stále mlčí a druhá stále mluví, pak si spolu vymění klobouky a pak se spolu smísí. Přesně těmito slovy popsal prý Bergman producentovi svůj projekt, ten na to řekl jenom "aha" a dal film do výroby. Lze si představit hezčí start po vznik jednoho z největších uměleckých děl dvacátého století? (md)

***
"...šok Persony. Měl jsem už jisté ponětí o filmu a Persona byl první film, o němž jsem napsal kritiku. Jedním rázem a jednou provždy jsem si ho hluboce zamiloval a pravidelně se na něj znovu dívám. Pokaždé stejné ohromení." (Jacques Aumont, filmový historik, mj. autor bergmanovské monografie)

***
"Občas někdo prohlásí, že Bergmanova filosofická témata jsou otřepaná. Například v Personě. Co je na Personě podstatné, je ale to, že filosofování, z nějž vychází, nezabrání vniknutí čehosi jiného. Možná právě proto, že věci, které chce filmovat, Bergman nezpochybňuje, ale prostě je natočí. V jistém smyslu se stává dobrovolně pouhým prostředníkem. Bergmanovy filmy - to je cosi jiného než Bergmanův pohled na svět. Po tom nám nic není. Co je na Bergmanových filmech revoluční, je to, že to není Bergman, kdo v nich mluví... mluví kinematografie." (Jacques Rivette)17. května 2004

Soupis vydaných DVD v oddílu Média byl doplněn o všechny disky z amerického boxsetu společnosti MGM.


6. května 2004

Několik postřehů k opravenému šestidiskovému boxsetu MGM (viz níže) v článku Opravený boxset s filmy I. Bergmana.


20. dubna 2004

V USA byl na trh uveden opravený šestidiskový boxset s filmy Ingmara Bergmana, který vydali v MGM už v loňském roce, ale pro neodpustitelné chyby a závady (podrobněji o nich viz samostatný článek).


11. dubna 2004

Myslím, že mé filmy jsou deprimující - tak jsem nazval výběr z rozhovoru s Ingmarem Bergmanem, který 8. dubna 2004 odvysílala švédská státní televize a následně jej okomentovaly četní internetoví publicisté.


7. dubna 2004

Nedávno jsem na Nostalghia.cz zmiňoval kolekci švédských filmů, mimořádně uvolněnou k projekcím v českých kinech. V této kolekci je přirozeně hojně zastoupen svými filmy také Ingmar Bergman. Protože se jedná o naprosto mimořádnou možnost vidět některé Bergmanovy filmy na plátně (soubor filmů je uvolněn na časově velmi krátkou dobu), připravil jsem orientační přehled projekcí všech Bergmanových snímků v českých kinech (též viz odkaz nahoře). Přehled bude postupně aktualizován. Zdrojem údajů jsou stránky www.artfilm.cz.


29. března 2004

Pražské Ponrepo uvede 2. dubna od 20:00 hod. Bergmanův raný film Vězení (1948). Film je přístupný pro držitele průkazky kina Ponrepo. V programové brožuře se o filmu píše:
Filmem Vězení z roku 1948 začíná Bergmanova spolupráce s Hasse Ekmanem, jednou z určujících postav skandinávského filmu oné doby. Hasse Ekman (1915-2004), syn mima němé éry Gösty Ekmana (titulního představitele Murnauova Fausta) se na plátně poprvé objevil už jako devítiletý a v osmnácti zahájil svou dlouhou profesionální kariéru (v klasickém Molanderově Intermezzu z r. 1936 sekundoval Ingrid Bergmanové). Velmi brzy, v roce 1940, začal režírovat vlastní filmy, z nichž si největší uznání (mj. i od samotného Bergmana) získala Dívka s hyacinty. V roce jejího natočení (1949) se Ekman objevil podruhé jako herec v díle Ingmara Bergmana: ve filmu Žízeň. Do třetice jej v roce 1953 Bergman obsadí do role svůdníka Franse z Večera kejklířů. O Vězení hovořil Bergman zpětně jako o prvním ze svých raných filmů, v němž již získal určité sebevědomí v nakládaní s technikou a výrazovými prostředky. Film má tři dějové linie: příběh prostitutky Birgitty, která je donucena, aby se zbavila svého dítěte, do sebe "vtáhne" (a krizově vyhrotí) příběh spisovatele Thomase, který se o ní zajímá zprvu z čistě "profesních" důvodů: sbírá materiál k syžetu, který má posloužit jako námět na film. V této třetí, rámcové rovině, se objevuje Hasse Ekman v roli filmového režiséra, jemuž jeho starý učitel vnukne nápad zobrazit na plátně "peklo na zemi". (md)

24. března 2004

Tak v Maďarsku se dočkali Bergmana! A hned v boxsetu! Závistivé pohledy českých fajnšmekrů se mohou upírat třeba na eshop Xpress.hu, který inzeruje třídiskový box Ingmar Bergman - Trilógia (obsahuje Jako v zrcadle, Hosté Večeře Páně a Mlčení) v prodeji od 24. března 2004. Jednotlivé filmy mají obdobné specifikace: původní švédské mono nebo maďarský dabing (obojí v DD 1.0), maďarské a anglické titulky, v bonusech jsou fotogalerie. Boxset (filmy jdou zakoupit i samostatně) vydalo studio Cinetel a na zmíněném eshopu jej lze pořídit za necelých 10.000 forintů, což v přepočtu vychází na fantastických 1.300 Kč! Bohužel tento, ani jiný maďarský eshop podle dosavadních informací nezasílá do zahraničí. Nenašel by se ale nějaký čtenář těchto stránek, třeba ze Slovenska (!), který by neznal nějakou schůdnou cestu jak disky z Maďarska nakupovat? Detaily k filmům v boxsetu i s náhledy obalů jsou přirozeně k dispozici v oddílu VHS/DVD, za upozornění na tuto zajímavou edici děkuji Petru Soukupovi ze Zóny.


21. března 2004

Zahraniční reakce na nově vydaný criterionský disk se Scénami z manželského života komentují přepis vcelku shodně - technická úroveň sice průměrná, ale z výchozích materiálů maximální možná, bonusová část velmi zajímavá.

Švédská společnost SF Bio (www.sf.se) produkuje výrobu filmů, vlastní síť kin po celém Švédsku a mj. je také vydavatelem DVD disků, které mají v naprosté většině případů (ne-li ve všech) ryze skandinávskou lokalizaci (titulky či dabing jen pro Norsko, Švédsko, Finsko, Dánsko). Z filmografie Ingmara Bergmana se zatím v jejich katalogu příliš mnoho titulů neobjevilo, od konce roku 2003 tomu už je ale jinak, přičemž největší nápor čeká zájemce v dubnu, kdy má vyjít 6 filmů v nových přepisech. Podle internetových stránek SF Bio zatím vyšlo, nebo je těsně před vydáním celkem 12 Bergmanových filmů: z těch na DVD doposud neuvedených je to vůbec první film Hets (1944), na němž Bergman jen spolupracoval jako asistent a Ďáblovo oko (1960); zbylé tituly již na DVD byly vydány jinými vydavateli - Úsměvy letní noci (1955), Lesní jahody (1957), Sedmá pečeť (1957), Tvář (1958), Pramen panny (1960), Jako v zrcadle (1961), Hosté Večeře Páně (1962), Mlčení (1963), Šepoty a výkřiky (1972) a Scény z manželského života (1973) u nichž je uváděna nezvyklá minutáž 243 min. Všechny disky mají obdobnou specifikaci: původní švédské mono v DD 1.0, titulky dánské, norské, finské a švédské pro neslyšící. U některých disků je uveden jako bonus úvod Ingmara Bergmana. Ke všem uvedeným vydáním jsem k dnešku založil katalogizační záznam v oddílu VHS/DVD.


19. března 2004

Asociace českých filmových klubů (AČFK) připravila ve spolupráci se švédskou ambasádou obnovenou premiéru slavného filmu Ingmara Bergmana Sedmá pečeť (1957), která proběhne slavnostně v pražském kině Aero 5. května. Film bude uveden v nové kopii a poté jej bude možné navštěvovat po několik následujících let ve filmových klubech ČR. Součástí propagační kampaně je vydání velkého plakátu k filmu a článek v květnové Cinemě.


29. února 2004

V květnu 2004 vydá na DVD Criterion film Úsměvy letní noci (1955), jednu z mála bergmanových komedií. Snímek bude na disk přepsán v původním formátu 1.33:1 a s originálním zvukem v DD 1.0. Sám Bergman namluvil pro Criterion krátký úvod k filmu, v bonusech dále naleznete rozhovor historika Petera Cowieho a spisovatele Jörna Donnera, švédský trailer a v balení bude také booklet s dvěma novými anglickými esejemi o filmu. Všechny technické detaily včetně náhledu obalu uvádím již tradičně v oddílu Média.


9. února 2004

Internetové diskuse mají přece jen nějaký smysl. Před několika dny prezentované zmrzačení Bergmanových filmů v americkém boxsetu (viz níže zpráva ze 4. února) vyvolalo u zahraničních fanoušků vlnu protestů. MGM zareagovalo sympaticky: stahuje z prodeje vydané boxy a nedostatky napraví. Nový termín vydání: květen.


4. února 2004

Nejnovější boxset s filmy I. Bergmana - fatální propad MGM. Tak jsem nazval článek, který přibližuje podobu nejnovějšího amerického boxsetu s pěti filmy Ingmara Bergmana, který jsem zde poprvé uvedl 1. listopadu (viz níže). Pokud jste uvažovali o jeho koupi, raději na to rychle zapomeňte.


29. ledna 2004

Dnes večer odvysílá ČT 2 švédské drama Nevěra (2000), které natočila režisérka Liv Ullmanová podle scénáře Ingmara Bergmana. V klasickém bergmanovském trojúhelníku se objeví také přední švédský herec Erland Josephson.

Při pondělním udílení výročních švédských filmových cen Zlatý globus 2003 (Guldbagge) získal jednu ze speciálních cen, Cenu Ingmara Bergmana, finský režisér Klaus Härö za svůj celovečerní snímek As If I Didn't Exist. Spolu s plaketou, jejímž autorem je sochař Eila Hiltunen, získal režisér také prémii 50.000 švédských korun a osobní dopis Ingmara Bergmana. Ten v komentáři k filmu mladého švédského režiséra poznamenal, že je to dílo, které se dotkne srdce každého diváka. Film získal již dříve několik významných cen - např. Křišťálového medvěda v Berlíně.


28. ledna 2004

K nedávnému úmrtí Ingrid Thulinové (viz níže) se Nostalghia.cz vrací dvěma staršími texty, které přibližují její osobnost ze dvou rozdílných stran - v rozhovoru Vstoupila jsem na tenký led z roku 1982 jejími vlastními slovy a ve výňatcích z reportáže Vilgota Sjömana Ingrid Thulinová ve filmu Hosté večeře Páně slovy nezávislého pozorovatele. Rozhovor vyšel v říjnu 1982 v Záběru, překlad Sjömanovy reportáže do češtiny v roce 1966 přeložil Ljubomír Oliva.


25. ledna 2004

Kolekce bergmanovských filmů s Ingrid Thulinovou, kterou v únoru uvede pražské Ponrepo, bude připomínkou jejího nedávného úmrtí (viz níže zpráva z 10. ledna). 2. února bude uvedeno drama Hosté večeře Páně (1962), 4. února Mlčení (1963), 10. února Šepoty a výkřiky, 18. února Tvář (1958). Všechny projekce začínají ve 20:00 hod., první film bude uveden se simultánním překladem, ostatní v českých titulkovaných verzích. Vstup pouze s průkazkou kina Ponrepo.


17. ledna 2004

Od 14. ledna je Fanny a Alexandr v české distribuci! Na oficiálních stránkách Projektu 100 - 2004 by měly být uvedeny i všechny projekce zařazených snímků.


10. ledna 2004

8. ledna zemřela ve Stockholmu švédská herečka Ingrid Thulinová. 27. ledna by se dožila 75 let. Patřila k dvorním herečkám filmové družiny Ingmara Bergmana v jehož filmech sehrála řadu vynikajících rolí. Objevila se již v Lesních jahodách (1957), za roli ve filmu Než se rozední (1958) získala v Cannes cenu za nejlepší ženskou hereckou roli. Následovaly snímky Tvář (1958), Hosté večeře Páně (1963), proslulé Mlčení (1963), Hodina vlků (1968), Obřad (1969) a také skvělý herecký part s dalšími bergmanovskými herečkami (Anderssonová, Ullmannová) v Šepotech a výkřicích (1972). V "mimobergmanovské" tvorbě jsme ji u nás mohli vidět například ve snímku Alaina Resnaise Válka skončila (1966) nebo ve Viscontiho Soumraku bohů (1969). Sama se několikrát věnovala také filmové režii, poprvé v roce 1965 u krátkého filmu Hängivelse (Oddanost). V roce 1978 natočila celovečerní snímek En och en (Jeden a jeden), který režírovala společně s Erlandem Josephsonem a Svenem Nykvistem. V roce 1981 natočila v samostatné režii film Brusten himmel (Rozdělené nebe). Do ústraní se stáhla v roce 1988. Společně s Gretou Garbo a Ingrid Bergmanovou byla Ingrid Thulinová považována za nejvýznamnější švédskou filmovou herečku.
[Pozn.: Některé encyklopedické prameny uvádějí jako letopočet jejího narození rok 1926. Ve skutečnosti se narodila v roce 1929.]Aktuality: 2003 2004 2005 2006 2007 2008
top© 2002-2022 Nostalghia.cz
© 2002-2022 Petr Gajdošík

[Facebook] [Twitter]