TOPlist
Ingmar Bergman
Aktuality 2007

Aktuality: 2003 2004 2005 2006 2008
12. prosince 2007

Recenzentský server DVDBeaver vyvěsil srovnání všech podstatných světových DVD s filmem Sedmá pečeť, včetně nejnovějšího britského výročního vydání společnosti Tartan, které je zcela nově zmasterováno z podkladů, použitých i pro výrobu Blu-ray disku, viz níže zpráva z 27. listopadu 2007. K již uvedené specifikaci DVD disku bych dodal, že nakonec na něm není žádný zvukový vícekanálový remix (možná na BR disku?), ale "jen" původní mono DD 2.0, volitelně švédsky nebo anglicky. V bonusech je navíc uveden 14 minut dlouhý dokumentární záznam z natáčení filmu, což je naprostá originalita!


30. listopadu 2007

Nejnovější číslo magazínu Cinepur (č. 54, listopad 2007) přináší mj. také text Jan Křipače Stopy trvalosti / Kinematografie po smrti Michelangela Antonioniho a Ingmara Bergmana. Článek je k dispozici i on-line na webových stránkách časopisu.


27. listopadu 2007

Ve Velké Británii vyjde 3. prosince nové vydání filmu Sedmá pečeť na DVD. Jeho vydavatelem je tradičně společnost Tartan, která kromě filmu disk vybavila také bonusovým krátkým Bergmanovým filmem Karins ansikte (1986, 14 min., dokument založený na dojmu z Bergmanova osobního fotoalba, speciálně z fotografie jeho matky Karin), trailerem, filmografií, poznámkami k produkci Sedmé pečeti a komentářem filmového historika Iana Christieho. Nepochybně půjde o nový transfer, který bude doplněný vskutku velkorysou sestavou zvukových stop - originální mono (dvoukanálově v DD 2.0), remix do DD 5.1 a nově také remix v DTS! Ještě zajímavější a pozoruhodnější informací ale je, že paralelně vyjde film také na disku Blu-Ray! Zatímco výbavu DVD e-shopy uvádějí podrobně, u výbavy blu-ray disku jsou údaje zatím skoupé. Lze předpokládat, že bude podobná, potvrzené to ale zatím není. Na internetu je k dispozici také trailer.


26. listopadu 2007

Včera vyšlo 8. číslo internetového magazínu 25fps. Jeho hlavním tématem jsou tentokrát dvě "persony": Michelangelo Antonioni a Ingmar Bergman. Jejich tvorbě je zde věnována celá desítka samostatných článků.

Pražské Ponrepo uvede v pondělí 17. prosince 2007 od 20 hod. Bergamnův film Hanba; v úterý 18. prosince pak Šepoty a výkřiky. Vstup jen pro držitele průkazky kina Ponrepo.


30. října 2007

Nejnovější číslo čtvrtletníku Film a doba (3/2007) obsahuje dva obsáhlejší texty věnující se osobnosti a dílu Ingmara Bergmana. Ivo Pondělíček navazuje na své starší práce ve studii s názvem In memoriam. Pamětní stopy dětství v Bergmanových filmech (s. 151-161), Patrik Vacek pak připojuje bilančně zaměřený text Bergmanovské marginálie: stručně k (současným) podobám recepce (s. 162-165). Ve stejném čísle se nacházejí také dva další texty zaměřené na Michelangela Antonioniho.


26. října 2007

Další část obsáhlé kolekce filmů Ingmara Bergmana bude uvedena v pražském Ponrepu v listopadu. Na programu jsou filmy: Jako v zrcadle (1.11., 17:30), A co všechny ty ženy (5.11., 17:30), Ďáblovo oko (8.11., 17:30), Tvář (12.11., 20:00), Pramen panny (14.11., 20:00), Mlčení (20.11., 20:00) a Persona (22.11., 20:00).


17. října 2007

Dílo Ingmara Bergmana připomíná ve svém říjnovém programu pražské Ponrepo. Již proběhly projekce filmů Prší nám na lásku, Hudba v temnotách, Vězení, Žízeň, Letní sen a Léto s Monikou. Dnes od 17:30 hod. bude uveden Večer kejklířů, v pátek 19. 10. od 20:00 hod. Úsměvy letní noci, v pondělí 22. 10. od 20:00 hod. Čekající ženy, ve středu 24. 10. od 17:30 Sny žen, ve čtvrtek 25. 10. od 17:30 Než se rozední. Cyklus známých či méně známých (a také minimálně uváděných) filmů bude pokračovat i v dalších měsících. V říjnu běží v Ponrepu paralelně také retrospektiva Michelangela Antonioniho. Ke tvorbě obou tvůrců vydalo Ponrepo zvláštní brožuru, obsahující nové texty ke všem uváděným filmům.


13. září 2007

Velké čtení na babí léto přináší kolekci textů o andělských tvůrcích z let 1966-1970 publikovaných v časopisech Film a doba a Kino.

Minimálně do 7. října 2007 nebudou tyto stránky aktualizovány z důvodu mé nepřítomnosti v ČR.


5. září 2007

Bergmanovy Lesní jahody je na programu pražského kina Ponrepo v úterý 11. září od 17:30 hod. Vstup jen pro držitele průkazu kina Ponrepo.


28. srpna 2007

Pohřeb Ingmara Bergmana proběhl na ostrově Faro v neděli 19. srpna za účasti nejbližších rodinných příslušníků a přátel. Vzhledem k Bergmanově přání být pohřben neveřejně nepublikuji ani fotografii z pohřbu, vyplývá z ní ale, že mezi přítomnými byli také Liv Ullmannová, Bibi Anderssonová a na vozíčku také Erland Josephson.


23. srpna 2007

O dvojici Bergman - Antonioni píše Tomáš Baldýnský v článku Michelangelo a Ingmar: spřízněni smrtí v 32. čísle Reflexu na straně 54. - Ke dvěma filmům Ingmara Bergmana uváděným v těchto dnech na ČT 2 (Persona, Šepoty a výkřiky) a k Antonioniho Zvětšenině, kterou ČT 2 uvede 5.září, napsal obsáhlejší upoutávku s názvem Ztraceni v sobě Jan Gregor v 33. čísle Respektu na s. 25.


18. srpna 2007

Criterion Collection vydá v říjnu DVD s filmem Večer kejklířů z roku 1953. Obrazový transfer pro toto vydání byl pořízen z originálního negativu a je pečlivě restaurovaný. Vedle filmu ale samotný disk bude obsahovat jen audio komentář Petera Cowieho a krátký Bergmanův proslov o filmu z roku 2003.








17. srpna 2007

Až s odstupem se začínají objevovat obsáhlejší "bilanční" články o Ingmaru Bergmanovi. Vzhledem k souběžnému úmrtí Michelangela Antonioniho jich je naprostá většina věnována oběma tvůrcům současně. Jiří Peňás je ve 32. čísle časopisu Týden (s. 24-31) autorem článku Rozsvěcovači světel, v němž se kromě srovnání tvorby obou tvůrců ohlíží i za patrně již nenávratně zmizelou epochou kinematografie. Na oficiálním webu Týden.cz je k přečtení jen podstatně zkrácený text. - Tereza Brdečková v Respektu č. 32 (s. 22) píše o obou režisérech v článku z názvem Zvláštní podmínky pro dva režiséry. - Obsáhlý Bergmanův nekrolog napsal Milan Vladen pro internetový server iLiteratura.cz. -

Den po Bergmanově smrti odvysílal Český rozhlas rozhlasovou hru Malba na dřevě, kterou Bergman napsal v polovině 50. let. Jinou jeho hru, komorní drama Po zkoušce (hra posloužila i jako námět pro stejnojmenný film), odvysílal Český rozhlas 8. července 2007 u příležitosti blížících se Bergmanových narozenin.


9. srpna 2007

Pohřeb Ingmara Bergmana se odehraje v naprostém soukromí rodiny, nejbližších přátel a obyvatel ostrova Faro. Nebylo oznámeno ani žádné datum, kdy by měl pohřeb proběhnout. Podle švédského spisovatele Henninga Mankella, který je manželem Bergmanovy dcery Evy, proběhne obřad v malém kostelíku na Faro s místním farářem. Objevují se ale i spekulace, že místo na Faro by měl být Bergman pohřben na pevnině v Norrtalje, kde je pohřbena jeho žena Ingrid von Rosen, která zemřela v roce 1995.

Správci pozůstalosti a archivu Ingmara Bergmana, prohlášených již před několika měsíci za součást světového kulturního dědictví UNESCO, obdrží nyní několik štědrých finančních dotací. Švédská vláda poskytuje 2 miliony švédských korun za rok na údržbu a provoz archivu, ale podle sdělení Švédského filmového institutu (SFI) byly peníze jednorázově využity jen na digitalici. S vlastními dokumenty se nic neudělalo a podle SFI je ostudné, že švédský stát nemá na této věci zájem. Naděje ale nyní svitla ze zámoří. Americká Hollywood Foreign Press Association (HFPA) uvolnila 10 tisíc dolarů na konzervaci archiválií a dalších 600 tisíc dolarů poskytne na jejich digitalizaci.

Česká televize uctí život a dílo Ingmara Bergmana uvedením jeho dvou významných děl. Ve čtvrtek 16. srpna odvysílá na ČT 2 od 21:40 snímek Persona (1966), o týden později 23. srpna na témže programu od 21:50 pak Šepoty a výkřiky (1972).


31. července 2007

A takto zní překlad oficiální tiskové zprávy, vydané 30. 7. 2007 z Ingmar Bergman Foundantion:
Odešel Ingmar Bergman.
Ingmar Bergman dnes zemřel ve svém domově na Faro. Bylo mu 89 let.
Astrid Soderbergh Widding, CEO Ingmar Bergman Foundantion:
- Odchod Ingmara Bergmana je ztrátou nezměrné velikosti. Jeho umělecké úspěchy byly průkopnické, jedinečné - také proto, že pokrývají oblast filmu, divadla i literatury. Byl mezinárodně nejproslulejším Švédem, a jen před několika málo měsíci bylo jeho dílo zařazeno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Pamatujeme si ho jako velmi smělou osobu, vždy aktuální, často otevřeně komentující současnost. Byl vždy o krok před svými současníky. A dokonce i když zestárl, z domova na Faro stále překvapoval. Věřím, že potrvá nějakou dobu, než plně pochopíme, že už tu není s námi, ale také potrvá význam jeho tvorby pro ostatní lidi. Svědčí o tom nepřerušovaný tok dopisů, přicházejících do naší nadace.


Úmrtí Ingmara Bergmana ovládlo včerejší zpravodajství všech významných informačních kanálů doma i v zahraničí. Ve stručných i obsáhle líčených životopisech se nejčastěji zmiňoval filozofický rozměr jeho filmů, analýzy zásadních otázek existence lidského individua, jedinečný přínos světové kinematografii. Agentury neopoměly (příznačně pro naší současnost) zmínit ani několik Bergmanových manželství, počet přiznaných dětí a významná filmová ocenění. Zejména v tomto ale udivuje ve zprávách snad všech agentur stále dokola přejímaná zásadní nepřesnost o Oscarovi za celoživotní dílo v roce 1970. To je samozřejmě omyl, v roce 1970 obdržel Ingmar Bergman tzv. Cenu Irvinga Thalberga, udělovanou Akademií od roku 1938, ovšem ne každý rok. Cenu za něj přebírala Liv Ullmannová. Klasického Oscara Bergman nikdy nezískal. Podle tiskové zprávy bude Bergman pohřben na malém hřbitově na ostrově Faro.

O úmrtí Ingmara Bergmana na českém internetu: novinky.cz, aktualne.cz, iDnes.cz, Lidovky.cz, tiscali.cz, ČT24 (+ 3 videa - reportáž Markéty Hýlové, rozhovor s překladatelem Zbyňkem Černíkem, reportáž Evy Valjarevičové), filmpub.atlas.cz, České noviny (+ video), Lidovky - V. Klaus, Velká epocha, iHNed.cz, Studentské městečko, Tyden.cz, Rozhlas.cz (+ mp3), Pozitivní noviny, UFD.

Zahraničí: Aftonbladet, ANSA, Baltimore Sun, BBC News, CanWest, CBC, Chicago Sun-Times, Dagens Nyheter, The Globe and Mail, The Guardian, The Guardian: Peter Bradshaw, The Guardian: James Meek, The Hollywood Reporter, The Independent, indieWIRE, International Herald Tribune, IHT: World mourns, LA Times, LA Times: Map of his soul, Le Monde, New York, New York Observer, NY Times, NY Times: Jonathan Rosenbaum, PBS NewsHour, Newsday, Newsweek, Newsweek: David Ansen, Reuters, Roger Ebert, San Diego Union-Tribune, San Francisco Chronicle, Slate, Svenska dagbladet, The Telegraph, Time, Time: Woody Allen, The Times (London), Toronto Star, Variety, Voice of America, Washington Post, Washington Post: A Dozen Movies.
Multimédia: BBC, CBC Radio: David Cronenberg, CBC TV, Network Europe, New Yorker: David Denby, PBS NewsHour: Richard Schickel, Reuters. [průběžně doplňováno]



30. července 2007

Dnes zemřel ve svém domě na ostrově Faro Ingmar Bergman. Před dvěma týdny, 14. července, oslavil své 89. narozeniny.

Vypráví se, že kdysi byla katedrála v Chartres zasažena bleskem a vyhořela celá až do základů. A tak se prý seběhly tisíce lidí ze všech stran světa, lidi nejrůznějšího postavení. Přitáhli přes Evropu jako stěhovaví ptáci a všichni pospolu začali na starých základech znovu stavět katedrálu. Setrvali až do dokončení ohromné stavby - stavitelé, dělníci, umělci, kejklíři, šlechtici, preláti i měšťané, ale jejich jména zůstala neznámá a dodnes nikdo neví, jak se ti, kdo postavili katedrálu v Chartres, jmenovali.

Aniž bych tím chtěl ovlivňovat vaše názory na moji víru či na moje pochyby - což zde ostatně nemá co pohledávat, domnívám se, že umění ztratilo svůj oživujíci význam v okamžiku, kdy se odloučilo od náboženských obřadů. Přetrhlo svou pupeční šňůru a nyní žije svým vlastním odloučeným životem, překvapivě neplodným, ochablým a odrodilým. Tvořivá pospolitost, pokorná anonymita jsou zapomenutými a pohřbenými ostatky, zbavenými jakékoliv hodnoty. Drobná zranění vlastního já a mravní koliky jsou zkoumány pod mikroskopem sub specie aeternitatis. Strach z temnoty, jenž je příznačný pro subjektivismus a úzkostlivé mysli, se stal velkou módou a my se nakonec ocitáme ve velké ohradě, kde mezi sebou diskutujeme na téma své osamocenosti, aniž se navzájem posloucháme a aniž si dokonce povšimneme, že se tísníme tak, až umíráme zadušením. A tak se individualisté dívají jeden druhému do očí, popírají jsoucnost těch, které vidí, a vzývají všemohoucí temnotu, aniž by třeba jen jedenkrát pocítili blahodárnost potřeby pospolitosti. Jsme tak nahlodáni svými bludnými kruhy, tak uzavřeni do vlastní úzkosti, že ztrácíme schopnost rozeznávat pravdivé od nepravdivého, rozmary gangsterů od opravdové nezištnosti. Na otázku, jaký je cíl mých filmů, bych tedy mohl odpovědět: "Chci být jedním z dělníků, pracujících na katedrále, jež se tyčí na planině. Chci se věnovat tomu, že budu z kamene tesat hlavu draka, anděla či démona, nebo snad světce - nezáleží na tom, ve všech případech budu pociťovat totéž potěšení. Ať jsem věřící či nevěřící, křesťan či pohan, pracuji s ostatními na stavbě katedrály, protože jsem umělec a řemeslník, a protože jsem se naučil dobývat z kamene tváře, údy a trupy. Nikdy se nemusím znepokojovat, jaký bude soud budoucích nebo mých současníků: moje jméno ani příjmení není nikde vytesáno a zanikne zároveň se mnou. Avšak malá částice ze mne bude žít dál v anonymním a triumfujícím celku. Drak či démon, nebo snad světec - nijak na tom nezáleží!

Ingmar Bergman
1961




4. dubna 2007

Dnešní den má Nostalghia.cz 5. narozeniny. Oslavou budiž rozšíření souboru textů, věnovaných filmovým andělům. Jejich kompletní soupis přináším na samostatné stránce, extrakt textů k tvorbě Ingmara Bergmana níže:

  • Bergman - myšlenky [sken]
  • I. Bergman: O hercích [sken]
  • I. Bergman: O filmové tvorbě [sken]
  • J. Brož: Léto s Monikou [sken]
  • R. Blech - R. Niederland: Bergmanovo Mlčanie očami lekára [sken]
  • J. Donner: Bergmanova vize [sken]
  • -iv-: Viděli jsme: Hosté večeře Páně [sken]
  • L. Oliva: Vítězství života [sken]
  • J. Donner: Ďáblova past (J. Svoboda) [sken]


    14. března 2007

    Začátkem roku vyšla v nakladatelství Lidové noviny kniha Liv Ullmanová: Cesty života. Známá švédská herečka a režisérka v ní formou rozhovoru (Ketil Bjornstad), doplněného výňatky z deníků, přibližuje svou hereckou i režijní kariéru. Ullmanové vzpomínky jsou velmi svěží, čtivé a místy velmi zábavné. Osobně mohu jen potvrdit zkušenost Josefa Chuchmy z MF Dnes, který připomíná pasáže s nezapomenutelným líčením setkání Ingmara Bergmana s Woody Allenem, popřípadě i vícero schůzek Ullmanové s tímto americkým obdivovatelem Bergmanovy tvorby - jejich četba vás spolehlivě "odbourá".






    25. ledna 2007

    Letošní cena Ingmara Bergmana, udělovaná Švédským filmovým institutem (SFI), byla letos udělena švédské herečce Angele Kovács za svěží a inovační přístup k postavám rozdílných typů a charakterů. Herečka se uplatňuje zejména na jevišti Královského divadla ve Stockholmu, kde sehrála několik rolí i pod vedením Ingmara Bergmana.

    Pražské Ponrepo uvede v pátek 2. února Bergmanův film Tvář. Projekce začíná ve 20:00 hod. a je přístupná jen s průkazem kina Ponrepo.


    7. ledna 2007

    Další megabox s Bergmanovými filmy připravili na březen američtí Criterioni. Tentokrát bude zaměřen na rannou tvorbu a přinese snímky Muka (1944), Krize (1946), Přístavní město (1948), Žízeň (1949) a Na radost (1950). Pod souhrným názvem Early Bergman zahajuje novou řadu boxů z názvem Eclipse, která bude každý měsíc přinášet kolekci málo známých nebo zapomenutých titulů jedné významné osobnosti. Box je v USA ohlášen na 27. března, jeho cena v pre-orderu činí 63 dolarů. Detaily k obsahu boxu najdete ZDE, podrobnosti k celé ediční řadě viz Nostalgická dívídítéka.



    Aktuality: 2003 2004 2005 2006 2008
  • top



    © 2002-2024 Nostalghia.cz
    © 2002-2024 Petr Gajdošík

    [Facebook] [Twitter]