TOPlist
Ingmar Bergman
Aktuality 2008-2013

Aktuality: 2003 2004 2005 2006 2007
27. ledna 2013

17. ledna 2013 (některé zdroje uvádí 22. ledna) zemřel ve svých 85 letech Rolf Wilhelm, německý hudební skladatel, který pracoval především pro německé televizní tvůrce. V Bergmanově filmografii je jeho hudba zastoupena právě v německých koprodukcích - složil hudbu pro filmy Hadí vejce (1977) a Ze života loutek (1980). Více např. v tomto článku.

Slavný "bergmanovský" dvojportrét z filmu Persona není úplně Bergmanův vynález. (Mně osobně nejstarší známý pokus o použití této kompozice pochází z filmu Jevgenije Bauera Moskevská modistka z roku 1927.) Na criterionském blogu Criterion Corner si lze prohlédnout čtyři varianty této kompozice z filmů Agnes Vardové, Ingmara Bergmana, Woody Allena a Davida Lynche.

A malá obskurnost na závěr: Bergmanovy filmy tu a tam inspirují designéry nebo módní návrháře. V roce 2008 přinesl magazín Vogue kolekci módních fotografií inspirovaných Personou, v roce 2010 předvedla švédská módní značka Hope kolekci inspirovanou Sedmou pečetí, v roce 2011 se Bergmanem inspirovala kolekce Sportmax. Populární bergmanovská čepička se již dlouho prodává na švédském e-shopu Metro, mezi nejčerstvější "počiny" na tomto poli patří kolekce Erika Bjerkesjöa inspirovaná filmy Jako v zrcadle a Mlčení.


12. listopadu 2012

V minulém týdnu začal Český rozhlas 3 - Vltava vysílat minicyklus rozhlasových her Ingmara Bergmana. V úterý 6. listopadu byla uvedena hra Malba na dřevě, která je předobrazem filmu SEDMÁ PEČEŤ. V úterý 13. listopadu bude od 21:30 hod. odvysílána hra Po zkoušce, známá rovněž ze stejnojmenné filmové adaptace. V dalším týdnu (úterý 20. listopadu) bude následovat uvedení hry Záležitost duše a celý cyklus zakončí premiérové uvedení rozhlasové adaptace původně filmového scénáře Nevěra v režii Hany Kofránkové (úterý 27. listopadu). Všechny uvedené hry jsou ještě vždy sedm dní po odvysílání dostupné v archivním streamu.

K rozhlasové hře Malba na dřevě připojuji ještě jednu poznámku. Poprvé byla v Českém rozhlase nastudována už v roce 1966 v režii Josefa Henkeho, záznam byl ale oficiálně skartován v roce 1980 (letos uváděné nastudování vzniklo v roce 2005). Detaily k hereckému obsazení z roku 1966 uvádí stránky Panáček v říši mluveného slova odkud tlumočím i následující výzvu: "V rozhlase se hra bohužel nedochovala, ale možná má někdo z širokého publika stránek Nostalghia.cz tu hru na pásku..." – Nejste to náhodou třeba vy? ;-)

Jako divadelní režisér se Bergman věnoval nejen svým předlohám, ale i režii her jiných autorů. V roce 1963 uvedlo The Royal Dramatic Theatre v jeho režii evropskou premiéru tehdejšího amerického divadlení hitu, dramatu Edwarda Albeeho Kdo se bojí Virgine Woolfové. Edward Albee se o Bergmanovu adaptaci živě zajímal, svou ohlášenou účast na premiéře ale na poslední chvíli telefonicky odřekl. Z fotografií, které se z tohoto uvedení dochovaly je patrné, že Bergman zvolil pro svou adaptaci spíš abstraktní prostor, dobovými prameny popisovaný v černé barvě a šedých tónech, odpovídající jeho tehdejším filmům (ve stejném roce Bergman natočil filmy HOSTÉ VEČEŘE PÁNĚ a MLČENÍ). Jak je vidno z některých fotografií, na jevišti se odehrávaly i poměrně naturalistické výjevy.


30. srpna 2012

Sbírka českých textů o Ingmaru Bergmanovi na těchto stránkách se rozrostla o čtyři nové tituly:

 • Drahomíra Novotná: Bergmanova osmá pečeť (Filmové a televizní noviny 1969)
 • Galina Kopaněvová: Glosy (Film a doba 1974)
 • Eva Hepnerová: Glosy (Film a doba 1972)
 • Ljubomír Oliva: Glosy (Film a doba 1972)

  V databázi stránek přátel rozhlasových her a mluveného slova Panáček v říši mluveného slova byl zkompletován přehled Bergmanovy rozhlasové tvorby. Přehled zahrnuje neuvěřitelných 65 položek, v nichž lze nalézt jak Bergmanovy náměty, tak jeho vlastní režijní adaptace jiných látek, četbu na pokračování nebo pořady o Bergmanovi a to jak české, tak zahraniční provenience.

  A k Bergmanovi na rozhlasových vlnách ještě jedna informace: Český rozhlas připravuje adaptaci Bergmanovy hry Nevěra, jejíž premiéra je plánována na 27. listopadu 2012.

  Stěžejní bergmanovská doména IngmarBergman.se prodělávala v několika posledních měsících designovou obrodu, která byla završena na konci června. Nově přibyly i informační kanály přes Twitter a Facebook.

  Americká distribuční verze filmu Tváří v tvář (1976) byla před několika dny umístěna na server YouTube ve dvou částech, které mají dohromady délku 114 min. Jedná se o málo uváděný sestřih materiálu, který měl původně 200 min. a byl určen pro švédskou telvizi. Odkazy naleznete na bergmanovském YouTube kanálu Nostalghia.cz.

  V nedávné anketě magazínu Sight & Sound o nejvýznamnější filmy historie se Bergmanovy filmy umístily takto (v závorce pořadí podle režisérů, pomlčka = neumístil se):

  17. Persona (13)
  63. Lesní jahody (-)
  84. Fanny a Alexander (16)
  93. Sedmá pečeť (75)
  154.Šepoty a výkřiky (224)
  323. Hosté večeře Páně (-)
  323. Scény z manželského života (-)
  447. Hodina vlků (44)
  447. Pramen panny (546)
  588. Úsměvy letní noci (-)
  588. Léto s Monikou (-)
  894. Mlčení (132)
  894. Vězení (546)
  894. Hanba (546)
  894. Sawdust and Tinsel (-)
  -. Sarabanda (546)
  -. Letní sen (546)


  29. května 2012

  K dnešnímu dni uvedl americký Criterion na trh dvě "letní" novinky na Blu-ray (samozřejmě, že paralelně i na DVD), Bergmanovy filmy Letní sen a Léto s Monikou. Zatímco Letní sen vychází v holé edici, obsahující jen samotný film v novém HD přepisu (a tradiční booklet, tentokrát s esejí Petera Cowieho), edice filmu Léto s Monikou je bohatší: obsahuje Bergmanův komentář, nový rozhovor s Harriet Anderssonovu, rozhovor s Ericem Schaeferem o skandální distribuci filmu v USA, dokument Images from the Playground od Stiga Björkmana, trailer a booklet, kde je mj. i dobová recenze J.-L. Godarda. Recenzi obou disků již přinesl DVDBeaver zde a zde.

  V těchto dnech uvádí na trh box s pěti filmy Ingmara Bergmana také britská společnost Artificial Eye. Pětidiskový set (buď na 5 DVD nebo na 5 BD) s názvem Classic Bergman nabízí pět starších filmů - Prší nám na lásku (1946), Loď do Indie (1947), Večer kejklířů (1953), Sny žen (1955) a Než se rozední (1958). Kromě přepisů filmů v HD rozlišení nabízí dva disky také další bonusový materiál. Na disku s filmem Sny žen je půlhodinový dokument Evy Belingové Women and Bergman v němž o Bergmanovi a práci (i životě s ním) hovoří také Gunnel Linblomová, Bibi Anderssonová nebo Pernilla Augustová. Na disku s filmem Než se rozední je pak 52 min. dlouhý dokument Men and Bergman, záznam rozhovoru s Bergmanovými herci a spolupracovníky. Box s 5 DVD byl uveden na trh 28. května, box s Blu-ray vyjde 7. června. Zajímavostí je, že i vydavatel deklaruje jako zdroj svých materiálů Criterion Collection, kde vyšly tyto snímky zatím jen na DVD (a to ještě ne všechny). Recenze boxu na DVDBeaver zde.

  Ze staronových objevů na YouTube upozorňuji na asi půlhodinový dokument/rozhovor Woody Allen on Ingmar Bergman, v němž americký scenárista, herec a režisér vypráví o tom, jak pro sebe objevil Bergmanovy filmy a co vše pro něj znamenají. Záznam jsem už přidal do YouTube kanálu Nostalghia.cz.

  V sobotu 27. května byl ve Stockholmu zahájen letošní ročník Mezinárodního divadelního festivalu Ingmara Bergmana (Bergmanfestivalen 2012). Zatímco předchozí ročníky se nesly vesměs ve znamení inscenací spojených s Bergmanem, letos jsou poprvé v hojnější míře zastoupena představená, která jsou s bergmanem spojena spíš způsobem přístupu k inscenovanému tématu, vynikající inovativností a nekonvenčností, jež vždy charakterizovaly Bergmanovu divadelní režii. Dojde ovšem i na bergmanovské téma, na inscenaci divadelní verze Fanny a Alexander, která měla ve Švédsku letos premiéru 11. února.


  1. února 2012

  Stanice Vltava přichystala pro letošek velkolepý cyklus věnovaný severským kinematografiím, to jest dánské, švédské, norské, finské a islandské. Zkušení moderátoři Tomáš Pilát a Josef Vomáčka zpracovali s řadou pozvaných odborníků celkem dvacet částí, které pojednávají o filmovém dění na evropském severu od nejdávnějších počátků až po současnost. Vltava je odvysílá od pondělí 30. ledna každý pracovní den a kromě premiéry zařazuje týž den ještě reprízu. Zájemci se mohou do poutavého vyprávění zaposlouchat až do poloviny února. Více o cyklu například zde.

  Zcela raritní kolekci komerčních reklam na mýdlo, které Bergman natočil mezi léty 1951 a 1953, shromáždil server openculture.com. Na reklamách s ním spolupracoval jeho tehdejší dvorní kameraman Gunnar Fischer a objevuje se v nich i mladičká Bibi Andersonová.

  Rozhovor mj. o Ingmaru Bergmanovi vedl s Maxem von Sydow publicista Charlie Rose. Jeho část je možné shlédnout zde.


  11. července 2011

  Blogové stránky Letters of Note přinesly fotokopii dopisu mladého Stanley Kubricka režiséru Ingmaru Bergmanovi z 9. února 1960, tedy z doby, kdy Kubrick u Universalu dokončil svůj film Spartakus (shodou okolností měl film premiéru 3 dny před napsáním dopisu, 6. února). Překlad přináším na samostatné stránce.

  V polovině června uvedlo pražské Divadlo v Řeznické premiéru hry Po zkoušce v hlavních rolích s Ilonou Svobodovou, Lucií Štěpánkovou a Martinem Hubou, který je zároveň režisérem. Hra podle scénáře Ingmara Bergmana, kterou její autor "zvěčnil" i v televizní verzi uvedené i na plátnech kin (1984), se na jeviště Divadla v Řeznické vrátí po divadelních prázdninách v září 2011. Více o hře např. v tomto článku.

  Článek In search of Ingmar Bergman je pouze letmou zprávou o Bergmanovi skrze nedávno proběhlý festival Bergman´s Week (detaily viz níže). Text je ale doprovozen zajímavými fotografiemi z Mistrova domu na ostrově Faro.


  1. července 2011

  Jedním z hostů právě probíhajícího ročníku Bergman´s Week (28.6.-3.7.) na ostrově Faro je i ruský režisér Andrej Zvjagincev. V pátek 1.7. zde uvede svůj film Návrat, který v době svého uvedení zcela nadchnul i Ingmara Bergmana. V neděli 3.7. pak bude mít Zvjagincev samostatnou přednášku věnovanou Bergmanovu vlivu na svou tvorbu a hovořit bude i o svém novém projektu Elena.

  Na festivalu bude představeno také nové DVD s Bergmanovým dokumentem o ostrově Faro - Faro Document - z konce 60. let, kdy Bergman zachycoval život zdejší komunity, mj. i na malou amatérskou kameru. Jde o vůbec první uvedení tohoto filmu na nosiči DVD.  14. června jsem na hlavní stránce Nostalghia.cz uvedl tuto informaci o úmrtí Gunnara Fischera:
  Letní sen, Léto s Monikou, Lesní jahody, Sedmá pečeť, Úsměvy letní noci, Ďáblovo oko...
  Co mají tyto filmy společného? Nejen režiséra Ingmara Bergmana, ale i kameramana Gunnara Fischera, pozoruhodného mistra světla, s nímž Bergman spolupracoval na všech svých filmech v letech 1948–1960. Narodil se 18. listopadu 1910 ve švédském Ljungby, za filmovou kamerou poprvé stál v roce 1938. Před Ingmarem Bergmanem spolupracoval s řadou režisérů, mj. i s
  C. Th. Dreyerem. Koncem 70. let působil už téměř výhradně v televizi (pamětníci si možná vybaví švédský televizní seriál Raskenové). Na stockholmské univerzitě vedl seminář o filmovém osvětlení, je autorem tří knih pro děti. V roce 1993 byl oceněn Cenou Ingmara Bergmana, v roce 2003 získal za celoživotní dílo švédskou národní filmovou cenu Guldbagge Award. Zemřel 11. června 2011 ve věku 100 let!
  30. března 2011

  Počátkem roku vydalo nakladatelství Casablanca další titul ze své řady Filmová klasika, tentokrát knihu Melvyna Bragga Sedmá pečeť. Knihu jsem ještě neměl v ruce, vyjímám proto jen ze stránek vydavatele: "V případě této knihy známého britského spisovatele, scenáristy a mediálního pracovníka se nejedná o hlubinný analytický rozbor filmu a jeho motivů. Je to spíše osobně pojatý pohled na tuto Bergmanovu klasiku. Snaží se z osobní perspektivy přiblížit, jak film působil na diváky v době svého uvedení, co přinášel nového a jaký byl jeho vztah k dobovým proudům. Ze svého pohledu dlouholetého programového tvůrce BBC a LWT zkoumá provázanost Bergmanovy práce pro divadlo, film a rozhlas, což u filmu, jemuž byla předlohou divadelní hra (byl tedy inscenován dříve v podobě dramatu) a který byl adaptován i pro rozhlas (rovněž v Čro) má své opodstatnění. Zasazuje také film do Bergmanovy předchozí i následující tvorby a do jeho (auto)biografie. Braggova studie je tedy spíše historickým přehledem a dobovým memoárem. Kniha je opatřena 26 čb fotoilustracemi, bibliografií a titulkovým soupisem spolupracovníků podílejících se na vzniku filmu a jeho technické parametry.

  Právě probíhající Febiofest nabízí ve svém programu v sekci Švédský film včera a dnes také Bergmanovy filmy Večer kejklířů (dnes 22:45), Sny žen (31.3. ve 22:45) a Než se rozední (1.4. v 22:45). Již před pár dny pak byl uveden Sjöbergův snímek Slečna Julie, natočený podle Bergmanova scénáře.

  Několik let odkládané DVD s filmem Hadí vejce konečně Levné knihy vydaly. Detaily k disku zatím nemohu sdělit, ještě jsem ho neměl v ruce.


  28. července 2010

  Za dva dny uplynou tři roky od úmrtí Ingmara Bergmana. Na stránkách www.ingmarbergman.se se objevil trailer na dokument ...but Film is My Mistress Stiga Björkmana (více viz níže) s řadou dokumentárních záběrů z natáčení.

  Ani ne tak recenzi jako spíš popis tří českých DVD disků s filmy Hodina vlků, Hanba a Náruživost jsem umístil na samostatnou stránku.


  4. června 2010

  Nakladatelství Lidové noviny vydalo v květnu knihu Alexandera Ahndorila s prostým názvem Režisér. Nejde o monografii ani o filmově vědný titul, kniha má nejblíže - překvapivě - k románu. Vydavatelská anotace o ní uvádí toto: Režisér Ingmar Bergman v roce 1961 natáčí film Hosté večeře Páně (Nattvardsgästerna) – o tom, jaké by to bylo, kdyby vyslyšel přání svého otce a stal se knězem... Realita a fikce se vzájemně proplétají. Když si knihu Bergman přečetl, údajně autorovi řekl: „Jak jste to sakra věděl. Nikdy jsem o tom s nikým nemluvil.“ Ingmar Bergman, švédský režisér a ústřední postava Ahndorilovy knihy, četl rukopis ještě před vydáním. A když dočetl poslední stránku, šel se plahočit hlubokým sněhem. Když se domů vrátil, vzal telefon, zavolal Alexanderovi Ahndorilovi a řekl mu: „Byl jsem hluboce pohnut a myslím, že jste úžasný spisovatel.“ Ale o půl roku později, ve svém posledním televizním vystoupení, poznamenal, že ta kniha je „urážka a ponížení“. - Kniha má 180 stran, na webu vydavatele je nabízena za 170,-Kč, tamtéž je k dispozici jako náhled i část textu.

  Na letošním MFF v Cannes obohatil bergmanovskou filmografii nový střihový dokument ...but Film is My Mistress režiséra Stiga Björkmana. Ve filmu o Bergmanovi hovoří Liv Ullmannová, Lars von Trier, Olivier Assayas, Arnaud Desplechin, Bernardo Bertolucci, John Sayles, Martin Scorsese nebo Woody Allen. Snímek využívá také řady dokumentárních záběrů a také údajně neobvykle velké množství filmového materiálu, který Bergman natočil pro různé své filmy, ale ve výsledném sestřihu nepoužil. V Cannes také vznikl čerstvý rozhovor Stiga Björkmana s Martinem Scorsesem o Bergmanovi, jehož celý přepis je v angličtině umístěný na stránkách www.ingmarbergman.se.

  Tradiční festival Bergman Week proběhne letos na Faro v termínu 29. 6. - 4. 7. 2010. Speciálními hosty budou Liv Ullmannová, Jon Fosse a Ariane Mnouchkineová. Podrobný program je na oficiálních stránkách. V maratónu filmů, přednášek, seminářů a workshopů zaujme mj. i rockový koncert.

  Článek Milana Klepikova Postava k popírání nechce být obvyklým kritickým textem o jednom režisérovi (Lars von Trier) a jednom filmu (Antikrist). Iniciátora někdejšího manifestu Dogma 95 i jeho zatím poslední dílo zasazuje autor do kontextu některých základních témat, k nimž se evropská kultura vždy znovu vracela - v literatuře, hudbě, filosofii i ve filmu. Na text zde upozorňuji proto, že na několika místech má styčné body i s tvorbou Ingmara Bergmana.


  15. února 2010

  Obsáhlou studii Čtyřikrát dva, zaměřenou na tvůrčí spolupráci čtyř významných režisérů (Fellini, Antonioni, Bergman, Saura) s herečkami, které byly současně i jejich životními partnerkami, publikovala Stanislava Přádná poprvé na stránkách Filmu a doby v roce 1994. V roce 2003 postupně vyšly všechny čtyři části, autorkou upravené a doplněné, také na stránkách Nostalghia.cz. Autorka svůj text ovšem i nadále rozvíjela a doplňovala a v roce 2007 vydala jako samostatnou publikaci (AMU Praha). Nostalghia.cz tak nyní ve spolupráci s autorkou bude postupně publikovat všechny čtyři části celé studie v aktualizovaném znění. První na řadě je právě část Bergman - Ullmannová.

  Na nedávno ukončeném filmovém festivalu v Göteborgu byla již počtvrté udělena cena Ingmara Bergmana za nejlepší debut. Letos si ji odnesla režisérka dánského filmu Can go through skin Esther Rots.


  31. ledna 2010

  Text Stanislavy Přádné Číst Bergmana... vyšel ve 49. ročníku Filmu a doby (2003). Autorka se v něm věnuje literární tvorbě Ingmara Bergmana, ať už jeho proslulým literárním scénářům nebo jiné tvorbě: knihám vzpomínkového charakteru či předlohám pro filmy jiných režisérů. Současně publikuji další text téže autorky, recenzi knihy Jesse Kalina Ingmar Bergman a jeho filmy (Casablanca 2008), kterou pod názvem Bergmanovská martyrologie publikovala na stránkách týdeníku A2. Na stránkách Nostalghia.cz jsou oba texty publikovány se souhlasem autorky.


  30. listopadu 2009

  České DVD s filmem Ze života loutek nabízí nově společnost Levné knihy. Disk jsem ejště neměl v ruce, ale lze předpokládatstandardní specifikaci: uspokojivý obrazový přepis a české titulky. Originální zvuková stopa je u tohoto filmu německá, snad bude na DVD k dispozici.

  Prostory bývalého Bergmanova sídla na ostrově Faro byly oficiálně předány nadaci, která se má starat o jejich nekomerční využití, především pro kulturní účely. Ve vedení nadace je mj. také Bergmanova dcera Linn Ullmannová, spolu s ní několik norských literátů a zástupci místní samosprávy. Exteriér i interiér sídla bude zachován v původní podobě, část nevyužitých věcí byla nabídnuta k prodeji prostřednictvím aukce (viz níže zpráva z 15. září 2009). Získané prostředky budou použity na provoz centra.


  13. října 2009

  Další filmový titul Ingmara Bergmana se objevil na českém DVD. Je jím jedno z nejlepších Mistrových děl, drama Jako v zrcadle, první část tzv. „komorní trilogie“, pokračující snímky Hosté Večeře Páně a Mlčení. Oba snímky u nás na DVD již vyšly u společnosti Levné knihy, která vydala i titul Jako v zrcadle.

  Max von Sydow je autorem drobné knížečky s názvem La leçon de comédien, vydané v univerzitním nakladatelství ve francouzské Avignonu v roce 2008. Text je vlastně přepisem přednášky, kterou Max von Sydow přednesl v roce 2005 na tamním divadelním festivalu. Ačkoliv jde o marginální záležitost, připomínám ji zde proto, že ačkoliv se švédská herecká legenda objevuje na filmových plátnech méně a méně, kniha svědčí o jeho stále neutuchající aktivitě. V této souvislosti je zajímavý přehled divadleních rolí, které Max von Sydow během své kariéry ztvárnil.


  15. září 2009

  Stockholmská aukční síň Bukowskis otevře 28. září aukci věcí, které patřily Ingmaru Bergmanovi. Mezi několika desítkami aukčními položkami naleznete nejen rozličné kusy nábytku, židle, křesla, stoly, lampy, různé sady nádobí či koberce, některá ocenění v podobě diplomů či medailí (záhadou mi je, že zrovna tyto předměty neskončily ve filmovém institutu), ale také umělecké předměty, obrazy, rytiny, fotografie, plakáty k filmům nebo přímo sběratelské filmařské artefakty - model laterny magiky či různé staré filmové projektory. Ceny jsou stanoveny od několika desítek až po desetitisíce Euro. Kompletní aukční katalog naleznete na internetových stránkách aukční síně Bukowskis.


  6. května 2009

  Dva velké bergmanovské festivaly se na počátku léta odehrají ve Švédsku. 27.5. - 6.6. proběhne ve Stockholmu Bergman International Theatre Festival s řadou mezinárodních produkcí a plejádou zajímavých hostí. Festival není zaměřen pouze na Bergmanovy divadelní projekty či na adaprace jeho námětů, i když jich na něm bude uvedeno hned několik. Součástí budou i filmové projekce, rozhlasové besedy, hudební produkce aj. Oficiální stránky naleznete na adrese www.bergmanfestivalen.com

  Druhou velkou akcí je tradiční Bergman Week na ostrově Faro, který proběhne 23. - 28.6. Letošní ročník ozvláštní osobní účast Wima Wenderse a mexického režisére Enrique Rivera, držitele Bergmanovy ceny za nejlepší debut na letošním MFF v Göteborgu. V souvislosti s ostrůvkem Faro a blízkým Gotlandem upozorňuji na nově spuštěné internetové stránky gotlandských filmových studií ve Farosundu (filmpagotland.se), v současnosti asi nejmodernějších filmových studií ve Švédsku. V jejich prezentaci se připomíná nejen zázemí ateliérů i možnosti exteriérů ostrova Gotland, ale i filmařská tradice spojená s Bergmanovými filmy i s filmy jiných režisérů, např. s Andrejem Tarkovským.


  9. dubna 2009

  České DVD s filmem Hosté večeře Páně, prostředním snímkem tzv. "komorní trilogie" (Jako v zrcadle - Hosté večeře Páně - Mlčení), se objevilo v prodejnách Levných knih. Výslednou podobu DVD zatím neznám, aktuálně ji sem ale doplním jen co budu mít k dispozici přesné údaje.

  Zítra, v pátek 10. dubna se švédská herecká ikona Max von Sydow dožívá 80 let. Během své herecké kariéry hrál ve více než 130 filmech různých žánrů i tvůrců. Jeho věhlas ale založila právě letitá spolupráce s Ingmarem Bergmanem, s nímž pracoval celkem na 31 filmech, televizních či divadelních inscenacích. Jejich spolupráce začala v roce 1955 v divadle v Malmö, první filmovou roli u Bergmana dostal Max von Sydow v roce 1957, kdy zazářil jako rytíř Antonius Block v Sedmé pečeti. Následovaly další velké role, např. ve filmech Lesní jahody, Pramen panny, Jako v zrcadle, Hosté večeře Páně, Hodina vlků, Hanba ad. Díky svému charismatickému zjevu se v 70. a 80. letech často objevoval v zahraničních filmech v rolích impozantních a tajemných hrdinů, ale i v temných rolích padouchů a zabijáků. Kromě Ingmara Bergmana ho do svých filmů obsadili Jan Troell (s nímž ho pojí po Bergmanovi asi druhé největší profesní partnerství), Francesco Rosi, Arturo Ripstein, Bertrand Tavernier, Andrej Končalovskij, David Lynch, Woody Allen, Lars von Trier, Wim Wenders a Steven Spielberg. O Ingmaru Bergmanovi mj. řekl: "Jsme přátelé. Jak na jevišti tak ve filmu jsme spolu pracovali velmi často, většinou ale v našich mladých letech. Často skoro zadarmo, ale ty filmy jsou dosud světově proslulé. Pracovali jsme tvrdě a velmi nás to bavilo. Nedokážu sice říct přesně co všechno mi to dalo, ale ten vliv musí být obrovský." - Velké interview o spolupráci s Bergmanem poskytl Max von Sydow v roce 1976 magazínu Film and Filming. Jeho podstatné části nabízí stránky Bergmanorama.


  20. března 2009

  V červnu se domácí cinefilské sbírky rozrostou o dva neopomenutelné tituly společnosti Criterion Collection. Tou první je criterionská reedice Sedmé pečeti, vyrobená z nového přepisu v HD kvalitě a vydávaná samozřejmě na Blu-ray disku, paralelně i v dvoudiskovém DVD setu. Přepis obrazu i zvuku bude určitě v doposud nevídané kvalitě, na Blu-ray disku bude originální zvuková mono stopa k dispozici samozřejmě v nekomprimované podobě. Bonusy přinesou Bergmanův autorský úvod k filmu natočený v roce 2003, audiokomentář Petera Cowieho, 83 minut dlouhý dokument Bergman Island (2006) Marie Nyreröd s rozhovorem s režisérem, archivní audio interview s Max von Sydowem, poctu Bergmanovi od Woodyho Allena z roku 1998, trailer, filmografii a tradiční booklet s esejem Gary Giddinse. Dvojdisk DVD bude stát kolem 25 dolarů, Blu-ray disk pak 31 dolarů. - Criterion současně vydá na samostatném DVD disku i výše zmíněný dokument Marie Nyreröd Bergman Island, doplněný bonusově filmografií a doslovem režisérky. Cena disku se pohybuje kolem 16 dolarů.


  20. února 2009

  Další Bergmanův méně známý snímek Ďáblovo oko (1960) vydaly v těchto dnech Levné knihy. Film, k němuž si i nejskalnější režisérovi fanoušci hledali dlouho vztah, vznikl podle divadelní předlohy Olufa Banga a balancuje na pomezí komedie a fantaskní frašky. Co se týká DVD, u černobílého snímku natočeného v klasickém formátu 4:3 může hrozit pouze špatná kvalita přepisu. Podle mých zkušeností je ale přepis ve velmi dobré kvalitě. Snad jen titulky mi připadají zbytečně vysoko nad spodním okrajem obrazu.

  Švédská Ingmar Bergman Foundation v těchto dnech ohlásila uvedení nového kompilačního filmu Images from the Playground (2009), prvního z dvojice podobných projektů, sestaveného z nepoužitých záběrů z devíti Bergmanových filmů z období mezi Večerem kejklířů a Personou. Film produkovala World Cinema Foundation založená Martinem Scorsesem, který k filmu osobně natočil úvod. Režisér Stig Björkman (v roce 1971 natočil dokument Ingmar Bergman) mj. použil také doposud neuveřejněné nahrávky Bergmanova hlasu a nově natočené rozhovory s Harriet Anderssonovou a Bibi Anderssonovou. Premiéra se odehraje na letošním květnovém festivalu v Cannes.


  22. prosince 2008

  V závěru roku vydaly Levné knihy reedici pěti filmů Ingmara Bergmana, distribuovanou ve čtyřdiskovém boxsetu. Obsah tvoří filmy Sedmá pečeť, Mlčení, Šepoty a výkřiky, Persona a Fanny a Alexander. Premiérově pak na samostatném disku vyšel Bergmanův snímek A co všechny ty ženy z roku 1964 a u nás málo známý (protože původně televizní) Obřad z roku 1969.  19. listopadu 2008

  Další bergmanovskou akvizicí společnosti Levné knihy je disk s filmem Úsměvy letní noci, který začala společnost inzerovat na svých webových stránkách. Ironická komedie z roku 1955, která v roce 1977 inspirovala Stephena Sondheima k muzikálu Malá noční hudba, patří k prvním Bergmanovým velkým mezinárodním úspěchům (nominace na Zlatou palmu a zisk Zvláštní ceny poroty). Technická specifikace disku zatím není potvrzena, ale potíže s origináním formátem 1.37:1 snad nehrozí a na přítomnost originálního zvuku s českými titulky si lze asi také bez problému vsadit. Jedinou neznámou tak je hlavně kvalita obrazového transferu.

  12. listopadu 2008

  Společnost Levné knihy začala ve svých prodejnách prodávat DVD s Bergmanovým filmem Po zkoušce z roku 1984. Snímek s Erlandem Josephsonem, Lenou Olinovou a Ingrid Thulinovou byl natočený prvotně pro televizi (paradoxně byl ale uveden i v kinech, v 80. letech se dostal i do programu českých filmových klubů) je na disku v nepříliš dobrém přepisu, daném asi kvalitou podkladových materiálů (snímek byl natočen na 16mm film) - obraz je poměrně značně zrnitý a místy znatelně neostrý. Originální zvuk, který je přítomen jako dvoukanálové mono, je na tom lépe, české titulky jsou vypínatelné. Nejhorší je ale zjištění, že film je na disku ořízlý z originálního televizního formátu 4:3 do rozšířeného 1.66:1 (v letterboxu). Nykvistova kameramanská práce, která se tentokrát zaměřovala ani ne tak na světelné, jako spíš na kompoziční problémy rozmístění postav v členité scéně tak vzala za své. V záběrech jsou pravidelně hercům ořezávány především hlavy, což působí místy směšně. Stejné aspekty vykazovala už zahraniční vydání před několika lety, viz např. recenze na DVD Times a nebo názorně níže připojená ukázka. Český disk vychází patrně ze stejných podkladů jako zahraniční vydání.  30. října 2008

  Pražské kino Ponrepo uvede v pondělí 10. listopadu od 20 hod. film Čekání žen (1952). Projekce je přístupná pouze držitelům průkazky kina Ponrepo.


  19. září 2008

  Po loňské bergmanovské sérii v pražském kině Ponrepo uvedou pražská kina Aero a Světozor v měsících říjnu, listopadu a prosinci další retrospektivu díla Ingmara Bergmana. Bude se jednat o téměř kompletní přehlídku filmů, které Bergman natočil mezi lety 1944 a 2003. Čtyřicet jedna celovečerních filmů bude doplněno doprovodnou výstavou, několika dokumenty a vydáním katalogu s texty k filmům a s fotografickým doprovodem. Všechny projekce zaberou dohromady 72 hodin a nabídnou tak možnost shlédnout téměř vše, co Bergman pro filmové plátno stvořil. Detaily k programu najdete na samostatné stránce.

  O Bergmanův dům na ostrově Fårö projevil zájem obchodník Joachim Kuylenstierna, který v něm chce umístit "Bergmanovo centrum". Za Bergmanovy potomky se k celé záležitosti vyjádřil syn Daniel, který uvedl, že rodina netrvá na tom, prodat dům tomu kdo zaplatí nejvíc. Návrh Joachima Kuylenstierna je zajímavý, protože nabízí dům využít pro další práci a kulturní aktivity a ne jen jako muzeum. Ideou je vytvořit z Bergmanova domu centrum tradičního letního festivalu Bergman´s Week.

  Po Evropě nyní putuje zajímavá videoartová instalace s názvem Aion#001. Její autor Marco Rocco v ní vytvořil asi 45 minutovou koláž z filmů Ingmara Bergmana, zaměřenou především na ženské hrdinky. Projekce využívá různých frekvencí rychlosti obrazu, zvuku a koláží. Ukázku je možné si pustit na stránkách YouTube.

  8. září bylo po Ingmaru Bergmanovi slavnostně pojmenováno jedno stockholmské náměstí, ležící nedaleko Royal Dramatic Theatre, kde Bergman dlouhá léta působil. Na slavnostním křtu přečetli herečka Gunnel Lindblomová a herec Börje Ahlstedt text Erlanda Josephsona z roku 1995.


  13. srpna 2008

  Nezávislá společnost Leo Records vydala osmé album převážně syntetizátorové hudby Marka O'Learyho s názvem The Synth Show. Album natočené v brooklynském studiu za spoluúčasti Jamie Safta a Kenny Wollesena vyvolává vzpomínky na tvorbu hudebníků či uskupení jako např. Zawinul, Jarre, Wakeman, Tangerine Dream nebo Kraftwerk. Jedna z improvizovaných kompozic je věnována životu a tvorbě Ingmara Bergmana.

  Originální stránky Panáček v říši mluveného slova nesou podtitul "stránky přátel rozhlasových her a mluveného slova vůbec". V bohaté databázi rozhlasových her různé provenience je i kolekce her, které napsal nebo režíroval Ingmar Bergman, případně her vzniklých z jeho literárních či filmových předloh, uvedených v domácích švédských nebo v zahraničních adaptacích (včetně těch českých). Se souhlasem provozovatelů "mluveného Panáčka" jsem tyto informace převzal i na tyto Bergmanovy stránky, kde jsou umístěny na konci Bergmanovy filmografie. Velmi originální a jinde asi těžko získatelné informace! Díky "Panáčku" :-)

  Do oddílu Texty bylo přidáno úplné znění článku Mezi nebem a zemí. Otazníky víry ve filmech Ingmara Bergmana, poprvé publikovaného v listopadu 2007 v 8. čísle internetového měsíčníku 25fps.


  22. července 2008

  Na 34. ročníku Letní filmové školy (www.lfs.cz) bude uveden i Bergmanův film Tvář z roku 1958. Zatím jsou projekce naprogramovány na úterý 29. 7. (Slovácké divadlo, 20:30 hod.), pátek 1. 8. (Klub kultury, 8:30 hod.) a neděli 3. 8. (Hvězda, 18:00 hod.).


  17. července 2008

  Několik postřehů z červnové návštěvy ostrova Fårö jsem sepsal v samostatném textu Obrázky z Fårö.

  Zóna ohlásila vydání dalších sedmi DVD s filmy Ingmara Bergmana, které by měla na (snad) podzimní trh uvést společnost Levné knihy. Půjde o tituly Vězení, Ďáblovo oko, Obřad, Ze života loutek, Jako v zrcadle a Hosté Večeře Páně.


  14. července 2008

  Dnes by se Ingmar Bergman dožil 90 let.

  V úterý 15. července uvede Český rozhlas 3 - stanice Vltava od 21:30 hod. rozhlasovou adaptaci divadelní hry Ingmara Bergmana Záležitost duše. Hru v překladu Františka Fröhlicha režíroval v roce 1991 Josef Melč, v hereckém obsazení se objeví Iva Janžurová (Viktorie) a Věra Tichánková (stará žena). Délka pořadu je 74 minut.

  Ve věku 88 let zemřel 28. června švédský herec Stig Olin, který se objevil mj. ve všech Bergmanových filmech 40. a počátku 50. let. Kromě herectví se později krátce věnoval i scenáristice, režii a rozhlasové dramaturgii. Pro rozhlas adaptoval několik her, mj. i Bergmanův scénář Úsměvy letní noci. Je otcem herečky Leny Olinové, která se objevila v Bergmanově filmu Fanny a Alexandr.


  19. června 2008

  Na konci června (24.-29. 6. 2008) proběhne na ostrově Farö čtvrtý ročník festivalu Bergman´s Week, tentokrát poprvé bez Ingmara Bergmana. Šestidenní cyklus filmů, seminářů, přednášek a doprovodných akcí je spojen především s Bergmanovou tvorbou, ale jeho podstatnou částí je i prezentace díla jiných tvůrců, kteří se Bergmanovým dílem nechali inspirovat nebo jej obdivují. Letošním speciálním hostem bude režisérka Margarethe von Trotta, své filmy představí také Jan Troell a Gunnel Lindblomová, své vzpomínky zde bude prezentovat také Allan Ekelund, producent osmnácti Bergmanových filmů. Zvláštní sekce filmů bude věnována zemřelé herečce Evě Dahlbeckové, v programu je i řada přednášek, dokumenty, exkurze, výstavy a hudební produkce. Detaily na oficiálních stránkách akce.

  Známé nakladatelství Taschen ohlásilo vydání monumentální publikace The Ingmar Bergman Archives (41x30 cm, 592 stran, ISBN 978-3-8365-0023-4) mapující kompletní tvorbu Ingmara Bergmana. Kniha bude obsahovat více než 1000 fotografií z filmů a z jejich natáčení, reprodukce plakátů, režijních deníků, scénářů, Bergmanovy texty a rozhovory, mnoho faktografických údajů, včetně detailní filmografie a bibliografie. Mnohé z fotografií zde budou uveřejněny vůbec poprvé, většina textů vyjde poprvé v jiném než švédském jazyce. Jako speciální sběratelský bonus bude přiložen kousek filmového pásu z filmu Fanny and Alexander a DVD s raritními dokumenty o natáčení některých filmů. Detaily a ukázky z knihy najdete na oficiálních stránkách vydavatele. Pro většinu nadšených zájemců má kniha jedinou "nevýhodu": ohlášená cena činí rovných 150 Euro.

  Ingmar Bergman Foundation (IBF) jako správce Bergmanova uměleckého odkazu uzavřela dohodu se slavnou londýnskou agenturou Josef Weinberger Ltd., založenou v roce 1885. Britská společnost bude pro IBF spravovat práva na divadelní adaptace Bergmanových děl. Časem by měly být spuštěny také samostatné webové stránky na adrese www.josef-weinberger.com/bergman.


  4. června 2008

  V červnu uvede Ponrepo Bergmanovy filmy Večer kejklířů (4. 6.), Úsměvy letní noci (10. 6.) a Lesní jahody (12. 6.). Projekce začínají ve 20 hod. a jsou přístupné jen s průkazkou kina Ponrepo.


  27. května 2008

  Na letošním festivalu v Cannes měl premiéru francouzský povídkový snímek Enfances (Dětství), jehož děj je složen z několika příběhů z dětství šesti slavných režisérů. Touto vyvolenou šesticí je souhvězdí jmen Fritz Lang, Orson Welles, Jacques Tati, Jean Renoir, Alfred Hitchcock a Ingmar Bergman. Scénáře všech šesti povídek (Yann Le Gal) vycházejí z reálných dětských zážitků šesti tvůrců a chtějí být oslavou jejich filmového umění v němž hraje důležitou roli právě období dětství (podtitul filmu zní "Dříve než se stali velkými filmaři, byli také dětmi."). Režie epizody z dětství Ingmara Bergmana, která nese název Une naissance, v překladu Zrození, se ujal Safy Nebbou, herecky v ní účinkují Max Renaudin, Octave Arveiller, Elsa Zylbersteinová a Pascal Elso.

  V Cannes bylo také oficiálně oznámeno zahájení spolupráce mezi World Cinema Foundation (WCF) a Ingmar Bergman Foundation. WFC zřídil před dvěma lety americký režisér Martin Scorsese jako nadaci, která se má zabývat restaurováním a záchranou nejen významných snímků světové kinematografie, ale má finančně podporovat rozličné filmově archivní projekty. V případě filmů Ingmara Bergmana tak dojde nejen na jeho celovečerní snímky, ale i na obsáhlý dokumentární materiál z Bergmanova archivu, který z velké části stále čeká na své zpřístupnění.

  Zajímavou momentku mladého Bergmana zaujatého čtením knihy někde v přírodě za Stockholmem přinesly stránky ingmarbergman.se.


  28. března 2008

  V dubnu uvede pražské Ponrepo Bergmanův film Po zkoušce (9. 4.) a také Nedělňátka (23. 4.), která podle Bergmanova scénáře natočil jeho syn Daniel. Obě projekce začínají ve 20 hod. a jsou přístupné jen s průkazkou kina Ponrepo.


  4. března 2008

  Ediční řada Filmoví tvůrci, v níž nakladatelství Casablanca přináší monografické práce věnované filmové tvorbě významných režisérů (doposud byly vydány knihy Alfred Hitchcock a jeho filmy, Lars von Trier a jeho filmy), byla počátkem roku 2008 rozšířena o třetí titul, kterým je práce amerického profesora filozofie a filmu na Vassar College s názvem Ingmar Bergman a jeho filmy. Jeden z dalších možných pohledů na Bergmanovo filmové dílo a historicky vlastně první monografie, která u nás vychází po loňské Bergmanově smrti. Více o knize na samostatné stránce.

  7. a 8. března proběhne v Městském divadle Mladá Boleslav premiéra zdejšího nastudování Bergmanovy předlohy Scény z manželského života. V režii Josefa Kettnera hrají Eva Horká a Martin Hrubý. Detaily na oficiálních stránkách divadla.


  26. února 2008

  V březnovém programu kina Ponrepo je na pondělí 3. března od 20:00 hod. zařazen snímek Podzimní sonáta. Ve středu 19. března od 19:30 pak bude uveden opus Fanny a Alexander. Obě představení jsou přístupná pouze s průkazkou kina Ponrepo.


  19. února 2008

  V pátek 8. února 2008 zemřela ve Stockholmu ve věku 87 let švédská herečka Eva Dahlbecková, když podlehla již dlouho trvající Alzheimerově nemoci. U filmu začínala na počátku 40. let, ve stejném období vystudovala prestižní hereckou školu Dramatens elevskola ve Stockholmu. V roce 1953 se poprvé objevila v herecké družině Ingmara Bergmana, když ztvárnila postavu Karin ve Snech žen. V roce 1954 hrála hlavní roli v Bergmanově filmu Lekce v lásce a o rok později ve svém nejslavnějším bergmanovském angažmá, v Úsměvech letní noci, ztvárnila postavu Desirée Armfeldtové. Za postavu Stiny v Než se rozední (1958) získala Zlatou palmu (společně s Bibi Anderssonovou, Barbro Hiort af Ornäsovou a Ingrid Thulinovou). Je autorkou několika beletristických knih, v roce 1966 napsala scénář k Mattssonově filmu Yngsjömordet. Jejím poslední filmovou rolí byla postava baronky v dánském snímku Tintomara (1970), poté se pro nemoc odmlčela.


  11. února 2008

  Bergmanova divadelní hra Sarabanda, jež navazuje na Scény z manželského života z roku 1973 se stala i posledním Mistrovým režijním počinem na poli filmu (v roce 2003 ji natočil v televizní adaptaci s liv Ullmanovou a Erlandem Josephsonem). Od ledna 2007 je Sarabanda uváděna v české divadelní premiéře v Divadle Na zábradlí. Na oficiální internetové stránce lze najít vše podstatné o adaptaci, včetně ohlasů diváků, názorů kritiky i záznamů z vysílání České televize a Českého rozhlasu. Představení vzniklo za podpory velvyslanectví Švédského království a pod záštitou J. E. Catherine von Heidenstam.

  Již na dny lze počítat okamžik dlouho ohlášeného vydání knižní studie Jesse Kalina Ingmar Bergman a jeho filmy, které připravuje nakladatelství Casablanca. Kniha je momentálně v tiskárně a na trh by se měla dostat v průběhu tohoto nebo příštího týdne.


  29. ledna 2008

  Únorový program pražského Ponrepa přináší dva filmy Ingmara Bergmana. V pátek 1. 2. bude uveden snímek Hadí vejce, v pátek 15. 2. pak Scény z manželského života (verze 158 min.). Projekce začínají ve 20:00 hod., přístupné jsou pouze držitelům průkazek kina Ponrepo.


  4. ledna 2008

  2. ledna 2008 byl v pražském Ponrepu promítnut méně známý Bergmanův film Lekce v lásce (1953), jenž u nás nebyl nikdy uveden do distribuce. V pátek 4. ledna bude od 20:00 hod. uvedena Hodina vlků.

  "Bergmanovský rok" 2007 bilancuje základním přehledem událostí se vztahem k životu a dílu Ingmara Bergmana oficiální web www.ingmarbergman.com.  Aktuality: 2003 2004 2005 2006 2007
 • top  © 2002-2024 Nostalghia.cz
  © 2002-2024 Petr Gajdošík

  [Facebook] [Twitter]