TOPlist

Aktuality: [2007]

Aktuality 2003-2006
31. října 2006
Letošní 105. výročí narození Roberta Bressona připomene pražské Ponrepo projekcí několika jeho filmů. 9. 11. to budou Peníze, 15. 11. Muška, 23. 11. A co dále, Baltazare a 27. 11. Něžná. Začátky jsou vždy od 20:00 hod., pouze poslední snímek bude uveden v 17:30 hod. Vstup jen pro majitele průkazek kina Ponrepo.

V USA vyšla zajímavá kniha Beth Kathryn Curranové o novelách Georgese Bernanose ve filmech Roberta Bressona s názvem Touching God: The Novels of Georges Bernanos in the Films of Robert Bresson. Objednat ji lze na Amazonu.
24. října 2006
kliknutím zvětšit V lednových DVD novinkách společnosti Criterion Collection je zažazena také edice Bressonova filmu Muška (1967). Film bude na disku prezentován v anamorfním přepisu 1.66:1 s originálním zvukem a anglickými titulky. Dvojvrstvý disk nabídne vedle samotného filmu také audiokomentářovou stopu, půlhodinový dokument Au hasard Bresson, nabízející i několik záběrů z natáčení Mušky, část z televizního rozhovoru s Bressonem, Nadine Nortierovou a Jean-Claude Guilbertem, originální trailer k filmu (jeho střih je dílem J.-L. Godarda!) a tradiční filmově-historickou esej.
2. srpna 2006
105. výročí narození Roberta Bressona připomene pražské Ponrepo zatím neurčeným filmem (filmy) ve svém listopadovém programu. Podrobnosti o programu Nostalghia.cz uvede okamžitě po jeho upřesnění.
19. listopadu 2005
Kolekce Bressonových filmů na DVD se dočkali už i fanoušci v Austrálii. V letošním roce byly vydány tituly Kapsář, Proces Jany z Arku a Kapsář, příští rok bude kolekce ucelena vydáním snímků A co dále, Baltazare a Muška. Kolekci přinesla na australský trh společnost áccent Film Entertainment. Disky nejsou regionálně kódované, jsou v normě PAL a jsou vybaveny kvalitními anglickými titulky. Podrobnosti naleznete na samostatné stránce.
29. června 2005
Na "nostalgických" stránkách o Andreji Tarkovském byl k dnešnímu dni zpřístupněn český překlad rozhovoru Andrej Tarkovskij o Robertu Bressonovi.
4. dubna 2005
Criterion Collection ohlásil na červen 2004 DVD s Bressonovým filmem A co dále, Baltazare. Ctitelé filmů Roberta Bressona mohou jásat, protože snímek bude na DVD přepsán jistě v dobré kvalitě a navíc, podle firemních zvyklostí, s vypínatelnými titulky! (Jen pro úplnost připomínám, že nedávné kvalitní vydání od Nouveaux Pictures trpí právě nevypínatelností titulků - viz jeho krátká recenze) V bonusovém materiálu criterionského disku najdete rozhovor s filmovým historikem Donaldem Richiem, ukázku z programu francouzské televize o filmu A co dále, Baltazare, filmový trailer a přiložena bude tradiční nová historická studie.
21. března 2005
Analytická studie Petra Málka Deník venkovského faráře s podtitulem Kinematograf Roberta Bressona, byla publikována ve sborníku Iluminace 10, 1998, č. 2 (30) na stranách 5-35. Vedle detailního rozboru základních stavebních prvků Bressonova filmu, přináší také srovnání filmové a literární podoby tématu a v závěrech se dostává až k definicím Bressonova kinematografu, originální filmové metody, poprvé Bressonem důsledně uplatněné právě v Deníku. Málkova analýza tak patří k našim nejhlubším a nejrozsáhlejším bressonovským textům. I z tohoto důvodu si pokládám za čest, že na stránkách Nostalghia.cz může být tento text umístěn. Autorovi touto cestou ještě jednou děkuji za souhlas s publikací.
6. února 2005
Ke zprávě z 31. ledna (viz níže) dorazila doplňující informace týkající se titulkové výbavy francouzských disků: s největší pravděpodobností žádná nebude.

Britská Artificial Eye uvede své již dlouho ohlášené bressonovské disky s filmy v dubnu a květnu. Bude se jednat o tituly Kapsář (25. dubna), Peníze a Proces Jany z Arku (oba 23. května).
31. ledna 2005
Již dlouho ohlášené francouzské edice s filmy Roberta Bressona dostávají reálnější podobu. Disky, které připravuje Gaumont ve spolupráci s TV Arte, budou na trh uvedeny 22. března. Disk s filmem A co dále, Baltazare bude obsahovat historický úvod a 50 minutovou ukázku z televizního pořadu o Robertu Bressonovi. Muška bude mít vedle úvodu také bonusový televizní dokument a navíc rozhovor s Robertem Bressonem pro belgickou TV. U disku s filmem K smrti odsouzený uprchl a u trojboxu s tituly K smrti odsouzený uprchl, Lancelot od jezera a Pravděpodobně ďábel je bonusový materiál zatím neznámý. Bohužel zůstává stále nezodpovězena otázka, zda-li budou na všech francouzských discích vůbec nějaké titulkové sady (alespoň mezinárodní anglická).


18. prosince 2004
Dnes uplynulo 5 let od smrti Roberta Bressona.
6. prosince 2004
Bližší informace ke třem francouzským diskům, ohlášeným společností mk2 na 16. březen 2005: Proces Jany z Arku bude obsahovat trailer, úvod P. Azouryho (20 min.), rozhovor Roberta Bressona a Maria Beunata (5 min.), rozhovor s Jeanem Guittonem (5 min.) a proslov André Malrauxe (20 min.). Na disku s filmem Peníze bude tisková konference z Cannes (41 min.) a sekvence z rozhovoru s Truffautem o Robertu Bressonovi (2 min.). Kapsář bude v bonusech obsahovat dokument Les Modeles de Pickpocket (52 min.), ukázku z francouzského televizního pořadu Cinepanorama (7 min.) a Bressonův proslov na francouzské filmové škole IDHEC (2 min.). Všechny disky budou vybaveny anglickými, italskými, německými a španělskými titulky (takže nehrozí, že budou titulky "natvrdo", jak se to stalo u nedávných britských edic - viz níže zpráva z 22. listopadu).
29. listopadu 2004
Na prosinec přichystalo pražské Ponrepo originálně pojatou retrospektivu dvou gigantů světového filmu, dvou francouzských režisérů, jejichž dílo je navzájem prakticky nesrovnatelné, ale současně je excelentní ukázkou výsostně čisté kinematografie - filmy Jeana Renoira a Roberta Bressona. Přehlídka se jmenuje Renoir/Bresson - bilance 2004.
22. listopadu 2004
Dnes vychází ve Velké Británii dlouho očekávané disky s dvěma zásadními filmy Roberta Bressona - Au Hasard, Balthazar (1966) a Mouchette (1967) - viz níže zpráva z 24. září 2004. Recenze k oběma vydáním publikoval před pár dny server DVDBeaver.com a na Nostalghia.cz z nich přináším krátký výtah v samostatném článečku.
10. listopadu 2004
Bressonovy Poznámky o kinematografu jsou jednou z nejpozoruhodnějších knih o filmu, jaké kdy byly napsány. Skloubením režijních postřehů, dojmů a deníkových zápisků vznikl neopakovatelný text, který vypovídá nejen o slavné režisérově tvůrčí metodě, ale je i pozoruhodným duchovním zastavením. Stručný (a nutně subjektivní) výběr z Bressonových Poznámek o kinematografu publikuje Nostalghia.cz se souhlasem překladatele Miloše Fryše, který pro tuto příležitost sepsal i krátký osobní úvod.
24. září 2004
Dva zásadní filmy Roberta Bressona - A co dále Baltazare a Muška - se brzy objeví na DVD vydaných společností Nouveaux Pictures. V případě obou filmů půjde prakticky o první normálně sehnatelná vydání, protože oba filmy vyšly na DVD pouze v exotickém tchajwansko-japonském vydání (Cinefil/Imagica). Detaily k oběma připravovaným britským diskům byly před několika dny zveřejněny a tak vězte, že alespoň podle slibů vydavatele se můžeme těšit na digitálně remasterované přepisy z nově reastaurovaných filmových kopií s originálním francouzským zvukem, anglickými titulky a bonusovou výbavou v podobě obrazových galerií a textových filmografií. Přepis obrazu v originálním formátu 1.66:1 bude anamorfní. Původně ohlášeným datem uvedení na trh byl 25. říjen, nyní byl termín o měsíc odsunut na 22. listopad 2004. Náhledy obalů (vlevo) si můžete zvětšit po kliknutí na obrázky.

Muška vyjde také v italské edici společnosti San Paolo. Film ale bude na tomto vydání dabován do italštiny (!) a v bonusové výbavě bude navíc jen úvod Pino Farinottiho, biografie a filmografie.
16. září 2004
Americkému vydání Deníku venkovského faráře na DVD (Criterion Collection 2004) se na Nostalghia.cz konečně dostalo samostatné recenze.
28. června 2004
Po dlouhých nejasnostech se nakonec zdá, že k podstatnému rozšíření DVD kolekce Roberta Bressona v jeho mateřské zemi dojde v roce 2005. Francouzská Mk2 chce v tomto roce vydat působivý boxset s raritními a málo vydávanými filmy filmy Les Anges du péché, Quatre nuits d'un ręveur, Une Femme Douce a Proces de Jeanne d'Arc. Zcela neobvykle pro francouzského vydavatele by měly disky obsahovat také anglické titulky.

V příštím roce lze očekávat také Bressonovu Mušku a A co dále, Baltazare, a to jak v britském vydání od Nouveaux Pictures, tak od amerických Criterionů.
7. června 2004
Artificial Eye opět odsunula vydání tří filmů Roberta Bressona (Pravděpodobně ďábel, Lancelot od jezera, K smrti odsouzený uprchl). Odsunutí je tentokrát dost razantní - až na léto 2005! Doufejme, že to bude k prospěchu kvality výsledku.
23. května 2004
Krácená recenze nového DVD s filmem Lancelot od jezera (New Yorker, Region 1), sestavená podle textu Tronda Trondsena z Robert-Bresson.com.
21. května 2004
Sestaven souhrn podstatných informací k nově vydanému DVD s filmem K smrti odsouzený uprchl (New Yorker, Region 1).
16. května 2004
Společnost New Yorker poskytla ke zveřejnění první ukázky ze svých nových přepisů filmů Roberta Bressona A Man Escaped (1956) a Lancelot of the Lake (1974). Několik screenshotů z obou filmů, zveřejněných na mastersofcinema.org (K smrti odsouzený uprchl - 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 a Lancelot od jezera - 1 I 2 I 3 I 4 I 5) ukazuje, že jde o přepisy vysloveně zázračné. Přes občasné drobné kazy a nečistoty jsou oba disky pečlivě připraveny, menší potíže údajně působí pouze převod barev u Lancelota do systému NTSC, vyvolávající občasné duchy. Trond Trondsen slibuje plnou recenzi na robert-bresson.com v nejbližších dnech.
6. března 2004
Další dvě nové italské DVD edice filmů Roberta Bressona spatřily světlo světa. Společnost San Paolo Audiovisivi vydala po svých loňských vydáních Procesu Jany z Arku, Peněz a Kapsáři nyní také filmy Odsouzený k smrti uprchl a Pravděpodobně ďábel. V případě obou dvou titulů se jedná o první vydání v Regionu 2. Detaily naleznete v oddílu Média.
12. února 2004
Bressonův Deník venkovského faráře přichází v těchto dnech na trh v excelentní prestižní edici Criterion Collection (pod názvem Diary of a Country Priest). velmi podrobnou recenzi zpracoval Doug Cummings pro www.robert-bresson.com. Není reálné ji zde celou překládat (kromě toho doufám, že brzy budu moci nabídnout vlastní), ale nejpodstatnější verdikty by se jistě měly uvést: obraz je podle recenzenta krásně remasterovaný (v původním 1.33:1), reprodukuje krásně všechny odstíny šedé, je ostrý a bez výrazných vad. Anglické bílé titulky jsou vypínatelné. Určité zklamání přinesla bonusová část, která je poměrně chudá. Na disku je překvapivě původní francouzský trailer, obsahující záběry, které byly z konečného sestřihu Bressonem vyřazeny. Právě tento "odpad" měl tvořit podstatnou část bonusové výbavy, ale nakonec bylo od jeho zařazení upuštěno (viz níže zpráva z 10. ledna). Pro amerického diváka bude údajně zklamáním i příspěvek historika Petera Cowieho, který byl Criterionem nepochopitelně zvolen jako autor komentáře, ač není na Bressona specialista. Velkou část jeho výkladu zabírá srovnávání textu Bernanosovy předlohy a filmu, čímž mu unikají jiné formální detaily, zejména charakteristika Bressonovy filmové řeči.

Jinou recenzi publikoval DVD Talk, který si všímá převážně technických parametrů. Zvuk je na vynikající úrovni, vyčištěný, vyvážený, bez šumu a echa. Obraz je pečlivě a dokonale remasterovaný. No a poslední důležitý detail: disk není regionálně kódovaný. celou řadu screenshotů naleznete na serveru DVDBeaver.
10. ledna 2004
K malé změně došlo u téměř hotové Criterionské edice Bressonova Deníku venkovského faráře. Proti původnímu ohlášení bylo z bonusové části disku vyřazeno 11 minut vystřižených a nepoužitých scén. Důvody nejsou technické ani autorsko-právní ale etické - Bresson si při jejich vyřazení výslovně přál, že nebudou nikdy veřejnosti předváděny. I když to tedy možná některé vychytávače rarit zamrzí, je na druhé straně třeba ocenit "correction" přístup Criterion Collection.
18. prosince 2003
Na dnešní den připadá výročí úmrtí Roberta Bressona (1999). Ačkoliv se nejedná o výročí kulaté či půlkulaté, dovolil jsem si ho připomenout vzpomínkou, která vyšla v Lidových novinách 23. prosince 1999. Autorem textu Jsou filmy z bílé, z mlčení a z nehybnosti... je Miloš Fryš, překladatel Bressonových Poznámek o kinematografu. Pro úplnost je potřeba uvést, že duchovním otcem a inspirátorem textu je dnes již zesnulý básník a legendární filmový kritik Andrej Stankovič (1940-2001), který byl v této době redaktorem přílohy LN "Umění a kritika".
1. prosince 2003
Filmy Pravděpodobně ďábel, Lancelot od jezera a K smrti odsouzený uprchl, ohlášené na rok 2004 Artificial Eye, by měly být na trh uvedeny v květnu.
27. listopadu 2003
Připravované Criterionské vydání Deníku venkovského faráře už má obal. Jako u většiny Criterionské produkce je i tento návrh graficky nesmírně čistý a doslova vybízí ke koupi předem. ZDE to můžete posoudit sami. Vydání bude v bonusech obsahovat mj. 11 minut vystřižených materiálů, komentář filmového historika Petera Cowieho, který bude zaměřen na vztah filmu k literární předloze a několik vzpomínek. Plánované uvedení na trh je na začátku února 2004. K disku snad ještě tolik, že Criterion měl k dispozici master francouzského Studio Canal do nějž byly navíc vloženy anglické titulky. Tím nejspíš odpadá potencionální starost o to, zda si z důvodů kvality přepisu pořídit francouzskou edici (která je ovšem stále prapodivně nesehnatelná) či počkat na americké vydání.
15. listopadu 2003
Ze zcela nečekané strany přišla zpráva o třech nových evropských DVD edicích s filmy R. Bressona. Italská pobočka Foxů vydala na DVD filmy Peníze, Proces Jany z Arku a Kapsář. Všechny tři disky mají stylově jednotnou úpravu a vedle originální zvukové stopy obsahují také italské a francouzské titulky. Podrobnosti i s náhledy naleznete také v oddílu Média, jehož dosavadní obsah byl současně podroben revizi a podstatnému doplnění.
11. listopadu 2003
Dneškem je na těchto stránkách zpřístupněna práce Zdeny Škapové Robert Bresson z roku 1987. Její text je doposud jedinou původní samostatně vydanou českou studií, věnující se komplexně Bressonovu dílu. Za souhlas k publikaci děkuji autorce, za pomoc při přepisu pak Vladimíru Suchánkovi.
8. listopadu 2003
Rok 2004 bude nejspíš zaslíben vydáním DVD disků s filmy R. Bressona. Shrnu-li všechny doposud uvedené informace s některými novými zprávami, situace se má takto:

Criterion Collection (USA): Deník venkovského faráře (1-2/04)
New Yorker (USA): Peníze, K smrti odsouzený uprchl (původní termín v prosinci 2003 je ohrožen)
Arte (Francie): Muška, A co dále, Baltazare (2004)
mk2 (Francie): Kapsář, Peníze, Proces Jany z Arku (2004)
Nouveaux Pictures (GB): Muška, A co dále, Baltazare (2004)
Artificial Eye (GB): Peníze, Pravděpodobně ďábel, Lancelot od jezera, K smrti odsouzený uprchl (Kapsář není potvrzen)
28. října 2003
V lednu-únoru slibuje katalog Criterionů DVD Deník venkovského faráře, jeden z nejcitovanějších Bressonových filmů. Jeho doposud jedinou edici na DVD (Francie) nelze z nepříliš jasných důvodů prakticky sehnat. Snad tedy Criterion toto bílé místo zaplní.
27. září 2003
Americká produční a distribuční společnost Rialto Pictures (www.rialtopictures.com) se specializuje na klasické a umělecky hodnotné snímky, které uvádí do amerických kin, často v nově restaurovaných kopiích. 17. října představí v New Yorku zcela novou, restaurovanou a novými titulky opatřenou kopii Bressonova mistrovského díla A co dále, Baltazare (1966). Proč se o této, pro Evropany prakticky nevyužitelné informaci zmiňuji? Nově restaurované filmové kopie z produkce Rialto Pictures totiž v minulosti nejednou posloužily jako podklad pro vydání filmu na DVD v Criterion Collection. Kruh úvahy se uzavírá: objevila se tak naděje, že by se tento překrásný snímek, který na DVD vyšel jen před lety v exotickém Japonsku, mohl dočkat konečně své digitální podoby, v případě Criterionů jistě kvalitně provedené. Nechme se tedy překvapit.
23. července 2003
Francouzská společnost MK2 vydá Bressonův Proces Jany z Arku na DVD někdy v průběhu roku 2004. Vydání bylo původně ohlášeno na září 2003. Americká vydání filmů K smrti odsouzený uprchl a Peníze by měla být uvedena na trh 23. prosince 2003 (srovnej se zprávou z 25. května 2003).
12. července 2003
Evropští diváci se mají na co těšit. Po záhadné francouzské edici Deníku venkovského faráře nyní přijde v Regionu 2 na trh hned čtveřice disků s filmy K smrti odsouzený uprchl, Lancelot od jezera, Pravděpodobně ďábel a Peníze. Vydavatelem bude známá britská společnost Artificial Eye, která ovšem zatím bližší podrobnosti nezveřejnila. K termínům vydání poznamenala jen: "v blízké budoucnosti".
5. července 2003
Korejská společnost Spectrum oznámila vydání DVD box setu (označen číslem 1, což dává do budoucna naději na další díly) s filmy K smrti odsouzený uprchl, Lancelot od jezera a Pravděpodobně ďábel. Přesnější údaje zatím nejsou známé, jediné jistoty jsou dvě: na disku nebudou ani anglické titulky a bude kódován pro Region 3. Náhled obalu viz oddíl VHS/DVD.
20. června 2003
Deník venkovského faráře by měl na DVD v řadě Criterion Collection vyjít v průběhu roku 2004.
25. května 2003
Vydavatelská společnost New Yorker Video upřesnila datum, kdy na trh uvede 2 nová DVD s filmy R. Bressona K smrti odsouzený uprchl a Peníze. Inkriminovaným datem bude 9. prosinec 2003. (Srovnej též se zprávou z 3. května.)
17. května 2003
V prosinci roku 2001 proběhla v pražském kině Ponrepo zatím asi nejobsáhlejší retrospektivní přehlídka díla Roberta Bressona. Texty z programové brožury nyní přináší Nostalghia.cz v úplném znění.
3. května 2003
Firma New Yorker Video oznámila, že k vydání již dříve ohlášených DVD s filmem K smrti odsouzený uprchl a Peníze by mělo dojít ve druhém pololetí roku 2003. Na podzim loňského roku přitom tatáž společnost oznamovala, že společně s těmito filmy chystá vydat i Lancelota od jezera o němž v poslední zprávě není ani zmínka (srovnej se zprávou na Nostalghia.cz z 23. 11. 2002).
17. dubna 2003
Do oddílu "Texty" byla přidána analýza filmu A co dále, Baltazare? od Zdeny Škapové.
16. dubna 2003
Zahájení provozu těchto stránek. Výchozí obsah informací totožný s dosavadními "andělskými stránkami" na Nostalghia.cz. Přidán text Zdeny Škapové Robert Bresson: k osmdesátým narozeninám režiséra.
retro
(před zahájením provozu)

21. února 2003
Koncem roku 2002 se na internetovém filmovém nebi objevila nová doména s příznačným názvem: mastersofcinema.org. Jedná se o projekt, který je zatím v plenkách, ale jehož jednotlivé části jsem na Nostalghia.cz již několikrát zmiňoval. [Nostalghia.cz >>>]
6. ledna 2003
Pokud byla osobnost a dílo Roberta Bressona v internetovém světě doposud víceméně rozptýlena v řadě různých drobných stránek, článků a odkazů, změnil se tento "stav věcí" koncem prosince 2002 radikálně k lepšímu. [Nostalghia.cz >>>]
23. listopadu 2002
O andělském rozměru filmů Roberta Bressona myslím není třeba pochybovat. Na stále se rozrůstajícím trhu s DVD ale ani tato "kvalifikace" nemusí být ještě zárukou, že si diváci mohou i filmy takového tvůrce pořídit do své "dívídítéky". V příštím roce 2003 by se situace měla alespoň částečně změnit k lepšímu. [Nostalghia.cz >>>]
nahoru


Nostalghia.cz - stránky věnované bývalým andělům
Autorem textů P. Gajdošík (není-li výslovně uvedený jiný autor)
Petr Gajdošík © 2001-2016