Aktuality 2008-2013

2003 2004 2005/06 2007

31. října 2013

Dnes je to přesně 20 let co světové agentury téměř unisono lakonicky oznámily: "Fellini é morto". Žádné větší připomínky tohoto výročí jsem nezaznamenal, několik zahraničních webů se omezilo na vzpomínky na několik Felliniho nejslavnějších děl, např. Panorama.it, Oggi.it, Neue Zürcher Zeitung nebo Cobra.be. Jako velmi zajímavá se mi jeví fotogalerie snímků z Felliniho pohřbu v Rimini na serveru Quotidiano.net, z nichž mi připadá mimořádně působivá tato davová fotografie vpravo (kliknutím zvětšit). (Taky máte dojem, že uprostřed snímku stojí Michelangelo Antonioni? Fakt nevím, ale detail je to hezký...).

Pro českého diváka je v souvislosti s Felliniho výročím ale možná zajímavější dnešní start distribuce nového italského filmu Paola Sorrentina VELKÁ NÁDHERA. (Možná záměrně naplánovaný na felliniovské výročí?) "Příběh stárnoucího spisovatele a novináře Jepa z prostředí "třpytivé" vysoké smetánky podmanivého Říma... podává kritiku současné společnosti, žijící v povrchnosti, přetvářce a zaslepenosti..." a je jakousi moderní variací na jedno z nejslavnějších Felliniho děl - SLADKÝ ŽIVOT, jemuž se podobá tématem i rozmáchlostí formy i obsahu. Jeden z horkých kandidátů na letošního Oscara je dílem, "které téměř bezpodmínečně vyžaduje, aby bylo viděno v kině na velkém plátně, v kvaziposvátném tichu" a v němž je "každý záběr vypiplaný do posledního detailu, složité barevné kompozice, náročné jízdy kamery..." (Kamil Fila). Pro Evu Zaoralovou je VELKÁ NÁDHERA skvělou připomínkou Felliniho opusu, ale není jeho moderní kopií. "Jepa odlišuje od Marcella ze SLADKÉHO ŽIVOTA nejen věk, ale především hluboká skepse jako důsledek totální ztráty iluzí. Jep se stal cynickým glosátorem okolí, nešetří ani důvěrné přátele, ale současně si nepřestává uvědomovat svou roli v hemžení, jímž opovrhuje, ale do něhož se nepřestává zapojovat." Podle Věry Míškové je tím Sorrentinův film nejen jiný, ale působí i poněkud povrchněji, protože "na rozdíl od konce poválečných let padesátých a jejich stále ještě nadějí, dnes už se povrchnost, plytkost a rezignace staly do značné míry symboly doby přinejmenším v té společnosti, do níž Sorrentino zaměřil svůj pohled."


7. ledna 2013

Jako mimořádný co do kvality je označován nový HD přepis (restaurovaný) filmu MĚSTO ŽEN, který vyšel na Blu-ray (paralelně i na DVD) v ediční řadě Masters of Cinema. Detaily v oddílu Média.

Doslova ve víru tvořivé vášně zachytil Felliniho fotograf při natáčení filmu 8 1/2... Za pozornost stojí i další momentky umístěné do téže fotogalerie.

Před časem se mi dostalo do ruky cenné sběratelské LP, o jehož existenci jsem neměl ani tušení. Oratorium Mysterium Catholicum pro sólo, sbor a orchestr je součástí jinak málo prezentované duchovní a spirituální tvorby skladatele Nino Roty. V roce 1962 ho nahrál dirigent Armando Renzi, na LP ho v roce 1963 vydala milánská společnost CAM pro nadaci Pro Civitate Christiana Assisi. Hudba je to velmi "nerotovská" a pro Rotovy obdivovatele z řad filmových fanoušků představuje jistě nový rozměr jeho génia. Na CD ale tato skladba (zatím?) nevyšla. Obrázky níže jdou kliknutím zvětšit.
12. května 2012

Včera vyšel v ediční řadě FilmX málo známý Felliniho film PODVODNÍK (Il Bidone)
z roku 1955. V době svého vzniku byla už pro premiéru původní, skoro 2,5 hodiny dlouhá režisérská verze radikálně sestříhána na necelé 2 hodiny, což k její koukatelnosti rozhodně nepřispělo. A tak byl z počátku úsměvný příběh stárnoucího zloděje a jeho kumpánů, který se postupně proměňuje v tragédii, ve své době téměř jednohlasně odmítnut. (Původní Felliniho sestřih nebyl už nikdy nikde uveden.) V roce 2002 prodělal film pečlivou digitální restauaci a byl v obnovené premiéře uveden na festivalu v Bologni. V roce 2010 byla tato verze (112 min.) představena i na MFF v Karlových Varech. České DVD z řady FilmX by mělo obsahovat právě tento sestřih, o kvalitě přepisu a dalších specifikacích zatím nic bližšího nevím. - Současně upozorňuji na asi jediný český dobový text o filmu, který vyšel v roce 1960 v časopisu Kino.


Daniel Bernát se v článku Ako šiel Fellini na vandrovku zabývá připravovaným filmem o Federicu Fellinim, který by se měl zabývat především jeho dodnes záhadným zmizením na 48 hodin během první cesty do USA v roce 1957, kde se měl účastnit předávání Oscarů za SILNICI. Fiktivní rekonstrukce této epizody zatím nese název FELLINI BLACK AND WHITE a režie se chopil podle vlastního scénáře Henry Bromell.

Doplnil jsem bibliografii článků o Fellinim o nové fotografie některých textů z časopisů Film a doba a Kino ze začátku 70. let a z první poloviny 80. let:

 • [bv]: Glosy [o filmu ROMA] (Film a doba 1971)
 • [ih]: Glosy [o filmu ROMA] (Film a doba 1972)
 • [mn]: Glosy [Fellini o fašismu] (Film a doba 1972)
 • Federico Fellini sám o sobě (Kino 1981)
 • Nejsem lhostejný. Marcello Mastroianni v Československu (Kino 1984)
 • Fellini beseduje (1-4) (Kino 1985)
 • [Fl]: Fellini a Fellini (Kino 1985)
 • E. Zaoralová: A loď pluje (Kino 1985)


 • 15. února 2012

  Někdy na konci léta 2011 jsem tyto felliniovské stránky začal rekonstruovat v duchu předchozích úprav stránek M. Antonioniho, L. Viscontiho a P. P. Pasoliniho. Úprava stránek posledního z této italské "andělské legie" se ale z důvodů velkého zaneprázdnění jinými povinnostmi protáhla skoro na půl roku. Nyní je hotova a stejně jako u výše jmenovaných webů nabízí zcela nový layout a lépe uspořádaný a graficky sjednocený obsah, který byl nově přehlédnut, byly v něm doplněny některé chybějící informace a upraveny nefunkční linky. Přesto je možné, že mi něco uniklo, takže za každé upozornění na chybu budu vděčný. Obdobná úprava dalších andělských stránek pokračuje.

  Poslední číslo Filmu a doby (4/2011) je z větší části věnováno italskému filmu. Na jeho stránkách najdete mj. také článek Objevování Itálie od renomovaného Tullia Kezicha (autora u nás nedávno vydané knihy Federico Fellini, život a filmy), zabývající se také vztahem Roberta Rosselliniho a Federica Felliniho.

  20. ledna uplynulo 92 let od Felliniho narození. Přestože nejde o kulaté výročí, Google zařadil na tento den felliniovské logo (viz vlevo, kliknutím zvětšit).

  Pulp 8 1/2 Fiction - tak by se dala nazvat hezká hříčka, která se objevila na blogu rmonz.tumblr.com.

  Natáčení jedné z nejslavnějších filmových scén historie, sekvence u fontány Di Trevi ve SLADKÉM ŽIVOTĚ, muselo být pro své aktéry krušnou záležitostí. Jak ukazují dvě dokumentární fotografie z natáčení na blogu Old Hollywood, musela Anita Ekberg vydržet poměrně studenou vodu a nepochybně i chladné počasí, jak tomu nasvědčuje bytelné oblečení Felliniho a členů jeho štábu.


  22. května 2011

  Dvě nové reedice filmů SLADKÝ ŽIVOT a 8 1/2 v ediční řadě FilmX se v těchto dnech začaly prodávat na novinových stáncích. V případě prvního titulu jde oproti předchozím vydáním (Vapet, Levné knihy) o výraznou změnu k lepšímu, protože film je na disku uložen v anamorfním widescreenu (dříve jen letterbox). Podstatně lepší obraz už na internetu potvrdilo několik spokojených uživatelů. Zkušenosti s diskem s filmem 8 1/2 zatím nemám, ale s největší pravděpodobností by se neměl nějak výrazněji lišit od staršího vydání.

  Na samém sklonku srpna odstartuje v pražském Ponrepu především zářijový cyklus s dvojznačným názvem Mistří září, v němž budou uvedeny filmy F. Felliniho, L. Viscontiho, A. Tarkovského, G. Machatého nebo Jana Němce. Detailněji k programu už nyní na webu Ponrepa.

  Nejnovější film Woody Allena BOP DECAMERON, který se právě natáčí v Římě, by se měl kromě již v názvu odkazovaného Boccacciova Dekameronu inspirovat i klasickým italským snímkem BOCCACCIO ´70, který v roce 1961 natočili Fellini, Luchino Visconti, Mario Monicelli a Vittorio De Sica. Allenův filmový štáb natáčel i na proslulé Via Veneto, jíž proslavil Fellini ve svém filmu SLADKÝ ŽIVOT.


  5. května 2010

  Recenze na nedávno vydaného DVD s filmem SILNICE, které je k dostání v síti prodejen Levných knih.

  Obsáhlou studii Čtyřikrát dva, zaměřenou na tvůrčí spolupráci čtyř významných režisérů (Fellini, Antonioni, Bergman, Saura) s herečkami, které byly současně i jejich životními partnerkami, publikovala Stanislava Přádná poprvé na stránkách Filmu a doby v roce 1994. V roce 2003 postupně vyšly všechny čtyři části, autorkou upravené a doplněné, také na stránkách Nostalghia.cz. Autorka svůj text ovšem i nadále rozvíjela a doplňovala a v roce 2007 vydala jako samostatnou publikaci (AMU Praha). Nostalghia.cz tak nyní ve spolupráci s autorkou bude postupně publikovat všechny čtyři části celé studie v aktualizovaném znění. Po kapitole věnované dvojici Bergman - Ullmannová nyní přináším i aktualizovanou verzi textu Fellini - Masinová.


  1. dubna 2010

  Levné knihy vydaly DVD s Felliniho předposledním snímkem INTERVIEW i s bonusovým diskem, na němž je umístěn rozmanitý dokumentární materiál. Více o podobě dvojdisku na samostatné stránce.

  Stejný vydavatel navíc v dubnu vydá také jeden z nejslavnějších filmů nejen F. Felliniho, ale celé filmové historie vůbec - SILNICI z roku 1954. Více viz aktuální článek na Zóně.  27. ledna 2010

  Levné knihy vydaly v reedici DVD s Felliniho filmem DARMOŠLAPOVÉ. Disk se od předchozího vydání liší jen novým přebalem, zbytečně zdůrazňujícím epizodní herecký štěk Lídy Baarové (na přebalu je navíc použita fotografie herečky z jiného filmu), což jasně ukazuje na marketingovou snahu upozornit na nově vydanou knihu vzpomínek české herečky Útěky (kterou podle jejích vzpomínek sepsal Josef Škvorecký), u níž je zmíněné DVD také přibaleno.

  Pražské Ponrepo pokračuje v uvádění filmů Federica Felliniho i v únoru. Uvedeny budou filmy: 1.2. BOCCACIO (19:30), 3.2. LÁSKA VE MĚSTĚ (20:00), 9.2. PODVODNÍK (20:00), 11.2. DARMOŠLAPOVÉ (17:30) a 16.2. SVĚTLA VARIETÉ (17:30). Únorový program Ponrepa i s doprovodnými texty naleznete v programové brožuře.


  20. ledna 2010

  Dnes by Federico Fellini oslavit 90. narozeniny. K tomuto vpravdě světovému výročí se vyjadřuje alespoň zmínkou každá světová agentura. Jednou z největších poct Fellinimu pak je nový film Režiséra Roba Marshalla NINE s Danielem Day-Lewisem a Penélope Cruz, který parafrázuje slavný snímek 8 A PŮL s příběhem režiséra, který hledá smysl a účel své tvorby. Na nedávných Zlatých glóbech byl film nominován hned v pěti kategoriích (ovšem v žádné nezvítězil).
  Z českých felliniovských akcí uvádím ty nejpodstatnější: retrospektivu v kině Aero ve dnech 20.-24.1., kde bude kromě Mistrových snímků k vidění také jeho reklamní tvorba (vždy před každým představením) a ve foyeru kina bude instalována výstava Fellini v československém a polském filmovém plakátu a pak kolekce filmů uváděná už od prosince 2009 (viz níže) v pražském Ponrepu. No a z webových textů odkazuji na ten z nejpovolanějších: osobní vzpomínku Evy Zaoralové na serveru iDnes.


  31. prosince 2009

  Prosincová přehlídka filmů F. Felliniho v pražském archivním kině Ponrepo bude pokračovat i v lednu 2010. V pondělí 4. 1. bude od 17:30 uveden BÍLÝ ŠEJK, v úterý 12. 1, od 20:00 pak KLAUNI. Další filmy se chystají i do únorového programu. K představením v lednu 2010 je nutno poznamenat, že budou probíhat v měsíci, v němž by Federico Fellini oslavil 90 let (20. ledna).


  30. listopadu 2009

  Pražské archivní kino Ponrepo uvede v prosinci kolekci filmů Federica Felliniho. 1. 12. (19:30) - SLADKÝ ŽIVOT, 3. 12. (17:30) - AMARCORD, 10. 12. (17:30) - A LOĎ PLUJE, 21. 12. (20:00) - GIULIETTA A DUCHOVÉ a 30. 12. (20:00) - GINGER A FRED. Jen jako perličku ještě dodávám, že 18. 12. od 20:00 uvede Ponrepo multirežisérský italský povídkový film ITALKY A LÁSKA (1962) na němž se sice Federico Fellini nijak nepodílel, ale v povídce L´Infedelta coniugale si zahrál jeho o rok mladší bratr Riccardo. Všechna představení jsou přístupná jen s průkazkou kina Ponrepo.


  13. října 2009

  Před pár týdny (14. 9.) bylo na český „stánkový“ trh uvedeno DVD s Felliniho filmem MĚSTO ŽEN (1980), které vydala společnost North video. Obrazový formát 1.85:1 s originálním italským zvukem umožňuje volit mezi projekcí s českými titulky nebo alternativním českým dabingem. - Ve stejném měsíci byl vydán i jiný Felliniho snímek - CASANOVA FEDERICA FELLINIHO. Film je na disku uložen v originálním formátu 1.85:1, přepis je ovšem neanamorfní. Vydavatelem disku je MagicBox, který ho nabízí v klasických kamenných obchodech a na webu.

  9. května 2009

  Podle zprávy Zóny z 5. května vydá v letošním roce společnost MGM Felliniho snímky ROMA a SATYRICON v jazykových mutacích pro země, na něž se nedostalo v roce 2003, kdy tyto filmy vyšly poprvé. Týká se to i České republiky. jak dále píše Zóna, "reedice" bude pravděpodobně technicky totožná s tehdejším vydáním. Znamená to (kromě výbavově holého provedení - mimo filmů je na obou discích jen trailer) už jen samé špatné zprávy - vždyť jestliže anamorfní přepis Satyrikonu v originálním widescreenu 2,35:1 lze s přimhouřením obou očí označit alespoň za průměrný, neanamorfní transfer Romy je vysloveně odfláknutý a navíc nerespektuje originální aspect ratio (byť úprava z 1,85:1 do na disku prezentovaného 1,66:1 nepatří k těm "brutálním"). Na český trh by se snímky Satyrikon i Roma měly dostat současně ve druhé polovině července za startovní maloobchodní cenu 300 Kč/disk.


  7. listopadu 2008

  DVD s Felliniho filmem BÍLÝ ŠEJK je již ke koupi na novinových stáncích za tradiční cenu titulu edice FilmX 99,- Kč. Film je na disku ve slušném přepisu, který je po většinu stopáže ostrý a kontrastní, jen některá místa se mi co do kontrastu zdají "přepálená". Originální italský zvuk v DD 2.0 je doplněn českými titulky, stopáž je rozdělena na 12 tracků.  9. října 2008

  V ediční řadě DVD disků FilmX, kterou vydává časopis Reflex, by měl vyjít i disk s Felliniho ranným filmem BÍLÝ ŠEJK.


  24. září 2008

  Dnes 5 minut po půlnoci uvádí Česká televize na svém kanálu ČT 2 film DARMOŠLAPOVÉ. Zahajuje tak minicyklus Felliniho filmů, uváděných s týdenním odstupem ve stejných termínech. Příští týden ve středu 1. října, 55 minut po půlnoci, bude uveden SLADKÝ ŽIVOT a ve středu 8. října ve 23:50 AMARCORD.


  17. dubna 2008

  Ohlášené DVD s Felliniho filmem GINGER A FRED je již v prodeji! Levné knihy jej nabízí za sice sympatických 49,- Kč, ale bohužel pouze v letterboxovém přepisu, který je doprovozen originálním italským zvukem v DD 2.0. Zcela nepochopitelně ovšem k originálnímu zvuku nejsou k dispozici české titulky (!), ale lze si alternativně zapnout jen český dabing. Disk je zabalen ve "stánkové" papírové pošetce.


  29. ledna 2008

  Včerejší Zóna informovala o tom, že Levné knihy chystají na letošní jaro vydání DVD s Felliniho filmem MĚSTO ŽEN.


  TOPlist


  © 2002-2024 Nostalghia.cz
  © 2002-2024 Petr Gajdošík

  [Facebook] [Twitter]