Aktuality 2007-2010

2003-2004 2005 2006 2011-2012

6. září 2010

Před 12 lety zemřel Akira Kurosawa.


13. srpna 2010

Dlouho očekávaný box criterionské řady Eclipse pod pořadovým číslem 23 vyšel na začátku srpna. Na 4 DVD obsahuje první filmy Akiry Kurosawy, v anglických názvech jde o snímky SANSHIRO SUGATA, THE MOST BEAUTIFUL, SANSHIRO SUGATA 2 a THE MEN WHO TREAD ON THE TIGER´S TAIL z let 1943-1945. Filmy jsou ve velmi dobré obrazové i zvukové kvalitě, a to i když neprošly precizní restaurací. Podle kurosawovského serveru akirakurosawa.info jde o stejné transfery, jaké obsahuje nedávno vydaný multibox AK 100.

Pro úplnost upozorňuji, že na výše zmíněném serveru akirakurosawa.info je umístěn stručný přehled všech doposud vydaných Blu-ray s Kurosawovými filmy, obsahující i základní informace o jejich specifikacích.
V Rusku vyšla kniha Vladimíra Vasiljeva Imperator japonskogo kino, která pojednává o Kurosawově práci na filmu DĚRSU UZALA. Autor knihy pracoval ve filmovém štábu jako vedoucí výroby, je tedy obeznámen do nejmenších detailů s historií jeho vzniku. Jako pomocníka a spoluautora si přizval herce Jurije Solomina, který ve filmu ztvárnil postavu kapitána Arseňjeva. Kromě mnoha neznámých informací kniha obsahuje řadu dosud nezveřejněných fotografií z osobního archivu obou autorů. Knihu nabízí eshop biblio-globus.us (ač celý v ruštině, sídlí v USA a prodává za dolary) za 48 doalrů. - S DĚRSU UZALOU souvisí i další informace: Nejasná a málo konkrétní informace hovoří o tom, že byl objeven asi hodinový dokument o natáčení tohoto filmu, momentálně se hledá způsob, jakou cestou ho prezentovat.15. června 2010

Některé z pozoruhodných hudebních kompozic vytvořených pro Kurosawovy filmy byly již dříve vydány na různých nosičích. Na konci května přibyl do této kolekce vpravdě originální kousek: souborné vydání soundtracků k vybraným Kurosawovým filmům na čtyřech vinylových dlouhohrajících deskách. Vpravdě audiofilskou záležitost má na svědomí japonská společnost Doxy (Japonci si vůbec rádi hrají, jen tak na okraj se sluší poznamenat, že v audio oblasti platí mnohé hudební remastery japonských vydavatelů, ať už v oblasti klasiky, rocku nebo jazzu za zvukově referenční). "Čtyřdeskový" LP box obsahuje hudbu k filmům RAŠOMON, ŽÍT, SEDM SAMURAJŮ, ŽIJI VE STRACHU, KRVAVÝ TRŮN a TŘI ZLOČINCI VE SKRYTÉ PEVNOSTI. Na Amazon.com i na Boomkat.com byl ovšem soubor ihned po vydání beznadějně vyprodaný.


20. května 2010

Dvě nepřehlédnutelné zprávy ze zahraničí: Criterion Collection připravuje další, v pořadí již 23. box ediční řady Eclipse, který bude tentokrát věnovaný ranným filmům Akiry Kurosawy. Box nabídne 4 disky s filmy VELKÁ LEGENDA I. (1943) a II. (1945), NEJKRÁSNĚJŠÍ (1944) a LIDÉ, KTEŘÍ ŠLAPOU TYGROVI NA OCAS (1945). Šedesátidolarová krabice bude v prodeji od srpna. - Jiný boxset uvede už v červnu BFI. Pod názvem Samurai Collection bude prezentováno pět samurajských filmů: SEDM SAMURAJŮ, KRVAVÝ TRŮN, TŘI ZLOČINCI VE SKRYTÉ PEVNOSTI, YOJIMBO a SANJURO.

V samostatném oddílu stránek Nostalghia.cz s názvem Myslet filmem byl zveřejněn obsáhlý text Antonína Límana Trendy v moderním japonském filmu, který se věnuje sociálním a kulturním proměnám současné japonské společnosti a jejich odrazu v kinematografii.


29. dubna 2010

Pražské Ponrepo pokračuje v připomínce díla Akiry Kurosawy ke 100. výročí jeho narození. Velká dubnová retrospektiva s názvem Akira Kurosawa - tennó bude v květnu pokračovat druhou částí do níž jsou zařazeny tyto Kurosawovy snímky: Út 4.5. (20:00) DODE´S-KA DEN, Pá 21.5. (20:30) DĚRSU UZALA, Pá 28.5. (17:30) OPILÝ ANDĚL a Po 31.5. TŘI ZLOČINCI VE SKRYTÉ PEVNOSTI. Kuriozitou je zařazení válečného filmu ZLIKVIDOVANÁ POSÁDKA režiséra Akiry Mimury z roku 1956 (Út 25.5., 17:30 hod.), k němuž napsal Kurosawa scénář. Více detailů k programu i s popiskami k filmům a programovou brožurkou najdete na stránkách bio-ponrepo.cz.

V lehce recesistickém internetovém projektu Ten Word Wiki, jehož cílem je vytvořit encyklopedii v níž mohou být hesla popisována maximálně deseti slovy, je Kurosawův film SEDM SAMURAJŮ popsán takto: "The greatest eastern western of all time. Made by Kurosawa".


1. dubna 2010

100. výročí narození Akiry Kurosawy připomíná i program pražského Ponrepa. Troufám si tvrdit, že je to po mnoha letech jedinečná příležitost spatřit na velkém plátně kolekci Kurosawových filmů (byla-li kdy v minulosti nějaká podobná). V měsíci dubnu jich bude deset a retrospektiva s názvem Akira Kurosawa - tennó (tennó = císař) by měla pokračovat i v květnu. Dubnový program je následující: Út 6.4. (20:00) RAŠOMON, St 7.4. (19:30) IDIOT, Pá 9.4 (20:00) SEDM SAMURAJŮ (verze 101 min.), Po 12.4. KRVAVÝ TRŮN, St 14.4. (20:00) ODVÁŽNÍ MUŽOVÉ, Po 19.4. (20:00) NEBE A PEKLO, Čt 22.4. (19:30) RUDOVOUS, Po 26.4. (20:00) KAGEMUŠA a St 28.4. (20:00) RAN. Jako hezký bonus je do retrospektivy v pátek 16.4. (20:00) vklíněna také projekce Sturgesova westernu SEDM STATEČNÝCH. Všechna představení jsou přístupná jen s členskou průkazkou. Více detailů k programui s popiskami k filmům a programovou brožurkou (mj. i s podrobnější Kurosawovou biografií) najdete na stránkách bio-ponrepo.cz.

Internetový magazín 25fps věnoval své březnové číslo Akiru Kurosawovi, potažmo japonské kinematografii vůbec. Přímo ke Kurosawově tvorbě mají vztah dva texty - Stopař Akira Kurosawa o filmu DĚRSU UZALA od Jakuba Gartnera a Kurosawa – císař filmu Milana Haina o dvou dokumentech analyzujících tvorbu A. Kurosawy. Další "japonské" texty se věnují M. Narusemu, K. Mizogučimu, J. Ozuovi a některým pohledům na japonskou kinematografii.


23. března 2010

Na dnešní den připadá 100. výročí narození Akiry Kurosawy. Z komentářů na českém webu jsem k této příležitosti našel zatím jen medailon Tomáše Piláta z Českého rozhlasu.

Právě na dnešní výročí si recenzentské servery schovaly svá hodnocení nejnovějšího criterionského počinu - Blu-ray vydání Kurosawových filmů SANJURO a YOJIMBO. Rozcestník na recenze těchto výročních edic najdete ZDE. Pro úplnost připomínám, že Criterion připravoval k tomuto výročí i Blu-ray s filmem SEDM SAMURAJŮ, ale restaurátorské práce na filmu se opozdily, takže disk vyjde v nějakém pozdějším termínu.

Nová kniha P. Cowieho Akira Kurosawa: Master of Cinema se dočkala prvních recenzí. Více o ní ZDE.

27. ledna 2010

Levné knihy vydaly v reedici tři Kurosawovy filmy - IDIOT, RAŠOMON a SEDM SAMURAJŮ - tentokrát v trojdiskovém packu za cenu 99,- Kč.7. prosince 2009

Velký boxset 25 disků, ohlášený společností Criterion ke 100. výročí Kurosawova narození (viz též níže zpráva z 19. září), bude v USA zítra uvolněn do prodeje. Detaily jsou k dispozici na oficiálních stránkách vydavatele, zde si dovolím jen pár drobných postřehů. Box obsahuje kromě již dříve vydaných criterionských titulů také čtyři filmy, které Criterion doposud nevydal: SANSHIRO SUGATA, ICHIBAN UTSUKUSHIKU, SANSHIRO SUGATA II a LIDÉ, KTEŘÍ ŠLAPOU TYGROVI NA OCAS. Kvalita jejich přepisu podle dosavadních informací ale není zas tak úplně na criterionské úrovni, obraz obsahuje poměrně dost mechanických poškození. U dalších filmů se pracovalo pravděpodobně s přepisy, které má Criterion již z dřívějších let. V tomto směru je poměrně hádankou jaký přepis byl použit pro SEDM SAMURAJŮ, protože Criterion vydal tento film v třídiskovém boxsetu (samotný film na 2 discích), v novém boxu je ale tento snímek pouze na jednom disku. Filmy jsou na discích bez bonusů, obvyklých u samostatných vydání, nejsou zařazeny ani alternativní komentářové zvukové stopy. Částečnou náhradou za to je přibalená kniha, obsahující zestručnělé komentáře k jednotlivým filmům, převzaté ze samostatných vydání. Z Kurosawovy filmografie chybí v boxu jen filmy SHIZUKANARU KETTO, DĚRSU UZALA, RAN, SNY a SRPNOVÁ RAPSODIE, které v USA ale vydávají jiní vydavatelé. Criterionský boxset označovaný jako AK100 se tak jeví jako výborná volba pro ty, kdo chtějí vidět hlavně filmy, případně s minimálním komentářem k nim. Vážnější zájemci (kvalita přepisů, výrazné bonusové materiály) by ale asi měli zůstat u samostatných vydání.


16. listopadu 2009

Zajímavá kniha Censorship of Japanese Films During the U.S. Occupation of Japan: The Cases of Yasujiro Ozu and Akira Kurosawa od Lars-Martina Sorensena přináší neobvyklý pohled na japonskou poválečnou kinematografii, konkrétně na období v letech 1945-1950, kdy bylo Japonsko pod americkou okupační správou. V knize je právě na příkladech filmů Akiry Kurosawy a Jasudžiróa Ozua ukázána role dobové cenzury, která podstatně korigovala vnímání amerických jednotek v Japonsku, zamlžovala či přímo zakazovala některé pasáže filmů, které mohly mít protiamerické konotace. V knize jsou také naznačeny možné způsoby obcházení cenzury ze strany tvůrců a to pomocí rafinovaných kulturních hádanek, které byly patrné jen ryze japonskému publiku. Např. jedním z naznačených příkladů je nový výklad filmu pojmu RAŠOMON, převzatému sice ze starší literární předlohy, ale v poválečném Japonsku blízkého slovu rašamen, označujícím milenky zahraničních vojáků, čímž dostává i postava Tadžomarua jiné rozměry.

26. října 2009 zemřel v Tokiu ve věku 85 let Joširo Muraki, filmový výtvarník a designér, který spolupracoval s Kurosawou na filmech ŽIJI VE STRACHU, KRVAVÝ TRŮN, TŘI ZLOČINCI VE SKRYTÉ PEVNOSTI, ZLÝ CHLAP SPÍ DOBŘE, YOJIMBO, SANJURO, RUDOVOUS aj. Za filmy YOJIMBO, KAGEMUŠA a RAN byl nominován na Oscara.

Internetová verze deníku China Daily publikovala krátký, ale zajímavý rozhovor s kostýmní výtvarnicí Emi Wanda, držitelkou Oscara za kostýmy na filmu RAN (mezi její poslední slavné práce patří např. i HRDINA). Rozhovor je k přečtení zde.

Česká televize začala vysílat další část profilu Akiry Kurosawy. Po SEDMI SAMURAJÍCH odvysílá tyto filmy: 17. 11. KRVAVÝ TRŮN, 24. 11. TŘI ZLOČINCI VE SKRYTÉ PEVNOSTI a 1. 12. ZLÝ CHLAP SPÍ DOBŘE.


19. září 2009

Opravdu úctyhodnou poctu přichystal Criterion ke stoletému výročí Kurosawova narození, které nastane v březnu příštího roku. Prestižní vydavatel ohlásil vydání mimořádnýého boxsetu s 25 (!) Kurosawovými snímky s názvem AK 100, mapujícího celou jeho tvůrčí dráhu. Nejvíce bude v boxu zastoupena tvorba 40.-60. let, z pozdějších období pak jen snímky DODES´KA-DEN (1970), KAGEMUŠA (1980) a MADADAYO (1993). Pět titulů si v tomto boxu navíc odbude svou DVD premiéru. Detaily boxsetu, hlavně technické specifikace, zatím zveřejněny nejsou, detaily k obsahu si můžete projít na stránkách vydavatele. Známá je ale už cena: v preorderu na stránkách Criterion Collection se boxset nabízí za 399 dolarů. Oficiálním datem vydání je 8. prosinec.
10. srpna 2009

Americký režisér Justin Ambrosino představil v dubnu svůj krátký hraný snímek THE 8th SAMURAI, svěží tragikomedii, vyprávějící v retro stylu fiktivní "příběh" herce Nanshu, který má hrát postavu osmého samuraje v Kurosawově filmu SEDM SAMURAJŮ. Jak už to u tragikomedií bývá, i přes všechnu snahu je nakonec v posledním okamžiku jeho role škrtnuta a smutný hrdina mizí z filmových dějin. Dobře vystavěný příběh s precizním zobrazením dobových detailů (filmaři rekonstruovali např. dobové natáčení některých scén SEDMI SAMURAJŮ, samozřejmě včetně postavy Kurosawy v neodmyslitelných černých brýlích, které ovšem nesundává ani v hluboké noci) je osobitou poctou nejen Kurosawovi, ale i jedné éře kinematografie, inspiruje se mj. také italským neorealismem a jeho tvůrci za něj obdrželi již celou řadu ocenění. Podle nadšených recenzí jde o horkého kandidáta na oscarový boj v kategorii krátký film. Všechny informace o filmu, včetně zajímavého traileru jsou pro zájemce na oficiálním webu filmu.

Dramaturgická zauzlenost příběhu (verzí příběhu) filmu RAŠOMON je jednou z jeho hlavních kvalit. Nikdy bych ale nevěřil, jak se dá několik možných a pravděpodobných struktur chování jeho postav propracovat. Autor článku In Which I Ruin Rashomon For Everyone, Forever dokázal různé možnosti příběhu vtěsnat do složitých tabulek a grafů, kterým já osobně sice nepříliš rozumím, ale musím přiznat určitou fascinaci nad možnostmi imaginace a rozvíjení zdánlivě "jasného" dramatu.

Na recenzentském serveru DVDBeaver je k dispozici srovnání criterionské DVD edice filmu KAGEMUŠA s vydáním téhož filmu na Blu-ray, které připravuje stejný vydavatel.


23. července 2009

V květnu vyšla v USA kniha Dolores Martinezové Remaking Kurosawa: Translations and Permutations in Global Cinema, která se na půdorysu srovnání a analýzy Kurosawových filmů s jejich četnými nejaponskými remaky snaží definovat rozdíly i spojitosti různých kulturních prostředí. - V březnu vyjde nová kniha britského filmového historika Petera Cowieho Akira Kurosawa: Master of Film, která má šanci stát se jednou z nejpodrobnějších Kurosawových biografií. O knize je ale zatím známo jen to, že předmluvu napsal slavný kurosawovský publicista a historik Donald Richie a Kurosawova dcera Kazuko. - Mj. samotná Kazuko Kurosawa je autorkou knihy Papa Kurosawa, která vyšla tuším zatím jen v japonštině, stejně jako novější poněkud bizarní Akira Kurosawa’s Dining Table, neboli kniha Kurosawových oblíbených kuchařských receptů.


17. června 2009

Kurosawův snímek RAN se dočká Blu-ray edice u společnosti Optimum Home Entertainment, která ho uvede na trh 28. září 2009. Pro přípravu disku bude použit HD přepis společnosti Studio Canal, použitý pro francouzské (i německé) vydání filmu. Britský Amazon nabízí disk v pre-orderu za necelých 18 liber.

Za pozornost by jistě stál přehled filmů, inspirovaných snímkem SEDM SAMURAJŮ. Do téměř desítky různých variací, remakeů či inspirací se časem zařadí další dva snímky - režisér Irvin Welsh převedl téma do žánru sportovní komedie, v níž příběh "sedmi statečných" probíhá v prostředí fotbalového klubu (premiéra 2010), režisér Rob Cohen pak na rok 2012 připravuje projekt s názvem Středověk, v němž by mělo hlavní roli hrát sedm válečníků z různých kultur, bojujících za svobodu (zatím blíže neurčeno čí).


28. května 2009

Soubor citátů Akiry Kurosawy je publikován na stránkách akirakurosawa.info, odkud jsem jej také v téměř úplné podobě před časem pro osobní potřebu přeložil. Překlad není profesionální a celý soubor sentencí navíc „trpí“ tím, že jde jen o části více či méně vytržené z větších textů. Nicméně v nich prosvítají některé Kurosawovy přístupy k tvorbě a není od věci si je tady připomenout. Název je prostý - Akira Kurosawa: Citáty.

Tvorbě Akiry Kurosawy se dostalo svébytné pocty otevřením digitálního archivu s originály scénářů a pracovních deníků, s řadou naskenovaných novinových výstřižků, filmových kritik a fotografií z natáčení i soukromí. Vše je přístupné on-line, ve velmi dobrém rozlišení, s možností zvětšování a listování. Jedinou nevýhodou je, že stránky jsou kompletně v japonštině (naskenované scénáře pochopitelně taky, jak jinak, jsou to originály), takže orientace v nich je pouze intuitivní. Stručně vzato: v menu u levého okraje jednotlivé filmy, např. RAŠOMON je pod číslem 11, Rudovous 23 atd. Dobrým vodítkem jsou názvy jednotlivých souborů v odkazech, obsahující často anglickou transkripci originálního názvu filmu. Vlevo přikládám ukázku titulní stránky scénáře RAŠOMONU, k němuž je v archivu mj. fascinující série fotografií ze stavby monumentální brány.

Criterion sice zatím odložil práce na Blu-ray disku s filmem RAN (viz níže zpráva z 12. května), jistá je ale na tomto médiu edice filmu KAGEMUŠA, k níž jsou detaily ZDE.


12. května 2009

V programu newyorského centra Film Forum se na přelomu května a června objevil Kurosawův RAŠOMON. Samo o sobě by to nebylo zas tak nic pozoruhodného, kdyby na propagačních materiálech nebylo uvedeno "New 35mm Restoration". A vskutku! Pro nové uvedení na plátně byla zhotovena nová kopie filmu z originálního negativu, uloženého v Museum of Modern Art Tokyo. Při výrobě byl film podroben pečlivé restauraci obrazu (zpráva hovoří o "digitally and by hand"), pečlivé rekonstrukce se dočkala i zvuková stopa. Je nabíledni, že takové restaurační práce se obvykle nedělají jen pro uvedení filmu v kinech, ale často s odstupem následuje vydání filmu na digitálním nosiči. Bude-li to tak u RAŠOMONU ale zatím potvrzené není.

Criterion potichu ze seznamu svých zamýšlených Blu-ray disků vymazal novou edici filmu RAN. O důvodech lze zatím jen spekulovat, na vině je ale pravděpodobně zamotaná situace kolem autorských práv.


15. dubna 2009

Paměti Akiry Kurosawy vyšly v roce 1981, sedmnáct let před jeho smrtí. Vzpomínky provází uvolněná a shovívavá skepse k vlastní paměti, o níž svědčí i název Something Like an Autobiography (Něco jako biografie). Biografie obsahuje nejen vzpomínky na natáčení jednotlivých filmů, ale v mnohém odhaluje neznámé stránky Kurosawovy osobnosti, včetně autorovy reflexe stinných stránek vlastního charakteru, to vše s pozadím vykreslujícím obraz Japonska. Poslední vzpomínky se vážou k filmu RAŠOMON (1950), druhý díl, který by obdobně postihl režisérovy nejslavnější snímky, nebyl nikdy napsán. Do češtiny nebyly tyto vzpomínky v kompletní verzi zatím nikdy přeloženy (a zatím to vypadá, že stále hned tak nebudou). Na samostatné stránce mají nyní zdejší čtenáři unikátní možnost seznámení s alespoň třemi kapitolami, týkajícími se filmů TOULAVÝ PES, SKANDÁL a RAŠOMON, které jejich překladatelé stránkám Nostalghia.cz nezištně poskytli.


12. dubna 2009

Texty Antonína Límana, které již před delší dobou premiérově vycházely na Nostalghia.cz, se dočkaly nejen své knižní podoby v knize Kouzlo šerosvitu (viz níže aktuality z 9. října 2008), ale mají i svou variantu v několikadílné přednášce, publikované na blogu Jury Mately Boku no hosomiči. Prvních pět dílů je víceméně obdobou toho, co bylo napsáno pro stránky Nostalghia.cz, prof. Límanem je zde ale navíc nově doplněna hlavně poslední závěrečná část o transformaci japonské rodiny v novějších filmech .


22. prosince 2008

V březnových novinkách Criterion Collection figuruje mj. také nová edice Kurosawova filmu DODES´KA-DEN. Disk by měl obsahovat film v novém velmi kvalitním transferu, více než půlhodinový dokument o natáčení AKIRA KUROSAWA: IT IS WONDERFUL TO CREATE, dobový trailer a tradiční booklet se studií a rozhovorem (Teruyo Nogami).
19. listopadu 2008

Velkým překvapením je bez předchozího ohlášení vydání DVD disku s Kurosawovým filmem DĚRSU UZALA (1975). Oscarový přepis Arseňjevova románu nabízí zajímavý, pro Kurosawu poněkud netypicky "civilně" natočený příběh ruského cestovatele a kapitána carské armády, který se hluboko v tajze seznámi s domorodým lovcem a poznává jeho originální a s přírodou spojený přístup k životu. Pro zájemce o disk je určitě nejvíce očekávanou informací kvalita přepisu a technologie jeho provedení. Pro přepis originálního obrazu v širokém formátu se totiž hodí pouze anamorfní přepis, případný letterbox by obraz jen a jen degradoval. (Kuriozitou filmu jsou dva "originální" formáty. Byl natočen na 70mm materiál ve formátu 2.20:1, ale současně překopírován i na materiál 35mm z něhož se promítal ve formátu 2.35:1.) Podle zatímních informací je přepis na českém DVD anamorfní, kvalita obrazu je ale jen průměrná, daná patrně nekvalitním masterem. V souvislosti s filmem upozorňuji i na mezinárodní fandovské stránky na adrese dersuuzala.info.


30. října 2008

Na pulty prodejen Levných knih se dostalo DVD s filmem IDIOT, který Kurosawa natočil v roce 1951. Film je na disku v klasické distribuční verzi dlouhé 166 minut. Připomínám to proto, že IDIOT existuje (existoval?) ještě ve dvou delších verzích, které ovšem málokdo viděl. První by se dala nazvat "režijní" a má délku přes 260 minut. Tu Kurosawovi neschválilo studio a pro premiéru byl nucen film sestříhat na verzi dlouhou 180 minut. Ta se ovšem promítala jen v omezeném množství představení, pro běžnou distribuci a hlavně pro zahraničí byla vytvořena ještě kratší verze dlouhá 166 minut. Proti autorskému záměru tak byl film zkrácen o více než 1,5 hodiny! - Ze zahraničních DVD edic jsou nejreprezentativnější vydání od Criterionu (v boxu Post-War Kurosawa) a od Masters of Cinema. I v těchto případech jde ale o verze dlouhé 166 minut. Kvalita obrazu na českém disku by měla být ucházející, vlastní zkušenost s diskem zatím nemám.

Česká televize uvede v neděli 16. listopadu ve 22:25 na ČT 2 Kurosawův film SEDM SAMURAJŮ. Podle informace na stránkách ČT půjde o originální nekrácenou verzi. Z téhož zdroje pak pochází informace o celém cyklu Kurosawových filmů, kterou zde přebírám v doslovném znění: Česká televize uvede ve Filmovém klubu celkem deset filmů tohoto génia japonského a světového filmu, vše v nejoriginálnějších filmových verzích, jaké byly dostupné, a s novými českými titulky Martina Tiraly. Do konce roku je přichystáno šest slavných děl Akiry Kurosawy se samurajskými, či historickými náměty, natočených v jeho nejplodnějším období od poloviny padesátých do poloviny šedesátých let. Postupně uvedeme: Sedm samurajů (1954), Krvavý trůn (1957), Tři zločinci ve skryté pevnosti (1958), Ochránce (dříve uváděný jako Tělesná stráž, 1961), Sandžúró (známý dříve pod názvem Odvážní mužové, 1962) a Rudovous (1965). - Mezi uvednými tituly asi nejvíc zaujme nepochopitelné přejmenování filmu TĚLESNÁ STRÁŽ na OCHRÁNCE. Názvy zbývajících čtyř filmů, které budou uvedeny patrně až v roce 2009, zatím nebyly zveřejněny.


9. října 2008

Nakladatelství DharmaGaia uvedlo na trh knihu esejů Antonína Límana Kouzlo šerosvitu. Úvahy o japonské kultuře. Kniha obsahuje osmnáct studií o moderní japonské společnosti a kultuře, zvláště filmu (Kurosawa, Ozu aj.) a literatuře (Tanizaki, Kawabata, Šiga). Některé z filmových textů si odbyly svou "premiéru" na stránkách Nostalghia.cz již dříve. Ke tvorbě Akiry Kurosawy se vrací text Největší akční film: Sedm samurajů.

Jeden z posledních filmů Akiry Kurosawy SRPNOVÁ RAPSODIE (1991) se objevil v edičním plánu kolekce FilmX, kterou vydává časopis Reflex. Přesný termín vydání ale zatím stanovený není.


12. září 2008

Studie Luboše Ptáčka Humanista za času války. Válečná a poválečná tvorba Akiry Kurosawy je zamýšlena jako autorův příspěvek do připravovaného sborníku Film a dějiny II. Protože realizace sborníku se zatím odsunula, poskytl autor svůj text zatím stránkám Nostalghia.cz. Studie je zajímavá nejen tím, že přibližuje běžnému publiku vcelku neznámou část Kurosawovy tvorby, ale také dává nahlédnout do válečných a poválečných poměrů v japonském filmu, potažmo i ve společnosti, využívá zahraniční literaturu a zejména Kurosawovy osobní paměti.

DVD s Kurosawovým filmem TĚLESNÁ STRÁŽ (Yojimbo) vyšlo ve "stánkové" řadě Filmag. Na papírové pošetce je stejný obrazový motiv jako na dříve vydaném DVD od Filmhouse, "obohacený" jen o žlutý rámeček s logem Filmag.


18. dubna 2008

Criterion sáhl opět po filmu Akiry Kurosawy, tentokrát po dramatu NEBE A PEKLO z roku 1963, natočeném podle literární předlohy Ed McBaina. Criterion film již jednou vydal v roce 1998, toto vydání je již ale zastaralé a navíc stažené z prodeje. Tentokrát film vyjde v dvoudiskovém setu, kde bude nově anamorfně přepsán v původním fomátu 2.35:1 a v celosvětové premiéře také s nově doplněným původním čtyřkanálovým zvukem (!). Vedle tradičního audiokomentáře (Stephen Prince) bude jako bonus přiložený také dokument o natáčení, originální dobový rozhovor s Toširo Mifunem, nově natočený rozhovor s hercem Tsutomu Yamazakim a japonský a americký trailer. Je pravděpodobné, že ještě nějaký ten bonus přibude. Autorem eseje v přiloženém bookletu bude Geoffrey O’Brien a reprintem bude přiložen i další text Donalda Richieho. Dvojdisk vyjde v červenci.


22. února 2008

Levné knihy ohlásily na svých stránkách další disk s Kurosawovým filmem. Mělo by se jednat o adaptaci Dostojevského předlohy IDIOT z roku 1951. Zatím je ale otázka kdy dojde k uvedení disku na trh. Přesná specifikace disku není známa, ale s největší pravděpodobností půjde o klasickou distribuční verzi v délce 166 min. Vedle té ovšem existuje (či existoval) i sestřih v délce 180 minut, uvedený ale jen při japonské premiéře a ještě tzv. "extended" verze, autorský sestřih v délce 266 minut, prakticky neznámý, protože i přes veškeré Kurosawovo úsilí jej studio nikdy neuvolnilo. Ani jedna z delších verzí pokud vím také nikdy nevyšla na DVD.


23. října 2007

Criterion ohlásil další část své boxsetové kolekce Eclipse, tentokrát věnovanou poválečným filmům Akiry Kurosawy. Boxset bude obsahovat pět filmů - NELITUJME SVÉHO MLÁDÍ (1946), KRÁSNÁ NEDĚLE (1947), SKANDÁL (1950), IDIOT (1951) a ŽIJI VE STRACHU (1955). Jak je tradicí kolekce Eclipse, jednotlivé disky budou obsahovat pouze filmy bez jakýchkoliv bonusů. Cena boxu je stanovena na 56 dolarů.


5. září 2007

Kurosawových SEDM SAMURAJŮ je na programu pražského kina Ponrepo ve čtvrtek 13. září od 20:00 hod. Vstup jen pro držitele průkazu kina Ponrepo.


18. srpna 2007

V říjnové nabídce Criterion Collection je také disk s Kurosawovým snímkem OPILÝ ANDĚL. Vedle restaurovaného obrazu a zvuku bude připojen také audio komentář Donalda Richieho, půlhodinový dokument o natáčení a video esej o zrodu Kurosawovy filmové poetiky.

3. května 2007

Zčistajasna a bez předchozího ohlášení se na pulty prodejen Levných knih dostalo DVD se slavným Kurosawovým snímekm RAŠOMON. Film, který otevřel Kurosawovi dveře do světa a který je mnohými (včetně mne) dodnes považovaný za jedno z jeho nejlepších děl (ne-li vůbec nejlepší), vydaly Levné knihy jako doplněk své loňské kurosawovské řady. Tentokrát ale nejde o spolupráci s Filmhouse, i když grafika obalu i animace menu by tomu mohla napovídat. Technické provedení disku z dílny 24snails je údajně slušné. A tak by cinefilům měl trochu vadit jen nepatrně pozměněný název filmu na obalu disku - Rašómon.

25. dubna 2007

Kurosawova KAGEMUŠA, ohlášená k vydání s CZ podporou na počátku roku (viz níže zpráva z 5. ledna) je už k dispozici na polském trhu. Nakonec tedy nedošlo na chmurný předpoklad, že české titulky budou na mutaci určené jen pro "e-shopově" těžko dostupné země (Rusko, Izrael, Turecko, Island, Řecko a Maďarsko). Zbytek informací popisující disk a jeho výbavu odpovídá ohlášené specifikaci (rovněž viz níže). O prodeji v Čechách (Bonton) zatím nejsou zprávy. - UPDATE! (6:22) - Podle sdělení jednoho čtenáře lze Kurosawův disk u nás zakoupit na dvdpeka.cz, kde je za 551,- Kč k dispozici dovezený dvojdisk z Maďarska.

4. dubna 2007

Dnešní den má Nostalghia.cz 5. narozeniny. Oslavou budiž rozšíření souboru textů, věnovaných filmovým andělům. Jejich kompletní soupis přináším na samostatné stránce, extrakt textů k tvorbě Akiry Kurosawy níže:

 • Hovoří Akira Kurosawa [sken]
 • Ljubomír Oliva: Kdo je to Akira Kurosawa? [sken]
 • Ljubomír Oliva: Nesplacený dluh - Odvážní mužové [sken]


 • 27. února 2007

  V březnovém programu pražského kina Ponrepo je v pátek 16. března od 20:00 hod. uveden Kurosawův film DODES´KA-DEN. Protože projekce je součástí cyklu japonských filmů, uvedených ve spolupráci s galerií Rudolfinum, je představení přístupné i pro diváky, kteří nevlastní průkaz kina Ponrepo.

  Trošku stranou zájmu zůstalo britské vydání Kurosawova filmu DĚRSU UZALA (1975), kopírující dvojdisk, který už před lety uvedlo na trh Ruscico a uvedené na britský trh 26. února.


  18. ledna 2007

  V rámci několika souběžných akcí, věnovaných japonské kultuře 19. a 20. století (podrobněji ZDE) proběhne v Ponrepu v únoru cyklus japonských filmů, tvořený snímky OSTROV (Kaneto Šindo, 1960), ZKAŽENÉ DĚVČE (Kirio Urajama, 1963), PÍSEČNÁ ŽENA (Hiroši Tešigahara, 1964), PŘÍBĚH ČISTÉ LÁSKY (Tadaši Imai, 1957), DODES´KA-DEN (Akira Kurosawa, 1970) a BRATR A SESTRA (Tadaši Imai, 1976). Filmový festival Febiofest 2007 pak přinese ve dnech 23.-30. března retrospektivní přehlídku režiséra Nagisy Ošimy.


  8. ledna 2007

  V prodejnách Levných knih se objevily tři další japonské samurajské filmy, z nichž ve dvou (VZPOURA a ZBĚSILOST) hraje také Toširo Mifune. Podrobnosti k diskům jsou uvedeny v Nostalgické dívídítéce.


  5. ledna 2007

  Disk s filmem OPILÝ ANDĚL uzavřel Kurosawovu řadu, společný projekt společností Filmhouse a Levné knihy. Na disku je vedle filmu k dispozici ještě trailer. Celkem si tedy čeští fanoušci mají možnost nyní zakoupit třináct Kurosawových filmů z této řady k nimž je třeba připočítat ještě film RAN, vydaný mimo tuto řadu, ale dostupný rovněž v prodejnách Levných knih.

  Kagemusha - německý obal K vydaným titulům s českou podporou se podle včerejší zprávy Zóny brzy přidá další Mistrův snímek, velkofilmově pojaté drama KAGEMUŠA (1979), které vyjde v reedici původního vydání společnosti 20th Century Fox z roku 2003, tentokrát ale jako dvojdisk a na rozdíl od prvního vydání vybavený i českými titulky. Ke kladům této edice patří bohaté bonusové materiály na druhém disku, k záporům pak fakt, že půjde o stejný průměrný transfer (anamorf 1.85:1) zkrácené verze díla (152 min.) a že českými titulky bude vybaven jen film. Nejistota zatím panuje i u distribuce na našem trhu, kam by disk měl dovézt Bonton, jehož rozhodnutí zda ano či ne ale zatím nepadlo. České titulky budou na mutaci určené pro Rusko, Izrael, Turecko, Island, Řecko a Maďarsko, tedy pro země kde se po případném bontonském NE distribuci v Čechách těžko objednává. Více detailů najdete v již výše zmíněném článku na Zóně.


  TOPlist


  © 2002-2024 Nostalghia.cz
  © 2002-2024 Petr Gajdošík

  [Facebook] [Twitter]