TOPlist
Příběh z Tokia - recenze
(Tokyo Story, Criterion Collection 2003)

DVD - Region 0
1953, 135 min.
NTSC, čb, 1.33:1, DD 1.0 angl. titulky, dvojdisk
Vydavatel: Criterion Collection (2003)
Katalogové č.: TOK070
ISBN: 0-78002-765-5
UPC: 0-37429-18392-2
 • Bonus: audio komentář Davida Dessera, střihače filmu Tokyo Story, dvouhodinový dokument I Lived, But... (1983), 30 minut rozhovorů o J. Ozuovi se světovými režiséry (Stanley Kwan, Aki Kaurismaki, Claire Denis, Lindsay Anderson, Paul Schrader, Wim Wenders a Hou Hsiao-Hsien), rozhovor s kameramanem Yuharu Atsutou, trailer, esej Davida Bordwella

 • Dave Jesteadt
  (www.gamenikki.com)

  (výtah z recenze)
  Autor ve své recenzi nejprve rekapituluje stav Ozuova díla na DVD, což už samo o sobě dává Criterionské edici Příběhu z Tokia nádech výjimečnosti a výlučnosti. Očekávání disku přitom autor připodobňuje k očekávání edice Občana Kanea, která vyšla již před časem.

  Poté následuje popis děje filmu a analýza jeho vyjadřovacích prostředků, která zabírá celou polovinu textu. Vlastní recenze disku je pak připojena v závěru. Hned na úvod autor připomíná, že i když v desetibodové stupnici nedosáhnou technické kvality těch nejvyšších příček, je Criterionská restaurace, vzhledem k míře poškození filmu malým zázrakem. Po téměř 50 let byl film vystaven nešetrnému zacházení (nedochoval se ani negativ) a Criterion při přípravě disku odvedl maximální možnou práci. Technici vygumovali větší míru obrazových poškození (škrábance, zrnka prachu, sloupnutá citlivá vrstva), ale i přes maximální péči jich ve filmu zůstalo hodně. Lze se na ně ale zlobit? Jako extrémně kvalitní označuje recenzent jas a kontrast, které jsou pro požitek z filmu podstatnější než "obrazový šum".

  Kvalita zvukové stopy je pak odrazem obrazu. I přes mimořádně pečlivou restaraci nebylo možné zvuk oprostit od občasného šumu a praskotu. Rušivé prvky jsou v Příběhu z Tokia patrné více než v jiném filmu, ale ne proto, že by byla zvuková stopa ošetřena hůře. Důvodem je skutečnost, že samotný film je velmi tichý a absence hudebních ploch či stálého dialogu umožňuje těmto kazům vyniknout.

  Naopak jen rozplývat se lze na obsahem druhého bonusového disku. Už audio komentář Davida Dessera je mimořádnou analýzou Ozuova vyprávěcího stylu a k němu se hutností svého obsahu přidávají i dva obsáhlé dokumenty: I Lived, But..., dvouhodinový snímek přibližující Ozuův život i filmařský styl, přinášející rozhovory s četnými spolupracovníky a obdivovately a druhý snímek Talking With Ozu, přinášející 40 minut materiálu o Ozuově vlivu na řadu současných světových režisérů (ve filmu se z lásky k Ozuovým filmům vyznávají např. Aki Kaurismakki, Paul Schrader a také největší Ozuův fanatický obdivovatel Wim Wenders). Množství materiálu a informací z bonusů tak divákům dokonale poodhalí vše podstatné z "tematiky Ozu" a je tou nejlepší pozvánkou k dalším ohlášeným edicím, které Criterion slíbil na rok 2004.

  hodnocení - film: 9.6 l obraz 6.5 l zvuk 6 l bonusy 10 l celkem: 9.5
  top  © 2002-2023 Nostalghia.cz
  © 2002-2023 Petr Gajdošík

  [Facebook] [Twitter]