Aktuality 2007-2013

2003-2006

16. října 2013

11. října 2013 zemřela ve věku nedožitých 78 let paní Angela Molteni (nar. 28. prosince 1935), autorka a webmasterka světových pasoliniovských domén www.pasolini.net a www.pasolinipuntonet.blogspot.com, na kterých od roku 1997 shromáždila několik desítek tisíc příspěvků o Pasolinim z celého světa. Jako editorka pracovala pro různá nakladatelství, mnohem víc ale byla autodidakt s intenzivním zájmem o různé oblasti kultury i společenského dění. Sama se naučila na klavír, metodou pokus/omyl se naučila programovat v HTML a začala pracovat jako webmasterka. V roce 2010 vydala jako e-knihu svou práci mapující okolnosti smrti Piera Paola Pasoliniho Enigma Pasolini dostupnou on-line na pasolini.net. (Její stručnou českou anotaci napsal Tomáš Matras na portálu iLiteratura.)
8. července 2013

Italský filozof Federico Sollazzo nabídl před časem stránkám Nostalghia.cz svůj text Pár poznámek k Pasoliniho koncepci „antropologické mutace“, který publikoval již dříve v italštině i angličtině. Ač se z větší části jedná o "nefilmové" téma věnující se Pasoliniho literární tvorbě a společenské angažovanosti, nabídku publikace na Nostalghia.cz jsem využil. Podařilo se zajistit překlad Sollazzova textu do slovenštiny a v této podobě jej také předkládám.

Přednáška Tomáše Matrase Pasoliniho práce s jazykem přednesená 20. května (viz aktualizace ze 7.5. níže) je ke shlédnutí/poslechu na serveru YouTube.

Začátkem letošního roku vyšla v Itálii kniha Guida Santata Pier Paolo Pasolini – L’opera poetica, narrativa, cinematografica, teatrale e saggistica, dílo v pravdě monumentální, protože se Pasolinimu věnuje na téměř 600 stranách. Českou recenzi italského vydání nabídl na serveru iLiteratura Tomáš Matras.


7. května 2013

Už v roce 2007 u BFI vydané DVD s filmem TEOREMA patří k nejlepším edicím tohoto filmu vůbec. British Film Institute uvádí v květnu 2013 na trh novou duální edici TEOREMY na DVD/BD, která se podle serveru DVDBeaver velmi povedla. Technické parametry blu-ray nabízí velmi kvalitní přepis obrazu i zvuku, film je doplněn bonusovým komentářem, trailerem a na DVD rozhovorem s hercem Terencem Stampem.

V internetovém magazínu frieze publikoval Ara H. Merjian studii s názvem Mascots & Muses zabývající se jinak nepravděpodobnými souvislostmi v tvorbě Andy Warhola a P. P. Pasoliniho. Článek je sice přístupný jen pro placeně registrované, nicméně jakousi jeho anotaci nabízí David Hudson na fanzinu Fandor.

V pondělí 20. května přednese na zasedání Pražského lingvistického kroužku v budově FF UK v Praze (posluchárna 104, od 18.00 hod.) Tomáš Matras úvahu na téma Pasoliniho práce s jazykem. Inspirací k návštěvě může být i text z pozvánky:
Víme-li, že program uchopit báseň co jediný jazykový znak se k našemu spolku váže od jeho nejstarších počátků, je jen přirozené uznat za rozšíření onoho programu též otázku, jak jazykovým znakem uchopit celek básnického díla jediného autora; i k tomu najdeme v naší minulosti nejeden náběh. Abychom usnadnili návrat ke starým kořenům, jejichž interpretace je zatížena dlouhou tradicí různorodé motivace, postavíme onu otázku znovu, jako by jí nic nepředcházelo: nemáme ostatně žádný hotový pojmový aparát, který by stačilo použít; jsme ve fasi teprve ohledávání toho, co od budoucího aparátu vůbec chtít.
Pier Paolo Pasolini je autor v českém prostředí známý především, ne-li pouze jako filmař. Byl mnohem víc: psal básně, romány, eseje, překládal, maloval. Vedle «národní» italštiny básnil v «místní» furlanštině a funkčně využíval sociálně vysoce příznakových substandardů římského a neapolského. Prostředků mimojazykových, filmu, obrazu, používá alternativně k jazykovým, někdy o nich výslovně mluví jako o sémiotických zkratkách... Pozvaný řečník předvede korpus Pasoliniho díla a vyzdvihne motivy a tematické postupy, jež jsou jeho dílu společné a jejichž hodnotu lze stanovovat diferenčně, tedy distinktivními sémantickými rysy, stejně jako to děláme u jazykových znaků «malých» rozměrů.7. ledna 2013

V listopadu 2012 uvedl Criterion boxset Trilogy of Life, obsahující filmy THE DECAMERON, THE CANTERBURY TALES a ARABIAN NIGHTS. Boxset vyšel buď v třídiskové verzi na Blu-ray nebo čtyřdiskové verzi na DVD. Vedle filmů přepsaných v HD a pečlivě restaurovaných obsahuje tato edice i celou řadu zajímavých bonusů. Detaily přináším v oddílu Média.

V londýnské galerii Location One v Soho skončila výstava Pasoliniho kreseb a maleb. Podrobnosti nejen k výstavě ale vůbec k Pasoliniho výtvarné tvorbě jsou k přečtení v článku Art’s Martyr: The Drawings and Paintings of Pier Paolo Pasolini na serveru Hyperallergic.com.

Velmi podrobná analýza tvorby P. P. Pasoliniho z pera Patricka Rumleho vyšla pod názvem A Cinema of Poetry na stránkách Artforum.com.

V rámci vědeckovýzkumného projektu Od dialektů k literárním jazykům v Evropě, řešeného na Slezské univerzitě v Opavě, vyšla koncem roku 2012 kolektivní monografie s texty věnujícími se minoritním jazykům Evropy. V monografii je obsažen také příspěvek týkající se Pasoliniho divadelní hry Turci ve furlánsku z roku 1944, napsané ve furlánštině, východní rétorománské řeči. Hra nebyla za autorova života nikdy vydána ani inscenována a tak je stať o jejím obsahu a historickém kontextu velmi zajímavým doplňkem obrazu Pasoliniho osobnosti.


27. září 2012

Italský kulturní institut (IKI) v Praze připravil na září a říjen sérii projekcí filmů P. P. Pasoliniho. Uváděné filmy jsou vesměs známé i z českých DVD edic, ale zajímavé by mohlo být "neformální setkání" Aktuality o Pasolinim korzárovi, pořádané v rámci tohoto cyklu. Akce proběhne v kapli Italského kulturního institutu ve Šporkově ulici ve středu 24. října a měla by být spojena s přednáškami a diskusemi nad životem a dílem P. P. Pasoliniho. Pozváni jsou např. Anežka Charvátová, Martin C. Putna, Tomáš Matras aj. Program bude ještě upřesněn.

Hodinový dokument PROHLÍDKA EXTERIÉRŮ V PALESTINĚ (1965), natočený během příprav filmu EVANGELIUM SV. MATOUŠE je nyní i s anglickými titulky k prohlédnutí na YouTube. Tamtéž lze najít i střihový dokument LE PROFEZIE DI PASOLINI, složený ze dvou částí. V té první je čten Pasoliniho text z roku 1974 o televizi, o povaze informací, které předává shora, o totalitarismu, který se televizí šíří a o komunikačním vakuu, které vytváří tím, že vnucuje určité modely chování. Druhá část obsahuje záznam rozhovoru s Pasolinim, v němž tvůrce hovoří o anarchické povaze současné moci. (Za přiblížení obsahu děkuji Tomáši Matrasovi.) Oba dokumenty lze najít v Pasoliniho oddílu YouTube účtu Nostalghia.cz.
19. července 2012

Poslední rozhovor P. P. Pasoliniho, který vznikl 1. listopadu 1975, tedy pár hodin před tím, než byl Pasolini zavražděn, vyšel v březnu v Literárních novinách pod názvem Všichni jsme v nebezpečí. Český překlad textu vydaného v deníku La Stampa připravil Vladimír Janovic.

Další z recenzí českého vydání Pasoliniho esejů Zuřivý vzdor vyšel v týdeníku Rozhlas. Pod názvem Sršatcova konfese ji sepsal Jaroslav Vanča.

Nový "portál" věnovaný životu a dílu P. P. Pasoliniho vznikl na doméně pasolinipuntonet.blogspot.cz (italsky). Obsah lze sledovat i na samostatné stránce Google+.


1. května 2012

Masters of Cinema doplnili své portfolio o další čtyři pasoliniovské tituly. Filmy ROGOPAG a OIDIPUS KRÁL vyšly v kombinované Blu-ray/DVD edici, filmy DRAVCI A VRABCI a VEPŘINEC jen na DVD. Blu-rayové tituly jsou samozřejmě v restaurovaném HD přepisu, bonusový materiál se u všech disků omezuje na dobové trailery. Přiložené booklety jsou tradičně v rozsahu desítek stran (především u BD).

Na blogu Taco Press vyšel zajímavý text Understanding Auteurs: Pier Paolo Pasolini (angl.) věnující se náboženskému a obecněji duchovnímu rozměru Pasoliniho filmů.


27. března 2012

Rozhovor s Evou Zaoralovou z pořadu Studio ČT24 o osobnosti a díle P. P. Pasoliniho nabízí webové stránky České televize.

Dva nové blu-ray disky s filmy P. P.Pasoliniho vyšly nedávno v řadě Masters of Cinema. Kromě nových transferů mají obě vydání i zajímavou bonusovou výbavu. Pasoliniho debut ACCATTONE je na disku doplněn dokumentem HOVORY O LÁSCE, bylu-ray s filmem EVANGELIUM SVATÉHO MATOUŠE obsahuje dokument o výběru exteriérů a další zajímavý materiál. Podrobnější specifikace přináším v oddílu DVD/BD. Ve stejné ediční řadě by měl brzy následovat i disk s filmem ROGOPAG.


5. března 2012

Dnes uplynulo 90 let od narození Piera Paola Pasoliniho.


3. listopadu 2011

Ke včerejšímu nekulatému výročí úmrtí P. P. Pasoliniho (2. 11. 1975) mi do emailové schránky doputoval sken dobového vzpomínkového článku Evy Zaoralové, pravděpodobně ze čtrnáctideníku Záběr z ročníku 1975.

V souvislosti s Pasoliniho úmrtím je zajímavá fotogalerie současné podoby místa jeho smrti na jalbum.net.


3. října 2011

Kniha Pasoliniho esejů Zuřivý vzdor (viz aktualizace níže) je již několik týdnů v prodeji. V brzké době se dočká i prezentace v pořadu České televize Knižní svět, vysílaném v neděli 16. 10. 2011 v 13:35 hod. a ještě o něco dříve by měla být předmětem diskuse v rozhlasovém Kritickém klubu, který odvysílá ČRo 3 Vltava v pondělí 10. 10. 2011 v 16:00 hod.

Na serveru Vimeo se objevilo zajímavé video s názvem Pasolini´s mother´s house, zachycující ve sledu působivých statických snímků opuštěný interiér domu Pasoliniho matky v Casarsa della Delizia.

Dokument o P. P. Pasolinim FILMMAKER & POET režiséra Carlo Hayman-Chaffeye se před časem objevil na serveru YouTube. (Je otázka, jak se film skutečně jmenuje, protože v samotném obraze se objeví pouze titulek "Roma - Italy - 1970".) V půlhodinovém snímku vystupuje řada Pasoliniho spolupracovníků a přátel, obsahuje také řadu archivních záběrů a fotografií.


31. srpna 2011

V dubnu ohlášené vydání knihy Pasoliniho esejů Zuřivý vzdor (viz níže aktualizace z 13. dubna) by mělo oficiálně vyjít 14. září 2011. V internetových knihkupectvích je kniha zařazena již v kategorii "Připravujeme" (např. Eruditius a Kosmas), ohlášená cena činí 195 Kč. K dispozici je i malá ukázka několika stránek knihy, kde zaujme především zajímavý, a myslím že výstižný doslov Martina C. Putny:
Korzárské spisy a Luteránské listy jsou zuřivým křikem smutné zraněné duše. Jsou výrazem dilemat levicového intelektuála, který stále ještě používá terminologii vzatou z marxistické teorie, i když si stále více uvědomuje, že tato terminologie je tváří v tvář společnosti druhé poloviny 20. století neadekvátní - ale odmítá si uvědomit, že na této terminologii byl vybudován nejděsivější režim dvacátého století, který přinesl nesčetněkrát horší nesvobodu než tu, na kterou si on stěžuje. Tyto eseje jsou hodny čtení, a to nejen jako dokument duše a doby. Jsou hodny čtení, protože přes své zranění a přes své rozpory Pasolini patří k velkým kritikům moderní společnosti, její povrchnosti, její zblblosti, její masovosti, jejího nevkusu. Jednotlivé dobové a lokální kauzy, od kterých se jeho kritika odráží, už jsou zapomenuty. Ale povrchnost, zblblost, masovost a nevkus trvají. Trvá tedy i potřeba reagovat na něj. Možná občas i zuřivostí.

Martin C. Putna

Překladatel výše uvedené knihy Tomáš Matras poskytl stránkám Nostalghia.cz také tři své překlady Pasoliniho básní ze sbírky Báseň ve tvaru růže (1964). Básně publikuji na samostatné stránce.


21. června 2011

Andělské stránky věnované životu a dílu Piera Paola Pasoliniho se k dnešnímu dni dočkaly nového designu. Stejně jako před časem u stránek Michelangela Antonioniho a Luchina Viscontiho byl upraven nejen vzhled, ale i obsah, kde byla maximalisticky doplněna filmografie, aktualizovány údaje o vydaných DVD a BD a připojena nová fotogalerie. Pasoliniho stránky běžely vlastně dlouhodobě v provizorním grafickém režimu a tak mám po jejich sjednocení s novou podobou andělských stránek důvod si konečně škrtnout jeden z mnoha letitých úkolů, k nimž jsem se stále nemohl dopracovat.

Na YouTube se nedávno objevila plná verze dokumentu A FUTURA MEMORIA: PIER PAOLO PASOLINI režiséra Ivo Barnabo Micheliho z roku 1986 o P. P. Pasolinim, v němž vypovídají npř. Bernardo Bertolucci, Laura Betti, Maria Antonietta Macciocchi, Nino Marazzita nebo Alberto Moravia.

V Milánském kulturním centru La Triennale probíhá od 15. června výstava 78 fotografií ze života Piera Paola Pasoliniho. Jejich autorem je fotograf Dino Pedriali, který v průběhu 70. let 20. století fotografoval nebo portrétoval řadu jiných osobností italské kulturní scény. Mezi objekty jeho zájmu patřili např. také Federico Fellini, Alberto Moravia, Giorgio de Chirico nebo Giacomo Manzu, ale i Rudolf Nureyev, Andy Warhol nebo Man Ray, který Pedrialimu pomáhal v začátcích jeho fotografické dráhy. Pasoliniho fotografie přibližují režiséra především při práci, zařazeny jsou ale i různě stylizované portréty.


13. dubna 2011

V průběhu jara 2011 vydá nakladatelství Fra knižní výbor z esejů Piera Paola Pasoliniho s názvem Zuřivý vzdor, sestavený z textů vydaných v Itálii poprvé v 70. letech ve sbírkách Korzárské spisy a Luteránské listy. Čtyřletá překladatelská práce Tomáše Matrase, stálého spolupracovníka pasoliniovských stránek Nostalghia.cz, tak přinese českému čtenáři poprvé soubor Pasoliniho „angažovaných“ textů, tedy textů ne výhradně prozaických nebo filmových. Na samostatné stránce přináším anotaci knihy tak, jak mi ji poskytl Tomáš Matras, překladatel a duše celého projektu.


4. listopadu 2010

Před dvěma dny, 2. 11. 2010, uplynulo 35 let od tragické smrti Piera Paola Pasoliniho. Na internetové doméně pasolini.net se u této příležitosti objevil text Tomáše Matrase Vzpomínka na Piera Paola Pasoliniho, který byl vzápětí poskytnut i stránkám Nostalghia.cz.


23. září 2010

Již poněkolikáté letos na stránkách o P. P. Pasolinim věnuji prostor polemice nad Pasoliniho tragickou smrtí, která před nějakou dobou v Itálii znovu ožila v souvislosti s vyšetřováním některých starších událostí souvisejících s politickými a obchodními kruhy italské společnosti. Nejnovějším příspěvkem na toto téma je dokument NERO PETROLIO (Černá nafta) režiséra Roberto Olla. Podrobnější text Tomáše Matrase o filmu a o faktech v něm obsažených nabízím na samostatné stránce.


21. července 2010

Na stránkách pasolini.net je k dispozici v PDF kompletní kniha italské autorky Angely Molteni s názvem Enigma Pasolini, nově napsaná studie o okolnostech smrti autora, o románu Nafta, o možnostech propojení smrti Pasoliniho a pánu Mattei a De Mauro. Jedná se o velmi hlubokou sondu do problematiky na základě dostupných svědectví. Kniha je žel v italštině a tak o jejím obsahu nemůžu říct nic víc.


27. května 2010

Tomáš Matras: Salo aneb 120 dní Sodomy - obhajoba apokalypsy podle Pier Paola.

V oddílu Texty přibylo několik nových odkazů na externí texty o P. P. Pasolinim na serveru iLiteratura.cz.


12. května 2010

Ke zprávě z minulého měsíce (viz níže) připojuji samostatný text Tomáše Matrase Jak byl pravděpodobně zavražděn P. P. Pasolini.


19. dubna 2010

Tomáš Matras mi zaslat text, přibližující aktuální dění v Itálii ve věci stále nevyjasněné Pasoliniho vraždy:
Mystérium bez konce - novinky k případu Pier Paolo Pasolini

Pier Paolo Pasolini nepřestává znepokojovat současníky ani 35 let od své smrti. U příležitosti Výstavy historické knihy, pořádané mezi 12.-14. březnem 2010 v Miláně prohlásil senátor Marcello Dell'Utri, že dá této výstavě k dispozici rukopis údajné kapitoly 21 I lampi sull’ENI (Blesky nad ENI) nedokončeného kontroverzního románu Petrolio (Nafta) Piera Paola Pasoliniho. Senátor médiím potvrdil, že díky neznámému zdroji měl v ruce a četl údajný autorův rukopis o 78 stranách. Dell'Utri řekl doslova: "Četl jsem to, ale nemůžu ještě nic říct - jedná se o spis znepokojivý pro ENI, hovoří o tématech a problémech firmy, mluví o Cefisovi, o Matteim a přimyká se k historii naší země.” Co se ovšem stane, když dojde na lámání chleba a takovou žhavou novinku má senátor ukázat? Nic, zhola nic, senátorův zdroj se podle jeho slov zalekne velkého zájmu médií a drahocenný rukopis prostě zmizí ze světa. Podobně jako jiná významná kniha o tomto tématu Questo e Cefis autora jménem Giorgio Steimetz z roku 1972, která nedlouho po svém vydání byla skartována a stažena z oběhu. Do případu ztraceného rukopisu Piera Paola Pasoliniho se vložil poslanec a bývalý římský starosta Walter Veltroni, který interpeloval ministra kultury Sandra Bondiho a ministra spravedlnosti Angelina Alfana. Tito ministři se zavázali, že udělají vše, co je v jejich kompetenci, k osvětlení případu. Podle všeho ztracený rukopis měl vyjasnit vraždu Enrica Mattei i samotného Pasoliniho. V Itálii se tedy současně rozhořela debata ohledně znovuotevření nevyřešeného případu vraždy Piera Paola Pasoliniho. Ve skutečnosti obrat v případu smrti autora nastal už v roce 2005, kdy jediný odsouzený za tuto vraždu, Giuseppe Pino Pelosi, prohlásil, že za smrt Pasoliniho mohou tři neznámí muži, kteří autora v noci mezi 1. a 2. listopadem 1975 zmasakrovali na opuštěném místě v Ostii. Jak případ ztraceného rukopisu, tak případ Pasoliniho smrti sledují všechna hlavní italská média. Mezi poslední příspěvky k tomu tématu jsou: Marco Belpoliti: “Pasolini, e ora di seppellire il complotto” (Pasolini, nastal čas pohřbít komplot), Mario Martone: “Seppellire Pasolini?” (Pohřbít Pasoliniho?), Carla Benedetti: “Perché i critici letterari non vogliono la verita su Pasolini?” (Proč literární kritici nechtějí pravdu o Pasolinim?). Z relevantních webových stránek, sledujících “případ Pasolini”, zmiňme především světovou pasoliniovskou doménu www.pasolini.net.8. dubna 2010

V ediční řadě FilmX nyní vychází DVD s filmem KYTICE Z TISÍCE A JEDNÉ NOCI, závěrečným snímkem "trilogie života" (předchozí DEKAMERON vyšel rovněž v řadě FilmX, CANTERBURSKÉ POVÍDKY vypustil vydavatel HCE do běžného prodeje). KYTICE Z TISÍCE A JEDNÉ NOCI je z této trilogie pravděpodobně nejkoukatelnější, zejména pro svou féeričnost a pestrost (Zvláštní cena poroty na MFF v Cannes a nominace na Zlatou palmu). Pro úplnost připomínám, že koncem dubna ohlásil vydání filmy na Blu-ray British Film Institut. Zmínit lze také skutečnost, že na digitální nosiče se zatím dostala jen distribuční verze filmu dlouhá 130 min., autorský sestřih (142 min.) se na plátna kin v minulosti dostal jen příležitostně.

Centrum pasoliniovských studií - reprezentativní název oddílu stránek Kulturní revue pódium na adrese revuepodium.webnode.cz/clanky/centrum-pasoliniovskych-studii si vetkl za cíl shromažďovat české překlady textového díla P. P. Pasoliniho, které co do kvantity vysoce převyšuje jeho např. filmové aktivity. Pasolini napsal za svůj život přes 20.000 textů z nichž je doposud známý jen zlomek. Na konci ledna 2010 otevřený web zatím nabízí český překlad Pasoliniho básně Balada o matkách.


5. března 2010

Před 88 lety se v Bologni narodil P. P. Pasolini...

Velmi dlouhou dobu zanedbávané bibliografii P. P. Pasoliniho na těchto stránkách se dostalo jistého osvěžení v podobě kompletního soupisu Pasoliniho knih vydaných v češtině a slovenštině. Za pomoc při zjišťování všech údajů děkuji Tomáši Matrasovi.

Současně odkazuji také na již před několika lety publikovaný webový text Žijeme v éře technofašismu, přibližující Pasoliniho sbírky angažovaných esejů Korzárské spisy a Luteránské listy u nichž je naděje, že by v letošním roce mohl vyjít jejich český výběr.


11. února 2010

Tři DVD disky s filmy P. P. Pasoliniho od HCE jsou částečně již v prodeji, v půjčovnách nebo v nejbližší době vyjdou. Nejdříve vydané CANTERBURSKÉ POVÍDKY (jinak chronologicky druhý snímek z tzv. trilogie života) jsou k dispozici zatím jen v půjčovnách. Disk by měl obsahovat originální zvuk v italštině s českými titulky a alternativní český dabing, oboje v normě DD 2.0. - DEKAMERON, první titul zmíněné trilogie, vydaný v kolekci FilmX je již v prodeji na stáncích, technická specifikace je obdobná. A stejně tomu asi bude i u zatím ohlášeného disku SALÓ ANEB 120 DNÍ SODOMY, který vyjde rovněž v řadě FilmX 25. února (u tohoto snímku mě napadá, že jde vpravdě o symbolické datum). Další technické specifikace doplním snad brzy. - Pro úplnost připomínám, že na letošní rok je pak ohlášen i třetí snímek trilogie života, orientální féerie KYTICE Z TISÍCE A JEDNÉ NOCI, u nějž HCE zatím přesný termín vydání neuvedla.

Slovenské knižní vydavatelství Kalligram vydalo dvě Pasoliniho prózy Amado Mio a Nečisté skutky. Na oficiálních stránkách vydavatele jsou k dispozici za 5,5 Euro.


27. ledna 2010

DVD s filmem CANTERBURSKÉ POVÍDKY je již k dispozici v půjčovnách.


30. listopadu 2009

V prosincovém programu pražského kina Ponrepo jsou zařazeny mj. i dva filmy P. P. Pasoliniho: 8. 12. (17:30) - OIDIPUS KRÁL a 22. 12. (20:00) - EVANGELIUM SVATÉHO MATOUŠE. Filmy jsou přístupné pouze s průkazkou kina Ponrepo.


20. listopadu 2009

Levné knihy vrátily na pulty svých prodejen DVD s filmy TEORÉMA a VEPŘINEC, tentokrát ve formě dvojpacku za celkovou cenu 49,- Kč.


13. října 2009

Jak uvedla před pár dny Zóna, dalším filmem P. P. Pasoliniho, který vyjde na českém DVD, bude „orientální feérie“ KYTICE Z TISÍCE A JEDNÉ NOCI (1974). Film připravuje k vydání společnost HCE a na trh jej hodlá uvést ještě do konce roku prostřednictvím edice FilmX.


22. června 2009

Zdálo by se, že v naší distribuci právě uváděné mafiánské drama GOMORA (2008) režiséra Mattea Garronea nemá s Pierem Paolem Pasolinim vůbec nic společného. Obrátíme-li ale svou pozornost k literární předloze filmu, stejnojmennému bestselleru italského novináře Roberta Saviana, najdeme souvislostí již o něco více. A i když nejde o vztah přímý, stojí za to jej připomenout. Vždyť i nejmenší střípky mohou v určitých souvislostech dávat ucelenější obrázek o skutečnosti, v tomto případě o P. P. Pasolinim. V textu Hrdinství po italsku obrátil svou pozornost k obsahu Savianovy knihy Tomáš Matras, mj. stálý spolupracovník "světové" pasoliniovské stránky pasolini.net.


30. října 2008

Levné knihy vydaly již dlouho ohlášený DVD disk s filmem ZUŘIVOST (1963), sestřihem dobových dokumentárních záběrů, v němž tvůrce ze svých marxistických pozic polemizuje s vývojem Itálie za vlády křesťanských demokratů, zachycuje suezskou krizi, maďarské události roku 1956, návrat italských válečných zajatců z Ruska, alžírskou válku ad.19. června 2008

V prodejnách Levných knih se objevil disk s filmem MAMMA ROMA. Proti dosavadní firemní praxi by tentokrát měl být film na DVD v anamorfním přepisu originálního formátu 1.85:1 a ve velmi dobré obrazové kvalitě. Další parametry jsou již tradiční: originální zvuk (DD 2.0) a české titulky.
21. května 2008

Criterion Collection vydá v srpnu 2 DVD s Pasoliniho filmem SALÓ ANEB 120 DNŮ SODOMY. Firma tento titul vydala již v roce 1998, ale připravovanou edici rozhodně nelze nazvat obyčejnou reedicí, protože půjde o zcela odlišný disk. Už jen proto, že první vydání vyšlo z dnešního pohledu v digitálním pravěku. Pro nové vydání byl pořízen zcelanový transfer pomocí technologie 2K z nově zhotoveného intermedián pozitivu. Všechny drobné vady obrazu byly pečlivě vyčištěny, na dvojvrstvém disku bude film uložen s maximálním možným bitrade v originálním anamorfním formátu 1.85:1. Zvuková stopa byla sejmuta z magnetického pásu, rovněž pečlivě vyčištěna a restaurována a bude na disku v originálním formátu 1.0 (tedy ne často užívaném 2.0). Mezi bonusy vyniká 40 minut dlouhý dokument THE END OF SALO, přibližující natáčení poslední scény filmu. Další asi půlhodinový dokument SALO: YESTERDAY AND TODAY obsahuje rozhovory s Pasolinim, Jean-Claude Biettem a Nineto Davolim. Nově byl natočen rozhovor s kostýmním výtvarníkem Dante Ferrettim a se scenáristou a režisérem Jean-Pierre Gorinem. Přiložen bude i dobový trailer a tradiční booklet s několika novými esejemi. cena v preorderu činí 32 dolarů.


22. září 2007

Monotematicky laděné 40. číslo internetového magazínu Fantom přineslo mj. i Pasoliniho krátký profil Osvícený pračlověk Pasolini z pera Rudolfa Schimery.


12. září 2007

Autenticita jako tragédie pro jednu společenskou vrstvu, krátký, ale hutný text Tomáše Matrase, spolupracovníka světové pasoliniovské domény pasolini.net, nese podtitul o Pasoliniho filmu Teorema. V textu jde ale o mnohem víc. Je především o sumarizaci Pasoliniho pohledu na buržoazii v jeho pozdní tvorbě, o jeho nekom- promisním pohledu na svět svých hrdinů.


3. srpna 2007

Levné knihy uvedly před časem do svých prodejen knihu s prostým názvem Pier Paolo Pasolini. Jedná se převážně o obrazovou publikaci, obsahující řadu fotografií jak samotného Pasoliniho, tak fotografií z filmů či ze zákulisí jejich natáčení. V knize je dále soubor plakátů k Pasoliniho filmům a filmografie. Nejedná se o vydavatelský počin nakladatelství Levné knihy, jde o dovezený titul, který v letošním roce vydalo nakladatelství Mediane Libri ve své řadě Cine cult. Editory knihy jsou M. Serio M. a P. Gorlani. Zatímco v zahraničí se kniha prodává s přiloženým CD, na němž je výběr hudby z Pasoliniho filmů (seznam tracků si můžete projít třeba ZDE), kniha nabízená v Levných knihách CD neobsahuje. Jako příloha je připojeno české DVD s již dříve vydaným filmem DRAVCI A VRABCI. Nakolik to může zamrzet, tak solidní náplastí budiž fakt, že cena knihy, která se v zahraničí pohybuje kolem 22 Euro, činí u Levných knih tradičních 99,- Kč.

Ve zprávě z 27. února (viz níže) jsem informoval o připravovaném americkém DVD s kolorovanou verzí EVANGELIA SVATÉHO MATOUŠE. DVD je na světě již několik měsíců, o výsledku se šířeji rozepisuji v samostatném článku.


12. června 2007

Dva nové přírůstky do Pasoliniho kolekce českých DVD jsou již v prodeji v Levných knihách. Tím prvním je jeho dokument HOVORY O LÁSCE z roku 1964, který vznikl v průběhu příprav EVANGELIA SVATÉHO MATOUŠE a zachycuje Pasoliniho sérii rozhovorů na téma láska, sex, manželství, homosexualita a společenská morálka s lidmi různých společenských, věkových i názorových skupin (mj. i spisovatel Alberto Moravia nebo psycholog Cesare Musatti). Podotýkám, že před lety vyšel v našem tisku i obsáhlý scénář tohoto filmu.

Druhý film na DVD není přímo Pasoliniho dílem, ale vznikl podle jeho scénáře. Hvězdně obsazené drama KRÁSNÝ ANTONIO vzniklo v režii Maura Bologniniho v roce 1960, tedy ještě před započetím Pasoliniho samostatné režijní dráhy.


17. května 2007

Pasoliniho filmografie na těchto stránkách doznala k dnešnímu dni podstatných změn. Byla zásadně přepracována, doplněna a rozšířena o maximální možné množství informací. Jako zdroj bylo využito několika internetových databází a českých zahraničních tištěných zdrojů. Filmografie samozřejmě i tak není hotovým dílem a s nově zjištěnými skutečnostmi bude konfrontována a upřesňována.


25. dubna 2007 (update 3. května)

Doslova za dveřmi je levnoknižní vydání ohlášeného disku s filmem TEORÉMA. Ačkoliv na stránkách vydavatele ani v prodejnách disk ještě není, obal disku již "koluje" na internetu v reklamách na nově vydané tituly. Obraz ve formátu 1.85:1 je v anamorfním přepisu, kvalita je ale i tak průměrná.

Dalším Pasoliniho filmem na českém DVD bude ZUŘIVOST (La rabbia) z roku 1963. Film se do naší distribuce nikdy nedostal a v české filmové literatuře je překládán také jako HNĚV. V pravém slova smyslu to není ryzí Pasoliniho film - jedná se o dvě dokumentární epizody z nichž Pasolini napsal a režíroval tu první (ZUŘIVOST), autorem druhé je Giovanni Guareschi. V Pasoliniho monografii napsal Jan Bernard o tomto díle následující:
"... (Pasiolini) natáčí střihový film Zuřivost na zakázku producenta Ferranteho, který vsadil na úspěch senzačnosti díla vytvořeného dvěma skandálními režiséry (druhou část filmu, Don Camillo a Peppone, vytvořil Giovanni Guareschi, proslulý svým sporem s křesťansko-demokratickým politikem Alcidem de Gasperim; tato část však musela být stažena z kin pro odpor diváků i kritiky k jejímu rasistickému tónu). Poetický Pasoliniho komentář (čtený spisovatelem Giorgiem Bassanim a výtvarníkem Renatem Guttusem) doprovázel sestřih dobových dokumentů z posledních deseti let jako marxistická polemika s vývojem Itálie za vlády křesťanských demokratů. Ukazuje krizi v Suezu, maďarské události v roce 1956, pokračuje návratem italských válečných zajatců ze Sovětského svazu, pontifikátem Jana XXIII., smrtí Lumumbovou, kosmickým letem Jurije Gagarina, alžírskou válkou a symbolicky končí smrtí Marilyn Monroeové. Film odsuzuje antikomunismus, kolonialismus, bídu a hlad, rasismus.
K filmu je na Nostalghia.cz k dispozici také Pasoliniho tzv. treatment, vydaný ve Filmu a době v roce 1963.


4. dubna 2007

Dnešní den má Nostalghia.cz 5. narozeniny. Oslavou budiž rozšíření souboru textů, věnovaných filmovým andělům. Jejich kompletní soupis přináším na samostatné stránce, extrakt textů k tvorbě P. P. Pasoliniho níže:

 • Hněv [sken]
 • Hovory o lásce (scénář) [sken]
 • Film jako poezie a próza [sken]
 • Drahomíra Novotná: V odmítání světa se rodí nový svět... [sken]
 • Galina Kopaněvová: Čtyři moderní anekdoty [sken]
 • Gustav Francl: Výkřik nejvyšší úzkosti [sken]
 • Drahomíra Novotná: Pasoliniho legenda a Matoušovo evangelium [sken]
 • Galina Kopaněvová: P. P. P. a jeho téma [sken]

  Pražské Ponrepo uvádí od začátku dubna cyklus Pasoliniho filmů. Již proběhly projekce snímků TEORÉMA, EVANGELIUM SVATÉHO MATOUŠE, dnes je na řadě OIDIPUS KRÁL (20:00), ve čtvrtek 5. 4. MAMMA ROMA (17:30) a v pátek 6. 4. ACCATTONE (17:30). Představení jsou přístupná jen s průkazem kina Ponrepo.


 • 27. února 2007

  Spíš pikantní raritou než edičním přínosem asi bude nové vydání Pasoliniho EVAGELIA SVATÉHO MATOUŠE na DVD americké společnosti Legend. Ta ohlásila v pořadí již asi páté zámořské vydání tohoto všeobecně uznávaného Pasoliniho filmu na 26. březen. To by ovšem nebylo až tak podstatné k zaznamenání. To, čím si tento disk zasluhuje zmínku je fakt, že film je na něm deklarovaný jako "Restored and in color for the first time"! Pasoliniho EVANGELIUM v barvě - to mi vyrazilo dech. Podle všeho se zatím zdá, že snímek s geniální černobílou kamerou Tonina Delli Colliho byl při své restauraci dodatečně i digitálně dobarven. Smysluplnost takového "vylepšení" samozřejmě není ani diskutabilní, ale jen a pouze idiotský krok. Otázka ovšem je, co na disku vlastně ve skutečnosti bude. Dostupné informace jsou zatím spíš zmatené. Vedle kolorované verze by se měla na disku prý nacházet i ta černobílá, ohlášeným formátem ale má být fullscreen, takže ve vzduchu visí i možnost, že jde o nějakou americkou zkomercionalizovanou televizní verzi.


  31. ledna 2007

  Pasoliniovská doména www.pasolini.net získala k dosavadním pěti jazykovým mutacím (anglicky, německy, francouzsky, španělsky a portugalsky) novou, tentokrát českou jazykovou mutaci! V "české sekci" najdete v současné době 13 textů, které dílem vyšly v českém tisku a dílem jsou pro tyto stránky do češtiny přeloženy ze zahraničního tisku. Překlady jsou dílem Tomáše Matrase. Seznam odkazů na jednotlivé texty nabízím také v oddílu Texty.

  Nakladatelství Casablanca na svých internetových stránkách uveřejnilo ediční plán na rok 2007 i následující léta. Mezi řadou filmových knih je i práce Maurizia Viana Pier Paolo Pasolini a jeho filmy, kterou mělo původně vydat nakladatelství Orpheus (viz zpráva z 3. září 2005), ale z vydání nakonec sešlo. Casablanca plánuje Vianovu knihu na rok 2008.


  18. ledna 2007

  Z aktuálních informací na stránkách Zóna vyplývá, že P. P. Pasolini je ve vydavatelských plánech společnosti Levné knihy i pro rok 2007. Již dříve ohlášené DVD s filmem TEORÉMA vyjde sice asi o měsíc později, jasné ale již je, že půjde o anamorfní přepis. Pasoliniho filmografii ale rozšíří i vydání filmu KRÁSNÝ ANTONIO (1960), který sice natočil Mauro Bolognini, ale podle Pasoliniho scénáře. Informace z jiného zdroje pak hovoří o tom, že by Levné knihy měly vydat také Pasoliniho dokument HOVORY O LÁSCE (1964).


  TOPlist


  © 2002-2024 Nostalghia.cz
  © 2002-2024 Petr Gajdošík

  [Facebook] [Twitter]