Aktuality 2007-2011

2003-2006

9. srpna 2012

Před časem se na YouTube objevil kompletní Viscontiho snímek HVĚZDY VELKÉHO VOZU (aka SANDRA) v originálním italském znění s anglickými titulky. Naleznete jej i ve viscontiovském oddílu YouTube kanálu Nostalghia.cz.

Do oddílu Texty jsem přidal několik skenů starších textů o filmech Luchina Viscontiho:
Film Luchina Viscontiho o rodině netvorů [sken]
Hepnerová, E.: Visconti a jeho hledání ztraceného času [sken]
Kopaněvová, G.: Visconti [sken]
Novotná, D.: Gepardi na Rýně [sken]
Novotná, D.: Hvězdy Velkého vozu [sken]
Novotná, D.: Posedlost po padesáti letech [sken]
Oliva, L.: Glosy (s Dirkem Bogardem) [sken]
Oliva, L.: Glosy [sken]

Do Filmografie jsem doplnil dokument o Viscontiho spolupráci s Marií Callasovou VISCONTI ALL'OPERA z roku 2006.


2. listopadu 2011

Na dnešní den připadá 105. výročí narození Luchina Viscontiho (2. 11. 1906).

Český rozhlas Brno připravil na dny 31. 10. - 4. 11. rozhlasové pásmo o životě a díle Luchina Viscontiho. Vysílá se každý den od 9:20 hod. na regionálních vysílačích.

Na serveru Nowness.com se objevilo krátké video, kde legendární italský výtvarník a kostymér Piero Tosi vzpomíná na práci na většině Viscontiho filmů. Rozhovor je opatřen anglickými titulky.


18. května 2011

Stránky o Luchino Viscontim jsou od dnešního dne přístupné v novém designu, který bude časem vlastní všem "andělským" stránkám Nostalghia.cz (před časem takto novou podobou "odstartovaly" stránky o Michelangelu Antonionim). Kromě změny designu došlo k podstatnému doplnění některých oddílů (Filmografie, DVD/BD) a přibyla nově galerie fotografií zachycujících Luchina Viscontiho na natáčení jeho filmů.

Na YouTube jsem objevil celovečerní dokument z produkce BBC nazvaný THE LIFE AND TIMES OF COUNT LUCHINO VISCONTI, (zde) který mapuje život a dílo Luchina Viscontiho nejen pomocí ukázek z filmů, ale i zařazením řady archivních snímků a rozhovorů s Viscontiho kolegy, přáteli nebo členy rodiny. Působivý je především závěr filmu, kde je po filmových záběrech z pohřbu nastřižen starší rozhovor s Viscontim, kde se režisér vyjadřuje k tomu jak vnímá smrt...


21. června 2010

Účastníci blížícího se filmového festivalu v Karlových Varech by si neměli nechat ujít mimořádnou projekci kompletně restaurované filmové kopie Viscontiho opusu GEPARD, která bude uvedena v pátek 9. července v 17 hodin ve velkém sále Thermalu. Více o restaurování GEPARDA viz Zóna.


15. června 2010

Třetí ročník kulturního festivalu Dolce Vitaj, který probíhá během června 2010 v několika slovenských městech, nabízí i jedinečnou možnost navštívit výstavu fotografií Luchina Viscontiho pod názvem Kým padne klapka. Výstava je instalovaná v Talianskomo kultúrnom inštitútu v Bratislave (Kapucínska 7) do 30. června a nabízí jedinečný soubor fotografií nejen ze soukromí, ale hlavně z natáčení, kde, podle popisku pořadatele, odhaluje "tváře, výrazy a gesta jednoho z nejslavnějších režisérů italské i světové kinematografie a jeho štábu v tvůrčím procesu..." Výstava je doplněna i projekcemi Viscontiho snímků GEPARD (15.6.), SMRT V BENÁTKÁCH (22.6.) a LUDWIG (29.6., verze 237 min.).


17. března 2010

Před 34 lety, 17. března 1976, zemřel Luchino Visconti ve věku nedožitých 70 let.


31. prosince 2009

Pražské archivní kino Ponrepo uvede v pátek 8. 1. od 20:00 hod. Viscontiho snímek CIZINEC.


7. prosince 2009

Mezi nejpozoruhodnější vydavatelské počiny BFI v letošním roce určitě patří vydání Viscontiho GEPARDA na disku Blu-ray. Recenzentský server DVDBeaver nabízí srovnání přepisu z několika DVD disků s tím na BD disku. Převaha kvality přepisu na BD je jasná, milovníci detailů budou jistě nadšeni možností studia dobových kostýmů, interiérů nebo půvabů Claudie Cardinaleové. Kromě vyšší technické kvality obrazu a zvuku nabízí specifikace disku oproti staršímu DVD vydání od BFI ještě anglický dabing (pochopitelně i anglické titulky k italskému zvuku), v bonusech je stejně jako na DVD komentářová zvuková stopa, rozhovor s Claudií Cardinale (ovšem tady v HD kvalitě!) a trailer. Přiložen je booklet (26 stran). Na eshopech se cena BD disku pohybuje kolem 17 liber.


6. února 2009

Levné knihy vydaly ohlášené DVD s filmem NEVINNÝ. Disk v plastové krabičce obsahuje přepis filmu v originálním formátu 2.35:1 v anamorfním přepisu ve slušné kvalitě, s italským zvukem a českými titulky. Cena disku činí 49,- Kč.


2. února 2009

Pražské Ponrepo uvede v úterý 3. února od 17:30 hod. Viscontiho CIZINCE. Vstup jen pro držitele průkazky kina Ponrepo.


14. listopadu 2008

V každodenních několika desítkách mailů jsem včera objevil jeden, který mi připravil mimořádné překvapení, neváhám napsat, že to pro mne byl skoro šok. Jeho pisatelka v něm popisuje svůj zážitek z letošní letní dovolené na ostrově Ischia ležícího poblíž Neapole. Shodou okolností se během pobytu dozvěděla, že nedaleko jejich bydliště leží vila, která patřila Luchino Viscontimu. Neváhala a k vile se vypravila. O jejím neobvyklém a místy téměř pohádkovém dobrodružství si můžete přečíst v následujícím textu Viscontiho vila La Colombaia aneb "rodinný portrét".


22. října 2008

Poslední film Luchina Viscontiho NEVINNÝ (1976) vydá na DVD společnost Levné knihy. Na trh by to disk měl stihnout ještě před letošními vánočními svátky.


19. června 2008

Domácí filmotéky tuzemských příznivců Luchina Viscontiho by se v říjnu mohly rozrůst o dvě nová DVD s filmy VÁŠEŇ (1954) a NATÁLIE (aka Bílé noci, 1957). Jejich vydání ohlásila nová společnost Terran, která svou produkci bude distribuovat prostřednictvím novinových stánků a to v ceně kolem 40,- Kč za disk.


18. června 2008

Dnes večer od 23:40 hod. uvede televizní kanál ČT 2 Viscontiho strhující snímek ZEMĚ SE CHVĚJE (1948).


27. května 2008

Ve středu 28. května uvede Česká televize na kanálu ČT 2 Viscontiho snímek POSEDLOST. Vysílání začíná ve 23:40 hod., detaily k filmu jsou i na webu České televize.


17. dubna 2008

V loňském roce ohlášené vydání DVD s filmem RODINNÝ PORTRÉT je skutečností. Levné knihy dodaly disk do svých prodejen ve středu 16. dubna. Film je na disku přepsán v originálním cinemascopu 2.35:1, bohužel ale pouze v letterboxovém přepisu. Kvalita obrazu podle ohlasů na diskusních fórech není špatná, italský zvuk je v nodmě DD 2.0, film je doplněn českými titulky. Milovníci klasických filmů asi přijmou s rozpaky fakt, že i disk s takovým filmem je nabízen pouze v papírové potištěné "pošetce". Cena činí "stánkových" 49,- Kč.

V pondělí 21. dubna uvede ČT 2 Viscontiho veledílo GEPARD (1963). Film začíná v absurdním čase 00:30 hod. po půlnoci.28. března 2008

V pondělí 7. dubna uvede Česká televize na programu ČT 2 od 0:15 hod. v rámci Filmového klubu Viscontiho slavné dílo SMRT V BENÁTKÁCH.


11. listopadu 2007

Masters of Cinema slibují na únor 2008 "třídiskové" vydání Viscontiho filmu ROCCO A JEHO BRATŘI. Vpravdě půjde o dvoudiskové vydání, doplněné o CD s hudbou. Nabídne anamorfní a nově restaurovaný přepis plné tříhodinové nezkrácené verze, doplněné téměř třemi dalšími hodinami bonusových materiálů - dobové reportáže, rozhovory, trailery a dva dokumenty. Společně se soundtrackem s hudbou Nino Roty bude přibalen také obsáhlý booklet (40 stran) s archivními fotografiemi, delší statí o Viscontim a rozhovorem s režisérem.
9. listopadu 2007

Drobným doplňkem sbírky skenů textů o L. Viscontim z českého tisku je překlad několika úryvků režisérových výpovědí, publikovaný pod názvem Luchino Visconti - o sobě a jiných ve 4. čísle Filmu a doby v roce 1961.


24. července 2007

Ediční řada Masters of Cinema se ve svém 47. počinu rozroste o disk s novým přepisem Viscontiho snímku NEJKRÁSNĚJŠÍ (Bellissima) z roku 1951, adaptaci námětu Cesara Zavattiniho o rubu slávy dětských hvězd a nezodpovědnosti jejich rodičů s Annou Magnaniovou v hlavní roli. Vyčištěný přepis (OAR 1.33:1) s originálním zvukem v mono nabídne excelentní obraz, doplněný novými anglickými titulky. Na disku bude dále půlhodinový dokument o vzniku filmu A PROPOSITO DI BELLISSIMA, rozhovor se spoluscenáristou s asistentem režie Francesco Rosim a původní trailer. Samozřejmostí bude i obsáhlý booklet s analytickým textem a dalšími údaji. Disk by měl vyjít v září 2007.25. dubna 2007

V nedávném rozhovoru s majitelem Levných knih Janem Maivaldem, uveřejněném v internetové verzi deníku Hospodářské noviny, se objevila informace, že Levné knihy získaly práva na DVD s blíže neurčeným filmem Luchina Viscontiho. Podle oficiálních stránek Levných knih by tímto snímkem měl být krásný RODINNÝ PORTRÉT (1974), který jsem vždy považoval tak trochu za pandán známějšího GEPARDA (1963) a to nejen pro herecké obsazení: u Viscontiho zde byli opětovně v jednom filmu angažováni Burt Lancaster a Claudia Cardinaleová, ale hlavně proto, že hlavní hrdina PORTRÉTU mi vždy připomínal postavu knížete Saliny, jenž se na konci GEPARDA odebral do ústraní nově se rodícího světa a v PORTRÉTU se vynořil jako samotář beze vztahu k současnosti, obklopený minulostí a nostalgií. K vydání disku by mělo dojít na podzim nebo v předvánočním období.
4. dubna 2007

Dnešní den má Nostalghia.cz 5. narozeniny. Oslavou budiž rozšíření souboru textů, věnovaných filmovým andělům. Jejich kompletní soupis přináším na samostatné stránce, extrakt textů k tvorbě Luchina Viscontiho níže:

 • O Gepardovi [sken]
 • Gepard (scénář) [sken]
 • Hovoří Luchino Visconti [sken]
 • G. Francl: O lásce ve čtyřech podobách [sken]
 • J. Brož: Boccaccio 70 [sken]
 • J. A. Bardem: O Gepardovi [sken]
 • G. Kopaněvová: Záhadný tvůrce [sken]
 • L. Oliva: Vášeň [sken]
 • J. Soukup: Malá zpověď o Viscontiho Elektře [sken]
 • J. Svoboda: Viscontiho příklad [sken]
 • D. Novotná: Nad tančícím Gepardem [sken]


 • TOPlist


  © 2002-2024 Nostalghia.cz
  © 2002-2024 Petr Gajdošík

  [Facebook] [Twitter]