Objevena první verze Cassavetesových Stínů [ John Cassavetes ]
Průkopník amerického nezávislého filmu John Cassavetes vstoupil do světa filmové režie v roce 1961 poloamatérským hraným snímkem Shadows (některé prameny uvádějí rok 1959). Alespoň tak to tvrdí filmové encyklopedie. Od podzimu roku 2003 je ale vše jinak. Na konci doslova detektivního příběhu je překvapivý nález.

Filmoví historici věděli, že Cassavetes svůj první film začal připravovat už v roce 1957. Postupně ale přicházel s dalšími a dalšími úpravami, několikrát se rozhodl odstranit celé pasáže a natočit je znovu. V roce 1959 dokonce zlikvidoval skoro dvě třetiny filmu a nahradil je novým materiálem. V takové podobě vstoupily Stíny do filmové historie. Původní verze pak existovala jen na 16mm materiálu a časem se ztratila. Povědomí o jejím osudu neměl ani samotný režisér a obecně se pokládala za navždy ztracenou.

Ray Carney, přední odborník na Cassavetesovo dílo, se ale od roku 1987 (!) neúnavně věnoval pátrání po osudech první verze filmu. Tisíce telefonátů, bohatá korespondence, cesty za lidmi, kteří kdy s filmem přišli do styku alespoň na chvíli... Neúnavné úsilí se nakonec vyplatilo. V listopadu 2003 byla "ztracená" první verze Stínů objevena na půdě jednoho domu na Floridě. Po 45 letech tak bude mít svět možnost vidět film v podobě, kterou samotný tvůrce zavrhl hned v počátcích. Bude to objev nebo jen kuriozitka? Oficiální světová premiéra filmu, který přináší příběh černošského mladíka ocitnuvšího se uprostřed neznámého velkoměsta, proběhne na blížícím se Rotterdamském festivalu. Co takhle organizátoři našich tuzemských přehlídek? Nebo budeme čekat až na nějaké to DVD ze zahraničí?

[ Na Nostalghia.cz publikováno 22. 1. 2004 ]
nahoru
TOPlist


Nostalghia.cz - stránky věnované bývalým andělům
Autorem textů P. Gajdošík (není-li výslovně uvedený jiný autor)
Petr Gajdošík © 2001-2016