"Kukaččí hnízdo" na ruský způsob [ Kirill Serebrennikov ]
Známá novela Antona Pavloviče Čechova Pavilon č. 6 se nedočkala tolika filmových zpracování, jako jiná díla tohoto autora. V současné době ale v Rusku přichází do kin nejnovější adaptace, kterou jako svůj debut natočil režisér Kirill Serebrennikov.
Alexej Guskov jako venkovský doktor Ragin
v nové Serebrennikovově adaptaci Čechovova Pavilonu č. 6

Čechovově předloze se vedle víceméně neznámé německé adaptace z roku 1974 Krankensaal 6 (rež. Karl Fruchtmann) zatím nejvíce věnoval rumunský režisér Lucian Pintilie. Ten nejdříve v roce 1973 natočil její adaptaci Paviljon broj VI pro jugoslávskou televizi a o pět let později, v téže zemi (dílem i se stejnými herci), realizoval její filmovou podobu Paviljon VI. Zvláštní, i ve světovém kontextu významné místo, pak zaujímá naše domácí adaptace, kterou v letech 1970-1990 (dlouhý časový rozsah je evidentně důsledkem dobové "atmosféry") zpracoval Ivan Balaďa pod názvem Archa bláznů. Kupodivu, další filmové verze Pavilonu č. 6 se nezrodily, takže zpráva o novém ruském filmu, který vznikl podle této předlohy, patří mezi ty, jenž je vhodné neopomenout.

Režisérem nového díla je Kirill Serebrennikov, doposud působící jen na poli divadla. Film nese název Ragin, podle hlavní postavy doktora Andreje Jefimiče Ragina, kterou ztělesnil známý ruský herec Alexej Guskov. Postava venkovského doktora z přelomu 19. a 20. století, který se specializuje se na psychické anomálie a snaží se uplatňovat nové vědecké teorie, se řadí mezi klasické čechovovské hrdiny. Raginova protihráče, pacienta Gromova, si zahrál Alexandr Galibin (jednou z jeho posledních význammných rolí byl car Mikuláš II. v Panfilovově fresce Romanovci: Carská rodina z roku 2000). Samotné téma v sobě nese závažný filozoficko společenský podtext, v Čechovově době vnímaný také jako alegorie carského režimu. Režisér ovšem musel pojmout námět mnohem obecněji, aby oslovil současného diváka. Jak se mu to po myšlenkové stránce povedlo, o tom se zatím ruské prameny nezmiňují. Zajímavé jsou ale i některé produkční informace.

Podle kusých informací je nový film právě nyní uváděn v Moskvě. Jedná se ale o podobu, která je patrně z producentských důvodů asi o půl hodiny kratší, než původní Serebrennikův záměr. Přesto i tak má film údajně pozoruhodnou vizualitu (za kamerou stál rovněž debutující Artur Gimpel) s kontrastem klaustrofobických sekvencí z prostředí léčebny a širokých ruských rovin v krajinných celcích, přičemž ztvárnění obojího prostředí zřetelně odkazuje k dílům Kiry Muratovové či Andreje Tarkovského. Vedle zdařilé hudby (Alexej Aigi) jsou ale nejzářnějším prvkem díla herecké výkony obou hlavních představitelů.

Ragin se nyní uvádí v několika ruských premiérových kinech, zahraniční distribuce díla, které někteří novináři přezdívají na ruské "Kukaččí hnízdo" je plánovaná na jaro roku 2005.

[ Na Nostalghia.cz publikováno 24. 12. 2004 ]
nahoru
TOPlist


Nostalghia.cz - stránky věnované bývalým andělům
Autorem textů P. Gajdošík (není-li výslovně uvedený jiný autor)
Petr Gajdošík © 2001-2016