Křižník Potěmkin nově [ Sergej Ejzenštejn ]

Filmové dílo, které historici nejednou adorovali na nejvýznamnější film všech dob, by zdánlivě nemělo po 80 letech od svého vzniku ničím překvapovat. Opak je pravdou. Na právě probíhajícím Berlinale byl 12. a 13. února uveden Křižník Potěmkin (1925) v nové verzi, která je ke kulatému výročí vzniku filmu nejen nově restaurovaná, ale měla by být doplněná i o vypuštěné záběry a sekvence, jenž údajně sovětská cenzura ve 20. letech nechala vystřihnout. To, že existuje několik verzí filmu, resp. několik "různě dlouhých verzí" filmu, je známo již déle. Ty jsou výsledkem poněkud zašmodrchaných osudů, které v průběhu desetiletí vedly až k tomu, že se film několikrát různě upravoval a v různých zemích tak existují různé verze. Snaha oficializovat jednu definitivní verzi byla živá dokonce ještě v 70. letech 20. století, kdy vznikla sovětská "úřední" podoba, kterou sestavil - údajně podle autentických autorských záměrů - Sergej Jutkevič.

Se zmínkou o cenzurovaných záběrech jsem se ale zatím nikde nesetkal a vzhledem k tomu, o jaký film se jedná, jde o poměrně unikátní informaci. I když stále těžko představitelnou - vzpírá se to tolik oslavované koncepci díla, považovaného za formálně dokonalé a vybroušené, za symfonii obrazu. Ze zahraničních reakcí jsem zatím stačil vyčíst, že 12. únor 2005 lze považovat za datum druhého zrození Křižníku Potěmkin. Na obnově nepracovala jen ruská strana, ale ke spolupráci byli přizváni i kolegové ze zahraničních filmových archivů, konkrétně z British Film Institutu a berlínského filmového muzea. V Berlíně byl film předveden s hudebním doprovodem Edmunda Meisela z roku 1926, pro tuto příležitost nově adaptovaným Helmutem Imigem a interpretovaným filmovým orchestrem z Babelsbergu.

A drobná noticka pro uživatele technologie DVD: Práce na dlouho plánovaném, ale stále nevydávaném ruském DVD s Křižníkem Potěmkin, slíbeném prestižní společností Ruscico, budou s největší pravděpodobností zahájeny až teď, po dokončení kompletní restaurace díla. Jedná se sice o můj privátní odhad (zmíněný v recenzi britského DVD), ale myslím, že není daleko od pravdy.

[ Na Nostalghia.cz publikováno 15. 2. 2005 ]
nahoru
TOPlist


Nostalghia.cz - stránky věnované bývalým andělům
Autorem textů P. Gajdošík (není-li výslovně uvedený jiný autor)
Petr Gajdošík © 2001-2016