Dvě zajímavé publikace ze Slovenska [ Zprávy ]

Jana Dudková
Línie, kruhy a svety Emira Kusturicu
SFÚ
Bratislava 2001
296 s.
ISBN 80-85187-29-9

Jugoslávský režisér Emir Kusturica patří mezi nejpozoruhodnější postavy současného filmu. Ačkoliv se tento režisér a scénárista podle svých slov filmu už zřekl, nepatří rozhodně do filmové historie a mnozí jsou přesvědčeni, že jeho odchod není definitivní. Nicméně jeho tvůrčí pauza je příležitostí se pozastavit a ohlédnout za jeho tvorbou, díky níž si vysloužil přirovnání "jugoslávský Fellini".

Právě bilance a rekapitulace jsou vlastní pozoruhodné knize Jany Dudkové Línie, kruhy a svety Emira Kusturicu, která vyšla péčí Slovenského filmového ústavu. Autorka se ve své publikaci vrací až ke Kusturicovým pražským studiím na FAMU a sleduje jeho tvorbu po všech významných i méně významných meznících. Kusturica, tato renesanční osobnost, která se kromě filmové režie věnuje i herectví, hudbě a také aktivnímu pedagogickému působení, je podle autorky "jedným z posledných truchliacich za obdobím moderny a pevných hodnot". Výstižnější charakteristiku jeho nejvýznamnějších filmů si lze asi těžko představit. Vždy byly osobité a nezaujaté, často se o nich dá hovořit jako o nezávislé tvorbě. Kusturica se zřekl filmování po obstrukcích, kterým byl vystaven po uvedení svého filmu Underground. Ačkoliv se toto dílo dočkalo významných mezinárodních úspěchů, pro svůj neotřelý pohled na současné balkánské dění byl právě domácím publikem kritizován.

Autorka doplnila knihu řadou fotografií, poznámek a Kusturicovou filmografií. Ať už tedy bude další tvůrčí osud Emira Kusturici jakýkoli, lze považovat jeho jednu etapu za uzavřenou. Dobrým průvodcem po ní pak jistě bude tato kniha.


Miro Ulman - Peter Ulman
Srievodca klubovým filmom
SFÚ
Bratislava 2001
368 s.
ISBN 80-85187-23-X

Druhá publikace od našich východních sousedů má ryze praktický charakter. Katalog klubotéky Asociace slovenských filmových klubů je určen zejména členům a pracovníkům Filmových klubů, ale neztratí se ani v našich knihovničkách. Ba do jisté míry by tam měl být pravidlem, protože podobná publikace v českých luzích a hájích zatím chybí, i když určité vydavatelské pokusy před několika lety byly. Abecedně řazený katalog obsahuje všechny základní údaje o filmech, které jsou klubistům k dispozici, ale filmografické údaje jsou doplněny velmi ceným bibliografickým soupisem článků a publikací v našem (rozuměj českém, slovenském a československém) tisku. V některých případech jsou zařazeny i odkazy na polská periodika. Obdobně tomu je u profilů tvůrců: filmografie doplněná bibliografií. Právě bibliografii považuji za výjimečný počin, který ocení všichni ti, kdo se chtějí s filmy a tvůrci seznamovat v plné šíři.

V závěru publikace čtenář nalezne několik rejstříků nebo seznamů, které asi skutečně využije jen ten, kdo programuje filmy pro kina. Nicméně i zde je jedna zajímavá maličkost: seznam filmů, jejichž názvy mají v češtině a slovenštině rozdílnou podobu.

 • Slovenský filmový ústav - www.sfu.sk

 • [ Na Nostalghia.cz publikováno 3. 5. 2002 ]
  nahoru
  TOPlist


  Nostalghia.cz - stránky věnované bývalým andělům
  Autorem textů P. Gajdošík (není-li výslovně uvedený jiný autor)
  Petr Gajdošík © 2001-2016