Nenápadná pocta K. Kieślowskému [ Krzystof Kieślowski ]
Jestli lze někoho označit za symbol polského filmu posledních desetiletí, tak to je bezpochyby známý herec (a režisér) Jerzy Stuhr. Od počátku 70. let, kdy začala jeho herecká dráha, se objevil v několika desítkách rolí ve filmech snad všech význačných polských režisérů (Falk, Wajda, Hollandová, Machulski, Kieślowski aj.) v celé řadě rolí, které leckdy zůstanou nezapomenuty. Nemálo z filmů na nichž se podílel dnes patří do zlatého fondu polské kinematografie (Bez umrtvení, Amatér, Náhoda, Sexmise, Tři barvy: Bílá ad.) Vedle herecké profese se ale Jerzy Stuhr úspěšně věnuje také filmové režii.

Jeho druhým režijním dílem jsou Milostné příběhy (Historie milosne, 1997), k nimž napsal také scénář a jako herec zde vystupuje v pěti různých rolích. Smutná komedie vypráví osudy čtyř hrdinů, jejichž společným jmenovatelem je láska. Nicméně film neklouže po povrchu takto navozeného tématu, ale proniká i do jeho hlubšího "podhoubí". Téma složitosti lidských vztahů je zde vyjádřeno velice citlivě a dává tušit velký inspirační zdroj, kterým pro Stuhra byly filmy Krzystofa Kieślowského, do jehož dvorního hereckého souboru patřil. K odkazu již zemřelého režiséra se Milostné příběhy hlásí nejen svou povídkovou formou, kdy jsou jednotlivé dějové roviny navzájem provázány a propojeny v jeden organický celek, ale i křehkým a citlivým způsobem vyprávění o zdánlivě "všedních" věcech v životě zdánlivě "všedních" lidí.


Film, který byl mj. oceněn na MFF v Benátkách 1997 a stal se jedním z nejlepších polských filmů roku 1997, uvádí ČT2 v neděli 21.4. ve 23:00 hod.

[ Na Nostalghia.cz publikováno 15. 4. 2002 ]
nahoru
TOPlist


Nostalghia.cz - stránky věnované bývalým andělům
Autorem textů P. Gajdošík (není-li výslovně uvedený jiný autor)
Petr Gajdošík © 2001-2016