Andělé nad Torontem [ František Vláčil ]
Filmový festival v Torontu patří mezi prestižní a tradiční akce. Místo jeho konání je ovšem pro nás tak vzdálené, že se jeho existencí obvykle zabýváme jen při čtení krátkých tiskových zpráv. Letos ale doporučuji učinit malou výjimku.

Důvod je prostý. Vedle obvyklého festivalového programu, proběhne v průběhu festivalu několik profilových cyklů, zaměřených na několik osobností či tematických celků. Nejedná se o nic neobvyklého, takto "poskládané" festivaly probíhají všude na světě (tedy i u nás). Důvod, proč doporučuji zaměřit své zraky na letošní Toronto, nejčastěji asi prostřednictvím internetu, je právě složení těchto tematických cyklů. Vévodí jim totiž profily čtyř (nebo také pěti, jak se to vezme) "Andělů". Pozorně čtěte: Alexandr Dovženko, Andrej Tarkovskij, Akira Kurosawa (zejména filmy s T. Mifunem) a - světe div se - František Vláčil.

Přiznám se, že když jsem si tuto novinku přečetl, málem jsem upadl. Osobně mám k Vláčilovým filmům možná až nekritický vztah a tak mě dramaturgie torontských organizátorů, která jeho dílo vyzdvihla hned vedle tří (čtyř) velikánů světového filmu, velmi zalichotila (Vláčilovu Marketu neváhám směle srovnávat třeba s Tarkovského Rublevem). Vzápětí mě přepadl tak trošku splín: v zemi, která filmu Františka Vláčila dala (a kterou on velmi miloval), jsou jeho filmy téměř k nevidění. Ve filmové distribuci se objeví zřídkady, zpravidla jen při významnější příležitosti, chcete-li film objednat do kina není to sice neřešitelný problém, ale vyjde vás na tolik peněz, že by se za ně odpromítaly dva až tři jiné snímky. No a o edicích jeho filmů na mohutně se rozmáhajícím DVD škoda mluvit... A v Torontu si pořádají festival...

Nechci ale končit příliš zatrpkle. Proto zpět k festivalu: ačkoliv se čtenářů Nostalgie asi festival nijak výrazněji nedotkne, rozhodně stojí za prohlídku oficiální stránky torontského projektu. Jsou nejen vkusné, praktické a informativní (obsahují samozřejmě i texty ke všem výše zmíněným projektům), ale naleznete zde i údaje o některých zajímavých publikacích z minulých ročníků (např. několikasetstránková publikaco o R. Bressonovi). A vládnete-li jazykem a mezinárodní platební kartou, není problém si takovou knihu zakoupit. Obvykle se totiž jedná o publikace v menšinových nákladech, které na velkých e-shopech nenajdete.

 • Toronto International Film Festival 2002

 • [ Na Nostalghia.cz publikováno 10. 10. 2002 ]
  nahoru
  TOPlist


  Nostalghia.cz - stránky věnované bývalým andělům
  Autorem textů P. Gajdošík (není-li výslovně uvedený jiný autor)
  Petr Gajdošík © 2001-2016