Cena Emmy a Karel Reisz [ Karel Reisz ] [ Matej Mináč ]
To, že český dokument Mateje Mináče Síla lidskosti získal prestižní cenu Emmy, vlastně historicky úprvně první ocenění tohoto druhu pro dílo z Čech, je zpráva stará již dva dny. Asi osud tomu ale chtěl, abych se zde alespoň stručně nezmínil o podivuhodné, i když tak trochu smutné souvislosti.

Jak je jistě dostatečně známo, Mináčův snímek popisuje evakuaci několika set židovských dětí před nacistickou hrozbou, kterou v roce 1939 zorganizoval sir Nicholas Winton. Ten navíc o svém činu po několik následujících desetiletí mlčel, což dává celé události nepopiratelně rozměr "svatého činu". Jedním ze stovek dětí, které tehdy nenávratně opouštěly Prahu a Čechy byl i třináctiletý ostravský rodák Karl (Karel) Reisz. Ten po svém příchodu do Británie ještě ke konci války krátce stihl absolvovat vojenskou službu v královském letectvu, aby se pak naplno začal věnovat filmové kritice a později, obdobně jako za kanálem jeho profesní dvojče F. Truffaut, přispěl ke vzniku hnutí Free Cinema, které je britskou obdobou francouzské "nové vlny".

Spolupracoval s Tony Richardsonem (dokument Momma Don't Allow, 1955), s Lindsayem Andersonem pracoval během universitních studií na nezávislé revui "Sequence" a později produkoval i jeho film Ten sportovní život (1963), jako režisér realizoval filmy V sobotu večer, v neděli ráno (1960), Noc musí přijít (1964) nebo Morgan - případ zralý k léčení (1966). Poté se přesunul do USA, kde jako většina jeho evropských kolegů tvořil jen se střídavými úspěchy. Z tohoto období lze jmenovat drama Psí vojáci (1977) nebo psychologickou studii Hráč (1978). Za jeho vrcholné americké dílo je pak považován film Francouzova milenka (1981) s Meryl Streepovou a Jeremy Ironsem.

Karel Reisz zemřel v Londýně 27. listopadu 2002 ve věku 76 let. Den předtím obdržel Matej Mináč v USA cenu Emmy za svůj dokument Síla lidskosti. Jak se recituje v jedné profláklé písni: "Je tohle jenom náhoda?"

[ Na Nostalghia.cz publikováno 28. 11. 2002 ]
nahoru
TOPlist


Nostalghia.cz - stránky věnované bývalým andělům
Autorem textů P. Gajdošík (není-li výslovně uvedený jiný autor)
Petr Gajdošík © 2001-2016