První dánské DVD C. Th. Dreyera [ Carl Theodor Dreyer ]
Podruhé v krátkém čase se dostávám k tématu Carl Theodor Dreyer, tentokrát krátkou informací o nově vydaném DVD s jeho ranným dílem Byl jednou jeden (Der Var Engang, 1922).

Dreyer natočil tuto adaptaci pohádkově laděné divadelní hry Holgera Drachmanna v jakési "pauze", při svém krátkém návratu do Dánska v roce 1922, když předtím i poté natáčel převážně v zahraničí. DVD s tímto filmem vydal Dánský filmový institut (DFI) jako vůbec první Dreyerovo DVD vydané v Dánsku (což mi tak trošku připomíná situaci s řadou klíčových českých filmů v českých luzích a hájích). Film prošel kompletní restaurací (včetně originální 35 mm kopie), digitálnímu přepisu byla věnována také velká péče a tak je výsledek podle prvních zpráv mimořádně zdařilý (galerii screenshotů si lze prohlédnout na Dreyerově webu). Disk je zakódován pro region 2, samozřejmě v obrazové normě PAL. Němý snímek je dodatečně ozvučen klavírním doprovodem Neila Branda.

Jedinou smolnou "vadou na kráse" (ovšem dosti podstatnou) je pro případné zájemce skutečnost, že disk není vydán jako komerční produkt a nelze jej tudíž zakoupit (možná zatím) na běžných e-shopech. Zatím jedinou cestou, jak si mohou zájemci ze zahraničí disk opatřit, je písemný, telefonický či emailový kontakt na prodejnu DFI (adresa, telefon, email). Podle zde uvedených informací stojí disk 149 dánských korun, k tomu je nutné připočítat poštovné 50 korun. Měly by být akceptovány i mezinárodní platební karty.

Podrobnosti o DVD (v angličtině) si můžete přečíst na Dreyerově webu (www.carldreyer.com) a na stránkách DFI (www.dfi.dk).

[ Na Nostalghia.cz publikováno 3. 5. 2003 ]
nahoru
TOPlist


Nostalghia.cz - stránky věnované bývalým andělům
Autorem textů P. Gajdošík (není-li výslovně uvedený jiný autor)
Petr Gajdošík © 2001-2016