Satanské tango [ Béla Tarr ]
Výjimečné uvedení monumentálního maďarského snímku Satanské tango (1994, Sátántangó) režiséra Bély Tarra, chystá na pondělí 19. května sdružení Pastiche filmz ve Filmovém sále Uměleckého centra UP (Konviktu) v Olomouci.

Dále uvádím obsah letáku, který Nostalghia.cz zaslali organizátoři celé akce:

SATANSKÉ TANGO
(1994, Sátántangó, rež. Béla Tarr)

Pondělí_19. 5. 2003 v 15.00!!!
Filmový sál Uměleckého centra UP (Konviktu), 3. patro, Univerzitní 3, Olomouc

Satanské tango v pravém slova smyslu nepojednává o totální beznaději, kterou po sobě zanechal jeden zhroutivší se systém, natož aby analyzoval příčiny. Je popisem atmosféry, nálady, která se v tomto konkrétním momentu rozprostřela po veškeré realitě. Zato však popisem natolik důkladným a protrpěným, že sotva najdeme něco srovnatelného. A kdo by se domníval, že je pošetilé udělat si s plným vědomím čas na nepřetržitou depresi v délce sedmi a půl hodiny, ten si neumí představit intenzitu zážitku, který skýtá tento film Bély Tarra. V České republice byl k vidění zatím pouze jednou - a kdo ví, kdy (a zda-li) příště...!

(Z informačních materiálů k Brněnskému uvedení filmu)

Bližší informace k filmu Satanské tango:

(Maďarsko, 430 min.; námět: stejnojmenný román László Krasznahorkaie; scénář: László Krasznahorkai, Béla Tarr; kamera: Gábor Medvigy; střih: Ágnes Hranitzky; hudba: Mihály Vig; hrají: Mihály Vig (Irimiás), Putyi Horváth (Petrina), László Lugossy (Schmidt), Éva Almássy Albert (paní Schmidtová), János Derzsi (Kráner))

Renomovaný maďarský tvůrce Béla Tarr vytvořil podle monumentálního románu Laszla Krásnahorkaie jedinečnou vysoce formalizovanou černobílou epopej traktovanou do dvanácti kapitol "ďábelského tanga". Několik podzimních dní kdesi na podhorské samotě je zobrazeno jako hypnotické místo postupně podléhající rozkladu, zmatku a podrobení pod tíhou příchodu domnělého mesiáše Irimiáse a jeho učedníka.

Střední generace maďarských filmařů (György Fehér, Péter Gothár, Jánosz Szasz, Béla Tarr) se často oddávají existenciálním náladám, prožitkům a filmovým prostředkům, stejně jako mýtickým tématům a příběhům. V jejich dílech je patrná kontinuita jak s tvorbou starší generace (Szabó, Jancsó, Makk), tak i výjimečných východoevropských autorů. Béla Tarr se tak již svým prvním filmem Családi tüzfeszek (Rodinné hnízdo) zařadil po boku Miklóse Jancsóa, Alexeje Germana, či Juraje Jakubiska. V roce 1989 začal Tarr natáčet volnou trilogii na motivy díla László Krasznahorkaie, první s názvem Kárhozat (Prokletí), jehož součástí je i Satanské tango a poslední epos Werckmeister harmóniák (W. harmionie, 2000).

Bezesporu vrcholným opusem, který získal Tarrovi i mezinárodní uznání je právě sedmapůhodinové, syrově černobílé veledílo, Satanské tango z roku 1994. Film je rezonujícím mystickým portrétem jedné osady, která podléhá a následně se rozpadá pod tíhou legendy, která později jako epidemie zahlcuje obyvatele osady. V usedlosti je podle "ověřených" zvěstí náruživě očekáván příjezd démonického Irimiase (a jeho rumunského učedníka Petrina), který byl léta považován za mrtvého, a kterého předchází pověst mesiáše. Jeho příchod je však záhy doprovázen pouze vábivým ekonomickým podrobením a ztrátou veškerých iluzí, který usedlíky uvrhuje zpět do bezbřehého zoufalství, omezenosti a závisti.

Tarrova epopej "několik podzimních dní" je výrazně formalistickým dílem, které využívá sice dokumentárních postupů, ruční kamery, častých detailů a hloubky pole; přesto je jako grandiózní hudební epopej traktována do dvanácti kapitol "ve tříčtvrtečním rytmu tanga". Tarr svou melancholii vzdoru ve svých filmech často přirovnává k Čechovovým hrám. Jeho uhrančivá rapsódie, Satanské tango, s vrstvou krutě černého humoru je "film nevhodný pro multikina a dnešního standardního diváka". Satanské tango je totiž uhrančivým až extatickým prožitkem, který je autorovým osobním vyrovnáním se stavem současné kinematografie, je to pokus "rozrazit konečně dveře".

Jedna ze dvou výjimečných projekcí (dále pouze Kino Art Brno) v pondělí 19. 5. v 15.00 !!! proběhne za výrazné pomoci Maďarského kulturního střediska a bude skutečně neopakovatelnou šancí seznámit se se zásadním dílem legendárního a originálního maďarského tvůrce.

Za organizátory
Pavel Bednařík

Závěrem jen připomínka, že součástí projekce bude i prezentace stejnojmenné románové předlohy Laszla Krasnahorkaie, jejíž překlad právě vychází v nakladatelství Host. Vít Janeček

[ Na Nostalghia.cz publikováno 13. 5. 2003 ]
nahoru
TOPlist


Nostalghia.cz - stránky věnované bývalým andělům
Autorem textů P. Gajdošík (není-li výslovně uvedený jiný autor)
Petr Gajdošík © 2001-2016