Sedmá pečeť a švédský květen [ Ingmar Bergman ]
Asociace českých filmových klubů (AČFK) připravila ve spolupráci se švédskou ambasádou od 1. do 30. května 2004 několik zajímavých akcí, tematicky zaměřených na švédskou kinematografii. Tou první a pro drtivou většinu filmových fandů asi nejzásadnější je obnovená premiéra slavného švédského filmu Ingmara Bergmana Sedmá pečeť (1957), která proběhne slavnostně v pražském kině Aero 5. května. Film bude uveden v nové kopii a poté jej bude možné navštěvovat po několik následujících let ve filmových klubech ČR. Součástí propagační kampaně je vydání velkého plakátu k filmu a článek v květnové Cinemě.

Druhou událostí je Seminář archivního filmu v Uherském Hradišti (5.-9. května 2004). Na něm budou představeny přibližně čtyři desítky celovečerních a 20 krátkometrážních filmů z celé historie švédské kinematografie. Pochopitelně největší díl "programového koláče" ukrojily pro sebe filmy Ingmara Bergmana (asi 14 titulů), ale na semináři proběhne také například kompletní retrospektiva dnes velmi populárního Roye Anderssona o jehož osobní účast organizátoři rovněž usilují. Kompletní program, možnosti přihlášení a více informací najdete na www.artfilm.cz/archiv-2004. Ozvěny semináře proběhnou i v kině Aero v Praze.

Poslední novinkou je oznámení, že AČFK se podařilo se švédskou stranou domluvit omezenou distribuci některých filmových titulů. Najdou se mezi nimi jak nové snímky, tak tituly staršího data, které ovšem už dlouho na plátnech našich kin nedostaly šanci. Časové i finanční podmínky švédské strany jsou ovšem tak mimořádné, že k naprogramování těchto titulů bude moci dospět asi jen malá skupinka klubů a kin ve velkých městech. Při pohledu na jejich seznam se asi hodně rozteskní srdce každého pravověrného filmového fanouška. Vybírám jen ty u nás dlouhodobě neuváděné (nebo vůbec neuvedené) a troufám si říct, že postrádané: Mlčení (Bergman), Lesní jahody (Bergman), Oběť (Tarkovskij), Scény z manželského života (Bergman), Pac a pusu (Cornell), Jsem zvědavá - modře, Jsem zvědavá - žlutě (Sjöman), Takový je můj život (Troell), Tančila jedno léto (Mattsson) ad. Proto si zejména v květnu zkuste všímat aktuálního programu filmových klubů - třeba budete mít štěstí a zrovna u vás naprogramují mimořádné představení.

[ Na Nostalghia.cz publikováno 19. 3. 2004 ]
nahoru
TOPlist


Nostalghia.cz - stránky věnované bývalým andělům
Autorem textů P. Gajdošík (není-li výslovně uvedený jiný autor)
Petr Gajdošík © 2001-2016