Dvakrát John Cassavetes [ John Cassavetes ]
Ve čtvrtek 6. května vydaly agentury hned dvě zajímavé informace týkající se Johna Cassavetese. První zprávou je zařazení jeho retrospektivy do programu letošního festivalu v Karlových Varech, druhou pak záměr americké společnosti Criterion Collection vydat na sklonku letošního roku obsáhlý DVDboxset s jeho filmy.

Organizátoři karlovarského festivalu představili na čtvrteční (6.5.) tiskovce soutěžní kolekci i program některých dalších sekcí. Mj. bude na festivalu uveden také malý soubor Cassavetesových filmů. Na oficiálních festivalových stránkách se uvádí zatím čtyři: Shadows (1959), A Woman Under the Influence (1974), Opening Night (1977) a Gloria (1980). Právě u Stínů z roku 1959 je uvedena poznámka: "První Cassavetesův film, který bude v Karlových Varech uveden vůbec poprvné v restaurované verzi", z níž ale není jasné, podařilo-li se organizátorům sehnat nedávno nově objevenou první verzi snímku (viz níže).

Následně se na internetu (MoC) objevila zpráva, že americký Criterion připravuje na sklonek letošního roku (75. výročí narození a 15. výročí úmrtí) obsáhlý boxset s Cassavetesovými filmy. Velkoryse pojatý projekt by měl obsahovat snímky Shadows, Faces (1968), A Woman Under the Influence, The Killing of a Chinese Bookie (1976) a Opening Night. Přiložen by měl být i tříhodinový dokument Charlese Kiselyaka A Constant Forge obsahující rozhovory s Cassavetesovými spolupracovníky (Gena Rowlands, Peter Falk, Ben Gazzara, Seymour Cassel, Lelia Goldoni a další). Největší otázky vyvolává zatím edice snímku Shadows, který byl nedávno objeven ve své původní verzi (zpráva o tom na Nostalghia.cz 22. ledna 2004). Podle stránek Raye Carneye panuje mezi spolutvůrci snímku, jenž spatřil světlo světa už v roce 1957, ale na veřejnost se dostal až v upravené verzi v roce 1959, spíš odpor k převádění nově objevené původní verze na DVD.

[Update 28.6.2004: Detaily k boxsetu v Nostalgické dívídítéce!]

[ Na Nostalghia.cz publikováno 10. 5. 2004 ]
nahoru
TOPlist


Nostalghia.cz - stránky věnované bývalým andělům
Autorem textů P. Gajdošík (není-li výslovně uvedený jiný autor)
Petr Gajdošík © 2001-2016