John Cassavetes - 3 filmy [ John Cassavetes ]
Pražské Ponrepo uvede ve svém listopadovém programu mj. i tři, u nás nikdy neuvedené, filmy Johna Cassavetese. Níže publikované texty pochází z programové brožury kina. Podrobnější program naleznete na internetových stránkách Národního filmového archivu.
Pondělí 1.11./ 20.00
STÍNY
Shadows, USA 1949
hrají/ Lelia Goldoniová, Ben Carruthers, Hugh Hurd, Anthony Ray
orig.verze s překl./ 75 min.
"Pro mne až dosud největším objevem byly Cassavetesovy Stíny. Je to film, který má podle mého názoru vše - pravdu, estetiku, rozum, cit a víru." Věra Chytilová (1963)
John Cassavetes, jeden ze zakladatelů tzv. newyorské školy, založil vlastní herecké studio, v němž kladl důraz na různé stupně improvizace na dané téma. Touto metodou se pak řídil jak v herecké práci, tak při svém režijním debutu Stíny. "Styčné body zápletky (jde o nepříliš výlučný milostný příběh bělocha a černošky uprostřed New Yorku na přelomu 50. a 60. let) tvoří jen volnou osnovu děje. V souladu s ní pak nechává režisér herce improvizovat na základě jejich vlastní zkušenosti. Nejvýznamnějším rysem filmu je právě autenticita nedramatických, v zásadě nikde nezačínajících a neukončených epizod. Skutečná hodnota Stínů spočívá podle Jonase Mekase v jejich specificky filmových kvalitách, které spatřuje zejména v tom, že rytmus filmu nepodléhá rytmu sdělovaných myšlenek, ale řídí se jednáním zúčastněných lidí, rytmem jejich pohybů, jejich vzněty, zámlkami a tóny hlasů..." (Stanislav Ulver: Západní filmová avantgarda. Praha, Český filmový ústav 1991. s. 137.)

Pátek 5.11./ 20.00
TVÁŘE
Faces, USA 1968
hrají/ John Marley, Gene Rowlandsová, Lynn Carlinová, Seymour Cassel
orig.verze s překl./ 121 min.
"Evokovat podobnou autenticitu jako ve Stínech se Cassavetesovi podaří již jen jednou - filmem Tváře o rozpadu vztahů manželské dvojice ze středních vrstev. Pokus o přizpůsobení metody natáčení syrové a neupravené skutečnosti (útočné švenky ruční kamery, makrodetaily obličejů, neočekávaný střih a netradiční osvětlení) kulminuje ve spojení s hudbou (podobně jako v případě Stínů) - zejména ve dvou scénách návštěvy nočních podniků." (Stanislav Ulver: Cit. dílo. s. 137.)

Pátek 12.11./ 20.00
MANŽELÉ
Husbands, USA 1970
hrají/ Ben Gazzara, John Cassavetes, Peter Falk, Jenny Runacreová
orig. verze s překl./ 122 min.
Třetí vrcholné dílo z tvorby Johna Cassavetese, "významný, velký film" (Time Magazine). Tři newyorští muži, otcové rodin, se po smrti jejich přítele vrhají do zábav a spontánně se rozhodnou podniknout výlet do Londýna. V limitech daných tématem jsou Manželé veselý a směšný snímek o útěku před beznaději, která nevyhnutelně přichází s jistým věkem, aby už nikdy neodešla. (md)

[ Na Nostalghia.cz publikováno 1. 11. 2004 ]
nahoru
TOPlist


Nostalghia.cz - stránky věnované bývalým andělům
Autorem textů P. Gajdošík (není-li výslovně uvedený jiný autor)
Petr Gajdošík © 2001-2016