Kino na hranici [ František Vláčil ]
Již 7. ročník filmové přehlídky Kino na hranici, konající se pravidelně v kinosálech v české a polské části Těšína, představí tvorbu dvou režisérů, kteří se v těchto městech narodili - českého "mága" Františka Vláčila a polského režiséra Mariusze Grzegorzka.

Kromě profilů obou tvůrců bude veřejnosti představena výstava věnovaná životu a dílu Františka Vláčila, bude uvedena kolekce českých filmů z posledních let (Svěrák, Hřebejk, Zelenka, Cieslar, jařab ad.) a na samostatných koncertech vystoupí několik hudebních skupin (Ars Nova, DG 307, Zloději duší, Marián Varga). Detaily naleznete na oficiálních stránkách festivalu www.festivalynahranici.cz

Na nich se organizátoři také podrobněji rozepisují o obou stěžejních cyklech:

Tvorba Františka Vláčila, mistra poetického filmového umění, je v Polsku téměř neznámá. To on je tvůrcem filmu Marketa Lazarová, jenž byl v roce 1998 vyhlášen českými kritiky a filmovými tvůrci za nejlepší snímek v dějinách české filmové tvorby. Tento příběh o lidských vášních, lásce, nenávisti a touze po moci, odehrávající se v dobách, kdy se v naší části Evropy střetávaly pohanství a křesťanství, vyvolává nadšení svou novátorskou, velmi poetickou formou. V podobném duchu se nese i ostatní tvorba F. Vláčila, který je předním představitelem tvůrčího proudu české kinematografie. Kromě Markety Lazarové nabídneme také snímky Adelheid, Ďáblova past, Holubice, Pasáček z doliny, Stíny horkého léta, Údolí včel a dva dokumentální filmy o Františku Vláčilovi.

O tvorbě Mariusze Grzegorzka se říká, že "je zvláštním jevem polské kinematografie". Skutečně je obtížné najít u jiných tvůrců podobnou náladu a styl, jaký má on. Také Grzegorzek přikládá velkou důležitost filmové formě. Vypráví o nejprostších věcech – potřebě lásky. Natočil dosud dva celovečerní filmy (Rozmowa z człowiekiem z szafy/Rozhovor s člověkem ze skříně/, Królowa aniołów/Královna andělů/), režíruje v divadlech, natáčí častokrát oceňované videoklipy a dokumentální filmy. Již řadu let také přednáší na lodžské filmové škole. Kromě obou celovečerních filmů nabídneme také Grzegorzkovy školní etudy Krakatau a Robak (Červ), televizní film Goliathus, Goliathus a blok videoklipů speciálně připravený samotným autorem.

K vláčilovské části přehlídky si dovolím upozornit na projekce málo vídaných titulů: Skleněná oblaka budou uvedena 20. dubna od 13:00 hod. v kině Piast, Cziesyn; tamtéž od 15:00 pak budou uvedeny dva dokumenty - V síti času (rež. F. Uldrich) a Osudové opojení Františka Vláčila (rež. P. Lokaj)

[ Na Nostalghia.cz publikováno 28. 3. 2005 ]
nahoru
TOPlist


Nostalghia.cz - stránky věnované bývalým andělům
Autorem textů P. Gajdošík (není-li výslovně uvedený jiný autor)
Petr Gajdošík © 2001-2016