QATSI Trilogy
Tento webtip se nebude výjimečně zabývat filmovým časopisem, databází nebo portálem, ale sajtem projektu, který jeho autoři nazývají QATSI Trilogy. Pokud vám z tohoto termínu ještě není zřejmé o co jde, stačí připomenout jedno slovo: Koyaanisqatsi... a tím je řečeno vše.

Dokumentárně-filozofické eseje Godfreye Reggia s poutavými a na první pohled máloříkajícími názvy Koyaanisqatsi a Powaqatsi jsou jistě natolik známé, že je není třeba více přibližovat. Pro úplnost připomeňme ještě kratší střihový snímek Anima Mundi, který sice není součástí QATSI trilogie, ale svou formou, obsahem i stavbou se k výše zmíněným titulům více než přibližuje a také krátký osmiminutový film Evidence, vytvořený za podpory společnosti Benetton. O trilogii se pak píše proto, že ke dvěma QATSI snímkům hodlá v nejbližší době Gofrey Reggio představit i třetí dílo, které ponese název Naqoyqatsi. Stránky celého projektu najdete na adrese www.koyaanisqatsi.org.

Jak se stalo pravidlem v prvních dvou, je i poslední díl trilogie s názvem Naqoyqatsi tematicky vymezen. Z několika významů jeho podtitulu (opět převzatého z jazyka indiánského kmene Hopi) si můžeme vyextrahovat podtituly "Život ve válce", "Válečný stav", "Válka v běžném životě". Podle údajů ze stránek by mělo být Naqoyqatsi ve stadiu dokončování. Autoři ale termín jeho uvedení blíže nespecifikují a slibují jej "někdy v letošním roce". Obdobně nejasné jsou údaje i z jiných zdrojů: stránky předpokládaného distributora Miramaxu neuvádí raději žádné přesné datum, Internetová filmová databáze (IMDb) udává rok 2002. Kde sebral server www.filmreleases.com informaci, že se bude jednat o říjen, bůh ví...

Co jinak říci k samotnému sajtu? Vkusné, skromné a přitom informativně obsažné. Autorům jde především o myšlenkovou náplň filmů, která je zde u každého titulu rozvedena obsažným textem, zatímco běžné informace typu délka, formát, tvůrci, producenti aj. jsou uvedeni až na další podstránce. Naleznete zde i seznam ocenění a soupis zemí, kde byly filmy uvedeny v kinech či v televizi. Velkým plus je oddíl Talk about the films, kde je několik fór k jednotlivým filmům, jejich tématům nebo k vydáním na nosičích VHS nebo DVD. A světe div se - fóra jsou využívaná a prakticky na každý dotaz či názor, který je zde vložen, existuje jedna či více odpovědí. Jaký rozdíl oproti českým luhům a hájům... V samostatném oddílu najdete informace o producentech i o tzv. Institute for Regional Education (IRE), který vlastně celý projekt (filmy i webové stránky) zastřešuje. Pominu-li oddíl o připravovaných projekcích (zajímavý jen pro Američany) a také oddíl v němž můžete svým (dolarovým) dílem přispět na celý projekt, stojí za zmínku poslední volba v seznamu, která vás navede na odpovědi k nejčastěji se opakujícím dotazům. Jsou prakticky jen dva. 1. Kdy se chystá nové a kvalitní vydání filmů Koyaanisqatsi a Powaqatsi? odpověď zní: v roce 2002. Informaci si lze ověřit například na serveru Amazon.... Ostatně podrobněji se tématu DVD s QATSI trilogií věnoval Petr Soukup na serveru Zóna (pres.kolin.cz/zona). Druhý častý dotaz je vznášen na termín dokončení posledního snímku Naqoyqatsi, o čemž jsem se zmiňoval výše. Na stránkách se také můžete zaregistrovat do komunity zájemců o nové informace.

 • www.koyaanisqatsi.org
 • Godfrey Reggio (IMDb)
 • Česká recenze DVD Anima Mundi a informace o dvojdisku Koya/Powa-qatsi

  P.S. Mimo text o vlastních stránkách projektu dodávám krátkou informaci o hudbě Philla Glasse, která je organickou součástí obou filmů a stala se nejméně stejně tak populární. Soundtracky Koyaanisqatsi a Powaqatsi vyšly již před několika lety a dnes jsou tato vydání jen ztěží sehnatelná (tuším že na Amazonu ještě budou). Nicméně hudba Koyaanisqatsi vyšla nedávno v nové edici, která je kromě nového digitálního remixu první kompletní verzí celé Glassovy partitury. Ta byla totiž v době vzniku filmu z technických důvodů radikálně zkrácena a tato "ořezaná" verze se pak dostala i na první CD Koyaanisqatsi (Island). Zvukově se nahrávka od filmové prakticky neliší, jen některé pasáže jsou úplné a dotažené (zejména asi stěžejní věta The Grid, která má na nové verzi přes 21 minut!). Osobně tedy doporučuji koupi tohoto vydání (bylo vydáno i na DVD-AUDIO).

 • [ Na Nostalghia.cz publikováno 20. 6. 2002 ]
  nahoru
  TOPlist


  Nostalghia.cz - stránky věnované bývalým andělům
  Autorem textů P. Gajdošík (není-li výslovně uvedený jiný autor)
  Petr Gajdošík © 2001-2016