Luis Buňuel na webu
Dva zcela odlišné weby, věnující se životu a dílu slavného španělského tvůrce. Originální tvorba Luise Buňuela dodnes vzrušuje svým radikalismem, otevřeností a v neposlední řadě také ironií směřovanou k jeho obvyklému (a věčnému) nepříteli: jakémukoli druhu autority a konvence. Internetového věku se tento tvůrce nedožil, nicméně díky svému dílu se dočkal hned dvou zajímavých adres, které jsou si svým zněním podobné, ale jinak se od sebe velmi liší.

Tu první navštívíte, vyťukáte-li do adresního řádku www.luisbunuel.org. Ryze španělský web už svým názvem deklaruje předmět svého zájmu. Naleznete zde také prakticky vše, co je o Buňuelovi potřeba vědět. Život, dílo, filmy, knihy atd. Blíže popisovat netřeba, můžete se kouknout sami. Předností stránek je zdařilé grafické provedení v němž se i přes řadu drobných grafických prvků a vyobrazení docela dobře orientuje (nevýhodou pro někoho může být pomalé načítání), obsahově ucelené informace a často originální obrazový doprovod, který tvoří nejen fotografie z filmů, ale i z Buňuelova života a také, pro nás prakticky nedosažitelné ukázky rukopisů scénářů (i když je nutné říci, že jde pouze o ilustrativní doprovod, takže širšího využití se asi nedočká). Určitě přínosnou a zajímavou je sekce nazvaná "exposición", kde si můžete prohlédnout některá obrazová díla, inspirovaná Buňuelovými filmy. To je myslím velmi dobrý tah k tomu, aby se stránky nestaly jen mrtvou snůškou základních informací, ale aby (odpusťte poněkud teatrální výraz) "žily" plnohodnotným životem. Problémem naopak je španělština (a to pro většinu internetistů) a kupodivu i absence oddílu s filmy vydanými na VHS. Stránky provozuje Residencia de Estudiantes, organizace pro popularizaci kultury a vzdělání při španělské vládě.

Druhý web naleznete na velmi podobné adrese www.luisbunuel.com. Svému názvu ale zůstává hodně dlužen. Z filmografie a bibliografie zde naleznete jen zlomek, popisky jsou velmi stručné, stránky mají sice zajímavou, ale poněkud zbytečnou grafiku menu... Přesto stojí za pozornost minimálně z jednoho důvodu. Jsou zde náhledy knih a videokazet se scénáři a některými filmy, které měly tu čest být vydány. S údivem zde zjistíte, že ačkoli je Buňuel počítán do historické režisérské extratřídy, vydání na VHS se dočkalo jen pár snímků a o DVD už ani nemluvím (nicméně musím přiznat, že jsem se po internetu nijak nepídil po dalších VHS či DVD edicích a také informace tohoto webu mohou být dosti zastaralé).

Když použijete dobrý vyhledávač, zjistíte, že k Buňuelovi se obrací ještě řada jiných stránek. Žádné už se ale nesnaží postihnout jeho život a dílo tak komplexně.

[ Na Nostalghia.cz publikováno 19. 9. 2002 ]
nahoru
TOPlist


Nostalghia.cz - stránky věnované bývalým andělům
Autorem textů P. Gajdošík (není-li výslovně uvedený jiný autor)
Petr Gajdošík © 2001-2016