Lehce nostalgický web Alexandra Sokurova
Oficiální webová prezentace osobitého ruského režiséra vám kromě základních informací přinese i příjemné pokoukání na grafiku s lehce nostalgickými motivy.

Přiznám se, že inspirací k tomuto příspěvku mi ovšem nebyl web samotný, ale článek Aleše Stuchlého v Literárních novinách č. 39 (září 2002, s. 12), kde pod názvem Ruská archa podrobněji referuje o posledním Sokurovově snímku, který byl letos představen na MFF v Karlových Varech. Psát o článku je ovšem nesmysl, protože si jej můžete přečíst sami, o filmu jsem se na Nostalghia.cz zmínil již v příspěvku "Ruská archa vyplula" z 12. července. Tentokrát tedy o Sokurovovi na internetu.

Oficální stránky naleznete na adrese www.sokurov.spb.ru. Už úvodní stránka s motivem šípkového keře v mlžném oparu vás nenechá na pochybách, že se můžete těšit na propracovanou prezentaci. Co se týká jejího obsahu, naleznete zde klasické oddíly: novinky a poslední události (často doplněné dokumentárními fotografiemi), filmografii (kde se dozvíte nejen všemožné údaje o filmech, ale leckdy i to, co si o nich myslí jiní - viz např. u fimu Matka a syn esej hudebníka Nicka Cavea s výmluvným názvem "Plakal jsem a plakal - od začátku do konce") a dále zde můžete navštívit oddíly produkčního charakteru: informace o spolupracovnících, producentech, distributorech, kontakty ap.

Vedle tohoto webu je ale dobré mít v bookmarku i neoficiální stránky, které se nacházejí na adrese http://sokurov.info. Jedná se vlastně jen o jedinou stránku na níž naleznete linky na texty o Sokurovovi, biografie, rozhovory, kritiky či knihy. Vážní zájemci jistě ocení soupis vydaných videokazet a zatím jen dvou DVD - Matka a syn a Východní elegie.

Oba weby, ač jednoduché, vám poskytnou maximum informací. U obou také fungují dvě jazykové verze (ruská a anglická). Jejich podrobnému studiu už tak podle mne nebrání skoro nic.

[ Na Nostalghia.cz publikováno 3. 10. 2002 ]
nahoru
TOPlist


Nostalghia.cz - stránky věnované bývalým andělům
Autorem textů P. Gajdošík (není-li výslovně uvedený jiný autor)
Petr Gajdošík © 2001-2016