Kusturica na TV a WWW
Od pondělí 20. ledna startuje na ČT 2 obsáhlý profil režiséra Emira Kusturici. Kolekce 6 filmů je obsáhlejší než tomu obvykle na ČT 2 bývá. Proto jsem se "obsáhleji" po Kusturicovi porozhlédl i na internetu.

Česká televize postupně uvede filmy Vzpomínáš na Dolly Bell?, Otec na služební cestě, Dům k pověšení, Underground, Černá kočka, bílý kocour a Super 8 Stories by Emir Kusturica. O všech filmech si můžete podrobnosti přečíst na webu České televize, takže se o nich nebudu blíže rozepisovat.

Nicméně jsem tohoto počinu ČT 2 využil a porozhlédl se po internetu, abych si udělal obrázek o stavu www prezentací Emira Kusturici a jeho filmů. Musím říct, že mne skutečně překvapilo, že i přes popularitu a zájem, kterým se jeho filmy těší, jsem nenalezl žádný Kusturicův oficiální sajt. A z těch neoficiálních si zde můžu dovolit doporučit pouze fandovskou stránku Matthieu Dhennina na adrese www.kustu.com. Na ní naleznete vše podstatné (pravidelné aktualizace, biografie, filmografie, diskografie, knihy a články, odkazy) a i něco navíc v podobě výňatků z článků či rozhovorů. Celé stránky mají jen jednu vadu: jsou psány francouzsky, což většinu internetového národa brzy odradí. Jinak je ale dílo pana Dhennina obdivuhodné. [Update 14. 1. 2004: stránky již mají anglickou verzi!]

Informace o Kusturicovi samozřejmě nechybí na většině velkých filmových portálů či databází, k jednotlivým filmům naleznete informace nejen na základní IMDb.com, ale třeba i na webech světových festivalů a přehlídek. Jednotlivě a po svém se k němu vyjadřují i různé privátní webové projekty. K těm patří například často citovaný web Strictly Film School známého internetového publicisty Aquarela, obsáhlý kritický rozbor Andrew Jamese Hortona na Central Europe Review a nebo kratší souhrnný pohled na jeho tvorbu na www.ondarock.it (italsky). Stranou nelze ponechat ani Kusturicovy hudební aktivity ve skupině No Smoking Orchestra. Vyčerpávajícím způsobem vám v tomto směru pomůže oficiální web Emir Kusturica & No Smoking Orchestra.

Z publikací o Kusturicovi se jeví jako zajímavá a obsáhlá kniha Diny Jordanové Emir Kusturica, kterou vydal v srpnu 2002 British Film Institute (240 stran, ISBN: 0851708994) o níž si více přečtěte na www.bfi.org.uk. Tamtéž si lze knihu i objednat (paperback za 14 liber, vázaná za 48...). Abyste ale zbytečně neutráceli, zkuste si nejdříve opatřit kvalitní slovenskou monografii Jany Dudkové Línie, kruhy a svety Emira Kusturicu z roku 2001. Její anotaci přinesla Nostalghia.cz 3. 5. 2002.

[ Na Nostalghia.cz publikováno 21. 1. 2003 ]
nahoru
TOPlist


Nostalghia.cz - stránky věnované bývalým andělům
Autorem textů P. Gajdošík (není-li výslovně uvedený jiný autor)
Petr Gajdošík © 2001-2016