25fps
Na českém internetu se zjevil další specializovaný filmový sajt, dítě studentů olomoucké univerzity s příznačným názvem - 25fps. Jak se zdá, olomoucká půda internetové filmové publicistice svědčí. Již před lety se mezi zdejšími studenty zrodil internetový magazín Aligace, který na webu sice stále najdete, ale po sedmém čísle bylo jeho vydávání ukončeno. Druhým v pořadí pak byl Fantomfilm, dnes zkráceně Fantom, jenž se velice brzy (alespoň podle mého názoru) stal lídrem naší filmové internetové publicistiky. Nyní se představuje další olomoucký projekt, studentský 25fps.

Časopis bude vycházet každý 10. den v měsíci, přístupný je na vlastní doméně www.25fps.cz. Nechce být konkurencí jiným filmovým projektům, vycházejícím u nás na internetu nebo tiskem. Svůj prostor vidí v trošku odlišném přístupu k filmové tematice. Jak píše v úvodníku šéfredaktor Lukáš Gregor:

25fps není proto ani tak úplně časopisem, jde de facto o projekt, který nejenže bude přinášet měsíc co měsíc (vždy desátého dne) vlastní články, ale současně se bude také snažit, aby otevřel brány k dalšímu poznávání o dané problematice. Chceme být jakousi mapou, která by čtenáře naučila film vnímat komplexněji, současně se nebát podívat na věc zblízka a pomoci mu najít další možnosti, kde se dozvědět více. Již proto nemůžeme být bráni jako konkurent existujících periodik, neboť si jich vážíme a chceme na jejich kvality upozorňovat.
1. číslo už odhaluje strukturu, jakou tvůrci pro svůj titul zvolili. Najdete zde sekci aktuality, oddíly věnované českému filmu, světovému filmu, tématu čísla (v tomto čísle jsou to hned tři témata - Filmové žánry, Typologie žánrové hybridizace v západoevropské kinematografii 60.–80. let, Hudba v západoevropském žánrovém filmu 60.–80. let), historii filmu, filmové hudbě a komiksu. Jak je vidět, autoři chtějí film a kinematografii nahlížet z různých pozic. I plánů je dle slov v úvodníku hodně a slibují zajímavé čtení. Autorům a tvůrcům tak lze hlavně přát výdrž a nadšení k jejich realizaci. A na závěr si neodpustím nápad, který rozhodně nechci nikomu vnucovat, ale jehož se ne a ne v myšlenkách zbavit. Takže ven s ním: co takhle přesunout termín vydání vždy na 25. den v měsíci? Protože stále něco zapomínám, datum nového čísla bych si tak zapamatoval zcela určitě :-)

[ Na Nostalghia.cz publikováno 18. 4. 2007 ]
nahoru
TOPlist


Nostalghia.cz - stránky věnované bývalým andělům
Autorem textů P. Gajdošík (není-li výslovně uvedený jiný autor)
Petr Gajdošík © 2001-2016