Internetové stránky NFA v novém hávu

Internetové stránky Národního filmového archivu (www.nfa.cz) prodělaly v prosinci 2008 zásadní obměnu. Od změny designu, přes systémové změny až po obsah. U nové podoby webové prezentace našeho největšího filmového archivu proto myslím stojí za to se zastavit.
První změnou, kterou já osobně kvituji, je opuštění předchozího grafického řešení a „vybavení“ stránek zcela novým, modernějším layoutem. Zvolené barevné schéma mi připadá také příjemné, včetně lepšího zobrazování novinek na titulní stránce, kde jsou na rozdíl od předchozí verze webu umístěny jen krátké regesty, podrobnosti si zájemce může zobrazit kliknutím na samostatnou stránku. Ke hlídání aktuálních informací je otevřena fukce RSS.

Obsahově nabízí stránky přibližně totéž co v předchozí verzi, jen je myslím ke všemu snadnější přístup, ať už prohledáváte sekci kontaktů, jednotlivá oddělení, knihovnu nebo publikace k prodeji. Každá tato volba otevírá své specifické podmenu, z nějž je možné dále vybírat. Podstatnou proměnou prošel oddíl s programem archivního kina Ponrepo. Vedle základních informací o kinu samotném je nabízena zcela nová verze zobrazování měsíčního programu (přesměrováním na samostatnou doménu www.bio-ponrepo.cz), kde se dozvíte víc o konkrétním uváděném titulu, máte možnost si přesně vybírat datum projekce a k dispozici je i archiv událostí, uvedených filmů, programových brožur (jsou k dispozici ke stažení ve formátu PDF) i citátů myšlenek, používaných v programech kina (časem se tato sbírka určitě stane svébytnou výpovědí o možnostech reflexe filmové tvorby). I tyto stránky jsou vybaveny systémem RSS. Druhou specifickou prezentací je samostatná stránka časopisu Iluminace, která už delší dobu funguje na adrese www.iluminace.cz a nabízí vše podstatné o tomto časopisu, včetně obsahu všešch vydaných čísel, rejstříků a v některých případech i PDF verzí článků a studií. Nijak výrazně se naopak nezměnila prezentace dalšího archivního periodika, Filmového přehledu.

V nové podobě je také zpracována databáze českých filmů, vycházející z knižně vydávaných katalogů (aktuálně je dostupná databáze k období 1898-1960). Z rejstříků si lze volit názvy filmů, filmových společností a jména osobností. Zobrazené záznamy obsahují hlavní filmografické údaje - soupis tvůrců a popis obsahu filmu, tak jak jsou obsaženy v knižní verzi. Nejsou zde ale zařazeny další doplňkové informace, jako např. dochované filmové materiály, fotografie, exteriéry, seznam ocenění, případně bibliografie. Přesto lze myslím tuto databázi považovat za „referenční“ a při užívání jiných internetových zdrojů (CSFD, IMDb, FDb) osobně doporučuji jejich údaje konfrontovat s databází NFA.

Návštěvník stránek, uvyklý modernímu internetovému prostředí, bude stále postrádat některé jinde obvyklé funkce: např. možnost on-line nákupu nabízených publikací, rezervace vstupenek či prohlížení obsahu publikací (alespoň v náhledech). Přesto se mi nová verze stránek NFA líbí. Potěšilo mě hlavně přehlednější členění, více informací (především k programu kina Ponrepo) a propracovanější databáze českých hraných filmů.

[na Nostalghia.cz publikováno 6. 2. 2009]* * *
TOPlist


© 2002-2024 Nostalghia.cz
© 2002-2024 Petr Gajdošík

[Facebook] [Twitter]