Tragický 11. březen v Madridu (a současně něco k Tarkovskému)
Související odkazy:
 + dopisy pro Nostalghia.cz

 externí linky:
 + šp. deník El Mundo
 + fotogalerie El Mundo
 + fotogalerie
 + galerie
 + zvuková nahrávka (drsné!)
Zpráva od přítele, webmastera španělského Tarkovského sajtu www.andreitarkovski.org se možná až tolik netýká tematického zaměření těchto stránek, ale poslední události kolem teroristického útoku (11. března) v Madridu jsou tak trochu věcí všech. V zatím posledním Gonzalově emailu se navíc objevilo několik zajímavých informací s poměrně úzkým vztahem k Andreji Tarkovskému.

V dopise, který mi Gonzalo zaslal 12. března ráno píše, že řízením osudu v ten samý den měli ohlášenou stávku všichni univerzitní profesoři, takže studenti ve čtvrtek nikam necestovali. Nejrušnější je městské nádraží Atocha, kterým projíždí všechny příměstské vlaky a každé ráno jsou zde tisíce lidí! Neuvěřitelný chaos po útoku byl podpořen i tím, že mobilní operátoři vypnuli služby GSM (aby se zabránilo případné vzdálené aktivaci dalších náloží). Teroristé se pokusili zbourat i samotné nádraží, ale údajně špatně načasovali hodiny, takže bomba byla odhalena (spolu s ní ještě tři další). Ve Španělsku je momentálně situace, kterou někteří přirovnávají k jinému 11. dni - ano k 11. září... Níže uvedený obrázek je smutnou ilustrací této situace.


Na adrese www.mir.es/atentadomadrid/heridos.txt pak naleznete výmluvný seznam...V odpolední zprávě pak Gonzalo poněkud více rozvinul nejen popis současné situace v Madridu, ale zároveň se také vrátil k tomu, čemu byl přítomen ve středu večer. A to je z pohledu těchto stránek ještě zajímavější. Ve španělské filmotéce Filmoteca Espanola, která sídlí asi 300m od nádraží Atocha se večer 10. března odehrávala přednáška a konference k nedávno vydané knize Rafaela Lana o Andreji Tarkovském (viz zpráva z 1. února). Na konferenci byl přítomen také jeden ze španělských osobních přátel Andreje Tarkovského, jehož jméno je pro tyto stránky výmluvné - Ángel Gutierrez. V současnosti je mu 74 let, narodil se v roce 1930 španělským uprchlíkům v Rusku, kam utekli za občanské války. Ano, hádáte dobře - Zrcadlo. V tehdejším Sovětském svazu Ángelo vystudoval na univerzitě jevištní tvorbu a stal se ředitelem moskevského cikánského divadla a profesorem na Lomonosově univerzitě. S Andrejem Tarkovským se poprvé setkal v roce 1965 během natáčení Andreje Rubleva. Později představil Tarkovskému ideu filmu o španělských uprchlících, kteří se posléze usadili v Rusku. Andreje tento námět zaujal a rozhodl se zahrnout tyto motivy do "nostalgické nálady" v té době právě připravovaného filmu Zrcadlo. Ángelo vybral pro španělskou sekvenci filmu herce a protože Andrej neuměl španělsky, pomáhal mu i s režií této pasáže. Brzy na to ale opustil SSSR a někde v tisku publikoval prohlášení, nepříliš lichotivé k tehdejšímu sovětskému režimu. Na Zrcadlo to mělo ten dopad, že byl vyřazen z titulků. Od roku 1980 se usadil v Madridu, kde je ředitelem divadla "Teatro de Cámara Chéjov", jedné z prestižních madridských scén. Později, když žil Andrej již mimo svou vlast, bydlel při delší návštěvě Španělska u Ángela. V současnosti připravuje Ángelo knihu vzpomínek na svůj pobyt v Sovětském svazu. - Po přednášce a besedě byl účastníkům celé akce promítnut film Oběť, nová kopie pro španělská kina (ach jo). Po filmu se vedla ještě asi hodinová diskuse, po níž Gonzalo odešel pro své auto. Byly asi 2 hodiny po půlnoci. Auto měl zaparkované blízko nádraží Atocha. Pět hodin poté zde vybuchly bomby.

[připravil Petr Gajdošík. Na Nostalghia.cz publikováno 12. března 2004]
(poslední update: 11. dubna 2004)    
TOPlist
© 2001-2016 Nostalghia.cz
Petr Gajdošík  © 2001–2016
nostalghia(zavinac)nostalghia.cz


Prezentace na síti Facebook a G+