Zagadka Andreja Rubleva
[detaily k filmu]
Zagadka Andreja Rubleva (2007)
Zagadka Andreja Rubleva
(Záhada Andreje Rubleva)
Rusko 2007, 44 min.
barevně; 1.33:1, TV dokument
Mluveno: rusky
Výroba: Goldmedium, Telekanal Rossija
Premiéra: 2007 (RTR Planeta)

Režie: Sergej Karpuchin
Kamera: Valentin Chalturin. Střih a počítačová grafika: Denis Markovcev. Hudba: Vladimir Romanyčev. Komentář: Alexandr Jacko. Námět: Sergej Šumakov. Scénář: Andrej Šišov, Alexej Gorovackij. Konzultant: Savelij Jamščikov. Produkce: Sergej Šumakov, Sergej Alexejev.

Film přibližuje historickou postavu Andreje Rubleva a jeho dílo, upozorňuje především na řadu nejasností a nejistot, které o Rublevovi víme či spíše tušíme. Podstatná část dokumentu se zabývá také reflexí Rubleva ve filmu Andreje Tarkovského. Vedle kunsthistoriků a archeologů zde na kameru hovoří také restaurátor Savelij Jamščikov, který na filmu pracoval jako umělecký poradce. Autoři dokumentu použili také dokumenty z restaurování originálních Rublevových děl ve Vladimiru. Ve filmu jsou použity i četné záběry z Tarkovského snímku a několik ukázek z dokumentu o natáčení. Mezi nimi zaujme jedna drobnost, širokoúhlý detail starého textu, který se po chvíli prolne se záběrem z Tarkovského filmu. Zajímavé to je především proto, že detail textu je nasnímaný ve stejném formátu jako film a podle všeho je také stejně starý, takže působí dojmem, jakoby mělo jít o dosud neznámý "odpad" z Tarkovským natočeného materiálu (více viz fotogalerie níže). I když film je vytvořen podle "moderních" trendů, v nichž se mj. užívá dohrávaných ilustrativních sekvencí (mj. se v nich několikrát mihne malý chlapec, kterého podle závěrečných titulků hrál jistý současný Andrej Rublev z jedné moskevské školy), přináší divákovi i celkem zajímavou sumu informací, včetně ukázek nedávného nálezu dvou mnišských pohřbů v Andronikovském klášteře, které by podle některých náznaků mohly mít souvislost s Andrejem Rublevem a Daniilou Čorným. (Andronikovský klášter byl Rublevův mateřský klášter, mj. se zde natáčela i kapitola Mlčení filmu Andrej Rublev a klášterní chrám si ve filmu "zahrál" v sekvenci laškování Duročky s tatarskými jezdci - fotografie ze současnosti též viz zde)


Fotogalerie z filmu

Restaurátoři při práci na Rublevově fresce Poslední soud ve vladimirském chrámu.
Detail Rublevova Posledního soudu ze stejného dokumentu.Dole dva snímky Posledního soudu v současnosti.
Ukázka detailního záběru středověkého textu, pravděpodobně natočená pro film Andrej Rublev, ale do filmu nakonec nezařazená.
Střední část Rublevova ikonostasu ve svatotrojickém klášteře v Sergijev Posadu. Předpokládá se, že ikonostas je celý Rublevovým dílem a je dochovaný v originále, jediná kopie v něm umístěná je ikona sv. Trojice (na obrázku vlevo dole); originál je uložen v Treťjakovské galerii v Moskvě.
Vrchní polovina stejné části Rublevova ikonostasu, ikona sv. Trojice stále vlevo dole.
Chrám sv. Spasitele v Andronikovském klášteře v Moskvě.
Fragmenty některých nedochovaných staveb kláštera.
Domělá podoba nápisové desky sestavená z několika nalezenýchfragmentů s hypoteticky rekonstruovaným textem. Přibližně uprostřed spodní poloviny zřetelné slovo "Rublev".Dole čtyři snímky s archeologickým nálezem kosterních pozůstatků z doby Andreje Rubleva s artefakty, které mohou naznačovat, že pohřbená osoba byla malířem...
(poslední update: 25. dubna 2010)    
TOPlist
© 2001-2016 Nostalghia.cz
Petr Gajdošík  © 2001–2016
nostalghia(zavinac)nostalghia.cz


Prezentace na síti Facebook a G+