Oběť
[detaily k filmu]
Oběť (1985)
Související odkazy:
 + film na VHS/DVD
 + Fotogalerie

Detaily k filmům:
 • studentské filmy
 • Válec a housle
 • Ivanovo dětství
 • Andrej Rublev
 • Solaris
 • Zrcadlo
 • Stalker
 • Tempo di viaggio
 • Nostalgie
 • Oběť
 • Oběť
  Offret / Sacrificatio
  Švédsko - Francie 1986, 142 min.
  barevně (Eastmancolor)/černobíle; 1.66:1, 4.085 m (35mm), mono, hraný
  Mluveno: švédsky
  Výroba: Svenska Film Institutet, Argos Films Paris. Spolupráce: Film Four International (London), Josephson & Nykvist HB, Swedish Television/STV 2, Sandrew Film & Theater AB, Ministerstvo kultury Francie.
  Jiné názvy: Le Sacrifice (Francie), Žertvoprinošenije (Rusko), Sacrificio (Itálie), Het Offer (Holandsko), The Witch (pracovní název)
  Premiéra: 9. 5. 1986 (Stockholm), 14. 5. 1986 (Paříž).

  Režie: Andrej Tarkovskij
  Scénář: A. Tarkovskij. Asistent režie: Kerstin Eriksdotter. Asistent režie (postprodukce): Michal Leszczylowski. Hudba: J. S. Bach (Erbarme Dich z Matoušových pašijí), švédské a japonské lidové melodie. Zpívá Layla Alexander. Kamera: Sven Nykvist. Asistenti kamery: Lasse Karlsson, Dan Myhrman. Střih: A. Tarkovskij, M. Leszczylowski. Poradce: Henri Colpi. Architektka: Anna Aspová. Kostýmy: Inger Pehrssonová. Masky: Kjell Gustavsson, Florence Fouquierová. Zvuk: Owe Svenssson, Bosse Persson. Technická spolupráce: Kaj Larsen. Speciální efekty: Svenska Stuntgruppen, Lars Höglund, Lars Palmqvist. Casting: Priscilla John, Claire Denis, Francoise Menidrey. Vedoucí výroby: Anna-Lena Wibomová. Produkce: Katinka Faragoová (Farago Film AB). Laboratoře: FilmTeknik / Nils Melander.

  Hrají: Erland Josephson (Alexandr), Susan Fleetwoodová (Adelaida), Valerie Mairesseová (Julia), Allan Edwall (Otto), Gudrún Gisladóttirová (Maria), Tommy Kjellqvist (chlapec), Sven Wollter (Viktor), Filippa Franzénová (Marta), Per Källman, Tommy Nordahl (oba ambulance).

  Ceny: Velká cena poroty, Zvláštní cena poroty, Cena FIPRESCI MFF, Cena Ekumenické poroty a cena za nejlepší výtvarné ztvárnění (Sven Nykvist) na MFF v Cannes (1986), Hlavní cena ex aequo (s filmem Mona Lisa Neila Jordana) a Cena za nejlepší kameru (Sven Nykvist) na MFF ve Valladolidu (1986), Zlatý Skarabeus za nejlepší film natočený ve Švédsku a Zlatý Skarabeus pro nejlepšího herce (Erland Josephson) v roce 1986, Britská filmová cena (BAFTA) za nejlepší zahraniční film (1988), Donatellův David: Zlatá medaile (1988).

  Česká distribuce:
  Premiéra: září 1989. Monopol: ÚPF. České titulky: Ivo Železný.

  Téma posledního filmu Andreje Tarkovského lze považovat za jeho uměleckou závěť. Hlavní hrdina, vzdělanec Alexandr, se rozhodne formou osobní oběti spasit nejen svou rodinu, ale i celé lidstvo. Příběh se odehrává v okolí osamělého domu na opuštěném ostrově (natáčeno na ostrově Götland ve Švédsku), kde se jen za účasti několika osob rozehrává psychologické drama jedince, které je zároveň také podobenstvím o rozporuplnosti tohoto světa. A. Tarkovskij tento snímek věnoval svému "synu Andrjušovi s nadějí a důvěrou". - Pozoruhodným svědectvím o vzniku Oběti je dokumentární film M. Leszczylowského Režie Andrej Tarkovskij (1988).

  Společně se svým synem zasazuje starý univerzitní profesor Alexandr na břehu moře uschlý strom. Současně malému chlapci vypráví, že pro změnu světa je nutné každý den udělat alespoň jednu věc pořádně a že i pravidelně zalévaný suchý strom jednou rozkvete. V dalším monologu (chlapec nemluví, protože je po operaci hlasivek) Alexandr vyjeví své obavy z civilizace, která upřednostňuje materiální existenci. - V Alexandrově domě se schází společnost několika blízkých, aby mu poblahopřála k narozeninám. Alexandr listuje knihou s reprodukcemi starých ikon, kterou dostal od Viktora a všichni společně vzpomínají na Alexandrovu divadelní minulost. Listonoš Otto, Alexandrův přítel, mu přiveze jako dárek starou mapu Evropy a před domem mu vypráví o nevysvětlitelných událostech, které již několik let dokumentuje. - Po návratu do domu spatří Alexandr všechny své hosty sedět u televizní obrazovky z níž hlasatel vybízí ke klidu ve chvíli, kdy hrozí celosvětová jaderná katastrofa. - Manželka Adelaida propadne hysterickému záchvatu, který utiší až injekce. - Alexandr klečí u postele spícího chlapce a modlí se. Nabízí se sám jako oběť s tím, že se vzdá úplně všeho. Poté usne a zdá se mu apokalyptický sen. V něm mu listonoš Otto (anděl) sdělí, že může svět zachránit tím, když navštíví dům služky Marie a pomiluje se s ní. Alexandr se na kole vypraví k Marii a prosí ji o pomoc. Ta jej v objetí utěšuje a dvojice se začne pomalu vznášet. - Po náhlém probuzení Alexandr neví, zda se mu vše nezdálo. Dům je prázdný, protože všichni se odešli projít. Alexandr vystaví na terase domu barikádu z židlí a zapálí ji. Sedící v kaluži před domem pozoruje rostoucí plameny, které stravují celé stavení. Zdáli přibíhají příbuzní a přátelé, kteří viděli oheň. Alexandr objímá objevivší se Marii. Přijíždí také přivolaná sanitka. Po chvíli pronásledování se zřízencům podaří Alexandra dostihnout a ten dobrovolně nastupuje do vozu a odjíždí. Dřevěný dům se v plamenech hroutí, vybuchuje i auto stojící zaparkované blízko něj. - Alexandrův syn pečlivě zalévá suchý strom, který s otcem zasadil. Poprvé promluví.
  (poslední update: 14. června 2004)    
  TOPlist
  © 2001-2016 Nostalghia.cz
  Petr Gajdošík  © 2001–2016
  nostalghia(zavinac)nostalghia.cz


  Prezentace na síti Facebook a G+