Aktuality 2008-2009 [2002] [2003] [2004] [2005] [2006] [2007] [2009]
16. března 2009

Dva drobné přírůstky přibyly do obrazových galerií těchto stránek. Mezi kuriozity v Tarkovského filmech jsem zařadil nově snímek ze Stalkera, v němž je na okamžik k vidění zajímavý obal krabičky od cigaret, do galerie uměleckých děl v Tarkovského filmech pak detail z obrazu Petera Brueghela st. Křížová cesta.

Nový dokumentární film Igora Maiboroda Rerberg and Tarkovsky: The Reverse Side of 'Stalker' (2008) přibližuje Tarkovského spolupráci s kameramanem Rerbergem (mj. Zrcadlo), hlavně se ale zaměřuje na přípravy filmu Stalker a na jeho původní zamýšlenou podobu, která měla být realizována v pouštní oblasti u Isfary. Pro velké zemětřesení bylo nakonec od natáčení v tomto regionu upuštěno a film se realizoval v Estonsku a v úplně jiné podobě, nakonec i bez Rerberga. Krátký trailer k novému dokumentu nabízí server YouTube. Předem upozorňuji, že pro zarputilé stalkeristy možná budou některé záběry šokující, protože pokud by došlo k realizaci původního záměru, Stalker by určitě byl úplně jiný film.

Ve dnech 5., 6. a 7. dubna bude v New Beverly v Los Angeles promítnuta 205 minut dlouhá verze Andreje Rubleva. Zajímavost této zprávy vidím hlavně v tom, že by mohla naznačovat, že tzv. director´s cut je možné zajistit pro projekce z filmového pásu. Podrobnosti ale zatím zjišťuji.

23. února 2009

Vídeňské Filmmuseum připravilo na březen velkou retrospektivu filmů Andreje Tarkovského, včetně několika dokumentů. To by samo o sobě nebylo až tak zaznamenání hodné, důvod proč tuto retrospektivu připomínám je jiný. Její program je rozestřen do celého měsíce března, ale při zahájení, ve dnech 5. a 6. března, u projekcí filmů Ivanovo dětství a Andrej Rublev (v obou případech od 20:30 hod.), bude ozvláštněn mimořádnou besedou, jíž se zúčastní herci Nikolaj Burljajev, Margarita Těrechovová a Jurij Nazarov a kameraman Vadim Jusov. Jde pravděpodobně o největší koncentraci Tarkovského spolupracovníků, jaká se v blízkosti našich hranic vůbec kdy objevila. A pokud k tomu přidám skutečnost, že zajet do Vídně není dnes vůbec problém (Filmmuseum navíc leží v samém centru města), jedná se i pro zájemce z Čech o lákavou možnost být přítomen besedě s hned několika aktéry Tarkovského filmů. Program celé retrospektivy naleznete na oficiálních stránkách Filmmusea, kde je možné si i rezervovat vstupenky.

9. února 2009

I přes letitou mimořádnou pozornost, která je Tarkovskému celosvětově věnována, se stále mohou objevovat nové a překvapivé věci související s jeho životem či tvorbou. Takovým "objevem" je jistě i čerstvě vydaná kniha Vadima Moroze Andrei Tarkovsky About His Film Art, která vyšla v nakladatelství Frost Publishing konem roku 2008. Podrobněji o knize referuji v samostatném článku.

Člověk se někdy nestačí divit, o čem všem se v souvislosti s Tarkovským může diskutovat. Nathan Dune, autor obsáhlé knihy Tarkovsky, přednese 12. února na Yale University přednášku s názvem Andrei Tarkovsky and International Terrorism, doprovozenou projekcí filmu Solaris.

Další novou zajímavou zahraniční publikací je sborník literárních scénářů, který pod názvem Zrcadlo uvedlo na trh koncem roku 2008 (i když tiráž udává rok 2009) moskevské nakladatelství Chudožestvennaja literatura. Sborník obsahuje scénáře fimů Jeřábi táhnou, Devět dní jednoho roku, Moskva slzám nevěří, Město Zero, Chodím po Moskvě i Tarkovského filmu Zrcadlo. Texty pro sborník poskytl archiv Mosfilmu, v tomto směru je tedy lze považovat za oficiální vydání. Přes mou veškerou snahu se mi ale knihu nepodařilo sehnat. I v kamenné firemní moskevské prodejně se kupující dozví, že se na pulty prakticky nedostala.

Ve Francii se Tarkovského filmy dočkaly prvního ucelenějšího DVD boxu. Osmidiskový pack nabízí všechny Tarkovského filmy natočené v Rusku. Počet disků i sestava bonusů napovídají, že jde pouze o "přebalení" známých vydání z Ruscica. Detaily najdete na firemní prezentaci mk2.

23. ledna 2009

V textu Úřední zákulisí Nostalgie jsem se pokusil podrobněji vylíčit některé okamžiky, které předcházely vlastní práci na filmu, a které pravděpodobně zásadně ovlivnily další Tarkovského život.

Připojuji stručnou anotaci sborníku Mir i filmy Andreja Tarkovskogo.

19. ledna 2009

kliknutím zvětšit) Obsah nové knihy autorů Paoly Pedikone a Alexandra Lavrina Tarkovskije. Otěc i syn v zerkale sudby (vyd. NC ENAS, Moskva 2008, 408 str., ISBN 978-5-93196-879-7) je dostatečně identifikovatelný z názvu. Podle kusých informací, které zatím jsou k dispozici, je ale úroveň knihy nevalná, jde spíše o snůšku fakt, smyšlenek i hrubých chyb, pasáží opsaných z jiných knih apod. Zkrátka titul, který se veze na potenciální vlně popularity tématu "Tarkovskij". Kdo má i tak zájem, možnost objednávky nabízí např. eshop Ozon.

Podle informací Zóny budou v druhé polovině ledna k dispozici dolisované disky s filmy Stalker, Andrej Rublev a Solaris. Většina nákladu ovšem půjde na pokrytí objednávek na DVDBest a na zóním e-shopu. Stalker a Andrej Rublev půjdou současně i do volného prodeje v Terryho ponožkách, Solaris pravděpodobně nikoliv. Přesné údaje budou k dispozici na Zóně.

DVD s Tarkovského filmy Nostalgie a Oběť se umístila na předních místech v internetové anketě Nostalgické DVD roku 2008.

Dostal se mi do ruky reklamní letáček ruské divize společnosti Epson, propagující barevný tisk firemní technologií PictureMate. Znalci Tarkovského díla určitě hned poznají, jaký že to objekt si firma ke své prezentaci vybrala :-) Kdo nepozná, najde nápovědu zde.

29. prosince 2008

Na dnešní den připadá výročí úmrtí Andreje Tarkovského. Zemřel před 22 lety kolem dvou hodin ráno na pařížské Hartmannově klinice. Pohřeb se konal 3. ledna 1987 v Paříži, pohřben byl na hřbitově Saint-Geneviéve-des-bois u Paříže. O těchto místech více viz starší text Michala Petříčka na samostatné stránce.

5. prosince 2008

České DVD s Tarkovského Nostalgií bylo ve středu 3.12. uvedeno do distribuce. Objednavatelé by jej měli poštou obdržet v těchto dnech, ostatní zájemci si jej mohou koupit v pražské filmové galanterii Terryho ponožky nebo objednat přímo u Zóny. kromě hlavního filmu nabízí disk také dokument Chrise Markera Jeden den Andreje Arsenjeviče (2000) a přiložen je také obsáhlý booklet. Recenzi disku nabízím na samostatné stránce.

2. prosince 2008

Slovenský televizní kanál STV 2 uvede v úterý 2. 12. 2008 Ivanovo dětství.

24. listopadu 2008

Dokumentární film Dmitrije Trakovského Meeting Andrey Tarkovsky, o němž jsem se zmiňoval v aktualizaci 22. září bude uveden na MFF v Bratislavě, který proběhne ve dnech 28. 11. - 5. 12. 2008 v bratislavském Palace Cinemas. Projekce filmu je v programu zařazena na pondělí 1. prosince v kinosálu č. 3 od 13:00 hod. pod slovenským názvem Stretnutie s Andrejom Tarkovským. Program je na oficiálních stránkách MFF Bratislava, k dispozici je i PDF verze a on-line katalog.

České DVD s Nostalgií bude dle posledních informací Zóny připraveno k distribuci začátkem prosince. Definitivní potvrzení termínu vydání se na Zóně objeví ve druhé polovině týdne. Booklety, které budou k DVD přiloženy, jsou již vytištěny a připraveny.

Na serveru CSFD.cz se objevil zajímavý komentář uživatele lupuscanis k Tarkovského filmu Zrcadlo. Ač jsem se snažil autora kontaktovat se záměrem text připravit do podoby klasického článku a vložit jej na stránky Nostalghia.cz, zatím se mi to nezdařilo.

11. listopadu 2008

Zahájen předprodej Nostalgie! Včerejší Zóna zahájila na samostatné stránce předprodej DVD s filmem Nostalgie (1983), jehož vydání je zatím ohlášeno na 28. listopadu. Všechny podrobnosti k vydávanému disku naleznete na výše zmíněném odkazu, k podobě přepisu jsem se pak zde vyjádřil již dříve (viz níže aktualita z 22. září). Protojen telegraficky: přepis filmu ve výborné kvalitě s vynikajícími českými titulky Anny Kareninové, bonusový dokument Jeden den Andreje Arseňjeviče s titulky Jiřího Dědečka, přiložen obsáhlý booklet (40 stran) s rozhovory s Andrejem Tarkovským a Olegem Jankovským, dopisy Andreje Tarkovského, verši z filmu, portréty tvůrců atd. Cena: obvyklých zóních 650,- Kč.

1. října 2008

Pražské kino Ponrepo uvádí v říjnu kolekci filmů Andreje Tarkovského. Uvedeny budou snímky Ivanovo dětství (pondělí 6. 10., od 20:00 hod.), Andrej Rublev (středa 8. 10., od 19:30 hod.), Stalker (pátek 10. 10., od 20:00 hod.), Solaris (čtvrtek 16. 10., od 20:00 hod.) a Oběť (pondělí 20. 10., od 20:00 hod.). Všechny projekce jsou přístupné pouze s průkazkou kina Ponrepo.

Zóna oznámila podrobnosti k plánovaným dolisům DVD s Tarkovského filmy. Jistý je již dolis dvojdisků s Andrejem Rublevem a Stalkerem, u Solaris padne rozhodnutí až na konci roku. Veškerá administrativa s předobjednávkami těchto titulů se začne vyřizovat v prvních týdnech příštího roku. Více detailů ve zprávě Zóny z 27. září.

V úterý 30. září vystoupil v pražském kostele sv. Anny francouzský klavírista François Couturier s projektem nazvaným Nostalghia – Song for Tarkovsky. Jedná se o hudební kompozici, jejíž jednotlivé části jsou inspirovány Tarkovského filmy. V roce 2006 vydal Couturier svůj projekt na CD (detaily o disku viz zpráva z 31. října 2006).

25. září 2008

Během mnoha let, co se zajímám o život a dílo Andreje Tarkovského, jsem i v Čechách příležitostně narazil na lidi, kteří měli možnost se s Andrejem Tarkovským osobně setkat. Jak jsem postupně poznával, byla to setkání náhodná i pracovní, v některých případech opakovaná a skoro vždy jedinečná. Postupně mi přišlo líto, že vyprávění a vzpomínky těchto lidí nejsou podchyceny a zaznamenány. V průběhu roku 2007 jsem tedy podnikl dotazníkovou akci cílenou na všechny, o nichž jsem věděl, že se s Andrejem Tarkovským nějakým způsobem setkali. Přičemž "nějakým způsobem" pro mne znamenalo "jakkoli". Rozhodující byl fakt setkání (setkávání), jeho případná krátká délka, epizodičnost či důvody proč k němu došlo podstatné nebyly. Všichni mnou oslovení měli volnou ruku v tom, jak své vzpomínky budou koncipovat - někdo je napsal přímo jako text, jiný dal přednost rozhovoru, který jsem zaznamenal a připravil k publikování na těchto stránkách. Výsledkem je první část v budoucnu ještě rozšiřované kolekce textů České vzpomínky na Andreje Tarkovského.

22. září 2008

České DVD s Nostalgií je za dveřmi! Zóna dnes ohlásila jeho přesnější specifikaci. Kromě samotného filmu v anamorfním formátu 1.66:1, s originálním italským zvukem a českými titulky Anny Kareninové, bude na disku umístěn také dokument Chrise Markera Jeden den Andreje Arseňjeviče (2000, 55 min.), známý i z uvedení v ČT. Zcela mimořádně, jako bonus k jubilejnímu desátému titulu řady Netuctové filmy, bude k disku přibalen i obsáhlý booklet v němž budou na několika desítkách stran texty související s filmem - rozhovor s Andrejem Tarkovským, poezie z filmu, texty o filmu, filmografie aj. - Určitě stojí za to se na základě osobní zkušenosti s testdiskem alespoň stručně vyjádřit k technické kvalitě přepisu. Po dlouhých letech peripetií, v nichž se Nostalgie dostávala k českému divákovi buď jen na několika pro veřejnost více či méně uzavřených projekcích, nebo na špatných videokazetách, v hrozné technické kvalitě v jednom ročníku Projektu 100 či nejnověji z několika technicky problematických zahraničních DVD, teď máme možnost vidět film v mimořádné kondici. Jsem přesvědčen, že je to nejlepší přepis Tarkovského filmu jaký u nás zatím vyšel. Ty tam jsou předigitalizované a "přečištěné" přepisy od Ruscica (o jejich dodatečných technických vylepšeních ani nemluvě). Přepis Nostalgie je na dvouvrstvém DVD v téměř dokonalé formě: obraz je čistý, prokreslený, barevně korektní, bez kazů, ale přitom si zachovává charakteristické znaky filmového obrazu jako např. zrnitost, přirozené a "neupravené" stíny, občasné jemné chvění. Na přepis, který vznikal patrně z nově vytvořených podkladů (interpozitiv?), dohlížel kameraman Luciano Tovoli. A české titulky Anny Kareninové? Ty jsou zázračné :-) Troufám si tvrdit, že i tomu, kdo film dobře znal, odhalí další roviny a souvislosti. Myslím, že zájemci o Nostalgii se mají na co těšit. Podle údajů Zóny se disk do prodeje dostane v zatím blíže neurčeném termínu na přelomu října a listopadu.

Před dokončením je několik let vznikající dokument Dmitrije Trakovského (nejde o překlep!) Meeting Andrei Tarkovsky (94 min.). Mladý moskevský student medicíny se v něm soustředil na jednu z Tarkovského myšlenek, kterou zmínil v několika rozhovorech a ve svých textech: smrt neexistuje. Své zkoumání podstaty tohoto Tarkovského postulátu založil Trakovsky hlavně na výpovědích lidí, kteří s Tarkovským úzce spolupracovali. Do série rozhovorů přispěli Tarkovského syn Andrej, dále Krzysztof Zanussi, Erland Josephson, Donatella Baglivo, Franco Terilli, Manuele Cecconello a Domiziana Giordano. Jejich vyprávění je prokládáno meditativními obrazy i konkrétními dokumentárními záběry (Jurjevec). Na výsledné podobě filmu spolupracoval Michal Leszczylowski. Nyní se autor snaží sehnat poslední prostředky k dokončení filmu a k jeho uvedení na některých filmových festivalech. Snad se při některé příležitosti tento film dostane i do Čech nebo alespoň na DVD. Autorský presskit k filmu s údaji o tvůrcích si lze stáhnout zde (PDF).

K letošním 75. "narozeninám" British Film Institute byla uspořádána videoanketa herců, režisérů a producentů v níž oslovení vyjmenovávají své oblíbené filmy či tvůrce. Na Andreje Tarkovského si vzpoměla francouzská herečka Juliette Binocheová.

3. září 2008

Švédský ostrov Gotland se stal v červnu 2008 místem desetidenní letní cesty, během které nám byly hlavním cílem proslulé gotlandské kostelíky, unikátní soubor románsko-gotických památek, které od poloviny 14. století slouží v nezměněné podobě svému účelu, aniž by co ztratily ze své původní podoby. Gotland je ale i místo, kde Tarkovskij v roce 1985 natočil svůj poslední film Oběť. V textu Gotland - tam kde Tarkovskij spálil dům popisuji dojmy z návštěvy této lokality.

Na letošním moskevském filmovém festivalu měl premiéru (údajně fascinující) dokument Rerberg and Tarkovsky. Reverse side of «Stalker», který natočil podle vlastního scénáře Igor Maiboroda. Přes dvě hodiny dlouhý film přibližuje celou tvorbu kameramana Rerberga, v samostatné části se pak věnuje spolupráci s Tarkovským na Stalkerovi, která skončila dramatickým rozchodem. Z toho co je o dokumentu známé lze s velkou pravděpodobností odtušit, že by mohl obsahovat dosud z větší části nezveřejněný obrazový materiál, který vznikal během natáčení Stalkera jako podklad k nerealizovanému dokumentu.

Filmová DVD pro novinové stánky vycházejí i ve Francii. Přímo vzorová je filmová řada deníku Le Monde, která je složena ze samých cinefilských titulů, doplněných i knihou. Mezi tituly najdete i Tarkovského Rubleva...

7. srpna 2008

Americký e-shop Amazon zveřejnil ve své nabídce informaci o plánovaném vydání Tarkovského filmu Solaris na nosiči Blu-ray. Další podrobnosti k vydání (termín, vydavatel, specifikace) ale zatím nejsou nikde uvedeny a i kontakty, které jsem v zámoří oslovil o této zprávě zatím nevědí nic přesnějšího.

21. července 2008

O knize Simonetty Salvestroni jsem na těchto stránkách přinesl poprvé informaci před více než dvěma lety, když jsem krátce zmiňoval vydání její italské práce Cinema di Tarkovskij e la tradizione russa. Nyní vyšla tato studie i v ruštině. Více o tomto vydání na samostatné stránce.

26. června 2008

Čtvrtá a poslední část několikadílné "reportáže" Ruskem po stopách Andreje Tarkovského nese název Cesta na severozápad a popisuje návštěvu Novgorodu a Petrohradu.

19. června 2008

Na sesterském sajtu Nostalghia.com se objevila podrobná recenze ruského vydání Tarkovského deníků Martyrolog. Autoři se v ní už zaměřili na detailnější analýzu zapisů a jejich srovnání s jinými zahraničními edicemi, tedy na to, co chci učinit předmětem speciální analýzy. Z několika ukázek jasně vysvítá již předem tušená skutečnost: v novém ruském vydání je řada míst, která ve starších zahraničních edicích chybí, ale současně jsou zde v některých zápisech vypuštěny celé pasáže textu, jež předchozí zahraniční vydání naopak obsahují! Jak jsem naznačil již v recenzi knihy na těchto stránkách, ruské vydání na některých místech obsahuje značky <...> pro vypuštění textu, citované příklady na Nostalghia.com ale takové značky neobsahují. I přes svou značnou "úplnost" a opravdu krásné provedení je tak ruská edice přece jen opět další variací na Tarkovského deníkové zápisy a osobně se mi zdá, že celý ten zmatek kolem různých znění, verzí, vypuštěných zápisů či odstavců nyní lze "napravit" pouze kritickým vydáním, srovnávajícím různé edice a přinášejícím čtenáři maximum informací o variantách textu ze všech vydaných knih. Že to je ovšem mravenčí práce s nejasným výsledkem asi není třeba zdůrazňovat.

Vydavatel ruského Martyrologu oznamuje, že pro zahraniční zájemce o knihu, kteří nemají možnost si ji objednat v Rusku, zůstalo cca 500 výtisků v Itálii. Je možné si o ně napsat na adresu:

    Andrei Tarkovsky International Institute
    via San Niccolo, 91
    50125 Florence
    Italy
    e-mail: info@tarkovskij.com

Cena knihy činí 40 Euro + poštovné, způsob platby je třeba dohodnout.

4. června 2008

K dnešku přináším dvě recenze nových ruských knih. Recenze Tarkovského deníků Martyrolog se pokouší popsat a přiblížit jejich první ruskou edici, která vyšla v únoru letošního roku. - Druhá recenze se týká nově vydaného sborníku Andrej Tarkovskij: Nostalgija editorky Paoly Volkovové. K oběma knihám též viz aktualita z 18. května níže.

Zajímavou informací je, že Tarkovského syn Andrej, žijící ve Florencii, by měl letos dokončit vlastní film Martirolog, který bude biografickým dokumentem jeho otce, inspirovaným a na- točeným podle dochovaných deníků. Jak se zdá, právě letitá práce na ruské edici deníků a jejich letošní vydání už začínají otevírat další komnaty ve zpřístupňování Tarkovského odkazu.

O knize Nathana Dunnea Tarkovsky jsem zde poprvé informoval před rokem, 29. května 2007, kdy byla teprve ohlášená k vydání. Na trh se dostala letos v březnu, zatím jsem ale neměl možnost se s ní blíže seznámit, mj. i pro její vysokou cenu. Detailnější informace poskytnou stránky anglického vydavatele Black Dog Publishing. Z českých prodejců knihu nabízí např. obchod se zahraniční literaturou Shakespeare a synové za cenu 995,- Kč.

18. května 2008

Třetí část několikadílné "reportáže" Ruskem po stopách Andreje Tarkovského nese název Šťastná země dětství za Zrcadlem a věnuje se místům, spojeným s Tarkovského dětstvím.

Momentálně mě nenapadá nic kloudného, jen mlčky držím v rozechvělých rukou ruské vydání Tarkovského deníku s názvem Martyrolog a jsem trošku dojatý. Zatím ani ne tak samotnou knihou, kterou představím snad brzy podrobněji, ale spíš cestami, jimiž se ke mě dostala. Podle mých informací byla kniha v Rusku špatně získatelná, skoro vůbec. Nyní je to snad již lepší, i když cena je na ruské poměry závratná. Např. internetový obchod Ozon.ru ji nabízí za 2756 rublů. K mému výtisku mi dopomohli ruští přátelé, poděkovat musím hlavně Jevgenijovi Borzovovi, jemuž se s přispěním Marie Čugunovové podařilo nějaké výtisky opatřit, a dále pro mne neznámým lidem, kteří knihu během nějaké své privátní cesty do Evropy vezli přes Rusko, Polsko a Německo do Čech a zde se štafetovým způsobem přes 3 lidi dostala konečně až do mých rukou. Na první pohled působí ruské vydání impozantně. Je krásně vytištěné, sazba je přímo vzorová, obsahuje patrně všechny Tarkovského deníkové kresby (v českém vydání jich je jen zlomek), kopie vlepených fotografií, článků a přílohou i mnoho dalších, často neznámých snímků. Už z prvního prolistování je evidentní, že v českém, ale i v naprosté většině jiných zahraničních vydání je textu mnohem méně než v tomto "originále". Detailní popis ale přinesu později, zatím jsem spíš plný emocí.

Další nová ruská kniha o Tarkovském nese název Nostalgija. Vyšla doslova před pár dny jako společný ediční podnik nakladatelství AST, Chranitěľ a Zebra E. Podle dosud známých údajů by se mělo jednat o sborník textů, patrně vzpomínek, statí a dokumentů. Editorkou je Paola Volkovová. Detaily o knize napíši až po jejím doručení.

17. dubna 2008

Alexandr Mišarin ve filmu Zrcadlo Přesně týden po svých 69. narozeninách zemřel v neděli 13. dubna 2008 v Moskvě Alexandr Mišarin, jeden z nejbližších Tarkovského přátel. Absolvoval Šepkinovu hereckou školu (1960) a vyšší scenáristické kurzy (1962), od roku 1970 se jako scenárista nebo herec podílel na několika filmech, věnoval se také psaní pro tisk, esejistice a próze. Od roku 1991 působil jako šéfredaktor časopisu Nové Rusko. Jako herec se objevil v Solaris ve scéně vědeckého konventu, drobnou roli lékaře sehrál také ve filmu Zrcadlo (viz vlevo), k němuž společně s Tarkovským napsal scénář. Na českém DVD Zrcadlo je s Alexandrem Mišarinem také půlhodinový rozhovor v němž poutavě vzpomíná na přátelství s Tarkovským a na psaní scénáře k filmu.

Sesterské stránky Nostalghia.com vyvěsily ve včerejší aktualizaci mj. také krátkou recenzi českého DVD Oběť. Film sklidil uznání za kvalitu obrazového přepisu, která je srovnatelná i se zatím nejlepším španělským vydáním. S tím podle recenzentů spojuje český disk i přítomnost dokumentu Sätta Ljus, ten je dokonce nyní, po úplném rozprodání španělského boxu, možné získat pouze na českém dvojdisku. Blahopřání Zóně a Aerofilms!

Na serveru YouTube se objevil zajímavý klip s názvem Andrei Tarkovsky & Claudio Abbado. Jedná se o krátkou část italského televizního dokumentu Buon Compleanno, Maestro! z roku 2003, věnovaného tehdy 70tiletému dirigentovi Claudiu Abbadovi. Ten vzpomíná na svou spolupráci s Andrejem Tarkovským při jeho inscenaci Borise Godunova v Londýně v roce 1983. Součástí jsou i unikátní filmové ukázky z londýnské premiéry které dokazují, že někde existuje originální filmový materiál, zachycující toto představení minimálně v ukázkách.

Zajímavé fotogalerie z estonských lokalit kde se natáčel Stalker jsou k dispozici na stránkách Reisijutud.com: [1] [2].

Cesty k seznámení s dílem Andreje Tarkovského jsou nevyzpytatelné. O úterním filmovém večeru v holešovickém klubu La Fabrika (viz níže aktualita z 8. dubna) mi jeden z účastníků napsal do mailu mj. toto: Bohdan Sláma vyprávěl krásnou historku, kterak se skrze nahrávku Mertovy písně Sněhurky dostal k Tarkovskému - v době, kdy nebylo košer zpívat původní text "...já budu jako Josef Smrkovský" na té nahrávce bylo "...a já budu jako Josef Tarkovský" a Bohdan se tedy ve svých 16 pídil po tom, kdo je to Tarkovský, když o něm zpívá Merta.

Kinograf 2 Kinograf 15 Díky nezištnému daru Tomáše Hály má nyní Nostalghia.cz k dispozici dvě originální čísla ruského filmového sborníku Kinograf. V č. 2 z roku 1996 je na stranách 30-69 ojedinělá ruská bibliografie Andreje Tarkovského. Členěna je do 7 tematických oddílů (Scénáře a próza; Knihy, stati, rozhovory; Biografie a paměti; Vzpomínky na Andreje Tarkovského; O tvorbě; Recenze filmů) a obsahuje celkem ohromujících 887 anotovaných záznamů! (Kuriozní shodou je také to, že na následujících stránkách je malý profil a kompletní ruská bibliografie Wima Wenderse.) Další svazek Kinografu (č. 15, 2004) obsahuje pokračování Tarkovského bibliografie od roku 1996. Členění je stejné, počet záznamů vyšplhal k číslu 774. Následuje vcelku podrobná Tarkovského filmografie, obsahující mj. také počty filmových kotoučů u jednotlivých filmů! Díky Tomáši!

8. dubna 2008

Pražský holešovický klub La Fabrika (Komunardů 30, Praha 7) uvede v rámci svého dlouhodobějšího cyklu Filmové dialogy, založeného na střetávání rozdílných uměleckých forem a pohledů, Tarkovského film Stalker. Dialog s dílem, s diváky i mezi sebou navzájem pak povedou dva pozvaní hosté, režisér Bohdan Sláma a hudebník Vladimír Merta. Představení začíná v úterý 15. dubna v 19:30 hod., detaily naleznete na oficiálních stránkách klubu, kde je možné si i rezervovat lístky. Pozvánka ve formátu PDF ke stažení ZDE!

4. dubna 2008

Dnes uplynulo 76 let od narození Andreje Tarkovského.

V samostatném textu přináším anotaci nejnovější publikace o Tarkovského tvorbě, kterou je již z loňského roku ohlášená kniha Roberta Birda Andrei Tarkovsky: Elements of Cinema.

Ruské vydání Tarkovského Deníku se stále nedostalo do obchodů. Po velkolepé prezentaci knihy (viz níže), kde bylo k dispozici omezené množství kusů, jsou zatím další výtisky pro veřejnost nedostupné. Lidé si začínají knihu navzájem kopírovat, takže to vypadá, že až přijde do prodeje oficiální náklad, už bude mít každý zájemce kopii doma.

Sběratelé si mohou stáhnout německý plakát k Tarkovského filmu Solaris, který je k dispozici v mimořádném rozlišení 2000 x 6000 pixelů (5 MB).

Slavná gruzínská herečka Sofiko Čiaureli, známá z filmů Sergeje Paradžanova, zemřela 2. března 2008 ve Tbilisi ve věku nedožitých 71 let. Krátký medailon je k dispozici na stránkách o Sergeji Paradžanovovi.

29. února 2008

Ve čtvrtek 21. února proběhla v moskevském press-centru deníku Rossijskaja gazeta oficiální prezentace prvního ruského vydání Deníku Andreje Tarkovského (detaily viz níže zpráva z 29. ledna). Podle mě dostupných informací byla prezentace spojená s tiskovou konferencí, v níž byla většina otázek směřována na Andreje Tarkovského jr. Po ní následovalo promítání fotografií, doprovozené četbou ukázek z knihy a hudební produkcí na cello. Několik výtisků Deníku obdrželi zatím jen pozvaní hosté jako osobní dar, celý náklad 5.000 výtisků určených k prodeji veřejnosti je zatím na cestě do Ruska. Pravděpodobně se ale bude jednat jen o první část několikasvazkového vydání Tarkovského díla. Další svazky vyjdou snad koncem tohoto roku. - O prezentaci Deníku informovala také ruská média, na internetu si lze projít např. tyto odkazy (výběr):

 • RIA Novosti
 • Argumenty i fakty
 • V fokuse
 • radio Kultura
 • Caoinform
 • Govorit Moskva
 • Novaja politika
 • Večernaja Moskva
 • Gazeta.ru
 • NEWSru.com
 • Newslevel.ru
 • Narodinfo.ru
 • Vesti.ru [+ video]
 • Ren-tv
 • Rossijskaja gazeta
  [vč. ukázek a skenu rukopisu] 1 2

 • 29. ledna 2008

  Doslova dech vyrážející je fotografie, na níž je před objektivem fotoaparátu nainstalováno plné ruské vydání Tarkovského deníků z let 1970-1986 (viz foto vlevo, kliknutím zvětšit). Je známo, že Tarkovského deníky v Rusku doposud oficiálně nevyšly a k dispozici tam kolují jen neoficiální překlady z různých cizojazyčných edic (více o tom v nedávno publikovaném rozhovoru s Andrejem Tarkovským ml.). Pozorným pohledem lze z fotografie zjistit zjistit, že se skládá ne z jedné, ale hned z několika knih (každá má trošku odlišnou podobu obálky), pečlivě svázaných a v originální grafické úpravě. Na fotografii si lze také všimnout rozdílné barvy listů každého svazku, střídá se bílá s béžovou. Z toho lze vyvodit, že jde buď o obrazové přílohy nebo o poznámky a komentář, který byl vydavatelem, jímž je Tarkovského syn Andrej, slibován. Deníky byly pro nemožnost získat ruské finanční zdroje a organizační podporu vytištěny v ruštině v Itálii a celý náklad by měl být dovezen a prodán v Rusku. - České vydání Tarkovského Deníků z těchto podkladů připravuje nakladatelství Camera obscura.

  Současně vychází také obsáhlý sborník Tarkovského textů z let 1962-1982. Jedná se většinou o texty, které vyšly za Tarkovského života porůznu v ruských magazínech, časopisech a odborných sbornících. Soupis zdrojů je lehce načrtnut na zadní straně obálky (kliknutím lze zvětšit), zaujme mj. i fakt, že u dvou pramenů není přesně určen rok (otazníky).

  A ještě marginálie na závěr - v loňském roce vydala ruská pošta aršík dvou osmirublových známek s portréty Arsenije Tarkovského a Andreje Tarkovského. Tato spíše sběratelská záležitost, vydaná ve 100 000 výtiscích je v Rusku nyní beznadějně rozebraná.

  25. ledna 2008

  Přináším slíbenou recenzi českého dvojdisku s filmem Oběť (a s dokumenty Režie Andrej Tarkovskij a Sätta ljus), zpracovanou podle finálního testdisku. Oficiální datum vydání je stanoveno na 8. února 2008, objednávku je možné už nyní učinit na stránkách Zóny.

  23. ledna 2008

  Druhá část mé několikadílné "reportáže" Ruskem po stopách Andreje Tarkovského nese název V krajinách Andreje Rubleva a jak je z něj patrno, věnuje se především místům, která jsou spojena s natáčením tohoto filmu.

  S Andrejem Rublevem, jak historickým, tak i filmovým, je spojen i televizní dokument Záhada Andreje Rubleva (Zagadka Andreja Rubleva, rež. Sergej Karpuchin, 44 min., 2007), který před časem odvysílal ruský televizní kanál Rossija. Film vcelku zajímavou formou přibližuje historickou postavu Andreje Rubleva a jeho dílo, upozorňuje především na řadu nejasností a nejistot, které o Rublevovi víme či spíše tušíme. Podstatná část dokumentu se zabývá také reflexí Rubleva ve filmu Andreje Tarkovského. Vedle kunsthistoriků a archeologů zde na kameru hovoří také restaurátor Savelij Jamščikov, který na filmu pracoval jako umělecký poradce. Autoři dokumentu použili vedle ukázek z filmu také dokumentární záběry z natáčení, dobové fotografie i dokumenty z restaurování originálních Rublevových děl. I když film je vytvořen podle "moderních" trendů, v nichž se mj. užívá dohrávaných ilustrativních sekvencí (mj. se v nich několikrát mihne malý chlapec, kterého podle závěrečných titulků hrál jistý současný Andrej Rublev z jedné moskevské školy), přináší divákovi i celkem zajímavou sumu informací, včetně ukázek nedávného nálezu dvou mnišských pohřbů v Andronikovském klášteře, které by podle některých náznaků mohly mít souvislost s Andrejem Rublevem a Daniilou Čorným.

  22. ledna 2008

  Dnešním dnem začíná na stránkách Zóna předprodej dalšího českého DVD s filmem Andreje Tarkovského. Tentokrát se své české edice dočká poslední Tarkovského film Oběť z roku 1986. Svým způsobem to bude ale tarkologická česká premiéra, protože všechna doposud vydaná DVD s Tarkovského filmy byla dodávána "na klíč" od společnosti Ruscico, která vlastní na téměř všechny Tarkovského filmy práva. Jedině Oběť zůstala mimo sféru vlivu Ruscica a tak případný zájemce o vydání filmu na DVD není omezen tím, co mu zahraniční partner dodá za výsledek. Český dvojdisk tedy vznikal kompletně v Čechách z masterů dodaných švédskou stranou. Vedle samotného filmu bude na disku další celovečerní titul, dokument Režie Andrej Tarkovskij Michala Leszczylowského, který pracoval na Oběti jako střihač a středometrážní dokument Kerstin Eriksdotterové Sätta ljus z roku 1988. Vše bude doplněno textovými biografiemi hlavních protagonistů. Dvojdisk tedy slibuje honosný obsah, ostatně jeho recenzi, zpracovanou podle finálního testdisku si budete moct na těchto stránkách přečíst cca do týdne.

  17. ledna 2008

  kliknutím zvětšit Jedna z nejnovějších knih o tvorbě ruského malíře ikon Andreje Rubleva vyšla v Rusku v loňském roce. Obsáhlá práce Ljudmily Ščenikové Tvorenija prepodobnogo Andreja Rubleva i ikonopiscev velikoknjažeskoj Moskvy se zabývá rozborem Rublevova díla, jeho zasazením do historického kontextu, formálními a ideovými znaky, souvislostmi s dílem Rublevových současníků apod. Nechybí ani obsáhlá kapitola o vývoji bádání v tomto oboru, včetně zachycení proměn našeho poznání této tematiky od 19. století až do současnosti. Kniha je doplněna špičkovými obrazovými reprodukcemi, zhusta využívajícími zobrazení detailu. Přehled může doplnit seznámení s obsahem knihy 1 | 2. Cena výpravné knihy se v Rusku pohybuje kolem 5.000 Rublů.

  4. prosince 2007

  V minulém týdnu publikoval ruský nezávislý deník Izvestija ve svém vydání z 26. listopadu 2007 rozhovor s Tarkovského synem Andrejem, který žije ve Florencii a stará se zde o otcův umělecký odkaz. Rozhovor je primárně inspirován právě dokončovanou prací na prvním ruském vydání Tarkovského deníků, které by podle předběžných zpráv mělo být konečnou a nejúplnější redakcí tohoto pramene (všechna dosavadní zahraniční vydání trpí neúplností). Vedle toho se ale reportér ruského listu ptal i na řadu jiných věcí. V odpovědích Andreje Tarkovského jr. se zajímavým způsobem odráží jeho vnímání otcova dědictví i vztah k reflexi Tarkovského díla ve světě, potažmo v Rusku. Český (rychlo)překlad rozhovoru přináším na samostatné stránce.


  Aktuality: [2002] [2003] [2004] [2005] [2006] [2007] [2008]

  Promítá se

  v současnosti není žádný film Andreje Tarkovského v distribuci

  Ikonka na vaše stránky
  Objednávka českého DVD s filmem Nostalgie
  Objednávka českého DVD s filmem Oběť
  Objednávka českého DVD s filmem Solaris
  Objednávka českého DVD s filmem Zrcadlo
  Objednávka českého DVD s filmem Zrcadlo
  Objednávka českého DVD s filmem Zrcadlo
  TOPlist
  © 2001-2016 Nostalghia.cz
  Petr Gajdošík  © 2001–2016
  nostalghia(zavinac)nostalghia.cz


  Prezentace na síti Facebook a G+