Eduard Artěmjev [lidé kolem Tarkovského]
Eduard Artěmjev
Související odkazy:
 externí linky:
 + filmografie na IMDb
 + neoficiální web E. Artěmjeva
 + Electroshock records
Narodil se 30. listopadu 1937. Významný ruský skladatel, představitel elektronického směru moderní hudby. Vystudoval moskevskou konzervatoř ve třídě Jurije Šaporina. Výrazně jej ovlivnilo setkání s Evženem Murzinem (v roce 1960), jedním z prvních světových průkopníků syntetizátorové hudby.

V 60. a na počátku 70. let se Artěmjev věnuje avantgardním hudebním kompozicím. V roce 1967 dokončuje kompozici "Mozaika", úspěšně uvedenou ve Florencii a Benátkách. V roce 1969 pak následuje rozsáhlé dílo "Dvacet záblesků". (Obě díla jsou později vydána společně na LP "Musical Offerings", 1990 a také na CD "Electroshock Presents: Electroacoustic Music. Vol. IV. Archive Tapes. Synthesiser ANS 1964- 971 v roce 1999.) V roce 1968 uvádí italský deník "La Stampa" (vydání ze 4. června) Moskvu jako jedno ze světových center elektronické avantgardy.

Ačkoliv se filmové hudbě věnoval už od první poloviny 60. let, zlom v jeho tvůrčí dráze znamená až setkání s filmy Andreje Tarkovského. V roce 1972 s ním spolupracuje na hudbě k filmu Solaris, později je jako skladatel podepsán také pod jeho filmy Zrcadlo a Stalker. Ve své tvorbě začíná propojovat elektronické avantgardní prvky s klasickou hudbou, v jeho hudbě zaznívá dialog mezi akademickou tradicí a rockovou estetikou. Intenzivněji se věnuje filmové hudbě, zejména k filmům Nikity Michalkova (Urga, Unaveni sluncem, Lazebník sibiřský) a Andreje Končalovského (Sibiriáda, Homer a Eddie, Odyssea). Současně komponuje i samostatná díla nebo hudbu na objednávku (např. oficiální hymnu olympijských her v Moskvě). Vedle toho spolupracoval na hudebních aranžích k divadelním hrám (1976 "Hamlet" v režii A. Tarkovského v Moskvě, Čechovův "Racek" v Theatre de l'Odeon v Paříži). V současné době je autorem hudby k více než 90-ti filmům. Člen International Confederation of Electroacoustic Music (ICEM) a prezident Ruské asociace pro elektronickou hudbu.

Syn Artěmij, hudební skladatel jdoucí v otcových stopách, založil v roce 1997 nahrávací společnost Electroshock Records, která je v současnosti jedním z největších producentů elektronické a elektroakustické hudby.

  • Doposud nejúplnější česká filmografie vyšla ve Filmovém přehledu 2003, č. 3, s. 24, 45.

    Na Nostalghia.cz:

  • Otázka pro Eduarda Artěmjeva (z návštěvy E. Artěmjeva na LFŠ v Uherském Hradišti v červenci 2006 + fotogalerie)
  • (poslední update: 9. února 2004)    
    TOPlist
    © 2001-2016 Nostalghia.cz
    Petr Gajdošík  © 2001–2016
    nostalghia(zavinac)nostalghia.cz


    Prezentace na síti Facebook a G+