Oleg Jankovskij [lidé kolem Tarkovského]
Oleg Jankovskij
Související odkazy:
 + rozhovor s O. Jankovským

 externí linky:
 + filmografie na IMDb
Narodil se 23. února 1944 v kazachstánském Džezkazganu, v aristokratické rodině bývalého vojenského důstojníka Semenovského pluku, odsouzeného k nuceným pracem (na nichž zemřel). Později se rodina přestěhovala do Saratova. Už jako malý chlapec účinkoval spolu se svým starším bratrem v divadlech v Saratově a v Minsku. V roce 1965 dokončil studium herectví na saratovském institutu I. A. Slonova a začal se objevovat v menších rolích v místním divadle. Jeho filmovým debutem byla postava Heinricha Schwarzkopfa ve filmu Vladimíra Basova Štít a meč (Ščit i meč, 1968). Velice brzy si jej všiml Mark Zacharov, režisér moskevského divadla Lenkom (Leninského komsomolu) a pozval ho do svého souboru. V divadle Lenkom už Jankovskij zůstal a dodnes jde o jeho mateřskou scénu.
V roce 1974 ho Andrej Tarkovskij obsadil do role otce ve filmu Zrcadlo. Poté spolupracoval s řadou dalších sovětských režisérů (Ilja Averbach, Roman Balajan, Vladimír Basov) a zařadil se mezi nejpopulárnější ruské herce současnosti, mj. také díky účinkování v televizních snímcích (Obyčejný zázrak, Onen baron Prášil, Dům, který postavil Swift). K práci s Andrejem Tarkovským se vrátil v roce 1983, když byl přizván k natáčení Nostalgie, kde ztvárnil hlavní roli spisovatele Andreje Gorčakova. Podle vzpomínky O. Jankovského uvažoval Tarkovskij o jeho obsazení i do plánované filmové verze Hamleta.
Od 90. let účinkuje i v zahraničních filmech. Během své herecké dráhy byl oceněn řadou domácích ocenění za divadelní a filmové role. Zemřel po dlouhé nemoci 20. května 2009 v Moskvě.

Ceny:

 • 1992 - Niké: Cena za hlavní mužskou roli (Carův zabiják, rež. Karen Šachnazarov)
  (poslední update: 9. února 2004)    
  TOPlist
  © 2001-2016 Nostalghia.cz
  Petr Gajdošík  © 2001–2016
  nostalghia(zavinac)nostalghia.cz


  Prezentace na síti Facebook a G+