Michajl Iljič Romm [lidé kolem Tarkovského]
Michajl Iljič Romm
Související odkazy:
 + Tarkovskij o M. Rommovi

 externí linky:
 + filmografie na IMDb
Narodil se 24. ledna 1901 v Irkutsku. Už od jedenácti let bojoval v armádě, nejprve v 1. světové válce, později jako člen Rudé armády v občanské válce až do roku 1921. Poté se začal věnovat studiu techniky, ale zájem o umění jej přivedl k divadlu, překladům z francouzské literatury, studiu sochařství a koncem 20. let i k psaní prvních scénářů. Od 30. let začal pracovat jako asistent zvuku u režiséra A. Mačereta.

Jeho filmový debut z roku 1934 Guločka (Kulička - podle povídky G. de Maupassanta) byl ještě němý a výrazové prostředky němého filmu si udržel i v několika následujících filmech, natáčených už se zvukem (Hlídka v poušti). Ve 30. letech se věnoval filmům s politickou tematikou (Lenin v říjnu, Lenin v roce 1918). Významným dílem byl obraz osudů žen v německých koncentračních táborech Člověk č. 217 (1944).

Po válce režíroval několik snímků s historicko či válečnou tematikou a paralelně začal také vyučovat na moskevské filmové škole VGIK. Ve studiu Mosfilm také působil jako umělecký vedoucí skupiny mladých začínajících režisérů. Věnoval se i filmové teorii a je autorem několika odborných publikací a studijních textů o filmu.

Původně studentský scénář Daniila Chabrovického Devět dní jednoho roku zpracoval v roce 1961 do překvapivě moderního snímku ze života jaderných fyziků. Dlouhé přípravy i realizace provázely vznik jeho dalšího zásadního díla Obyčejný fašismus (1965), v němž formou střihového dokumentu odhaluje kořeny diktátorských režimů. Ve snímku Romm osobně hovoří a komentuje (v české verzi filmu jeho monolog přemluvil M. Horníček). Snímek A přece jenom věřím začal natáčet v roce 1968, ale před jeho dokončením, 1. listopadu 1971, zemřel. Film dokončili jeho žáci v roce 1976.

(poslední update: 9. února 2004)    
TOPlist
© 2001-2016 Nostalghia.cz
Petr Gajdošík  © 2001–2016
nostalghia(zavinac)nostalghia.cz


Prezentace na síti Facebook a G+