Anatolij (Otto) Alexejevič Solonicyn [lidé kolem Tarkovského]
Anatolij (Otto) Alexejevič Solonicyn
Související odkazy:
 externí linky:
 + filmografie na IMDb
Narodil se 30. srpna 1934 v Nižném Tagilu. Po studiích herectví ve Sverdlovsku a na VGIKu započal hereckou dráhu ve Sverdlovském divadle, později působil také v Novosibirsku, Sankt Petěrburgu a nakonec v moskevském Divadle komedie. Ve filmu se poprvé objevil v roce 1964 v televizním snímku Případ Kurta Klauzevice (rež.: G. Panfilov). V roce 1966 jej Andrej Tarkovskij obsadil do hlavní role filmu Andrej Rublev. Od té doby pracoval s Tarkovským na všech jeho filmech natočených v Rusku (v Solaris jako Sartorius, v Zrcadle kolemjdoucí a ve Stalkerovi význačná role Spisovatele). Tarkovskij mu svěřil i hlavní roli ve své divadelní režii Hamleta.
Vytvořil významné postavy ve filmech Ohněm se nepřebrodíš (1967, rež.: G.  Panfilov), Svůj mezi cizími (1974, rež.: N. Michalkov) a zejména ve snímku Dvacet šest dní ze života Dostojevského (1980, rež.: A. Zarchi), za který byl odměněn "Stříbrným medvědem" na MFF v Západním Berlíně (1980). Za zmínku jistě stojí skutečnost, že jeden z vysněných Tarkovského autorských plánů byl právě životopisný film o Dostojevském, kde už v roce 1970 uvažoval o Solonicynovi jako jediném možném představiteli hlavní role. Podle původních záměrů měl být obsazen i do hlavní role v Tarkovského Nostalgii, ale těžká choroba mu v tom zabránila. Zemřel před začátkem natáčení 11. června 1982 v Moskvě.

Podle Tarkovského nebyl Solonicyn herec určitého typu s předurčeným image. Jeho herectví bylo velmi plastické a mnohstranné, byl schopen ztvárnit velice rozdílné typy a charaktery hrdinů. Herecké kvality i osobní přátelství učinily z Anatolije Solonicyna jednoho z dvorních členů Tarkovského družiny. Jeho předčasnou smrt Tarkovskij komentoval jako konec celé jedné své životní etapy.

Ceny:

 • 1981 - MFF v Západním Berlíně: Cena za hlavní mužskou roli (Dvacet šest dní ze života Dostojevského) - společně s J. Lemmonem (Tribute, rež.: Bob Clark).
  (poslední update: 9. února 2004)    
  TOPlist
  © 2001-2016 Nostalghia.cz
  Petr Gajdošík  © 2001–2016
  nostalghia(zavinac)nostalghia.cz


  Prezentace na síti Facebook a G+