Solaris - vystřižená pasáž z úvodu filmu [jiná DVD s filmem]
Solaris
Související odkazy:
 + recenze DVD Criterion
Následující překlad úvodu titulků k filmu Solaris pochází z první režisérské verze filmu, v níž byl text umístěn (podobně jako ve Stalkerovi), na počátku filmu. Samotný Tarkovskij posléze provedl ve filmu několik úprav (více viz recenze DVD Solaris od firmy Criterion) při nichž byla z úvodu odstraněna i tato pasáž. Při vědomí Tarkovského režijní koncepce filmu je obsah textu daleko více vyjádřením jeho vlastního přístupu k látce než objasněním motivu jednání hlavní postavy filmu.
Překlad byl pořízen z Criterionské DVD edice Solaris a není dílem profesionálního překladatele. Pro ty, kteří by se chtěli s textem seznámit v originále, přináším níže screenshoty původního textu.


Odpověď: ...Ne, od těch dob, kdy člověk odstranil sociální nerovnost a ukončil války, dosáhla věda ohromných úspěchů. O to více se mýlíte v doměnce, že věda je všemohoucí.

Otázka: Copak lidské poznání je omezeno?

Odpověď: Vidím, že ode mne chcete slyšet to, co jste se měli naučit už ve škole. Snad vás uspokojím tímto: lidské poznání je nekonečné a neomezené. Ale to neznamená, že problémy s nimiž se setkáváme, budou vyřešeny v tomto roce, v tomto desetiletí, v tomto století.

Otázka: Ale vždyť zkušenost poznávání Vesmíru dosvědčuje...

Odpověď: Zdá se, že vy toho o Vesmíru víte hodně... (smích v sále). Kdybychom toho znali tolik, nemuseli bychom v kosmu nic pohledávat.

Otázka: Znamená to, že do kosmu vás žene nevědomost?

Odpověď: Opět jste mne nepochopili: mne zajímá č l o v ě k...

(z rozhovoru psychologa K. Kelvina s redaktory časopisu "Naše vremja")[zpracoval Petr Gajdošík. Na Nostalghia.cz publikováno 27. ledna 2003]
(poslední update: 29. února 2004)    
TOPlist
© 2001-2016 Nostalghia.cz
Petr Gajdošík  © 2001–2016
nostalghia(zavinac)nostalghia.cz


Prezentace na síti Facebook a G+