Alena Plavcová
Její Excelence Magda Vášáryová


Pátek. Příloha Lidových novin, 15. 9. 2000, č. 37, s. 4-11. Výňatek z rozhovoru.


Dokonce jste prohlásila, že roky natáčení byly nejstrašnější roky vašeho života...
Ano. Když jsem točila Marketu Lazarovou. Bylo mi šestnáct a byla jsem vychována velice přísnými rodiči na malém městě. Když jsem ten film skončila, bylo mi osmnáct. A celou tu dobu jsem trávila na Šumavě, ve velmi těžkých podmínkách pro natáčení. Byla jsem vytržená ze svého prostředí, neměla jsem žádnou kamarádku ani kamaráda, vlastně jsem tam byla úplně osamělá. Občas mi dělal společnost Vlastík Harapes - to byl jediný člověk, který mi byl věkově blízký, bylo mu osmnáct. Dovedete si to představit? Vy jste v šestnácti chodila do školy, na rande, měla kamarádky - a já jsem trčela na Šumavě ve sněhu a pracovala od šesti ráno do šesti večer!

Sláva to nevyvážila? Tvrdí se dokonce, že Marketa Lazarová je nejlepší český film všech dob...
To si můžu říct až teď. Ale tehdy to byl můj život, moje mládí! Já jsem se vrátila do školy a pro svoje spolužáky jsem najednou byla cizí. Měli už jiné zájmy. Já neříkám, že jsem to nedělala ráda, jsem šťastná, že ten film je tak krásný, nicméně mě stál dva roky mého života.

Kdybyste se dnes rozhodovala, nechtěla byste už být Marketou Lazarovou?
Já jsem to nerozhodovala, to rozhodl můj tatínek! Nevím vlastně proč, nikdy jsem se ho na to neptala. Předpokládala jsem, že mě na filmování nepustí - a on mě pustil. Ovšem jela se mnou jedna paní učitelka - ta z toho nakonec byla vykulenější než já.

Jak se k Vám choval režisér František Vláčil?
Vzpomínám na něj s láskou. Ale nikdy jsem se nedokázala smířit s tím, že velmi pil. Dokonce jsem se ho snažila od toho takovým velice nejapným způsobem odvrátit. Vyčítala jsem mu to a nechtěla jsem, aby na mě mluvil, když z něj táhl alkohol. A přitom jsem ho měla ráda, protože on se mi velmi věnoval, hlavně ze začátku. Vyprávěl mi o Marketce, vyprávěl mi velice podrobně o dějinách, dodneška si pamatuju, co mi říkal o Přemyslu Otakarovi II.


© 2001-2011 Nostalghia.cz
Petr Gajdošík  © 2001–2011
nostalghia(zavinac)nostalghia.cz