František Pavlíček

Zemřel František Pavlíček
1. 10. 2004

Ve středu 29. září 2004 zemřel František Pavlíček, dramatik a autor řady divadelních, rozhlasových, televizních a filmových děl. Z jeho filmových počinů nelze nevzpomenout scénář známé pohádky Tři oříšky pro Popelku, adaptaci Babičky Boženy Němcové, natočenou Antonínem Moskalykem, ale především zásadní spoluscénáristický podíl na Marketě Lazarové.

V jednom rozhovoru František Pavlíček vzpomíná na samé prapočátky cesty k Marketě:

Náhoda však tomu chtěla, že se v mé tvůrčí skupině zrovna natáčel film Holubice. A protože mě pracovní verze velmi zaujala, dal jsem si promítnout dřívější snímky jejího režiséra – a bylo mi jasné, že jedině on by se mohl o Vančuru pokusit, nikdo jiný. František Vláčil přijal můj návrh bez dlouhého otálení: tři dny poté, co jsem mu přinesl Marketu, přišel s planoucí hlavou a řekl: "Já jsem to dočet a mám horečku. Akorát kde se na to seženou prachy." Jeho podmínkou bylo, že budu spoluautorem literárního scénáře. S radostí jsem souhlasil, netuše, že právě začíná naše křížová cesta.
Podle jeho vzpomínek byla jejich několikaletá spolupráce na scénáři nejen nezapomenutelným tvůrčím vztahem, ale i pozoruhodným střetem dvou pojetí tak těžké látky, jakou Vančurova předloha je.
Kromě toho jsme se dost lišili v představě o výsledném vztahu mezi literaturou a filmem. Já byl zatížen uhrančivostí slova, zatímco pro Vláčila bylo slovo pouze impulzem k cestě za celkovou výtvarnou představou (včetně tušení hudby atd.). Proto jsem mu občas vytýkal přezíravý vztah k předloze. Někdy podlehl prvnímu nápadu bez ohledu na realizovatelnost, někdy se dostal do zajetí vize, která byla zcela mimo rámec předlohy...
Sice jsem se tehdy považoval za ochránce Vančury básníka, ale je pravda, že výmluvnost některých Vláčilových filmových obrazů se řeči velkých básníků vyrovná. Dnes si myslím, že Vláčilův postup byl správný, že to nebyla přezíravost, ale ostražitost: Vláčil se hrozil "hegemonie" dialogu.
František Pavlíček zemřel "po dlouhé těžké nemoci", jak sdělila jeho dcera Michaela Vaňková. V listopadu by se dožil 81 let.

Profil Františka Pavlíčka naleznete na samostatné stránce.


© 2001-2011 Nostalghia.cz
Petr Gajdošík  © 2001–2011
nostalghia(zavinac)nostalghia.cz