Neznámé filmy Františka Vláčila
(k uvedení kolekce armádních filmů)

[kliknutím zvětšit]
Kolekce Vláčilových armádních filmů s názvem Neznámé filmy Františka Vláčila, připravená ve spolupráci Asociace českých filmových klubů a Vojenského historického ústavu v rámci přehlídky Filmaři ve zbrani, vstoupila do distribuce a v nabídce distributora by měla vydržet minimálně do konce roku. Protože to je po mnoha letech opravdu skutečná vláčilovská premiéra, cítím nutnost se k ní vyjádřit nějak víc než jen stručnou zprávou v aktualitách. Zvolil jsem formu jakéhosi "diváckého deníčku", jen o něco víc rozšířených poznámek načmáraných bezprostředně po shlédnutí premiéry celé kolekce 3. října 2013 v Městské knihovně v Praze. Předesílám, že z uvedených filmů jsem do té doby viděl jen snímek Posádka na štítě.


Vzpomínka (1953, bar.)
Osobitá verze tryzny za zemřelého Gottwalda (osobitost vidím v koncepci natočit film jen ze záběrů prázdných míst). Film uvádí temné obrysy Pražského hradu proti světlejšímu nebi, jediné svítící okno v hradní siluetě náhle zhasne, začíná film... Pokračuje sekvencí z hradního pokoje s prázdnou postelí a oknem otevřeným na Prahu, další záběry interiéru, detailů, hradní pracovny, knihovny... Asi ve třetině filmu pak přesun do Lán, temná mříž zámecké brány, následují tytéž typy záběrů: ložnice, pracovna, park, skleník, altán mezi stromy... To vše s patetickou recitací Neumanových veršů (Fabiánová). Film má i "hranou" epizodu: Marta Gottwaldová přichází k pracovnímu stolu a pokládá na něj pietně rudou kytici (film tedy musel vzniknout bezprostředně po Gottwaldově smrti, Marta zemřela v říjnu stejného roku). Obrazové kompozice spíš akademické, někdy komponované s až přílišným patosem (použití smutečních kytic na lavičkách lánského parku apod.). Natočeno i s několika pomalými jízdami s různým úhlem kamery. - Distribuční materiály zmiňují, že film vznikl k prvnímu výročí úmrtí KG v roce 1954, v titulcích uveden rok 1953 (též viz účast Marty Gottwaldové).

Posádka na štítě (1956, bar.)
Žánrově reportáž o práci na meteorologické stanici na Lomnickém štítě. Tady už lze rozpoznat Vláčila, kompozice s kontrastem člověk vs. majestát velehor, hra se světelnými efekty při východech slunce, oblačné moře, pohledy skrze zamrzlé okno. Záběry ze střechy jedoucí lanovky a horolezecká epizoda dokazují, že Čuřík musel i riskovat. Pasáž s běžným ruchem v městských ulicích a s pracujícími zemědělci, nad nimiž "drží stráž" meteorologové, už je dobově tendenční.Dopis z fronty (1956, bar.)
Natočeno jako čtený dopis z vojenské služby (čte V. Voska), jehož slova jsou ilustrována filmovými záběry. Úvodní sekvence výcviku obsazení vesnice typicky vláčilovská: kompoziční řešení záběrů zasněžené krajiny, využívání kontrastů popředí/pozadí, práce s efekty odrazu slunce v tajícím sněhu. Druhá část „výcviku“ přibližuje armádní pomoc při kácení lesů v místech, která budou zatopena přehradou (Lipno), práce v bažinatém terénu nebo v zamrzající řece. Většinou konvenční obrazové řešení, místy snaha ho ozvláštnit subjektivním záběrem nebo netypickým umístěním kamery.

Vojenská maturita (1956, čb)
Reportáž o výcviku bojových a ženijních jednotek, natočeno během podzimního vojenského cvičení. Originální snad jen úvod začínající na pusté letenské pláni kde si hrají děti a do ruchů města se prolíná potlačený ruch vojenské přehlídky, která zde teprve proběhne. Následující reportáž ze cvičení natočena různými kameramany, vlastně je to takový střihák – dělostřelecká příprava, tankový útok, pěchota, nejvíc času je věnováno práci ženistů při stavbě pontonu přes řeku. Nikde neviděné: Mig-15 přistává i startuje z provizorního polního letiště! - Materiály přehlídky uvádějí rok výroby 1957, na filmu v titulcích je rok 1956.

Skleněná oblaka (1957, bar.)
Vláčilovská klasika... Kolekce je sestavena chronologicky podle data vzniku filmů, dramaturgicky bych Skleněná oblaka ale nasadil spíš na její úplný závěr - je to nejdelší film, výrazně odlišný od ostatních zařazených titulů a umělecky jde o Vláčilův vrchol v armádním filmu, který ukazuje kudy se dál ubíral. Je jediný, který při vzniku nebyl determinován žánrem nebo účelem. Konečně jsem odhalil to letadlo: Iljušin Il-28.

Sebeobrana (1958, čb)
Ani ne tak instruktážní jako spíš motivační snímek, který chce "vzbudit zájem o obranný systém, který je založen na duševních schopnostech člověka, na jeho postřehu, rychlosti a obratnosti". Film má dvě části, první hraná ukazuje noční přepadení obsluhy radiolokační stanice dvěma parašutisty beze zbraní, Vláčil si dává práci s osvětlením, prostorovou kompozicí, někdy až manýristicky lpí na (v tomto filmu nepotřebném) detailu (padající šachová figurka). Druhá část vesměs nudná, ukazuje v tělocvičně na žíněnce použité druhy chvatů a úderů a jejich nácvik.

Lesy našich výcvikových prostorů (1958, bar.)
Zamyšlení nad někdy možná zbytečným ničením přírody ve vojenských prostorech, ukázka práce na zalesňování poškozených ploch. Tak trošku moralita, ale např. práce s kompozicí a hloubkou prostoru v některých záběrech je pozoruhodná. Točeno v Ralsku.

Uvedená kolekce obsahuje pouze část z Vláčilovy armádní tvorby. Během svého asi osmiletého působení v armádním filmu natočil filmů víc a podílel se i na filmech jiných režisérů. Z nich přehlídka Filmaři ve zbrani ještě uvede např. film Modrý den (1953) režiséra Vladimíra Síse, kde je Vláčil autorem celé výtvarné koncepce filmu. Neznámé filmy Františka Vláčila jsou v nabídce AČFK do 31. 12. 2013. Distribuce je formou DVD pro sálovou projekci. - P.S. Vláčilovy armádní filmy jsou aktuálně uloženy částečně ve fondech NFA a částečně ve Vojenském historickém ústavu.

K uvedení kolekce Neznámé filmy Františka Vláčila vyšlo na internetu několik textů, jejich výběr zde:

 • Filmaři ve zbrani: Raný Vláčil znovu nalezený [Indiefilm]
 • Filmaři ve zbrani představí neznámé snímky Františka Vláčila [Kinobox]
 • Neznámé Vláčilovy filmy uvede přehlídka v Praze [Novinky]
 • Vojenské filmy majora Vláčila [Kultura 21]
 • Přehlídku Filmaři ve zbrani odstartuje „neznámý“ Vláčil [i60]

  [připravil Petr Gajdošík, na Nostalghia.cz publikováno 11. října 2013]

 • TOPlist

  © 2005-2018 Nostalghia.cz
  © 2005-2018 Petr Gajdošík
  nostalghia(zavinac)nostalghia.cz


  Prezentace na síti Facebook a G+