Milý Františku Vláčile


Milý Františku Vláčile,
když člověk dělá film, a dělá ho s takovou vášní, jako Ty, zůstane nakonec sám, nezávisle na šťastném či nešťastném osudu svého díla. Na tom nic nezmění diváci, festivaly či kritika.
Svým dopisem Ti chceme jen poděkovat za zážitek, jaký jsi nám Marketou Lazarovou dal. Víme, jakou práci vyžaduje celovečerní film, ale sotva se odvažujeme pomyslet, jak nesmírné úsilí jsi musel vynaložit Ty i Tvoji spolupracovníci, aby z Vančurovy knihy nevznikl jen historický film. Filmový autor realizuje své sny jen zřídka, snad jen jednou za život. Možná nikdy. Tobě se to však v Marketě zdařilo. Vytvořil jsi film, kterému se festivaly zatím vyhnuly. Nestane se pravděpodobně ani velkou diváckou senzací, protože jeho síla a krása není sice exkluzivní, ale je z těch vzácných hodnot, které člověk nedostává zdarma. Přejeme si, aby lidí, kteří naleznou cestu k Tvému filmu, nebylo málo, ale i kdyby jich bylo sebemíň, jsme šťastni, že se k nim můžeme počítat.

Jaromil Jireš, Miloš Forman, Ivan Passer→ Jireš, J. - Forman, M. - Passer, I.: Milý Františku Vláčile. Filmové a televizní noviny 1, 1967, č. 8 (18. 10.), s. 1. [kom.]

[na Nostalghia.cz publikováno XXXX]* * *
TOPlist


© 2005-2022 Nostalghia.cz
© 2005-2022 Petr Gajdošík

[Facebook] [Twitter]