Ivanovo dětství
[detaily k filmu]
Ivanovo dětství (1962)
Související odkazy:
 + film na VHS/DVD
 + Fotogalerie

Detaily k filmům:
 • studentské filmy
 • Válec a housle
 • Ivanovo dětství
 • Andrej Rublev
 • Solaris
 • Zrcadlo
 • Stalker
 • Tempo di viaggio
 • Nostalgie
 • Oběť
 • Ivanovo dětství
  Ivanovo dětstvo
  SSSR 1962, 95 min.
  čb, 1.33:1, mono, hraný
  Mluveno: rusky
  Produkce: Mosfilm
  Zahraniční názvy: Childhood of Ivan, Ivan's Childhood, My Name Is Ivan, The Youngest Spy

  Režie: Andrej Tarkovskij
  Námět: Vladimir Bogomolov (novela Ivan, česky 1960). Scénář: Michail Papava, V. Bogomolov. Střih: G. Natason. Hudba: Vjačeslav Ovčinnikov. Kamera: Vadim Jusov. Střih: Ludmila Fejginovová. Scénografie: Jevgenij Čerňajev. Asistent režie: Georgij Natanson. Zvuk: Inna Zelencovová. Speciální efekty: Sergej Muchin, V. Sevosťjanov. Dirigent: Emil Chačaturjan.

  Hrají: Nikolaj Burljajev (Ivan), Valentin Zubkov (kapitán Cholin), Valentina Maljavinová (Máša), Jevgenij Žarikov (poručík Galcev), Stěpan Krilov (desátník Katasonov), Nikolaj Griňko (plukovník Gražňov), Irma Raušová (Ivanova matka), Andrej Michalkov-Končalovskij (voják), Dmitrij Miljutěnko (stařec se slepicí), V. Malgavinová, Ivan Savkin, Vladimir Marenkov, Věra Mituričová.

  Ceny: Zlatý Lev na MFF v Benátkách (1962, společně s Rodinnou kronikou Valeria Zurliniho), Cena Golden Gate za režii na VI. MFF v San Franciscu (1962), Hlavní cena Palenkova hlava na MFF v Acapulcu (1962), Cena Klubu filmových kritiků za nejlepší film, Varšava (1963), Cena Čerovo kopýtko za nejlepší zahraniční film, Lublin (1963), Cena americké kritiky Stříbrný vavřín v New Yorku (1963), Cena Národní výstavy v Dillí (1963).

  Svůj první celovečerní snímek natočil Andrej Tarkovskij podle literární předlohy, kterou byla novela Ivan od Vladimira Bogomolova. Postava hlavního hrdiny, válečného sirotka Ivana je ve filmu ztvárněna s do té doby neobvyklou mírou psychologizace takové postavy. Reálný děj se prolíná se vzpomínkami a sny malého chlapce ve víru válečných událostí. Sugestivní černobílá kamera Vadima Jusova dokonale evokuje psychické rozpoložení jednotlivých postav a jejich pocity. Film byl ve své době překvapením nejen v zahraničí, ale i v samotném Rusku se jednalo o dosud nevídaný úhel pohledu na válečnou tématiku.

  Sirotek Ivan slouží v ruské armádě jako zvěd. Jeho schopnosti jsou mimořádné a z nepřátelského území dokázal přinést již řadu cenných informací. I přes jeho odpor ale velitelé chtějí, aby byl poslán do vojenské školy ve vnitrozemí. Ivan chce ale zůstat na frontě. - Ivan má několik snů v nichž vidí střídavě matku a poetické obrazy dětství. - Ivanovi se podaří uniknout před přípravami odjezdu do školy zpět na frontu. Zde u své jednotky opět žádá zařazení na obtížný úkol. Společně s několika dalšími se v noci vypravuje bažinatým lesem přes nepřátelskou linii. - Berlín 1945. Ruská armáda prohledává v dobytém městě tajný archiv. Mezi tisíci spisů nalezne velitel také složku podle níž pozná, že malý chlapec Ivan byl Němci zajat a popraven.

  (poslední update: 14. června 2004)    
  TOPlist
  © 2001-2016 Nostalghia.cz
  Petr Gajdošík  © 2001–2016
  nostalghia(zavinac)nostalghia.cz


  Prezentace na síti Facebook a G+