Boris Godunov
[detaily k opeře]
Boris Godunov (1983)
Související odkazy:
 + záznamy na VHS/DVD
 + Fotogalerie

Detaily k filmům:
  • studentské filmy
  • Válec a housle
  • Ivanovo dětství
  • Andrej Rublev
  • Solaris
  • Zrcadlo
  • Stalker
  • Tempo di viaggio
  • Nostalgie
  • Oběť
  • Boris Godunov
    opera ve čtyřech dějstvích, cca 200 min.
    Zpěv: rusky
    Produkce: Royal Opera
    Premiéra: 31. října 1983, Royal Opera House, Covent Garden, London. Další uvedení: 4., 7., 10., 15., 19., 23. a 25. listopadu Covent Garden, London

    Režie: Andrej Tarkovskij
    Libreto: Modest Petrovič Musorgskij na motivy hry A. S. Puškina a Karamzinových Dějin Říše ruské. Hudba: Modest Petrovič Musorgskij. Dirigent: Claudio Abbado. Výprava: Nikolaj Dvigubskij. Světla: Robert Bryan. Choreografie: Romayne Grigorovová. Asistent režie: Irina Braun.

    Hrají a zpívají: Paul Hudson (Nikitič), John Gibbs (Mituča), Jonathan Summers (Andrej Ščelkalov), Philip Landgridge (Vasilij Ivanovič Šujskij), Robert Lloyd (Boris Godunov), Gwynne Howell (Pimen), Michel Svetlev (Grigorij Otrepjev - Dmitrij), Elizabeth Bainbridge (služka), Francis Egerton (Michajl), Aage Haugland/Anton Diakov (25., 26. 11.) (Varlam), Donald Adams (Frontier Guard), Joan Rogers (Xenie), Fiona Kimm (Fjodor), Marta Szirmay (ošetřovatelka Xenie), Anthony Smith (bojar), Eva Randova (Marina), John Shirley-Quirk (Ragoni), Patrick Power (hlupák), John Kerr (Chruščov), John Gibbs (Czernikowski), William Mackie (Lavicki).

    Operu Modesta Petroviče Musorgského Boris Godunov inscenoval Tarkovskij v londýnské Covent Garden v říjnu a listopadu 1983. Již v roce 1981 dostal v Rusku nabídku od producenta Daniela Toscana du Plantier na film o Borisi Godunovovi, Mosfilm ale pro tento projekt prosazoval výhradně režiséra Bondarčuka a tak ze záměru sešlo (více viz zde). K tématu se Tarkovskij opět dostal o dva roky později, na sklonku roku 1983, kdy měl za sebou skandál s Nostalgií v Cannes a rozhodnutí o emigraci. V tomto pohledu je tedy inscenace opery jeho první tvůrčí prací v exilu. Dirigentem představení byl Claudio Abbado, který od roku 1979 působil v Londýně jako šéfdirigent London Symphony Orchestra a při práci na Borisi Godunovovi byl stejně jako Tarkovskij host Royal Opera House. Scénografem představení byl Nikolaj Dvigubskij, který s Tarkovským spolupracoval už před lety na filmu Zrcadlo, asistentkou režie byla Irina Braun. Hlavní roli hrál a zpíval Robert Lloyd, historicky první Brit v této roli. Z dalšího obsazení londýnského představení zvláště upozorňuji na obsazení české pěvkyně Evy Randové do role Mariny.

    Opera Boris Godunov vznikla podle motivů hry A. S. Puškina a Karamzinova několikasvazkového díla Dějiny Říše ruské. Tragédie chronologicky líčí období vlády cara Borise Godunova v letech 1598–1605. Děj je zahuštěn mnoha postavami a složitost celého příběhu se stupňuje s množstvím vedlejších zápletek a odboček. Musorgskij pracoval na libretu i hudební části několik let a postupně vzniklo několik autorských verzí. Oficiální premiéra kompletní verze proběhla 27. ledna 1874 v Marinském divadle v Petrohradě. Další verze a redakce opery probíhaly i po Musorgského smrti, liší se zařazením/vypuštěním určitých aktů i celých pasáží a důrazem na tu či onu vrstvu příběhu. - Tarkovského inscenace Borise Godunova vycházela z redakce Pavla A. Lamma z roku 1928. Tarkovskij se v ní nezabýval až tolik přesným líčením historických dějů, ale mnohem více se soustředil na postavu Borise Godunova, na jeho vnitřní tragédii, která měla v jeho očích hamletovský rozměr. V rozhovoru pro londýnské Times o tom Tarkovskij říká: "Zajímá mne především vnitřní drama samotného Borise, myslím, že kdybych tu operu mohl točit, byl by to komorní, intimní film. V Borisovi není hlavní problém vlast, ale člověk, zlomený vlastí..." Tarkovskij tak mnohem více inscenuje drama člověka, který "musel" spáchat vraždu (careviče Dmitrije) pro "dobro" vlasti, než drama z ruských dějin. Temné téma pojednává o krvavých základech ruské státnosti, o státní mafii a nemožnosti sblížení se Západem, ale i o konfliktu otce se synem. To vše jakoby souznělo s obdobnými motivy v Tarkovského filemch, v opeře je to ale pojednáno mnohem tragičtěji a osudověji. Jeho režijní pojetí nese několik rysů charakteristického rukopisu: práce se světelnými efekty a s atmosférou, motiv zvonu, “živý obraz” slavné Rublevovy Trojice nebo ztvárnění snových motivů pomocí monochromaticky nasvícených scén (jako analogie jeho filmových černobílých sekvencí snu). Podrobněji ke scénickému provedení viz několik poznámek k DVD Boris Godunov.

    Externí odkazy:
  • Robert Bryan: Lighting Boris Godunov with Andrei Tarkovsky


    Další provedení opery Boris Godunov
    v režijní koncepci Andreje Tarkovského:


  • 1990, duben - Marinskij těatr, Petěrburg; Režie: Stephen Lawless. Dirigent: Valerij Gergiev. Produkce a provedení: Orchestr a soubor Marinského divadla. V hl. roli Robert Lloyd. [více o záznamu na DVD]

  • 1991, říjen - Wiener staatsoper, Vídeň; Režie: Stephen Lawless. Dirigent: Claudio Abbado. Produkce a provedení: Orchestr a soubor Wiener staatsoper, soubor Slovenské filharmonie. V hl. roli Robert Lloyd/Anatolij Kotscherga.

  • 1994 - Tokio; Režie: Stephen Lawless. Dirigent: Claudio Abbado. Produkce a provedení: Orchestr a soubor Wiener staatsoper, dětský sbor Tokio. V hl. roli Anatolij Kotscherga.

  • 2003 - Covent Garden, London; Režie: Irina Braun. Dirigent: Semjon Byčkov. Produkce a provedení: Royal Opera House. V hl. roli John Tomlinson.


    Poznámka: Ve vztahu k Tarkovskému je zaznamenání hodnou zajímavostí také inscenace opery Boris Godunov filmovým režisérem Alexandrem Sokurovem. Scénu, soubor a orchestr poskytl Bolšoj těatr v Moskvě, premiéra proběhla 25. dubna 2007. K realizaci si Sokurov vybral druhou autorskou verzi z roku 1871.
  • (poslední update: 17. ledna 2011)    
    TOPlist
    © 2001-2016 Nostalghia.cz
    Petr Gajdošík  © 2001–2016
    nostalghia(zavinac)nostalghia.cz


    Prezentace na síti Facebook a G+